ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Vsetín (ODLOŽENO) | JUNIOŘI: Přerov - Warriors Brno 6:2 | DOROST: Přerov - Poruba (sobota 13:30)

Zubři zatápěli protivníkům přesilovkami, spolehnout se ale mohli i na zadní řady

Zubři zatápěli protivníkům přesilovkami, spolehnout se ale mohli i na zadní řady
P ř e r o v – Hokejisté Přerova obsadili po základní části Chance ligy se ziskem 69 bodů a skóre 113:81 třetí místo. Během 34 utkání pětadvacetkrát zvítězili a devětkrát prohráli. Třetí skončili i v tabulce domácích a venkovních duelů. K přímého postupu do čtvrtfinále play-off pomohly MEO mimo jiné různé statistické přednosti. Jen namátkou: nejlepší přesilovky, síla na buly či forma na nájezdy.

Jestli něco v základní části platilo za velkou přerovskou zbraň, byly to přesilovky. Zubři ze 140 využili 37 a s úspěšností 26,43 % předčili všechny prvoligové konkurenty. Ve svém kádru mají také nejlepšího přesilovkového střelce, Vlastimil Dostálek se trefil dvanáctkrát. Při početních výhodách tak zaznamenal dvě třetiny všech svých gólů. Kromě toho Přerov jako jediný tým Chance ligy při vlastní přesilovce neinkasoval.

Přesilová hra pomohla Zubrům také k vyrovnávací brance na 4:4 v souboji s Draky ze Šumperka.

Poradit si svěřenci trenérské čtveřice Vladimír Kočara – Jakub Grof – Jiří Sklenář – Vít Černohous uměli i s přesilovkami soupeře. Ze 129 oslabení – což je mimochodem třetí nejnižší počet v soutěži – ubránili 112. Jejich úspěšnost 86,82 % překonala pouze Jihlava (88,68 %). Druhé místo za Duklou obsadili Hanáci zároveň v celkovém počtu obdržených branek. Za 34 zápasů se puk v jejich bráně ocitl v 81 případech, Horáci dostali o tři branky méně.

Obránce Jiří Krisl padá do střely v prosincovém střetnutí s litoměřickým Stadionem.

Tradičně se Zubrům dařilo na vhazování. První centr Roman Pšurný jich z 818 vyhrál více než polovinu – 480. Lépe si vedl jen NHL protřelý kladenský veterán Tomáš Plekanec (536 vyhraných vhazování z 832). Pšurného úspěšnost na buly se vyšplhala na 58,68 %, mezi hráči s alespoň šesti stovkami účastí v této disciplíně jej kromě Plekance trumfnul ještě spoluhráč Darek Hejcman. Střední útočník druhé přerovské formace si za 385 zvládnutých buly z 632 vysloužil úspěšnost 60,92 %. V počtu získaných kotoučů pro svůj tým je pak čtvrtý – za Plekancem, Pšurným a prostějovským Kautem.

Roman Pšurný vyhrává buly v MEO Aréně proti Jakubu Illéšovi z Dukly Jihlava.

Mezi TOP deseti střelci Chance ligy mají modrožlutí jednoho zástupce. Šestadvacetiletému pravému křídlu Dostálkovi připadla za 18 přesných zásahů v 33 utkáních sedmá příčka. Osmnáctkrát skórovali rovněž litoměřický Martin Procházka a jihlavský Fronk, ti na to však potřebovali méně startů. Procházka 30, Fronk 32.

Vlastimil Dostálek slaví branku, kterou pojistil výhru Zubrů nad Benátkami nad Jizerou.

Josef Hrabal sice Přerov v první polovině února opustil, v prvoligových statistikách nicméně přesto zanechal výraznou stopu. V 25 odehraných duelech zblokoval čtvrtý nejvyšší počet střel – 42 – a s 24 kanadskými body skončil třetí v bodování obránců. Vítěz extraligy z roku 2011 a bývalý reprezentant současně mezi beky vstřelil třetí nejvyšší počet gólů (sedm) a přidal čtvrtý nejvyšší počet asistencí (sedmnáct).

Produktivní a zkušený zadák Josef Hrabal zamířil z Přerova do rakouského Villachu.

Na dobrých výsledcích Zubrů mají nespornou zásluhu brankáři. Aktuální trojice ve složení Michael PetrásekMartin HolíkMichal Postava si drží úspěšnost zákroků nad 90 % (Petrásek 95,03; Holík 91,07; Postava 94,17). Dohromady se navíc mohou pochlubit téměř stoprocentním počtem vychytaných vítězství – pouze Holík zapsal na konci ledna porážku v Porubě. Petrásek s Postavou dokonce v průměru pustí méně než dva góly za zápas (Petrásek 1,58; Postava 1,76).

Martin Holík zasahuje během hanáckého derby proti prostějovským Jestřábům.

K sedmi triumfům Hanáků v letošní sezoně Chance ligy přispěl svým výkonem Ondřej Kacetl. Znojemský rodák sice v prosinci odešel do Třince, i tak ovšem žádný jiný gólman nedostáhl na více čistých kont než on. Nulu udržel Kacetl v říjnovém střetnutí s Porubou, v listopadovém souboji s Ústím nad Labem a v prosincovém utkání se Sokolovem. Stejně jako on v zápasech třikrát nekapitulovali jihlavský Jan Brož, sokolovský Neužil a třebíčský Jekel.

Svou první vychytanou nulou v letošní sezoně se Ondřej Kacetl blýskl 3. října proti Porubě.

Šest zápasů Zubrů v základní části druhé nejvyšší soutěže dospělo do samostatných nájezdů. Celek z města na řece Bečvě se v nich radoval pětkrát – proti Šumperku, Kladnu, Havířovu, Jihlavě a Třebíči. Jediným oponentem, který ho v dovednostní soutěži zdolal, byla v prosinci Kadaň (do této statistiky není započítáno domácí utkání s Vrchlabím, které Český svaz ledního hokeje posléze kontumoval – pozn. red.).

Dvacetiletý Matěj Svoboda proměňuje samostatný nájezd v domácím duelu s Kladnem.