ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Vsetín 2:6 | JUNIOŘI: Přerov - Mountfield HK 1:0 | DOROST: Plzeň - Přerov 8:1

Historie - Historie klubu

Historie klubu

První hokejové zápasy byly předvedeny v Přerově na rybníku těsně před 1.světovou válkou a také krátce po ní. Hrálo se ve stylu zvaném "bandy", který se hrál na ledě s míčkem. V polovině 20.let se začalo hrát i s pukem. "Kanadský hokej" se stával stále oblíbenějším a tak 25.11.1928 byl založen pod SK Přerov nový odbor ledního hokeje "SK Přerov" a jeho předsedou byl zvolen MUDr. Jan Lacina. Z popudu SK Přerov byla 15.12.1928 založena Moravská hokejová župa. SK Přerov potřeboval nejdříve získat domovskou ledovou plochu. Začalo se na Sokolském stadiónu (dnešní házenkářské hřiště) a během dalších let se nepravidelně střídal se stadionem "Orelským" (nacházel se na nynějším "Náměstí přerovského povstání" vedle kina hvězdy).

Od prvopočátku měl SK Přerov velmi kvalitní tým. V první sezóně hrál sice jen přátelské zápasy, ale z devíti zápasů, které odehrál, v osmi zvítězil a v jednom bezbrankově remízoval. Vůbec první zápas odehrál Přerov ve středu 16.1.1929 v Kroměříži za elektrického osvětlení. V zápase zvítězil Přerov 6:3 a vůbec první gól za klub dal slavný přerovský hokejista Gebauer. První domácí zápas odehrál Přerov v neděli 20.1.1929 proti B-týmu Prostějova a zvítězil v něm 2:0. V dalším roce začal SK Přerov hrát již mistrovské soutěže a v průběhu 30-let v nich byl různě úspěšný. Nejdále se dostal hned v prvním roce a to do semifinále mistrovství Moravy. Ve 40.letech se SK Přerov podařilo dvakrát zvítězit v hanáckých soutěžích a bojoval o postup do "Moravské východní hokejové divize". Teprve na druhý pokus v sezóně 1943-1944 se mu to ovšem podařilo.V sezóně 1949-1950 dosáhl vynikajícího úspěchu dorost, když získal titul mistra CSR dorostu.

Padesátá a šedesátá léta

    Padesátá léta a šedesátá léta byla "dobou temna" pro přerovský hokej. V mnoha městech došlo k vybudování nových zimních stadionů. V Přerově se to nepodařilo a tak vznikl mezi Přerovem a ostatními mužstvy výkonnostní odstup. Hokej se několik let vůbec nehrál. V sezóně 1953-1954 obnovil klub činnost, tentokrát pod jménem "Spartak Meopta Přerov". Oddíl vyhrál okresní přebor a postoupil do soutěže kraje.O dva roky později vyhrál i tuto soutěž, v kvalifikaci o postup do divize však neuspěl.Podařilo se to až v sezńě 1957-1958. Hned v následujícím roce však sestoupil zpět a několik let hrál krajský přebor. V roce 1965 dokonce sestoupili až do krajské soutěže, v níž rovněž odehrál několik let.

Postavení zimního stadionu

Koncem roku 1968 je konečně po více než 20 letém čekání položen základní kámen zimního stadionu s umělou ledovou plochou. Slavnostně otevřen byl 25.11.1971, a toto datum bylo velkým mezníkem pro přerovský hokej. Následuje prudký výkonostní vzestup. V následujících třech sezónách klub každou sezónu postupuje do vyšší soutěže a v březnu 1974 se utkávají se Slovanem Hodonín v kvalifikaci o postup do II.NHL. V prvním utkání 3.3.1974 v Hodoníně "Meo" prohrává 4:3. Pamětníci utkání odhadují přítomnost přerovských fandů na 2000. O tři dny později doma za asistence více než 5000 diváků Přerov vítězí v nezapomenutelném odvetném zápase 5:3, když rozhodující branka na 5:3 padla v 58.minutě utkání.

