Vzpomínky na I.NHL - díl 12   V listopadu hraje "jiné" Meo

Vzpomínky na I.NHL - díl 12   V listopadu hraje
P ř e r o v - Na přelomu října a listopadu 1978 začínala 2.čtvrtina I.NHL a Meo bylo na „dostřel“ celkům, které v tabulce dohnaly výsledky až na nebezpečná poslední dvě místa. V prvních zápasech druhé čtvrtiny I.NHL 1978-1979 se těmto týmům navíc podařilo posbírat několik bodů a Meo tak získalo pro své zápasy velkou motivaci. Zápas v Chomutově se mu sice ještě nepodařil, ale pak předvádělo oproti říjnu 1978 úplně jiný, velmi pohledný hokej, který mu v dalších pěti zápasech, o nichž si budeme povídat v tomto díle, přinesl 3 vítězství a dvě velmi smolné těsné porážky, z nichž by si za předvedenou hru minimálně bod zasloužilo. Jeho vzdálenost od předposledního místa, která na konci první čtvrtiny soutěže činila pouhé dva body, se tak, byť prozatím jen nepatrně, zvýšila. Největším zklamáním však v tomto období byla olomoucká Mora, která se dostala do krize a začala prohrávat. Exligová Plzeň tak na čele tabulky brzy „osiřela“.

Díl 12 - V listopadu hraje ˝jiné˝ Meo

Na počátku druhé čtvrtiny I.NHL 1978-1979 bylo Meo na 9.místě a od nebezpečného 11.místa ji dělily pouhé dva body. Tato čtvrtina se ale podobně jako v ročníku 1977-1978 stala pro Meochemu nejúspěšnější a o tom jak si vedla v jejích prvních šesti zápasech si budeme vyprávět dnes.

Nepřesvědčivé výkony vrcholí

V prvním zápase a úvodních deseti minutách druhého zápasu této čtvrtiny soutěže vyvrcholily špatné výkony Meochemy. Potom však jakoby v přerovských dresech nastoupili "jiní" hráči, Meo začalo hrát úplně jinak a začalo dělat velké problémy i nejlepším celkům soutěže.

12.kolo     27. října 1978
Chomutov - Meochema     5 : 2

Přestože druhá čtvrtina I.NHL 1978-1979 začínala až v sobotu 28.10.1978, Meo svůj zápas v Chomutově předehrávalo už v pátek. Celé střetnutí bylo ovlivněno hned ve svém úvodu tím, že Meo inkasovalo dva góly při vlastní přesilovce. Ten první hned v úvodní minutě od Kuchlera a druhý o minutu později od Brandy. V 15.minutě pak zvýšil už na 3:0 domácí Kašpar. Dvě minuty před úvodní přestávkou ještě dokázal snížit Řezáč na 3:1, ale ve druhé třetině definitivně rozhodl Chomutov o svém vítězství dvěma „slepenými góly“ Kiklhorna ve 27. a Zemana ve 28.minutě. Za Meo už jen snížil na konečných 5:2 ve 37.minutě Krejčíř. Poslední třetina se potom pouze dohrávala a branku už diváci neviděli. Devátá příčka sice Meochemě po zápase zůstala, ale protože dosud poslední Slávia uhrála remízu s Libercem, rozdíl od kritického 11.místa se snížil na jediný bod.

13.kolo     2. listopadu 1978
Meochema - Jihlava B     6 : 3

Desátá Jihlava B nedokázala již pět zápasů za sebou vyhrát a třebaže se to Přerovu povedlo za stejné období jen jednou, Meo nastoupilo do zápasu neuvěřitelně laxně a dopouštělo se v úvodu zápasu až školáckých chyb. Doplatilo na ně nejprve v 6.minutě, když za vojáky skóroval Škaloud a o tři minuty později po gólu Šťastného už prohrávalo dokonce 0:2. Naštěstí se však přerovští hokejisté včas vzpamatovali a od desáté minuty převzali taktovku zápasu. Výraznou převahu si pak udržovali až téměř do konce zápasu a naštěstí ji dokázali vyjádřit i střelecky. Ve 14.minutě nejdříve vstřelil kontaktní gól na 1:2 Franěk a ve druhé třetině už definitivně Meo otočilo vývoj zápasu ve svůj prospěch. Vyrovnání zařídil ve 26.minutě Řezáč, o 5 minut později již Meochema po gólech Krejčíře a Dvořáka vedla 4:2. V poslední třetině nejdříve Mareček zvýšil ve 48.minutě na 5:2, hosté sice ještě snížili v 51.minutě na 5:3 Mokrošem, ale poslední slovo mělo přeci jen Meo, když na 6:3 upravil v 54.minutě Krejčíř. Výsledek to navíc nemusel být zdaleka konečný, protože hostující gólman Novák řadu dalších šancí Přerova zmařil. Utkání bylo poměrně tvrdé, rozhodčí Ing.Štenička – Postránecký a Moravec vyloučili celkem 21 hráčů (11:10), 2 přesilovky využilo pouze Meo. Na utkání se přišlo podívat 2500 diváků. Vítězství přineslo Přerovu opět postup v tabulce o místo výše, tedy na 8.pozici a s 11 body zvýšilo náskok od 11.místa na tři body.

