Vzpomínky na I.NHL - díl 7 Meo dobře začíná, ale ...

P ř e r o v - Píše se leden 1978. Meo prochází krizí, nedokáže doma dotáhnout dobře rozehraná utkání do konce a ztrácí body. Body, které budou chybět na konci soutěže. Z přemíry snahy a vůle se vytrácí z hokejek lehkost a tvořivost. Hraje se strnule, hlavně při volbě finální přihrávky na střelce a ve střelbě ze střední vzdálenosti. Při důsledné územní obraně soupeřů se naši hráči špatně prosazují v osobních soubojích, hlavně v útočném pásmu. To způsobí po další skončené čtvrtině soutěže pád na 8.místo v tabulce.

Díl 7 - Meo dobře začíná, ale ...

Družstvo jsme minule opouštěli po 27.kole, kdy se 27 body bylo na 7.místě. Dnes si budeme povídat o zbývajících šesti zápasech třetí čtvrtiny I.NHL 1977-1978.

Doma se stále nedaří

Přerov moc chtěl, bojoval, obvykle se ujal vedení, ale nikdy nevydržel v koncentraci celý zápas. V posledních minutách zápasu vždy inkasoval :

28.kolo     11. ledna 1978
Meochema - Ingstav     3 : 3

V předchozích dvou vzájemných utkáních vždy zvítězilo hostující mužstvo. Ani tentokrát nezůstaly oba body u hostitele. Hráči Meochemy od počátku zápasu bránili a snažili se o bleskurychlé protiútoky, útočné akce Meochemy však postrádaly přesnost i důraz, s potížemi se potýkali i obránci. Meo přesto vyhrálo první třetinu 2:0, když se do brněnské sítě trefilo až v jejím závěru. Nejdříve v 17.minutě Trnka a o dvě minuty později Luzar. Druhou třetinu však vyhráli stejným poměrem hosté, kteří využívali zvláště nepřesných přihrávek Přerováků. Ve 25.minutě nejdříve snížil nejlepší hráč Ingstavu Bartoň, ve 39.minutě Hájek. Poslední třetina začala pro Meo velmi slibně, již ve 42.minutě vstřelil velmi pěkný vedoucí gól Šrom, avšak v 54.minutě vyrovnal na 3:3 Hájek. Hlavní rozhodčí Egner, který přijel pískat až z Plzně, vyloučil po šesti hráčích na obou stranách, jednu přesilovku využil Přerov. Na čarách mu asistovali Grochol a Sýkora. Utkání sledovalo 3600 diváků.

29.kolo     15. ledna 1978
Liberec - Meochema     4 : 2

Meochema měla do zápasu impozantní nástup a už v 9.minutě brankami Říhy a Dvořáka vedla v Liberci 0:2. To však bylo bohužel ze strany Meo vše. Ještě do první sirény vstřelil kontaktní gól na 1:2 domácí Dobrovolný a tentýž hráč ve druhé třetině i vyrovnal na 2:2. V poslední třetině Meo znovu polevilo a Liberec brankami Masopusta ve 49.minutě a Poláka v 57.minutě definitivně strhl vítězství v zápase na svou stranu. Tato porážka odsunula Přerov o další příčku níže, takže s 28.body byl po 29.kole už osmý.

Třetí hanácké derby v I.NHL

Hanácká derby mezi Meo a Morou trhala v této sezóně rekordy v návštěvnosti a nejinak tomu bylo i nyní. Na třetí hanácké derby v I.NHL se přišlo podívat 4 200 diváků. S Morou Meo dosud nevyhrálo, v prvním domácím zápase remizovalo 1:1, ve druhém v Olomouci prohrálo o dvě branky 3:5. Ani ve třetím utkání se ale kýžené výhry přerovští diváci nedočkali.

30.kolo     18. ledna 1978
Meochema - Olomouc     2 : 2

Utkání se podobalo tomu poslednímu na domácím ledě s Ingstavem Brno a mělo jen průměrnou úroveň. První třetinu zahájilo lépe Meo a neustálý tlak na branku Mory dal vyniknout jejímu brankáři Jurkovi. Olomouc si první větší šanci vytvořila až v 9.minutě a tu největší, kterou byl brejk, v 18.minutě zlikvidoval domácí gólman Fous. Úvodní třetina tedy skončila bez branek, ve druhé ovšem Meo znovu vedlo tak jako s Ingstavem o dvě branky. Skóre otevřel ve 21.minutě Říha, o čtyři minuty později podruhé rozjásal přerovské ochozy Trnka. V poslední třetině však Meo opět polevilo. V 51.minutě potom nejdříve snížil olomoucký Caldr na 2:1 a v 55.minutě vyrovnával Waldhauser dokonce při vlastním oslabení na 2:2. Nakonec nechybělo mnoho aby si Mora odvezla body oba. Byl to již pátý domácí zápas po sobě, v němž Meo nedokázalo zvítězit a to i přesto, že v zápase Meo zase 10 minut před koncem vedlo. Hlavní rozhodčí Knecht vyloučil 3 domácí a 4 hostující hráče, žádné z mužstev přesilovku nevyužilo. Na čarách mu asistovali Tribuček a Matějíček.

