ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Ústí nad Labem 2:1 (PP) | JUNIOŘI: Přerov - Vsetín (ODLOŽENO) | DOROST: Přerov - Havířov 0:3

Zubři v přerovské nemocnici darovali krev. Výborná spolupráce, kvitovala vrchní sestra

Zubři v přerovské nemocnici darovali krev. Výborná spolupráce, kvitovala vrchní sestra
P ř e r o v – Vybraní hráči a členové realizačního týmu A-mužstva Zubrů darovali v úterý 9. února dopoledne krev na Hematologicko–transfuzním oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Navázali tak na akci O Kapku lepší hokej, která v Chance lize probíhala od čtvrtka do neděle prvního únorového týdne a stejně jako loni se zaměřila na pomoc dětem bojujícím s poruchou krvetvorby.

„Žádnou zkušenost s dárcovstvím krve zatím nemám, tohle je moje první,“ prozradil před odběrem obránce Jan Fencl. „Zároveň je to dobrá věc, kterou můžeme udělat pro své okolí,“ doplnil.

Z transfuze nervózní nebyl. Považuje ji za velmi přínosnou. „Kdyby byla k ničemu, nikdo by tu nebyl. Krev může někomu zachránit život, což je úžasné,“ vypíchl osmnáctiletý přerovský odchovanec, který může nastupovat i v útoku.

Jako poslední ze Zubrů usedl do odběrového křesla Jan Dluhoš, jenž na Hané působí prostřednictvím střídavých startů z extraligového Zlína. „Všechno probíhalo hladce, nebyl žádný problém. Paní doktorka a sestřičky nám všechno pěkně vysvětlily a až na nějaké výjimky jsme to zvládli dobře,“ usmál se.

Nikdo z hokejistů při odběrech neomdlel. Někteří sice zbledli, ale za chvíli měli opět „zdravou“ barvu. „Když jsem viděl kolegu Martina Holíka, trošku jsem se lekl, co to se mnou provede. Zatím však nic necítím, je to v pohodě,“ svěřil se jednadvacetiletý bek Dluhoš krátce poté, co daroval krev.

Návštěvu Hematologicko–transfuzního oddělení přerovské nemocnice uskutečnili Zubři tři dny po vítězném zápase s Třebíčí, při kterém se zapojili do druhého ročníku akce O Kapku lepší hokej. Jejím smyslem byla stejně jako v loňském roce pomoc dětským pacientům s poruchami krvetvorby. Hanáci proto kromě svých tradičních barev modré a žluté oblékli také oranžovou. Právě ta totiž reprezentuje boj s poruchami krvetvorby, mezi něž patří například zákeřná nemoc leukémie.

„Je to prostě smůla, každého může nějaká taková nemoc nebo tragédie potkat. Když máme možnost pomoct, je vhodné to udělat,“ uvedl Jan Dluhoš.

Zubři s Hematologicko–transfuzním oddělením Nemocnice AGEL Přerov nespolupracovali poprvé. V únoru 2019 společně uspořádali akci Měsíc zubří krve, jež měla za cíl zvýšit zájem o dárcovství krve mezi hokejovými fanoušky. „V soutěžní přestávce jsme nelenili a vyplnili dobrým skutkem mezizápasové období. Na Hematologicko–transfuzní oddělení přerovské nemocnice se vždy rádi vracíme, působí tam profesionální tým pana primáře Repovského, který odvádí perfektní práci. Naše iniciativa byla nadstavbou projektu O Kapku lepší hokej, který se konal minulý týden. Kluci přišli na odběr ve svém volném čase, za což jim patří velké díky. Kabina Zubrů se zúčastní každé akce, jsou to srdcaři, moc si jejich přístupu vážíme. Stejně jako našich fanoušků, kteří darovali krev spolu s námi. Každý, kdo daruje krev, může někomu zachránit život, a zejména v současné době každá pomoc či dobrý skutek hřeje u srdce ještě o trošku víc,” prohlásila Martina Hrušková, marketingová manažerka Zubrů.

„Tímto bychom na odběr krve chtěli pozvat všechny naše fanoušky. V přerovské nemocnici vám poskytnou prvotřídní péči. Ideální termín pro to začít s dárcovstvím je 16. 2., kdy je den vyhrazen pouze pro prvodárce. Pokud naše návštěva motivuje kohokoli dalšího k dárcovství, moc nás to potěší, ” podotkla.

„Nabídka spolupráce vždycky přijde ze strany hokejového klubu a hodnotím ji jako výbornou. Musím za to Zubrům velice poděkovat, jde o skvělou iniciativu,“ sdělila vrchní sestra hematologicko–transfúzního oddělení Veronika Němečková.

Nemocnice po celém Česku, včetně té přerovské, podle ní nejvíce postrádají negativní krevní skupiny. Právě jejich zásoby jsou totiž nejtenčí. „Týká se to skupin 0-, A-, B-. I skupiny AB-, ale největší ‚poptávka’ je po 0- a A-,“ vyjmenovala nedostatkové krevní skupiny Němečková.

Lidem, kteří by se chtěli stát dárci krve, ale mají z odběru obavy, vzkázala, aby přišli do přerovské nemocnice. „Spousta dárců s obavami zvládla odběr na jedničku. Jsme tady proto, abychom se o každého postarali. Dárce se může na cokoliv zeptat, a kdyby se mu udělalo nevolno, máme vše pod kontrolou,“ ujistila Veronika Němečková s tím, že se kolektiv Hematologicko–transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Přerov bude na všechny nové dárce těšit.