Oslabení Zubři prohráli v Opavě a opouští první místo

O p a v a - Zubrům chybělo v Opavě šest hráčů základní sestavy, ale hlavní příčinou prohry to dnes nebylo. Už se stalo téměř tradicí, že je provází při zápasech v Opavě špatná koncovka. Nebylo tomu jinak bohužel ani dnes. Šancí si vytvořili opět dostatek, ale nedokázali je proměňovat. Po seznamovací 1.třetině si Zubři v té druhé vytvořili převahu a brzy po jejím zahájení se v přesilovce ujali vedení. Opava vyrovnala hru sice až ve 35. minutě, přesto stačila svou jedinou šanci, co do té doby ve druhé třetině měla, využít a díky tomu rychle vyrovnat. I v poslední třetině měli Zubři až do 53. minuty více ze hry i šancí, pak však skórovali domácí a od té chvíle už Zubry do šance nepustili. Všemu udělalo definitivně konec extrémně brzo hrané power play. Zubři tak prohráli 3:1 a klesají na 2. místo.
39.kolo, středa 6.2.2013
HK Opava - HC ZUBR Přerov
3:1
(0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Měch (Mlýnek), 54. Pavelek (Tichý, Polok), 59. Chalupa (Pavelek, Bednárek) - 23. Sedlák (Blinka). Rozhodčí: Mrkva – Barteček, Moravec. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Buly: 27:35. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Šafránek – Kysela, Vrábel, Kukol, Mosler, Tichý, Bednárek, Galvas, Tůma – Kocián, Chalupa, Herman, Mlýnek, Vítek, Polok, Pavelek, Wolf, Baďura, Měch, Vlašánek,
Vojtek - Pala, Tomeček, Vlček, Andrýsek, Kudělka, Osina - Sedlák, Goiš, Janeba - Brančík, Ditrich, Matušenko - Kolář, Sprušil, Blinka

V obraně Daniel Faltýnek a Jakub Ferenc, v útoku Pavel Hanák, Petr Sakrajda, Marek Kundrátek a Matěj Málek. To jsou hráči, kteří stabilně nastupují za Zubry ve všech zápasech. Dnes by jste je však v zápise hledali marně. Navíc do obrany nemohl nastoupit ani Jiří Běhal. Zubři odjeli tedy do Opavy přesně se třemi dost obměněnými pětkami. Na místě Daniela Faltýnka stál opět Jaroslav Tomeček, k Tomáši Vlčkovi se tentokrát postavil junior Jan Andrýsek. V první útočné řadě nahradil Matěje Málka Jaroslav Janeba, Petra Sakrajdu ve druhé Daniel Matušenko. Pouze třetí pětka hrála ve stejném složení jako v předchozích zápasech.

První třetina příliš hokejové krásy nepobrala. Celých 15 minut se hrálo celkem střídavě před oběma brankami. Souvislejšími úseky, kdy měli puk pod kontrolou Zubři, byly pouze jejich dvě přesilové hry. Za největší šanci Přerova se dá považovat střelecký pokus Sedláka střílejícího v 10. minutě poměrně z velké blízky, ale bohužel těsně vedle pravé tyče Šafránkovy svatyně. Domácí si vytvořili největší příležitost o minutu a půl později, když přerovská obrana nechala před Vojtkem zcela osamělého Mlýnka. I on měl ale mušku naštěstí vychýlenou. Teprve v posledních 5 minutách 1. třetiny se dostal do tlaku domácí tým. Zubři si pomohli dvěma nečistými zákroky a 77 sekund se museli bránit dokonce ve dvojnásobném oslabení. I když Vojtek byl během něj i po jeho skončení až do sirény pod souvislou palbou, Zubry vynikajícími zákroky podržel.