31.kolo     22. ledna 1978
Gottwaldov - Meochema     5 : 3

Průběh utkání, které sledovalo 1000 diváků, nejlépe charakterizoval rekordní poměr vyloučených : 10 ku 11 a to ještě hlavní rozhodčí Vavrečka, jemuž pomáhali Zálešák a Cupal, toleroval hru lokty. Na 10 minut byl ještě navíc vyloučen Řezáč. Meo se zásluhou Svozila ujalo ve 3.minutě vedení 0:1, ovšem domácí stačili ještě v první třetině utkání otočit na 2:1. Ve druhé třetině potom zvýšili na 3:1. Hra v poli se vyrovnala až v poslední třetině, v níž obě mužstva vstřelila po dvou brankách. Za Meochemu skórovali až za stavu 5:1 a dalších dvou tyčkách Fousovy svatyně ve 47.minutě Krejčí a v 54.minutě Luzar. Se 29 body bylo Meo po 31.kole stále na 8.místě.

Série domácích nevyhraných zápasů konečně končí !

Konečně ! Od 4.prosince 1977, kdy Meo „vyprášilo kožich“ Chomutovu 9:3, nedokázalo v pěti domácích zápasech zvítězit. Až v závěru ledna 1978 se to konečně podařilo :

32.kolo     25. ledna 1978
Meochema - Milevsko     5 : 2

Půl minuty po zahajovacím buly rozhodčího Froňka svítila již na ukazateli skóre na straně domácích jednička. Přičinil se o to Řezáč, který překonal milevského brankáře Ušiaka. Hejna sice po čtvrthodině vyrovnal, ale Dvořák zajistil Meochemě ještě do sirény, zakončující úvodní třetinu, znovu vedení. Druhá část zápasu skončila nerozhodně. Nejdříve Ekrt vyrovnal, ale Řezáč se revanšoval. V poslední třetině již stříleli jen domácí. V rozpětí jediné minuty byli úspěšní Trnka s Luzarem. 3 500 diváků ale příliš pěkného hokeje nevidělo. Na druhé straně je třeba říci, že Meo v zápase „bojovalo“ velkou část zápasu nejen se soupeřem, ale i s hlavním rozhodčím Froňkem z Kladna, který dvě třetiny pískal pro Milevsko. Svým rozhodováním vnesl do zápasu tolik nervozity, že jej zcela pokazil a popudil proti sobě všechny přítomné diváky. Hráče Přerova vylučoval častěji, hostům mnoho faulů odpustil a dokonce když ve 24.minutě například uhodil jeden z hostujících hráčů čárového rozhodčího Pospíšila pěstmi do prsou, útočníka vůbec nepotrestal !

33.kolo     29. ledna 1978
Chomutov - Meochema     6 : 2

Utkáním na severu Čech zakončila Meochema třetí čtvrtinu soutěže. Chomutov měl v posledních kolech velmi dobré výsledky a potvrdil to i v tomto zápase, který sledovalo 800 diváků. Meo bylo nebezpečné pouze ze začátku zápasu a na jeho konci, kdy při své dvojnásobné přesilovce zkorigovalo nepříznivý výsledek. V 9.minutě otevřel skóre domácí Branda, ve 24.minutě zvýšil Mojžíš na 2:0, o dvě minuty později Kuchler na 3:0, ve 34.minutě Rázl na 4:0 a když ve 39.minutě dal pátý gól Chomutova Chuchel, nebylo o vítězství domácích pochyb. Teprve v 50.minutě snížil Krejčíř na 5:1, v 55.minutě domácí Rázl upravil na 6:1 a skóre uzavřel dvě minuty před koncem Říha. Poměr vyloučených byl 7:6, domácí využili jednu přesilovku, Meochema dala v početní výhodě oba své góly. Utkání řídili hlavní rozhodčí Vavrečka a čároví rozhodčí Mráz s Bartoškou.

Ve třetí čtvrtině I.NHL 1977-1978, třebaže Meo hrálo více zápasů doma, se Přerovu podařilo vyhrát jen 2 zápasy, ve 4 remizoval a 5 zápasů prohrál. Cíl daný vedením – tedy zisk deseti bodů se tentokrát nepodařilo splnit. Hodnocení hráčů se zhoršilo. Byla kritizována zvláště domácí utkání, v nichž hráči ztráceli body zvláště ve třetích třetinách. Po třech čtvrtinách patřilo tedy Přerovu 8.místo v tabulce, kde po 12 vítězstvích, 7 remízách a 14 porážkách měl 31 bodů a skóre 101:98. Do poslední čtvrtiny úvodní sezóny v I.NHL nahlédneme znovu za týden.