Review sezóny 10/11 - díl 3 Druhá polovina základní části

P ř e r o v - Na konci října 2010 měla skupina "Východ" ve 2.lize už za sebou první polovinu základní části a jak víme, našim hokejistům patřilo nelichotivé 9.místo. Před nimi byla druhá půle základní části soutěže, v níž se museli hodně zlepšit, aby si svůj cíl - "elitní šestku" dokázali vybojovat. Zubři skutečně zabrali a svým věrným fanouškům začali dělat konečně radost. Utkání druhé poloviny soutěže jim přinesla díky zlepšené hře podstatně více bodů a více jich v tomto patnáctikolovém období získal jen Šumperk. Díky tomu se Zubři brzy "zabydleli" mezi prvními šesti a třebaže o elitní šestku museli bojovat až do poslední chvíle, vzít si ji nedali a nikoho nenechali na pochybách o tom, že do ní patřili zaslouženě. O těchto zápasech si více povíme v dnešním díle našeho seriálu.

Klíčové zápasy hned na úvod druhé půle

Po 15.kole čekala Zubry nepříjemná 4 kola. Čekaly je totiž dvě utkání venku, jedna nucená pauza a jen jeden domácí zápas. Navíc se soupeři, kteří "okupovali" pozice poblíž 6.místa. Pokud si je Zubři, jejichž cílem byla "elitní šestka", nechtěli nechat utéct, museli tyto celky porazit. Proto měly následující utkání pro průběh soutěže klíčový význam. V první lajně jim po celé toto období chyběl kromě zraněného Marka Ditricha i Jan Kolář, na jeho pozici jej v první lajně dobře zastupoval Viktor Coufal.

16.kolo   středa 3.11.2010
Val.Meziříčí - Přerov     2:5
(0:0, 2:3, 0:2)          podrobnosti
Bobři byli před zápasem šestí a na deváté Zubry měli dvoubodový náskok. Meo si na ně věřilo, protože poslední tři mistrovské utkání na jejich ledě vyhrálo. Zubři se do svého soupeře pustili velmi aktivně téměř od začátku, po většinu zápasu měli více ze hry a častěji stříleli než Bobři. Přesto se ve 2.třetině ujali vedení 2:0 domácí, když využili dvě přesilovky. Zubři však díky aktivní střelbě do konce třetiny stav ještě otočili a v první půli 3.třetiny využili tlaku ke vstřelení dvou pojišťujících gólů. Z venku tak přivezli další cenné tři body a s 26 body se už konečně "vyšplhali" na 6.místo do elitní šestky a už ji až na jednu vyjímku neopustili.

17.kolo   sobota 6.11.2010
Přerov - Hodonín     6:1
(1:0, 3:1, 2:0)          podrobnosti
Drtiči museli na úvod druhé části stát a tak když přijeli k Zubrům, byli už osmí a ztráceli na ně 2 body. Na první gól Zubrů z 1.třetiny sice Drtiči v úvodu 2.třetiny ještě našli odpověď, ale to bylo z jejich strany vše. Přerov pak soupeře několikrát pěkně sevřel a dokázal své vedení navyšovat. Rozhodující náskok si Zubři vypracovali v druhé polovině prostřední části. To soupeř hodně doplatil na svoji nedisciplinovanost. Ve 3.třetině přidali Zubři ještě další dva góly a udrželi v tabulce s 29 body 6.místo. Sedmý Nový Jičín na ně měl ztrátu 3 bodů.

18.kolo   středa 10.11.2010
Vynucená pauza se ukázala nakonec velmi "dobře umístěná", protože třebaže Zubři nehráli, ze 6.místa je nikdo nevyhnal, nejbližší pronásledovatelé pouze snížili deficit ze tří na dva body.

19.kolo   pátek 12.11.2010
Orlová - Přerov     4:2
(2:0, 1:2, 1:0)          podrobnosti
Olejáři podobně jako Zubři poslední tři zápasy naplno bodovali. Byli prakticky celý zápas lepší a daleko častěji stříleli. Domácí se dostali hned v úvodu zápasu rychle do vedení a do konce 1.třetiny své vedení ještě zvýšili. Zubři sice na začátku i v závěru druhé třetiny vstřelili kontaktní góly, ale využít je k tomu, aby se pokusili soupeře dostat pod tlak nedokázali a vstřelené góly zůstaly v podstatě jedinými opravdu vyloženými šancemi Zubrů v celém zápase. Domácí vždy během několika minut těsný náskok opět zvýšili. Zubři se i přes porážku stále s 29 body drželi 6.místa, bodově je však dostihli Bobři.

