Děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu a přízeň v sezoně 2023/24.

Když nejsem nervózní, nechytnu ani kopačák, směje se Mokry. Zubry mu doporučil mistr

Když nejsem nervózní, nechytnu ani kopačák, směje se Mokry. Zubry mu doporučil mistr
P ř e r o v – Šumperští Draci, rysi z Frýdku-Místku a teď přerovští Zubři. Brankář Vojtěch Mokry aktuálně prožívá své třetí prvoligové angažmá. Na Hanou přišel jako náhrada za Michala Postavu, jenž zamířil do extraligy. Tam by se v budoucnu chtěl dostat i dvaadvacetiletý Mokry, teď je však pro něj prioritou úspěch se Zubry. Do sezony počítá s tlakem i nervozitou, která jej provází odmalička. Přerovské hokejové prostředí na něj od začátku působí příjemným dojmem.

„Mluvil jsem s trenérem brankářů (Jiřím Sklenářem – pozn. red.). Taky jsem se koukal, kteří kluci tady chytali předtím, všichni se posunuli do extraligy. Řekl jsem si, že Přerov mi bude dávat největší smysl, i ve vytížení v chytání,“ objasňuje Mokry, proč zamířil k Zubrům. „Celkově jsem na klub slyšel jenom chválu, že je v něm rodinné prostředí. Hodně jsem se sem těšil,“ přiznává.

Právě z Přerova se ke čtyřem extraligovým titulům s Třincem v řadě odrazil Ondřej Kacetl. Po letech na Hané v extralize zakotvil také Lukáš Klimeš, naposledy pak v nejvyšší soutěži podepsal nejlepší brankář minulé prvoligové sezony Michal Postava. „Ptal jsem se i Kácy (Kacetla – pozn. red.), na Přerov měl jenom slova chvály. Pak nebylo o čem a rozhodl jsem se sem jít,“ hlásí Mokry.

U Zubrů je zatím krátce, absolvoval jen pár společných tréninků. „Ale už podle přivítání a věcí okolo to tady na mě působí fajn,“ pochvaluje si. V nové sezoně jej čeká nesnadný úkol: nahradit Michala Postavu, který se po dvou skvělých letech v přerovském dresu upsal brněnské Kometě. „Vím, že Posty tady zanechal velkou stopu. Asi se budu muset hodně snažit,“ usmívá se. „Do letní přípravy dám úplně všechno. Každý rok se chci posunout v číslech i ohledně výsledku s týmem,“ slibuje.

Vojtěch Mokry ještě jako brankář Frýdku-Místku zasahuje při utkání v Přerově.

Na klíčovou roli v týmu a velké vytížení si už zvykl. Obojí Mokreho provázelo po celou dosavadní kariéru. „Stálo to na mně už od mládeže. Radši chytám pod větším tlakem, než kdybych měl úplnou pohodu, vyhovuje mi to. Bylo to tak v Olomouci, Šumperku i ve Frýdku,“ popisuje. Už dříve o sobě řekl, že před zápasy bývá obvykle nervózní. „Na tom se nic nezměnilo,“ reaguje s nadhledem. „Maximálně už nejsem nervózní hned od rána, když vstanu, ale až pět hodin před zápasem.“

Stres nicméně karvinského rodáka neničí. Naopak, pomáhá mu. „Kdybych nebyl nervózní, strašně moc věcí by mě rozptýlilo a nechytil bych ani kopačák. Takhle jsem stoprocentně koncentrovaný na zápas,“ přibližuje. Díky nervozitě dokáže zvládat i extrémně vyrovnaná utkání s minimem gólů. Přesně tak v posledních letech vypadaly vzájemné duely Přerova a Frýdku-Místku, v jehož barvách Mokry Zubrům několikrát čelil. „Kolikrát to skončilo 1:0, třeba loni v přípravě. Takové zápasy mě ale baví,“ prozrazuje.

Sám by rád následoval své předchůdce v přerovském brankovišti a také se prosadil do extraligy. Dosud v ní ještě jako junior zasáhl do čtyř zápasů za Olomouc. „Hlavně ale chci, abychom na tom byli dobře jako tým. Individuální statistiky jsou oproti tomu vedlejší,“ zdůrazňuje. V brance Zubrů by poprvé v profesionální kariéře mohl okusit čtvrtfinále play-off. Předtím chytal maximálně předkolo, v němž jej s Frýdkem-Místkem vyřadil právě Přerov. „Přijde mi, že vždycky jdu do týmu, kde se zachraňujeme. Doufám, že teď už si play-off konečně zachytám,“ přeje si Vojtěch Mokry.