Vzpomínky na I.NHL - díl 28 Po půlce chybí Meo 1 bod !

P ř e r o v - Končil říjen 1980, základní část I.NHL měla za sebou úvodní třetinu. A Meochemě se stále nezačalo více dařit. Po 9.kole byla dokonce na sestupovém místě a na to postupové do finálové skupiny už měla poměrně velikou ztrátu 6 bodů. Přesto v tu chvíli svitla přerovským hráčům a fanouškům naděje, že se přeci jen do ní probojují. V závěru první poloviny soutěže se totiž Meochemě podařilo odehrát několik vynikajících zápasů s dobrými výsledky. Jako výhoda se nakonec ukázalo i odložení zápasu se Zetorem Brno, protože v dohrávce, která se hrála v přestávce po skončené první polovině základní části, dokázalo Meo vedoucí Brno doma porazit. Naopak celkům ze středu tabulky se příliš nevedlo a tak se bodová ztráta Přerova na finálovou pětici najednou snížila na jediný bod.

Díl 28 – V půlce chybí Meo 1 bod

Po 8.kole základní části patřila Meochemě 9.příčka a měla 5 bodů. V dnešním vyprávění dokončíme naše povídání o první polovině základní části ročníku 1980-1981.

9.kolo                   26. října 1980
Kolín – Meochema                   5 : 1

Kolín byl rovněž jedním z aspirantů na postup do finálové skupiny, který byl aktuálně na 6.místě se ztrátou 2 bodů na pátý Ingstav Brno. Zápas měl tedy velikou důležitost pro oba týmy. Naději na nějaký bodový zisk si drželo Meo téměř dvě třetiny. Domácí se ujali v 9.minutě sice vedení zásluhou Sekery 1:0, poté ale mělo Meo několik šancí k vyrovnání a ve 25. minutě se to podařilo při přesilové hře Hampelovi. O všem tak rozhodly tři „slepené góly“ na přelomu druhé a třetí třetiny. Asi dvě minuty před koncem druhého dějství strhl totiž vedení na stranu Kolína Filipi a o minutu později zvýšil na 3:1 pro domácí Bečina. Meochema se v šatně ještě nedokázala zcela vzpamatovat z utrpěné rány a inkasovala další hned ve druhé minutě poslední třetiny. Na 4:1 zvyšoval Blecha. Domácí pak zcela ovládli hru, Meochemu už k ničemu nepustili a na 5:1 uzavřel ve 49.minutě Jelínek. Utkání sledovalo jen 500 diváků, řídili ho rozhodčí Váša – Bacílek a Příhoda. Vyloučeno bylo 5 domácích a 6 Přerováků. Oba celky využily po jedné přesilovce.

Bodový deficit na finálovou skupinu se zvýšil již na 6 bodů !

Po odehraném 9.kole v Kolíně mělo Meo za sebou 8 zápasů a pouhých 5 bodů. To celé ji srazilo opět až na 11. místo, které jak víme bylo sestupové. Pátý Ingstav Brno navíc remizoval a bodový deficit Přerova na postupové místo se tak zvýšil už na 6 bodů. V této velmi nepříjemné situaci se ale hráči Meochemy dokázali přeci jen vzchopit a zbývající zápasy první poloviny základní části odehráli vynikajícím způsobem.

10.kolo                   29. října 1980
Meochema – Mladá Boleslav                   3 : 1