20.kolo   středa 17.11.2010
Přerov - Nový Jičín     3:4p
(1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)          podrobnosti
Ve třetí lajně už hráli Jan Kolář s Markem Ditrichem. Samotný zápas Meo dobře rozehrálo. V úvodu 2.třetiny vedlo už 2:0, avšak bojovně hrající hosté se nevzdali. Za dvě minuty využili přesilovku a o další dvě minuty později po hrubé chybě přerovské obrany dokonce skórovali při svém oslabení. Zubři sice ještě ve 2.třetině dokázali využít přesilovku 5 na 3 a znovu vedli, ale v poslední třetině se dostali pod tlak a soupeři v přesilovce znovu vyrovnali. Hodně tvrdé utkání tak nakonec rozhodl až nastavený čas, ve kterém byli úspěšnější hosté. Díku zisku pouze jediného bodu vystřídali Zubry, kteří měli 30 bodů, na 6.místě Bobři. Na Přerov měli náskok dvou bodů, začalo však jejich černé období a sedmí Zubři se tak do elitní šestky vrátili rychle zpátky.

Do Vsetína uvolněn Radek Holík

Před zápasem uvolnilo vedení klubu Radka Holíka na hostování do Vsetína a tak když Zubři přijeli v neděli do Vsetína k mistrovskému zápasu, už hrál proti nim.

21.kolo   neděle 21.11.2010
Vsetín - Přerov     3:5
(2:2, 1:1, 0:2)          podrobnosti
Téměř celý zápas byl vyrovnaný a žádné mužstvo si v průběhu utkání nedokázalo vytvořit více než gólový náskok. Na výsledek měly nakonec velký vliv přesilové hry. Dohromady při nich padlo 5 gólů, Valaši ale nedokázali využít dvě dvojnásobné přesilovky, zatímco Zubři ano a navíc při jednom svém oslabení vyrovnali na 3:3. V poslední třetině Zubři záhy strhli v přesilovce vedení na svou stranu a soustředili se na obranu. I když Vsetín ještě hodně Zubry pozlobil, Přerov už jim skórovat nedovolil. Při power play domácích rozhodlo Meo 9 sekund před koncem o svém vítězství definitivně. Díky zisku tří bodů se tak rychle vrátilo do elitní šestky. Jeho pronásledovatelé mu však "dýchali na paty", devátý celek ztrácel jen tři body.

22.kolo   sobota 27.11.2010
Přerov - Opava     3:4sn
(1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)          podrobnosti
Zubři byli po celou dobu aktivnějším týmem, soupeře výrazně přestříleli, ale spoustu šancí nedokázali využít. Velký tlak si Přerov držel už v 1.třetině, kdy se více než deset minut hrálo na jednu branku, avšak do dvougólového vedení šel přesto po několika šancích soupeř. Zubři poté museli skóre dotahovat a podařilo se jim to necelých 10 minut před koncem. Remízový stav následně vydržel až do konce prodloužení a jediný gól z nájezdů vstřelila Opava. Zubři zůstali se 34 body šestí, sedmý Hodonín na ně ztrácel jeden bod.

Tým opouští Viktor Coufal

Po zápase s Opavou stáhla HC Olomouc z Přerova Viktora Coufala s odůvodněním, že dostával u nás málo příležitostí a poslala jej do Prostějova. Přerovský dres v této sezóně oblékl devětkrát. Zubry navíc čekaly v boji o udržení elitní šestky díky čachrům ve vylosování, kdy se dvakrát vyměnilo pořadí kol, dva zápasy venku, byť s relativně snadnějšími soupeři.

23.kolo   sobota 4.12.2010
Břeclav - Přerov     1:5
(0:2, 1:1, 0:2)          podrobnosti
Zubři zápas výborně začali, už ve 2.minutě využili přesilovku a ujali se vedení. Pro domácí to byla ledová sprcha a dlouho se nemohli dostat do hry. Nepomohla jim ani poměrně dlouhá přesilovka 5 na 3 v polovině 1.třetiny a Zubři chvíli poté přidali druhý gól. Lvi sice začali následně častěji střílet, střely a šance Zubrů však byly téměř celý zápas nebezpečnější a o všem rozhodly jejich dva "slepené" góly v závěru zápasu. Díky zisku dalších tři bodů jich vlastnili už 37, postoupili na 5.místo v tabulce před Opavu a na sedmý Nový Jičín měli náskok 2 body.