14.kolo     5. listopadu 1978
Slavia - Meochema     2 : 1

Utkání bylo celou dobu vyrovnané a Slávii se podařilo nakonec vydobýt vítězství až po maximálním nasazení všech sil. Utkání rozhodla zkušenost a herní nasazení domácího bývalého reprezentanta Havla, který v 6.minutě gól na 1:0 dal a na rozhodující gól přihrál. Ještě před ním ale Krejčí v 50.minutě vyrovnal a na remízu to pak vypadalo až do 57.minuty. V ní rozhodl o vítězství Pražanů Stuchlík. Meochemu mohla ztráta minimálně bodu mrzet tím víc, že jeden gól dostala při vlastní přesilovce. Utkání řídila trojice rozhodčích Knecht – Vunč, Pánek. Poměr vyloučených byl 9:6, žádné mužstvo při vlastní početní výhodě neskórovalo. Situace v tabulce se začala mírně komplikovat. Meo sice zůstalo s 11 body na 8.místě, ale Slávia si tímto vítězstvím připsala 2 body a jako předposlední už měla zase jen o bod méně. Meochemu teď navíc čekal nejtěžší soupeř v soutěži.

Vynikající výkon na leadera soutěže nestačil

Většina mužstev se obávala konkurence televizního fotbalového zápasu ČSSR – Itálie a tak si svůj středeční zápas 15.kola odložila o den později, Liberec a Přerov však vsadili na stabilní termín. Kdo dal toho dne v Přerově přednost hokeji před fotbalem však odcházel po zápase domů se smíšenými pocity. Určitě spokojen s výkonem přerovských hráčů, zklamán výsledkem. Meo podalo dosud nejlepší výkon sezóny, ale ani to na suverénní hosty, kteří s 24 body pevně ovládali vedoucí post tabulky, nestačilo.

15.kolo     8. listopadu 1978
Meochema - Plzeň     1 : 2

Meo bylo Plzni po celý zápas naprosto vyrovnaným soupeřem a chvílemi mělo dokonce i převahu. Exligový celek, hrající bez Ebermanna, který se přede dvěma dny zranil při tréninku, převyšoval Meochemu pouze v bruslařské vyspělosti a to se projevilo zvláště když hrál ve 14.minutě oslabení, při němž dal Huml vedoucí gól hostí. Meo bojovalo, svému soupeři připravilo zvláště na počátku druhé třetiny velmi horké chvíle, ale na vynikajícího brankáře Plzně Svobodu bohužel nedokázalo najít recept. Zmařil i ty nejvyloženější šance. A když už se Šnáblovi konečně ve 49.minutě podařilo vyrovnat, nerozhodný stav 1:1 vydržel jen několik sekund. Krátce poté totiž Vrabec vrátil Plzni těsné vedení 1:2. Přerov se 21 sekund před koncem ještě pokusil o power-play, ale remízu, která by tomuto utkání daleko více slušela, se mu bohužel vybojovat nepodařilo. Na utkání se přišlo podívat 2250 diváků, řídilo jej trio Pecina – Cupal, Zálešák a poměr vyloučených činil 4:1. Žádné mužstvo nedokázalo přesilovou hru využít. Porážka s Plzní měla za následek sestup Přerova na 9. místo. Měl 11 bodů a všechny tři celky, které byly ještě pod ním (Jihlava B, Hradec Králové a Slavia Praha), na něj ztrácely shodně pouhý bod.

Série čtyř vítězných zápasů Meochemy v řadě

V 16.kole konečně Meo poprvé vyhrálo na ledě svého soupeře. Navíc když se to od něho příliš nečekalo. Po porážce s Plzní odjela Meochema k dalšímu silnému soupeři do Brna, který byl aktuálně na 4.místě tabulky a v první čtvrtině si navíc odvezl z Přerova oba body. Dobrý výkon v posledních zápasech a zvláště s exligovou Plzní však přerovské hráče velmi povzbudil a následkem byla šňůra 8 získaných bodů za sebou.