Druhá třetina začala náporem Zubrů a hned po 58 sekundách se dostal do slušné šance Sedlák, namířil však jen do Šafránkovy masky. Byl přitom ale faulován a Zubři hráli svou třetí přesilovku. Na jejím konci Blinka šikovně přihrál z boku přes brankoviště k levé tyči dobře najetému, zcela volnému Zdeňku Sedlákovi, který puk nasměroval do prázdné branky - 0:1. Zubři sice útočili i nadále až do 35. minuty takřka bez zastavení, ale paradoxně to byla Opava, která v tuto dobu skórovala. Obrana Zubrů totiž v půli 26. minuty špatně za brankou rozehrála a v prostoru mezi kruhy navíc ponechala nikým nehlídaného Tomáše Měcha. Ten po Mlýnkově pasu zpoza branky střílel z první a namířil do pravého vinklu Vojtkovy klece - 1:1. Šlo o jedinou střelu Opavy na přerovskou branku během 15 minut, ale domácím stačila. Za Zubry si vytvořili šance například v závěru 30. minuty Goiš s Janebou, na počátku 34. minuty už měl doslova gól na hokejce Ditrich. Drze se přes obranu protlačil až před Šafránka a dokonce si položil a obehrál i jeho. Čekal na okamžik, kdy se před ním opavská svatyně zcela odkryje. Když k tomu však došlo, nějakým zázračným zákrokem Šafránek dokázal puk tečovat a mírně jej vychýlit z cesty. Kotouč díky tomu těsně minul pravou tyč jeho klece. Teprve v posledních 5 minutách se hra vyrovnala a na puk si několikrát sáhl i Vojtek.

Také úvod třetí třetiny se vezl ve znamení přesilovky Zubrů a také teď chybělo ke gólu míň než málo. Brančík byl ke konci 41. minuty před Šafránkem zcela sám a přímo jako na "zlatém podnose" mu poslal puk před z velké části odkrytou branku Ditrich. Ve finálním okamžiku, kdy Brančík posílal puk do prázdné branky, mu ale kus černé gumy zcela nečekaně sjel z hole a vychýlil se od levé tyče domácí branky opět o pár centimetrů více, než bylo potřeba... O 5 minut později se dostal z boku do sólového nájezdu Janeba, tentokrát dobře zasáhl Šafránkův beton. Jen o 25 sekund později se dostal po dlouhé době do větší šance i domácí tým. Z poměrně velké dálky střílel na Vojtka Kukol, od pohromy zachránila Zubry tentokrát levá tyč Vojtkovy klece. V dalších minutách hráli Zubři dvě přesilovky a i během nich mohli několikrát rozhodnout. Největší šanci měl Kolář v úvodu 53. minuty, i po této akci ale zazvonila za zády obránců branky pouze tyč, tentokrát ale pravá. Všechny výše uvedené nevyužité šance Zubrů v celém utkání je musely hodně mrzet. V úvodu 54. minuty se totiž vhazovalo v obranném pásmu Zubrů a Opava poslala puk po vyhraném buly k modré čáře. Tvrdou střelu Tichého ještě povyjetý Vojtek vyrazil, bohužel však jen k nekrytému Zdeňkovi Pavelekovi, který měl před sebou prázdnou branku. Tomu však puk z hole nesjel ... - 2:1. Domácích byl najednou "plný led" a Zubři byli zcela opaření. Hra se začala odvíjet už jen na půli Zubrů. Rozhodnout mohl už půli 57. minuty ze sólového nájezdu Vítek, Vojtek však dobře zasáhl betonem. Už 5 minut po inkasované brance prakticky nepřišli Zubři s pukem do delšího styku, když si v čase 57:50 vzali oddechový čas a odhodlali se extrémně brzo k power play. Buly sice vyhráli a Pala prudce vypálil od modré, vystřelil však o kousek výše, než chtěl. Puku se zmocnil domácí tým a ze středního pásma jej poslal 101 sekund před závěrečnou sirénou do opuštěné přerovské svatyně Petr Chalupa - 3:1.

Konečný výsledek sice neodpovídá předvedené hře obou týmů, ale mužstvo, které i z těch největších šancí využije jen jednu, může vyhrát maximálně v kopané. Protože Havířov nezaváhal, opět si se Zubry vyměnil v tabulce pozici.

Sestřih videozáznamu naleznete na TV ZUBR

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): Myslím si, že Přerov je kvalitní soupeř, který má hru postavenou na Martinu Vojtkovi a dnes to bylo vidět. Hosté mají zkušený tým a v přesilovkách jsou velice silní. My jsme ale udělali spoustu faulů na útočné polovině a díky tomu získával Přerov převahu. Vynikající zápas odchytal Šafránek, který nás hodně podržel. Zápas rozhodla jediná chyba soupeře po našem vyhraném buly.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Za stavu 1:1 jsme byli herně nahoře, vytvořili jsme si řadu gólových šancí, ale bohužel ty jsme neproměnili. Měli jsme k dispozici řadu přesilovek, avšak v té kombinované sestavě to nějak nefungovalo. Šance jsme si vytvořili, dokonce jsme dali i tyčku. Na to se ale zkrátka nehraje. V koncovce jsme znovu shořeli, a proto také jedeme domů bez bodů