25.kolo   středa 8.12.2010
Uničov - Přerov     4:8
(1:4, 2:1, 1:3)          podrobnosti
Na uničovskou branku se začala valit jedna šance za druhou hned od prvních sekund a v rozmezí 330 sekund se Zubři rychle dostali do čtyřbrankového vedení. Domácím se podařilo přerovský uragán zastavit až v polovině 1.třetiny po výměně gólmanů a krátkou přesilovkou 5 na 3. V dalších fázích zápasu se už šance střídaly na obou stranách, ale do konce 2.třetiny se více dařilo zakončovat domácím, kteří stáhli brankový rozdíl na dva góly. Zubři však žádné drama v poslední třetině nepřipustili a hned v jejím úvodu využitou přesilovkou definitivně rozhodli o svém vítězství v zápase. Se 40 body zůstali Zubři pátí, před sedmým Novým Jičínem však měli stále jen 2 body náskok.

24.kolo   sobota 11.12.2010
Přerov - Prostějov     4:1
(0:0, 1:1, 3:0)          podrobnosti
Od první minuty se hrál ve vynikající atmosféře bojovný hokej, který se musel líbit. Přerovským Zubrům dlouho dělala problém dobře fungující obrana soupeře, ale to se od druhé třetiny postupně změnilo. Prostějov šel sice do vedení, avšak Přerov skvěle sehrál dvě přesilové hry, kterými otočil skóre zápasu. Závěr utkání už pak byl v režii domácích borců, kteří Jestřábům přidali ještě další dva góly. Po třetím vítězství v sérii měl Přerov v tabulce 43 bodů, zůstal na 5.místě, a sedmá Opava jich měla o 3 méně.

27.kolo   středa 15.12.2010
Fr.Místek - Přerov     7:2
(0:1, 5:1, 2:0)          podrobnosti
Jako by se Zubři píchli o šípkový trn, podali nejhorší výkon za celou sezónu. Od samého počátku hráli velmi pomalu, nedařily se jim přihrávky, jen málo stříleli a když už přece, tak spíše propagačními střelami. Vyložené šance Zubrů by se bez nadsázky daly spočítat na prstech jedné ruky. Špatné to bylo už v 1.třetině, kterou ještě Zubři vyhráli. Pak se ale domácí hráči přestali bát, roztočili před Tihlářem kolotoč a rychle otočili zápas až na 3:1. Teprve teď se Zubři začali více snažit, ale definitivně je asi pak dorazilo to, že dali za tohoto stavu regulérní gól, který jim nebyl uznán. Začali znovu chybovat a inkasovat. Nepomohlo ani promíchání útoků. Po ostudném výkonu tak Zubři utrpěli ve Frýdku debakl. Z pátého místa ale nespadli, pouze sedmý Nový Jičín se k nim přiblížil na 2 body.

26.kolo   sobota 18.12.2010
Přerov - Technika Brno     2:1
(0:0, 2:0, 0:1)          podrobnosti
Po obrovském propadáku ve Frýdku-Místku si již nesmělo Meo dovolit zaváhat. Od prvních minut zdobila opět jejich hokejky snaha. Dlouho se jim ale nedařilo Techniku překonat a podařilo se jim to až po návratu ze šaten ve 2.třetině. Za dalších 10 minut vstřelili dokonce gól v oslabení na 2:0. To vyprovokovalo hosty ke zvýšené aktivitě, ale Tihlář kapituloval až dvě minuty před koncem zápasu. Naštěstí se ale Zubrům poté dařilo držet puk daleko od své branky a Zubři důležitou výhru udrželi. Se 46 body byli stále na 5.místě, 3 body od sedmé Opavy.

Akce "Teddy Bear Toss" při zápase s Havířovem

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce. Svátky, kdy se všichni lidé snaží udělat radost svým blízkým a především dětem, které potěší především hračky. Proto hokejový klub HC ZUBR Přerov zorganizoval 21.12.2010 na svém zimním stadionu při mistrovském zápase mužů proti Havířovu akci "Teddy Bear Toss", při níž diváci v hledišti, kteří chtěli věnovat dětem nějakou plyšovou hračku, ji měli možnost po prvním vstřeleném gólu domácího mužstva vhodit na ledovou plochu. Ta byla v tu chvíli zaházena 1500 plyšovými hračkami. Hračky byly v dalších dnech rozdány dětem v dětských domovech, mateřských školách, na dětském oddělení přerovské nemocnice, část dostaly i děti v Afghánistánu.

