Zubři po polovině základní části: spolehliví brankáři, daří se nasazovat odchovance

P ř e r o v – Jestli Zubrům v dosavadním průběhu sezony něco „šlape“, jsou to rozhodně brankáři. Michal Postava stlačil průměr inkasovaných branek na zápas pod dvě, vysokou má i úspěšnost zákroků. Výbornými výkony se do zranění prezentoval také Michael Petrásek, na zákroky svých maskovaných kolegů navíc dokázal navázat juniorský reprezentant Daniel Král. Právě brankáři mají výraznou zásluhu na tom, že Přerov dostal nejméně gólů v soutěži (58). Oproti soupeřům však Hanáci odehráli o jeden až dvě zápasy méně.

Dvacetiletý Postava, který zatím chytal v šestnácti prvoligových kolech, pustí za jedno utkání průměrně 1,97 gólu. V této statistice je brankář působící v Přerově od žáků nejlepší z celé Chance ligy. Druhý Pavel Jekel z Třebíče (1,99 gólu na zápas) ale zaznamenal o devět startů více, třetí Maxim Žukov ze Vsetína (2 góly na zápas) pak o tři střetnutí více.

Rodákovi z Valašského Meziříčí Postavovi se daří také v úspěšnosti zákroků. Tu si momentálně drží na 93,51 procentech, lepší je v tomto ohledu pouze frýdecko-místecká dvojice Vojtěch Mokry (93,93) – Patrik Švančara (93,74 %). Oba rysi zasáhli shodně do třinácti zápasů. Za přerovskou oporou se opět nachází zmiňovaný Jekel, jenž si úspěšnost nad devadesát procent (92,95) udržuje navzdory druhému nejvyššímu počtu startů ze všech gólmanů v soutěži.

V dobrém světle se při premiérovém startu v MEO Aréně v modrožlutém dresu ukázal i Postavův aktuální parťák Daniel Král. Kmenový hráč extraligového Liberce pochytal třicet třebíčských střel a až do konce středečního zápasu držel naděje Přerova na body. Člen národního týmu do dvaceti let se může pochlubit úspěšností zákroků dokonce 94,51 %, do branky se ale v tomto ročníku postavil dosud jen v osmi duelech (z toho pětkrát ještě za Litoměřice).

Kromě toho mají Zubři dva nejvytěžovanější hráče Chance ligy z hlediska celkového času stráveného na ledě. Robert Černý odehrál 629 minut a 42 sekund, jeho kolega z prvního obranného páru Tomáš Kudělka 626 minut a 40 sekund. Sedmadvacetiletý Černý je v bilanci plus/mínus na dvou plusových bodech a prvenství mu patří i z hlediska průměrného času na ledě na zápas (24:13). Stejný čas má sice i Ondřej Vála za B-tým Pardubic, ten ale naskočil pouze do dvou utkání. Pětatřicetiletý Kudělka nasbírá v průměru na zápas 24 minut a šest sekund, v pozitivní a negativní účasti u gólů je na nule.

Oba obránci pravidelně chodí do herních situací s nerovnovážným počtem hráčů, včetně oslabení. V těch mají modrožlutí (s čtvrtým nejvyšším počtem trestných minut – 292) pátou nejvyšší úspěšnost v soutěži (84,55 %), ze 110 jich neubránili jen sedmnáct. Na páté místo je zároveň řadí počet gólů v přesilovkách, spolu s Jihlavou a Vsetínem jich v početní převaze nastříleli devatenáct. U využití přesilovek svítí svěřencům trenérů Svobody a Dočkala průměrná hodnota. S 17,92 % jsou sedmí ze čtrnácti.

Přerov zároveň patří ke střelecky nejaktivnějším mužstvům soutěže. Na soupeřovu branku vyšle za zápas průměrně 32,49 pokusů. Statistiku ještě nedávno vedl, v současnosti se nachází na druhé pozici za Vsetínem (33,04). Problémem v souvislosti se střelbou je u Hanáků produktivita, vsítili totiž nejméně branek ze všech účastníků Chance ligy (57).

Za rovnou polovinu základní části – 26 zápasů – nastoupilo za Zubry dohromady osm odchovanců. Jsou jimi obránci Matyáš Gréč a Tomáš Hanák a útočníci Matouš Kratochvil, Jakub Svoboda, Danielové Indrák a Ministr, Jan Fencl a Patrik Tarnoczy. K této skupině lze ještě připočíst brankáře Michala Postavu s útočníkem Davidem Dobšou, kteří do Přerova přišli v žákovském věku (Postava z Valašského Meziříčí, Dobša z Břeclavi) a u MEO už působili jak v dorostu, tak v juniorce.