Mladá Boleslav byla aktuálně na 8.místě tabulky a na vedoucí pětici ztrácela 4 body. Tentokrát se naštěstí hráči Meochemy zlepšili ve všech řadách a v průběhu utrkání nedošlo z jejich strany ani k žádnému hernímu výkyvu jako tomu bylo v několika předchozích kolech. Útočné akce byly dobře promyšlené, byly rychlejší než v minulých zápasech a pochvalu zasloužila tentokrát i obrana. Zatím nejlepší výkon od příchodu do Přerova podal i brankář Zdenko Gáj. Celé utkání se hrálo hlavně díky Meochemě ve velmi vysokém tempu. Skóre otevřel v 9.minutě Dvořák. Převaha Meochemy ve druhé části hry vyústila ve zvýšení skóre na 2:0 v 37.minutě, kdy se prosadil před brankou hostí Řezáč. Ještě do přestávky však stihli hosté trochu zdramatizovat zápas, když ve 39.minutě snížil na 2:1 Buřič. Naštěstí však tato branka nezanechala na psychice hráčů Meo žádné stopy a i v poslední třetině měli většinou více ze hry. Ve 49.minutě upravil na konečných 3:1 Hampel. Utkání před 1420 diváky rozhodovali rozhodčí Vavrečka – Maiwalder a Freis. Oba týmy byly potrestány 3 dvouminutovými tresty, poskytnutou výhodu nedokázal žádný ze soupeřů využít. Díky vítězství mělo Meo na svém kontě 7 bodů a v tabulce se opět posunulo na 9.pozici. Pátý Žďár nad Sázavou, který měl 11 bodů utrpěl doma před 3000 diváky krutý debakl 1:7 s Ingstavem Brno a rozdíl bodů od kýženého 5.místa se tak snížil na 4.

O šancích na postup měl hodně napovědět zápas v Kopřivnici

Ta byla totiž aktuálně na 11.místě s 6 body, nedokázala v předchozích 4 zápasech vyhrát a získala jediný bod. V soutěži utrpěla již 4 debakly a ve všech inkasovala 9 gólů. Pohled na tabulku tak jednoznačně ukazoval, že Tatra patřila mezi kluby, u nichž by bylo potřeba nějaký ten bodík "uloupit". Při podrobnějším studiu výsledků bychom ale zjistili, že měla nepříznivé vylosování, doma odehrála z 10 zápasů zatím jen 4 a v žádném neprohrála! Proto Meochema nemohla počítat, že utkání bude jednoduché. Prakticky mělo ukázat reálnost hlavního cíle sezóny - postup do finálové skupiny.

11.kolo          2. listopadu 1980
Kopřivnice – Meochema          0 : 7

Utkání se však vyvíjelo celý zápas zcela jednoznačně. Od počátku zápasu se na kopřivnickou branku valil jeden útok za druhým a už ve 3.minutě otevřel skóre Franěk. Tlak Meo brzy vyústil ve zvýšení na 0:2, které zajistil v 8.minutě Dvořák. Znervóznělí domácí se před přerovskou branku dostávali jen minimálně a ojedinělé střely nebyly příliš nebezpečné. V 16.minutě navíc hosty uklidnil třetí brankou v síti domácí Tatry Šrom. Pět minut po začátku druhé třetiny zvýšil už na 0:4 Grussmann a definitivně Tatru dorazilo Meo v posledních 5 minutách druhé části góly Luzara v 36. minutě a Řezáče o dvě minuty později. Před poslední třetinou tak vedlo Meo už 0:6 a zápas se jen dohrával. Definitivní podobu 0:7 dal výsledku v poslední minutě zápasu Zubíček. Tatra tak utrpěla už pátý debakl v sezóně, tentokrát ale navíc doma před 600 diváky. Zápas řídili rozhodčí Barvíř - Zbořil a Trněný. Oba týmy byly potrestány 3 dvouminutovými tresty. Přesilovky žádný z týmů příliš dobře nehrál a nedokázal je využít. Tatra při jedné ze svých početních výhod dokonce od Meochemy jeden gól inkasovala. Pátý Žďár jen remizoval v posledním Vyškově a ztráta na finálovou skupinu se tak snížila na 3 body.