28.kolo   úterý 21.12.2010
Přerov - Havířov     3:0
(1:0, 1:0, 1:0)          podrobnosti
Utkání bylo velmi tvrdé, hlavní rozhodčí udělil 26 menších trestů, 4 osobní a jeden do konce utkání. Klíčem k úspěchu a zisku tří bodů byla tentokrát nesmírná bojovnost celého týmu a také přesilové hry, ve kterých Přerov dokázal vstřelit všechny tři góly. Dobrou hru domácích nezastavily ani nepokoje v sektoru pro hostující fanoušky, díky kterým musel být duel dokonce na patnáct minut přerušen. Vítězství posunulo Zubry se 49 body už na 4.místo v tabulce. Sedmá Opava měla na ně deficit už 5 bodů.

29.kolo   středa 5.1.2010
Šumperk - Přerov     3:2sn
(0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)          podrobnosti
Šumperk je jediný tým, který nebyl na domácím ledě v letošní sezóně nikým poražen. Šance, že se to podaří právě Zubrům, žila až do poslední chvíle a Zubři zde byli skutečně ze všech týmů k vítězství nejblíže. Nastoupili bez Vladimíra Kočary a odehráli zápas s velkým nasazením, ale zklamaly je tentokrát přesilovky. Nedokázali se při nich třikrát vyvarovat hrubých chyb v obraně, stálo je to dva góly a tedy i vítězství. Po celkem vyrovnané 1.třetině se jim podařilo ve 2.třetině získat vedení 1:2 a to trvalo až do 58.minuty. I v nájezdech to vypadalo dlouho nadějně, ještě po dvou nájezdech Zubři vedli na nájezdy 1:0, ale nakonec strhli vítězství na svou stranu Draci.

Zubři potřebovali k udržení elitní šestky 1 bod

Před Zubry byl poslední zápas základní části, po kterém se měla tabulka separovat na tři skupiny. Situace byla velmi dramatická, ale Zubři naštěstí měli "vše ve svých rukou". Před posledním kolem měli 50 bodů a byli čtvrtí, stejný počet měl pátý Prostějov, ten v posledním kole dokonce stál, ale paradoxně již měl místo v elitní šestce jisté. Šestý Nový Jičín měl 49 bodů a před sebou domácí zápas s Havířovem a poslední, kdo mohl ještě "zamíchat kartami" byla sedmá Opava. Ta měla 47 bodů a před sebou domácí zápas s Technikou. Tabulková matematika byla velmi nepřehledná, ale vyplývalo z ní : Pokud by Zubři s Hradištěm prohráli po základním čase, nemuseli se do první šestky vůbec dostat, protože o pořadí rozhodovaly vzájemné zápasy a pokud by vyhrála Opava a Nový Jičín získal alespoň bod, Zubři by se bohužel do elitní šestky nevešli. Jistotu jim tak zajišťoval zisk alespoň jednoho bodu. Při zisku všech tři bodů by si udrželi stávající čtvrté místo.

30.kolo   sobota 8.1.2010
Přerov - Uherské Hradiště     8:4
(2:3, 3:1, 3:0)          podrobnosti
Začátek vyšel Zubrům dobře, brzy se ujali vedení, poté však zmírnili v tempu a soupeř během první třetiny dvakrát dokázal otočit stav ve svůj prospěch. V tu chvíli to nevypadalo vůbec dobře. Zubři ale po přestávce opět přidali a až do konce zápasu plně ovládali hru. Ve 3.třetině už hostům téměř nic nedovolili a hrálo se jen na jednu branku. Vítězstvím si udrželi místo v elitní šestce a skončili na 4.místě.

15. Uničov           4  1  1  22   84:173  15
O umístění Prostějova a Opavy rozhodly vzájemné zápasy (Prostějov vyhrál doma 4:2 a venku 3:2 na nájezdy)

Základní cíl sezóny, který Zubři nijak neskrývali - vybojovat po skončení základní částí nejlepší šestku a zajistit si tak již po 30.kole play off - se tedy podařilo splnit. Zubři ale samozřejmě chtěli více. Ač si to drželi "pod pokličkou" a nikde to nezveřejňovali, jejich cílem bylo finále play off a k tomu si do něj potřebovali vybojovat co nejlepší nasazení. Zápasy ve skupině A byly tedy stejně napínavé jak ty ze základní části a ty si připomeneme v našem souhrnu zase za týden.