Děkujeme fanouškům a partnerům klubu za podporu HC ZUBR Přerov v sezoně 2021/2022

Za výkony v play-off musím kluky pochválit, ohlíží se za závěrem sezony Svoboda

Za výkony v play-off musím kluky pochválit, ohlíží se za závěrem sezony Svoboda
P ř e r o v – Poprvé od ledna 2019 vedl hokejové Zubry trenér, který za ně dříve sám nenastupoval. Robert Svoboda zažil celkově zajímavou sezonu. V září po nepříznivých výsledcích rezignoval na post hlavního kouče v tehdy ještě extraligovém Zlíně. Neuběhlo ani čtvrt roku a rodák z Havlíčkova Brodu převzal s Petrem Dočkalem trápící se MEO. To nejen, že zvedl a zbavil záchranářských starostí. V play-off mu poté pomohl k nejnadějnější čtvrtfinálové sérii za sedmileté působení Hanáků v Chance lize. K postupu přes Jihlavu scházela Přerovu jediná výhra.

„Play-off přináší velké nasazení, snahu, bojovnost i zranění. Potěšilo mě, jak k tomu hráči přistoupili a s jakým zaujetím bojovali o postup do semifinále,“ říká Svoboda, který si proti Dukle odbyl trenérskou premiéru ve čtvrtfinálové sérii seniorské soutěže.

Na tiskové konferenci po posledním zápase s Jihlavou jste řekl, že čtvrtfinále play-off pro vás bylo bonus. Jaký byl tedy cíl, který jste s Petrem Dočkalem loni v prosinci od vedení klubu dostali?
Úkol byl v přímé souvislosti s aktuálním postavením týmu v tabulce – dvanácté místo, vyhnout se příčkám ohrožujícím udržení soutěže. Následně k tomu zůstával i cíl dostat se ve velmi vyrovnané tabulce do play-off. Určitě jsme všichni byli rádi, že se to podařilo, i když vyřazení s Jihlavou hodně mrzí.

K mužstvu jste nastoupili v rozehrané sezoně, co se s ním za takové situace dalo udělat?
Věděli jsme, že tým má hráčskou kvalitu. Hráči sami věděli, že jim chybí proměňování šancí a úspěšnost v přesilovkách. A tím pádem i góly, které by přinesly body do tabulky.

Nejprve jste těsně prohráli několik zápasů – celkem čtyřikrát 1:2. Mohlo však být určitým pozitivním signálem, že jste zápasy neztráceli výrazným rozdílem a až do konce byly otevřené?
Trochu bych to poopravil. První zápas jsme hráli v Sokolově ve velmi nekompletní sestavě, soudržnost týmu však slavila vítězný úspěch. Následující domácí zápas s Prostějovem začal velice dobře vedením 3:0. Pak se ukázal herní nedostatek, kdy tým v přesilovce nejen, že nedá gól, ale naopak inkasuje. A to bylo nutné změnit, protože úspěšnost využití přesilovek byla velmi nízká.

Kdy pak nastal zlom, který vyústil v únorovou výherní i bodovou šňůru?
Myslím, že to začalo vítězstvím u lídra soutěže v Litoměřicích. To hráčům dodalo sebevědomí do dalších zápasů. Nutno dodat, že kvůli covidu bylo několik zápasů přesunuto a že tým z velké části onemocnění prodělal současně.

Do přesilovek promluvila i zranění

Postupně jste porazili všechny soupeře ze špice tabulky – vedle Litoměřic také Třebíč, Vsetín, Jihlavu. Jak to mužstvo nakoplo, povzbudilo?
To souvisí s předcházející odpovědí. Tým si začal více věřit, snažil se dodržovat herní plán a měl velkou kolektivní snahu. Základem zlepšených výsledků i následného postupu do play-off pak byli brankáři. Chytali opravdu výborně.

Jak se vám ke konci základní části povedlo zvednout přesilovky? A proč to v nich potom příliš nešlo v play-off?
Přesilovky jsme trénovali ve vysoké míře od samého začátku, kdy jsme tým převzali. A rád konstatuji, že za našeho působení dosáhly pětadvacetiprocentní úspěšnosti využití, což je nadprůměr. Pomohlo nám to k zisku mnoha důležitých bodů v základní části. Je fakt, že v play-off jsme si s nimi nepomohli. Částečně to bylo i absencí zraněných hráčů. Pro přesilovky je důležitá stálost formace.

Ve čtvrtfinále jste ale i tak svedli pětizápasovou bitvu s Jihlavou. Utkání rozhodovalo minimum gólů, proč se nakonec nepodařilo postoupit?
Musím tým pochválit za výkony v celé sérii, zvláště ve druhém domácím utkání, které se podařilo obrátit díky skvělé podpoře fanoušků. Klíčové byly výkony obou brankářů, kteří měli vysokou úspěšnost. A opravdu nám chyběl ten jeden gól v kterémkoliv zápase, který by nás posunul do semifinále….

Šlo o první seniorské čtvrtfinále play-off ve vaší trenérské kariéře. Jak jste si ho užil?
Osobně jsem byl velice rád, že jsme zvládli závěr základní části a skončili na pátém místě, které znamenalo přímý postup do play-off. Jak se říká, play-off je jiná soutěž. Přináší velké nasazení, snahu, bojovnost i zranění. Potěšilo mě, jak k tomu hráči přistoupili a s jakým zaujetím bojovali o postup do semifinále.