Přesilovky? Stačí blbá reakce na odražený puk, musíme je vypilovat, nabádá Kratochvil

P ř e r o v – Moravská bitva je moravská bitva. Hokejisté Přerova se o tom přesvědčili v sobotu na vsetínském Lapači. Místo otočení výsledku polevili a museli nést tříbrankovou ztrátu. Pak ale zabrali a v závěrečných minutách jim ještě svitla naděje na bodový zisk. „Škoda, že jsme zase začali ‚drabat‘ až ve třetí třetině,“ mrzelo útočníka Matouše Kratochvila. Podle něj se Zubři potýkají s výkonnostními výpadky. Zlepšit musejí také přesilové hry. V nich neskórují a sami naopak inkasují. Před duelem s Valachy se jim to stalo i ve středu doma s Jihlavou.

„My máme přesilovku, my máme určovat tempo. A samozřejmě máme dát gól, v poslední době s tím máme obrovský problém. Hráči jsou, všechno je domluvené, ale potřebujeme lepší koncovku,“ uvědomuje si Kratochvil.

Jak se s odstupem dvou dnů na zápas se Vsetínem díváte?
Emoce opadly, už se soustředíme na středeční zápas. Byl jsem ale rád, že jsme se jako mužstvo dokázali semknout. Snížili jsme na 3:4, pořád jsme měli naději. Odvolali jsme brankáře, což je vždycky padesát na padesát. Buď to urvete, nebo neurvete. Nám se to bohužel nepovedlo. Škoda faulů, které jsme udělali. Celkově mám ale ze Vsetína dobrý pocit, nehráli jsme špatně.

Jaké byly emoce bezprostředně po utkání?
Byl jsem trochu naštvaný, měli jsme tam pár zbytečných faulů. Taky mě štvalo, že jsme ve druhé třetině polevili. Vypadli jsme z rytmu. První třetina se nám povedla, ale pak jsme zase začali ‚drabat‘ až ve třetí části.

Hned po vyrovnání jste mohli skóre otočit. Jel jste sám na bránu, měl jste velkou šanci…
Měl – a hned vzápětí ještě jednu. Chtěl jsem spíš střílet, ale puk se mi postavil. Pořád jsem ho tam honil, až jsem se dostal před gólmana. Říkal jsem si, že mi nezbude nic jiného, než jej zkusit potáhnout a zakončit mezi nohy. Byl na mě však připravený a vychytal mě.

Po střele blesková reakce: projeli jsme to

Polevení ve druhé třetině si vysvětlujete čím?
Poslední dobou s tím trochu bojujeme, máme výpadky. Inkasujeme gól a spadne to na nás. Pořád si říkáme: ‚Dobré, dostali jsme gól, nic se neděje.‘ Ale stejně je na ledě výpadek. Pracujeme na tom, abychom hráli celých šedesát minut, ne jenom čtyřicet nebo padesát.

V oslabení jste sice na Lapači neinkasovali, zato jste druhý zápas v řadě obdrželi branku při vlastní přesilovce…
Přijde mi, že nám chybí lepší finální fáze, koncovka. Máme přesilovku, nemůžeme v ní dostat gól. Zrovna o přesilovce ve Vsetíně si myslím, že nebyla špatná. Řekli jsme si, že nebudeme nic vymýšlet a budeme střílet. Puk mi šel na jedničku a vystřelil jsem. Dokonce se to tam nějak odráželo. Vsetín ale bleskově zareagoval a jeli na nás, projeli jsme to. Samozřejmě to máme na videu, sledujeme ho a snažíme se z něj poučit do příštího zápasu.

Nehrajte v přesilovkách na moc velké riziko, že zádní vrátka necháváte otevřená?
Nehrajeme tak jen my, ale i ostatní týmy. Je to třeba jen o tom, jestli blbě zareagujeme na odražený kotouč. Soupeř si místo vyhození přes celé hřiště hodí puk do středního pásma. Jede za ním, zatímco my stojíme. Nemělo by se nám to stávat. My máme přesilovku, my máme určovat tempo. A samozřejmě máme dát gól. S tím máme taky obrovský problém – nedáváme v přesilovkách góly.

Přitom hráči jsou na to zkušení dost…
Hráči jsou, všechno je – všechno je domluvené. Schází nám finální koncovka. Nebo když to řeknu blbě, i nějaké štěstíčko. Aby nám tam něco spadlo, z nás to trošku spadlo. Myslím si, že pak už to bude fungovat.

Nemůže pomoci, že si budete v útočném pásmu méně přihrávat?
Také si říkáme: ‚Pojďme víc střílet!‘ Záleží, jakého soupeře proti sobě máte. Někdo hraje rychlý přístup a potřebujeme si puk párkrát obehrát, aby přestali lítat. Pak bychom si měli dát jednu dvě nahrávky a vyslat nějakou tu střelu. Ano, někdy máme spoustu zbytečných přihrávek. Někdy zase přijdou dvě nahrávky a vidíte… Vystřelil jsem, oni nám z toho ujeli a dali gól. Přesilovky jsou prostě alfa a omega. Musíme se na ně zaměřit a ještě je vypilovat.

Time na začátku třetiny? Trenér nás chtěl uklidnit

Proti Vsetínu jste zkraje třetí třetiny dostali hodně smolný gól – z rohu kluziště. Co to s vámi udělalo?
Každá obdržená branka zamrzí. Tohle byl smolný gól, ale musíme jet dál. Je potřeba to hodit za hlavu a začít ještě víc ‚drabat‘ dopředu.

I proto jste si zanedlouho vzali oddechový čas?
Trenér nás chtěl uklidnit, hodit nás hlavami zase do zápasu. Neřešili jsme taktické věci, co máme hrát, jak máme dát gól. Vycítil, že jsme rozlítaní, neplníme si pozice. Řekli jsme si, ať začneme od maličkostí, ať začneme zase ‚drabat‘. Řekl bych, že nám to i pomohlo.

Ale efekt se nedostavil hned…
Bylo těžké se uklidnit. Zápas byl vyhecovaný, hodně soubojů, fantastičtí diváci. Pár střídání nám trvalo, než se time projevil. Pak jsme ale snížili, všechny nás to nakoplo. Zjistili jsme, že to je správná cesta. Plníme si, co máme, funguje to, jdeme do toho. Přišla další branka a cítili jsme, že jsme víc na vrchu. Ze Vsetína jsem naopak měl dojem, že už se chtěl víc zatáhnout. Šli jsme za vyrovnáním, ale bohužel jsme neuspěli.

Poprvé jste přitom při hře v šesti skórovali. Proč to nevyšlo i podruhé?
Odvoláme brankáře a máme prázdnou bránu. Víme, že soupeř to může kdykoliv otočit a dát gól. Stačí sebemenší chybička. Je to složité. Na hřišti je nás sice o jednoho navíc, ale sehrát to úplně nejde. Je to o jedné dobré nahrávce nebo střele, dotlačení puku do brány.

Může vám návrat do sobotního zápasu pomoci v dalším kole, kdy hostíte Porubu?
Z každého zápasu si vezmeme to pozitivní. To špatné si pak ukážeme na videu, abychom to zlepšili. Teď se chystáme na Porubu, uděláme si meeting k zápasu a jedeme dál.