Meo nadchlo své fanoušky i v dohrávce 6.kola

Po skončeném 11.kole, které ukončilo první polovinu základní části, měla nyní následovat týdenní přestávka. Meo této pauzy využilo k dohrání chybějícího zápasu se Zetorem Brno. Ten se v soutěži "rozjížděl" dost pomalu, ale od 5.kola zabral a v posledních šesti zápasech za sebou neztratil ani jediný bod. V pěti z nich soupeře vyprovodil z ledu debaklem a nejvyrovnanější zápas odehrál v zatím posledním 11.kole v tehdy první Olomouci, kde před rekordními 6500 diváky vyhrál 3:6. Zaslouženě tak "vyhnal" Moru z vedoucího místa, byť zatím jen o skóre. Meochema měla momentálně za sebou sice dva vynikající zápasy, díky tomu postoupila s 9 body na 8.místo, ale přesto se všeobecně očekávalo, že pro Zetor bude "chutným soustem".

6.kolo          5. listopadu 1980
Meochema - Zetor Brno          6 : 5

Odložené utkání mělo velmi napínavý průběh, plný zvratů a dramatický závěr, jaký jěště přerovští diváci v Přerově nezažili. Exligový Zetor měl v brance reprezentačního brankáře ČSSR Langa a po první třetině nic nenasvědčovalo tomu, že Meo dokáže vyhrát. Hosté v ní totiž měli velkou převahu, kterou dokázali vyjádřit třemi góly a tak na jejím konci svítil na světelné tabuli stav 0:3. V šatně se však hráči Meochemy "zdravě naštvali" a nastoupili do druhé třetiny s takovým elánem a nasazením, že zatlačili Zetor až před Langa a hosté chvílemi nevěděli, kde jim "hlava stojí". V rozmezí 25. až 32.minuty tak dokázalo Meo vyrovnat brankami Krejčíře, Krejčího a Fraňka. Zetoru se ale přeci jen podařilo jednou skórovat a znovu vedl 3:4. Meo se ale nenechalo "vykolejit" a nadále podávalo skvělý výkon, zvlášť během 37. a 38.minuty, když dokázalo odolat dlouhé přesilovce Brňanů 5 na 3. V poslední třetině pak Meo odsoudilo učitele do role žáka. Při absolutní převaze dokázalo hned z jejího kraje využít zásluhou Krejčího přesilovku 5 na 3 a vyrovnalo tak na 4:4. Ve 45.minutě se při pokračujícím tlaku dokonce ujalo vedení 5:4, když skóroval Krejčíř. V tu chvíli opustil brankář Lang branku a nechal se vystřídat Daňkem. Více ze hry mělo Meo prakticky až do konce utkání a jednogólové vedení 5:4 si drželo také až do posledních sekund. Dopředu bylo hnáno bouřlivým povzbuzováním svých fanoušků. Krve by se však ve většině z nich nikdo nedořezal, když pouhých 6 sekund před koncem zápasu Zetor, hrající po dvě třetiny v defenzivě s minimem šancí, vyrovnal na 5:5. Možná trest za slabší první třetinu, ale rozhodně velmi krutý, protože výsledek naprosto neodpovídal průběhu zápasu. Jenže spravedlnost tentokrát slepá nebyla. Meo totiž vyhrálo buly a pouhou sekundu před koncem zápasu vybuchl přerovský zimák v obrovské nadšení. V tu chvíli totiž vstřelil z velké dálky vítězný 6.gól obránce Svozil ! Před 1750 diváky řídil utkání hlavní rozhodčí Janů, který Meo několikrát poškodil, asistovali mu Ondra a Kovák.

12  Vyškov              11      1      2      8      25:51       4

Posledními třemi zápasy si Meo tedy velice polepšilo v tabulce a na pátý Kolín ztrácelo už jen jediný bod. O postupová místa mělo ale zájem ještě hodně dalších týmů s podobnými výsledky jako Meo a všechny tak čekal ve druhé polovině základní části ještě velmi ostrý boj. Každá zbytečná ztráta bodu v ní mimořádně bolela. Jestli si Meo postup dokázalo vybojovat se ale dozvíme až v dalších dílech.