16.kolo     12. listopadu 1978
Ingstav - Meochema     2 : 3

Meo v tomto zápase zdobila především koncentrovaná obrana v čele s výborným brankářem Fousem a to přineslo pozitivní výsledek. Navíc se Meo zásluhou Krejčíře ujalo rychle ve 4.minutě vedení. Brňané potom získali převahu, útočili, ale výborný Fous téměř vše pochytal. V 16.minutě vstřelil druhou branku Přerova Krejčí. Ingstav sice sklidil ovoce svého náporu, protože se mu podařilo v rozmezí jedné (16. a 17.) minuty góly Vlčka a Hartmanna vyrovnat, ale ze zisku bodů se tentokráte radovalo Meo. Ingstavu se totiž už poté nedařila střelba a nevyužil ani minutovou přesilovku 5 na 3. Dva body Meochemě přinesla nakonec 49.minuta, kdy vítězný gól na 2:3 vstřelil opět Krejčíř. Utkání rozhodovala trojice Janů – Benáček, Bulant, kteří vylučovali především přerovské hráče (vyloučení 2:6), všichni hráči si museli „odkroutit“ celé dvě minuty. Zápas sledovalo 300 diváků. Vítězství Přerov z 9.místa sice výše v tabulce neposunulo, ale se 13 body se od 11.místa vzdálil na rozdíl 3 bodů.

Šesté hanácké derby v I.NHL

Meo předvádělo v posledních utkáních poměrně dobrý hokej, zatímco Olomouc, která byla v 1.čtvrtině soutěže na výsluní a držela se jako „klíště“ exligové Plzně v nejvyšších patrech tabulky, zažívala v tomto období hlubokou krizi. V prvních šesti zápasech druhé čtvrtiny, o kterých si nyní povídáme, získala pouhé tři body. To dávalo Přerovu naději na vítězství. Doma se to Přerovu s Morou navíc dosud nepodařilo. V předchozích pěti hanáckých derby Meo zvítězilo jen jedenkrát, Mora zvítězila dvakrát a dvakrát se rozešli oba soupeři smírně. V Přerově zatím dosavadní obě derby skončily remízami. Celkové skóre mělo Meo se svým soupeřem pasivní 9:14.

17.kolo     15. listopadu 1978
Meochema - Olomouc     4 : 1

Na utkání se v Přerově přišlo podívat v této sezóně zatím nejvíce diváků – 4100. Meochema svého bruslařsky i kombinačně velmi zdatného hanáckého rivala v zápase zneškodnila především příkladnou bojovností a nadšením celého kolektivu. Hosté, hnáni dopředu vědomím, že díky špatným výsledkům posledních zápasů jim vedoucí Plzeň čím dál více uniká, zahájili velkým náporem. Brankář Fous však Přerov podržel a Mora vyšla z tlaku naprázdno. Hra se postupně vyrovnala a v 5.minutě se přerovská hala rozjásala poprvé, když skóre otevřel Dvořák. Utkání dále pokračovalo ve vysokém tempu a nejlepšími hráči obou celků byli gólmani. Skóre se hlavně díky nim dlouho nezměnilo. Teprve v závěru 2.třetiny zvýšil na 2:0 Franěk. V poslední třetině pak nejdříve upravil v 52. minutě Buben na 3:0 a dvě minuty před koncem definitivně pojistil vítězství Řezáč gólem na 4:0. Gól Mory, který pak ještě dal v předposlední minutě Buriánek, byl už jen její labutí písní. Utkání řídil hlavní rozhodčí Grochol, který vyloučil 6 přerovských a 7 olomouckých hráčů. Dvěma olomouckým hráčům umožnilo Meo předčasný návrat na ledovou plochu. Na čarách pískali Vaculík a Šťáva.

Vítězstvím nad Olomoucí postoupilo Meo po 17.kole v tabulce až na 7.místo, kde mělo po 7 vítězstvích, 1 remíze a 9 porážkách 15 bodů a skóre 46:58. Celky na posledních třech místech ale bodovaly také a tak se tříbodový náskok na jedenáctého nezvýšil. Exligová Plzeň dosud ztratila za celou soutěž jen 4 body a s šestibodovým náskokem suverénně vedla. Její nynější největší konkurent – Ústí nad Labem, které získalo zatím 24 bodů, s ní ve vzájemném zápase v tomto kole doma o gól prohrálo a protože třetí Olomouc, která na ni ztrácela už deset bodů, prohrála v Přerově, Plzeň se začala na čele tabulky dalším celkům vzdalovat. O zbývajících zápasech první poloviny soutěže si povíme více opět za týden.