II.NHL v sezónách 1974-1975 až 1976-1977

Další tři sezóny pak bylo mužstvo Přerova pod názvem "Meochema" účastníkem II.NHL. V prvním roce se mu zpočátku nedařilo, ale nakonec skončilo na 5.místě se ztrátou pouhých 4 bodů na vítěznou Olomouc. Ani ve druhém roce neměl Přerov dobrý vstup do sezóny, v soutěži se mu nakonec podařilo zachránit. Další významným ročníkem byl 1976-1977, když Meochema vyhrála jak svou skupinu II.NHL, tak i kvalifikaci o I.NHL a do níž tak postoupila.

I.NHL v sezónách 1977-1978 až 1984-1985

V sezónách 1977-1978 až 1984-1985 hrálo družstvo druhou nejvyšší hokejovou soutěž, tehdy nazývanou I.NHL. V prvních ročnících sice mužstvo hrálo spíše ve spodních patrech tabulky, cílem však byla většinou záchrana soutěže, což se vždy podařilo, navíc na přerovské zápasy chodilo velké množství diváků. Vůbec nejúspěšnější v historii přerovského hokeje byla sezóna 1981-1982. Družstvo mužů zvítězilo ve finálové skupině I.NHL a získalo titul přeborníka ČSR. V boji o postup do nejvyšší soutěže (tehdy nazývané 1.ligy) sehráli 3 kvalifikační utkání se Slovanem Bratislava. Dvě z nich se odehrály před vyprodanými tribunami přerovského stadionu, ale ani v jednom se Přerovu bohužel nepodařilo zvítězit, třebaže v prvním zápase vedl po dvou třetinách již 4:2. Úspěchu se ale dočkali i starší dorostenci, když postoupili do 1.ligy. Po třech letech ovšem došlo u mužů ke změnám ve složení kádru. Mladí a nadějní hokejisté odešli za lepšími podmnínkami do jiných klubů a nastaly i problémy ekonomické. Po 8 letech působení v I.NHL tak Přerov tuto soutěž opustil a sestoupil zpět do II.NHL. Podrobnosti o působení Přerova v I.NHL v jednotlivých ročnících naleznete v sekci "Historie" odkazu "Přerov v I.NHL".

Sezóny 1985-1986 až 1994-1995

V první sezóně, kdy hrál Přerov znovu II.NHL (1985-1986) to vypadalo zpočátku velmi dobře. Zlomovým zápasem se ukázalo domácí utkání s Kopřivnicí. "Meo" ho sice vyhrálo, před stadionem však došlo k potyčce fanoušků obou klubů a poničení autobusu příznivců hostů. Klub byl za to potrestán nezvykle vysokým trestem - šest domácích zápasů (v sezóně se hrálo 14 domácích zápasů) nesměl hrát na ZS v Přerově. A tak se mu "druhým domovem" stalo Uherské Hradiště. Nakonec ale skončil se ztrátou tří bodů na druhém místě za vítězným Třincem. O rok později (1987) je konečně dostavěna i přístavba ZS s veškerým příslušenstvím jako "hotelový dům" s novými šatnami. Ve II.NHL se hraje bez větších úspěchů. Velmi blízko měl Přerov k postupu do kvalifikace o I.NHL v sezóně 1989-1990, když skončil se stejným počtem bodů ale o 2 branky horším skóre na 2. místě za Slovanem Hodonín.

Poté výkonnost mužů prudce klesala a vyvrcholila v ročníku 1992-1993 sestupem družstva do krajského přeboru. I přes velká váhání, zda budou muži vůbec nějakou soutěž hrát, další sezónu A-tým Přerova zahájil. Po 6 kolech v KP ale z této soutěže odstoupil a 1.12.1993 od Ingstavu Brno odkoupil Přerov licenci na I.NHL. Přebral od něj 15 hráčů, skóre i získané body v již rozehrané soutěži, které však nebyly zrovna nejlepší. I když bylo ještě relativně dost času na záchranu, Přerovu se to nepodařilo. Skončil na předposledním místě a po neúspěšném boji o záchranu s posledním Táborem se znovu ocitl ve II.NHL.

K týmu přichází slavná osobnost celého českého hokeje - přerovský odchovanec Miloš Říha. Pod jeho vedením v sezóně 1994-1995 mužstvo skončilo jen o skóre na 2.místě, ale na postup do 6 členné kvalifikace o vyšší soutěž to stačilo. Z ní postupovala 4 mužstva a Přerov skončil druhý.Tak se muži objevili již potřetí a bohužel naposledy ve druhé nejvyšší soutěži, tehdy už nazývané 1.liga. Tentokrát na 3 sezóny.

