Havířov těsně poražen, starší dorost postoupil do extraligy!

H a v í ř o v – Je dobojováno! Baráž o extraligu starší dorostenci v neděli uzavřeli v Havířově výhrou 6:5 a získali s konečnou platností do své moci druhé postupové místo. Zápas přinesl několik zajímavých zvratů a hattrick útočníka Ondřeje Čelka. Přerov se sice rozjížděl pomaleji, ale poté si vypracoval vedení o tři góly. V úvodu druhé třetiny však vyrobil spoustu chyb, které silný soupeř potrestal a začínalo se znovu. Ani následný náskok ještě nebyl klíčem k vítězství. Na krátkou chvíli se totiž dostali do vedení domácí, ale Přerov v závěru zabojoval. Po zásluze se proto stal postupujícím do extraligy, kterou si v příští sezóně zahraje společně s moravským barážovým protivníkem - Havířovem. PZ Kladno, které mělo ještě šanci na udržení extraligy, skončilo nakonec třetí a bude působit po roce v prvoligové soutěži.
BAR10, neděle 1.4.2012
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
5:6
(0:2, 3:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 22. Synek (Matěj, Weisser), 24. Ryška (Kotala), 27. Kotala (Graca, Malík), 46. Klečka (Bednář, Vyčesaný), 48. Školoud - 12. Čelko (Zbořil), 15. Kratochvíl (Spěvák, Dostálek), 21. Šnirc (Rajnoch), 39. Čelko (Zbořil, Rajnoch), 51. Čelko (Rajnoch), 53. Zbořil (Šnirc). Rozhodčí: Šír - Moravec, Vengřín. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 200. Střely na branku: 33:38. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4, 5:4, 5:6.
Šimeček - Jonáš, Bureš, Bahounek, Graca, Ryška, Weisser, Staš, Potočný - Malík, Kotala, Pastrňák - Klečka, Matěj, Synek - Křibík, Flamík, Stanislav - Vyčesaný, Bednář, Školoud
Mánek - Mašíček, Zbořil, Andrýsek, Šťastný, Kundrátek, Tomiga, Duda - Rajnoch, Šnirc, Čelko - Kratochvíl, Dostálek, Spěvák - Gremlica, Novák, Karola - Němec, Padalík

Přerovský tým v boji o extraligu potřeboval na ledě Havířova v posledním duelu baráže bodovat a podle toho také vypadaly úvodní minuty. Zubři soupeře hodně zmáčkli, ale jejich převaha postrádala více střelby. K první vážnější šanci tak došlo na druhé straně. Psala se 11. minuta, kdy chybnou rozehrávku vystihl Školoud a Mánek musel proti jeho rychlému zakončení ostře zasahovat.

Šance domácích jakoby modrožluté barvy trochu probudila a zvýšený počet střel v přesilovce téměř okamžitě slavil úspěch. Na modré se napřáhl Zbořil a Ondřej Čelko jeho dělovku tečoval mimo dosah brankáře Šimečka. Gól Zubry povzbudil a po ukrojení dalších dvou minut z první periody byl kus černé gumy v havířovské brance znovu. Tentokrát od Šimona Kratochvíla, který se natáhl po odraženém puku a procedil jej mezi betony.

Druhá třetina začala přesilovkou Havířova, ale Zubři udeřili i v oslabení. Rajnoch skvěle našel rozjetého Radima Šnirce, jehož nechytatelné zakončení pod horní tyč znamenalo stav 0:3. Velmi dobrý náskok Přerova však brzy po jeho chybách a laxnostech v rozehrávce vyprchal. Domácím se přece jen podařilo zmíněnou přesilovku využít, Dominik Synek zůstal sám před Mánkem, kterého si pěkně vymíchal a lehce zakončil.

Další minuty přinesly Zubrům problémy a rázem byl stav srovnán. Na 2:3 snižoval ostrou ranou z modré čáry Filip Ryška a z téměř stejného místa zužitkoval následnou přesilovku Jakub Kotala. V polovině zápasu Havířov odmítl obrat, za což byl potrestán. Kratochvíl sice po stahovačce pálil vedle, ale poté se modrožlutým vyplatil důraz před kasou. Ondřej Čelko se při závaru zorientoval nejlépe a kotouč zvedl do horní části klece. V posledních vteřinách mohlo být ještě veseleji, jenže Šnirc svůj nájezd, proti kterému vyjel Šimeček daleko z branky do střetu, neproměnil.

Začátek třetí části vyšel lépe Havířovu, který těžil z nedůsledností Zubrů v obranném pásmu. Špatnou rozehrávku Tomigy ztrestal Denis Klečka a brankář Mánek propustil kotouč u své levé tyče. Nerozhodný stav 4:4 příliš dlouho nevydržel. Po buly si přerovský gólman nepohlídal pro změnu pravou tyč a Petr Školoud tudy strhl vedení na stranu domácích.

Přerov v této chvíli ztrácel, ale posledních deset minut sehrál výborně. Vyrovnání mohl zařídit Kratochvíl, který však nedokázal přesně zakončit a tak se ujala až další akce. Ondřej Čelko přebruslil obránce a zvedl puk nad rameno gólmana, čímž uzavřel hattrick. Následně Zubři nastřelili tyčku, ale po další chvilce Mikuláš Zbořil od modré v přesilovce málem roztrhl brankovou síťku a Přerov znovu vedl. Těsný náskok už poté zodpovědnou hrou ubránil, proto mohl po závěrečném klaksonu rozjet oslavy postupu do extraligy.

Martin Janeček (AZ Havířov): Bylo na nás znát uspokojení. Hráli jsme s vědomím, že se nám extraligu už podařilo v předchozích zápasech zachránit. Soupeř byl mnohem hladovější po vítězství, kterého nakonec dosáhl.

Aleš Verlík (HC ZUBR Přerov): Sice jsme na začátku druhé třetiny vedli už 3:0, ale pořád jsme věděli, že soupeř má velkou kvalitu, kterou samozřejmě potvrdil. Velkými chybami jsme Havířovu pomohli k vyrovnání a neudrželi jsme se ve vedení ani za stavu 4:3. V závěru se ale znovu ukázalo, že náš tým je výbornou partou. Kluci vzali poslední zbytky sil, zatnuli a uhráli zápas na vítězství, které je velmi cenné a navíc postupové do extraligy. Všem hráčům, rodičům i fanouškům, kteří nás podporovali, patří obrovský dík. Postup do extraligy je zasloužený úspěch.