1.liga v sezónách 1995-1996 až 1997-1998

V té první byl A-tým posílen hráči s extraligovými zkušenostmi a vedli jej nadále trenéři M. Říha a M. Venkrbec. Přerov končí v tabulce za HC Opava na 2.místě a podruhé ve své historii se účastní kvalifikace o postup do nejvyšší hokejové soutěže ČR. Ani tentokrát však nebyl úspěšný a v báráži skončil na posledním místě. Po sezóně odešlo od celku mužů mnoho hráčů i oba trenéři. Přesto se Přerovu podařilo dobře odehrát i další sezónu a znovu se umístil v horní polovině tabulky.

Poslední ročník se do přerovského hokeje zapsal černým písmem. Klub HC Precheza Přerov začal spolupracovat s extraligovým celkem Opavy. Do soutěže nastoupil pod novým názvem "HC Bohemex Trade B" a navíc k nelibosti skalních fandů "Meo" i v černo-bílo-červených dresech. Proto řada místních příznivců viděla tento tým jen jako "Opavu B" nikoliv Přerov. Z počátku tento tým, při jehož mistrovských zápasech docházelo k bouřlivým protestům fanoušků, pár bodů posbíral, po 11.kole ale upadl do hluboké krize a spadl na poslední místo tabulky. Spolupráce se Slezským týmem navíc nepokračovala podle představ a tak došlo k jejímu ukončení. Za osamostatnění musel klub "zaplatit" předáním extraligy juniorů do Opavy. Sezónu tak klub dohrál už v tradičních žlutomodrých dresech a pod jménem Přerova, ale z posledního místa se už nedokázal odpoutat.

Baráž o záchranu v 1.lize v sezóně 1998-1999

Přerov se tak utkal v baráži s SK Kadaň, která se hrála na 4 vítězné zápasy. Velmi emotivní bylo už první utkání v Přerově. Výkon rozhodčího Vlčka z Prahy se velmi nelíbil místním divákům a vyvolal mezi nimi velké výtržnosti. Ten jej proto předčasně za stavu 1:5 ukončil. Později byl zkontumován na 0:5 v neprospěch Přerova. Ve druhém zápase se hostům z Kadaně podařilo se štěstím zvítězit těsně 2:3. Série se odstěhovala do Kadaně, kde však Přerov zabojoval a po vítězstvích 2:0 a 4:1 vyrovnal stav na zápasy 2:2. Pátý zápas musel být po kontumaci odehrán mimo přerovský stadion. Utkání se tedy odehrálo v Třinci, tam však tým nedokázal potvrdit dobré výsledky z Kadaně a prohrál 0:3. Porážka v šestém zápase v Kadani znamenala pád do druhé ligy, z níž se Přerov od té doby již nedostal a kterou hrál s různými úspěchy.

Sezóny od 1998-1999

V první sezóně hrál celek uprostřed tabulky, nakonec ale skončil na 9.místě a do play off nepostoupil. Díky velkému bodovému náskoku pak neměl ve skupině o záchranu žádné potíže. Před další sezónou 1999-2000 zasáhla přerovský hokej nepříjemná rána. Havárie chladícího zařízení ohrozila rozjezd sezóny. Tým tak odehrál větší část sezóny na ledě Kroměříže, ale přesto se probojoval z 8.místa do play off, kde skončil hned v 1.kole s Ytongem Brno. Velkého úspěchu dosáhl celek juniorů, který pro Přerov vybojoval zpět extraligu juniorů. V dalších letech se střídají dobré ročníky s horšími.

V sezóně 2000-2001 se celek pod názvem "HC Minor 2000 Přerov" probojoval přes Břeclav a Žďár nad Sázavou až do finále, kde ale podlehl Novému Jičínu na zápasy jen těsně 2:3. O rok později tým zakončil sezónu ve čtvrtfinále play off, kde prohrál 1:2 na zápasy se Šternberkem. V sezóně 2002-2003 se celku nedařilo, jednu chvíli byl i poslední, ale nakonec skončil na 10.místě. V dalším roce se mužstvo opět probojovalo do čtvrtfinále play off, zde podlehlo Novému Jičínu znovu jen těsně 2:3 na zápasy. Sezóny 2004-2005 a 2005-2006 nejsou pro místní klub úspěšné, A-tým hraje jen o záchranu.

Další dva ročníky znovu znamenají výkonnostní vzestup. Nejdříve tým postupuje přes Blansko do semifinále play off, tam prohrává 1:3 na zápasy se Šumperkem. O rok později si celek již pod názven "HC ZUBR Přerov" zahrál podruhé finále play off druhé ligy. Nejdříve překonal Bobry z Valašského Meziříčí 3:1 na zápasy, stejně jako posléze v semifinále Nový Jičín, ve finále s Technikou však stejným výsledkem prohrál. V sezóně 2008-2009, kde druhou ligu mužů hrálo netradičně v moravské skupině 16 celků, se tým potýkal s velkou marodkou. Dlouhou dobu byli zraněni klíčoví hráči, celek vystřídal 7 brankářů. Zubři tak skončili na 10.místě po základní části a svou účast v play off si museli vybojovat v předkole na dva vítězné zápasy s Uničovem. V sérii byli hokejovějším týmem než soupeři, ale poslední dva zápasy smolně ztratili v samotném závěru, na zápasy tak vyhrál Uničov 2:1 a Přerov do play off nepostoupil.

V sezóně 2009-2010, který ve skupině Východ hrálo znovu 12 celků, se drželi Zubři v základní části na nejvyších místech tabulky a několik kol dokonce soutěž vedli. Díky prohranému domácímu zápasu s Opavou v předposledním kole skončili nakonec se ziskem 95 bodů na 3.místě, dva body za svými největšími soupeři - Hodonínem a Valašským Meziříčím. V play off vyřadili ve čtvrtfinále Vsetín 3:1 na zápasy a stejným poměrem pak prohráli v semifinále s Hodonínem. V sezóně 2010-2011 hrálo ve skupině Východ 15 celků. Po odehrání vzájemných zápasů se celky rozdělily na tři skupiny: A (1. - 6.tým), B (7. - 12.tým) a C (13. - 15.tým). Přerov se probojoval ze 4.místa do skupiny A a v ní po vzájemných zápasech tuto pozici i udržel se ziskem 64 bodů. Ve čtvrtfinále play off pak vyřadil Prostějov 2:0 na zápasy a v semifinále byl vyřazen Orlovou 1:2 na zápasy. Také v ročníku 2011-2012 to Zubři dotáhli daleko. Počet účastníků skupiny Východ výrazně klesl a nakonec po odstoupení Šternberka těsně před zahájením soutěže ji hrálo jen 11 celků, což bylo v soutěžích, které hrál Přerov od sezóny 1992-1993 do té doby nejméně. Zubři skončili po základní části na bronzové pozici s 80 body a v play off to přes Opavu, kterou porazili 3:2 na zápasy, dotáhli do semifinále. V tom podlehli Karviné v sérii 1:3.

Trend v poklesu počtu účastníků skupiny Východ neustal ani v prozatím poslední sezóně 2012-2013. Základní část hrálo tehdy už jen 10 týmů. Tato sezóna se však stala pro Zubry za posledních 15 sezón, co hráli souvisle 2.ligu, nejúspěšnější základní částí. Tu totiž v ní vyhráli se ziskem 87 bodů. Tým Zubrů si už před sezónou dal za cíl dojít nejméně do finále play-off a z počátku to vypadalo, že se mu to podaří. Ve čtvrtfinále vyhrál nad Novým Jičínem 3:0 a v semifinálových bojích s Karvinou vedl po třech zápasech v sérii 2:1. Exhibiční výkon Zubrů ve třetím utkání, v němž svému soupeři uštědřili doma debakl 9:2, měl však kontraproduktivní účinky. Čtvrtý zápas v Karviné byl Zubry možná i díky tomu trochu podceněný a prohráli jej. O všem se tak rozhodovalo v pátém zápase doma. Zubři zahájili velmi zle a v jeho půlce prohrávali už 0:4. Mužstvo i diváci se sice ještě vyhecovali k nadšenému výkonu v neopakovatelné atmosféře a Zubři ještě dokázali vyrovnat, ale strhnout vítězství na svou stranu již nikoliv. Na nájezdy uspěli hosté a na zápasy tak vyhráli 3:2.

Karel PETR