ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Vsetín 4:3 (SN) | JUNIOŘI: Přerov - Písek (neděle 13:30) | DOROST: Poruba - Přerov (ODLOŽENO)

TOP 100 hráčů sezony Chance ligy: Přerované získali devítičlenné zastoupení

TOP 100 hráčů sezony Chance ligy: Přerované získali devítičlenné zastoupení
P ř e r o v – Hokejistům Přerova se v uplynulé sezoně Chance ligy náramně dařilo. Vytvořili parádní kolektiv, který táhl za jeden provaz a měl maximální touhu vyhrát každý zápas. Výbornou formu potvrdili i v celosezonních statistikách. Například Lukáš Klimeš z hlediska úspěšnosti zákroků a průměru obdržených branek na zápas a Roman Pšurný na vhazování a počtem kanadských bodů. Oba jmenovaní hráči si zároveň zajistili místo v All-star týmu soutěže, Klimeše navíc sportovní manažeři podruhé za sebou zvolili nejlepším gólmanem v ročníku. Mezi deset největších objevů sezony se zase dostal obránce Jakub Kubeš, který k Hanákům přišel na jaře z Polska. Jiří Krisl, od listopadu kapitán mužstva, pak svým blokováním střel plnil funkci „druhého gólmana". Zdaleka však nešlo o všechny zubří „TOPy" v rámci druhé nejvyšší soutěže.

V tomto článku se dočtete o devíti hráčích Zubrů, jež jsou seřazeni podle umístění v žebříčku TOP 100 hráčů sezony vytvořeném serverem hokej.cz. Přerované v něm mají po Českých Budějovicích druhé nejvýraznější zastoupení (spolu se Vsetínem a Havířovem).

Superzeď v bráně – Lukáš Klimeš, 2. místo

Sice nevychytal tolik vítězstí jako Pavel Jekel z Třebíče nebo jihlavský Jan Brož, Lukáši Klimešovi to ale vůbec vadit nemuselo. Společně s maskovaným kolegou Michaelem Petráskem vytvořil základní stavební kámen zubří sestavy. Klimeš navíc v Chance lize dominoval v procentuální úspěšnosti zákroků.

Během 28 duelů zlikvidoval 94,22 % všech snah oponentů o skórování a v průměru pustil jen 1,66 % gólu na zápas! Když už se zdálo, že Hanáci kapitulují, předvedl často fantastický zákrok. Jako v polovině října doma proti Havířovu, kdy holí vyškrábl kotouč mířící za brankovou čáru. Pětadvacetiletý „kasař" prostě na prvoligových kluzištích opět oslnil. Neušel ani pozornosti sportovních manažerů, kteří jej stejně jako loni zvolili nejlepším gólmanem sezony. Místo mezi třemi tyčemi zaujal podruhé v řadě rovněž v All-star týmu.

„Napodobil" Baťu – Roman Pšurný, 5. místo

„Čo bolo, to bolo. Terazky som...ostrostrelcom." A také experem na buly. Roman Pšurný zažil mimořádnou sezonu. K 53 bodům za 27 branek a 26 asistencí přidal ještě 699 vyhraných vhazování. S koncovkou „99" kdysi slavilo úspěch obuvnické impérium Tomáše Bati, zkušený forvard zkrátka svůj zlínský původ nezapře.

Zatímco Baťa si podmanil takřka celý svět, on si podmanil Chance ligu. Nikdo jiný tolik buly pro své mužstvo nevybojoval. Pšurný úměrně s necelými sedmi stovkami zaznamenal i nejvyšší úspěšnost na vhazování: 58,54 %. První centr, jak má být. Postava z jeho oblíbeného filmu Černí baroni – poručík Hamáček – by ho jistě pochválila, že makal na 130 procent. Řád práce či něco podobného sice známý šprýmař nedostal, zato si vysloužil pozici středního útočníka v All-star týmu soutěže.

Udivoval v U23 – Jakub Navrátil, 16. místo

Už loni se hokejová scéna dozvěděla, že z toho kluka z Lipníku nad Bečvou něco bude. Letos se přerovský odchovanec Jakub Navrátil v barvách mateřského klubu prosadil ještě výrazněji. Po celý ročník tvořil s Romanem Pšurným a Tomášem Doležalem hlavní úderné komando Zubrů.

Dvacetiletý křídelník se blýskl nejvíce střeleckými pokusy ze všech Zubrů (144), 16 trefami (včetně bleskové v Havířově), 30 gólovými nahrávkami, prvním hattrickem mezi seniory i třeba hattrickem v samostatných nájezdech. V produktivitě hráčů do 23 let nestačil pouze na snajpra pražské Slavie Tomáše Šmerhu (30+31). Mezi hráči ročníku 1999 a mladšími ale už žádného konkurenta nenašel. Jen tak dál, „Navrc"!

Překvapil celou ligu – Jakub Kubeš, 32. místo

Byl platný jak směrem dopředu, tak dozadu. Pozorně bránil, uměl vystřelit od modré čáry i z předbrankového prostoru, hodil se do přesilovek i na oslabení. Podpisem Jakuba Kubeše před letošní soutěžní sezonou získali Přerovští komplexního obránce. Brněnský odchovanec to po 58 kolech Chance ligy dokonce dotáhl na jejich vůbec nejproduktivnějšího beka. Druhého Jiřího Krisla, který odehrál o pět zápasů více, předstihl s devíti brankami a osmnácti asistencemi o dva body. Hned sedm tref přitom zaznamenal při početních převahách.

V měsíci únoru nastoupil třiadvacetiletý Kubeš do sedmi utkání. Tři góly v nich sám vstřelil, na další dva přihrál. Mezi mantinely strávil z obránců MEO nejvíce času – v průměru přes dvacet minut. Téměř vždy navíc pomohl k bodovému zisku, ten si Hanáci neodnesli pouze z duelu na půdě Havířova.

Kubešových výkonů si všiml také server hokej.cz a zařadil jej do sestavy měsíce února. Hokejista se zkušenostmi z polské nejvyšší soutěže v ní navázal na dva své spoluhráče. Gólmana Lukáše Klimeše a útočníka Romana Pšurného. Klimeš do elitní společnosti pronikl dvakrát po sobě – v říjnu a listopadu. Ve druhém případě se k němu přidal ještě Pšurný.

Mimochodem, v lednu pak pozornost médií upoutal i odchovanec Zubrů Tomáš Suchánek. Šestnáctiletý brankář podával perfektní výkony na farmě třineckých Ocelářů ve Frýdku-Místku. Získal za to titul Překvapení měsíce.

Ovšem zpátky k Jakubu Kubešovi. Ve druhé polovině března jej známý server o českém hokeji vyzdvihl znova. Vytáhlého zadáka umístil mezi TOP deset objevů prvoligové sezony. Přerovan se tak ocitl ve společnosti slávistického kanonýra Tomáše Šmerhy, obránce Motoru Ivana Lytvynova nebo frýdeckého Ondřeje Hrachovského.

Tudy ne, střely! – Jiří Krisl, 35. místo

Pro tým doslova obětoval vlastní tělo. Jiří Krisl, který v listopadu po nečekaném konci Tomáše Sýkory převzal funkci kapitána, tvrdil muziku v obraně.

Soupeřovi hráči si na něm mnohdy vylámali zuby. Vousatý zadák za 57 zápasů zblokoval dohromady 82 střel. V této statistice jej z celé Chance ligy dokázal předčit jen jeden jediný muž – obránce Českých Budějovic Jakub Suchánek (92 zblokovaných střel). Ze všech Přerovských také Krisl strávil na ledě nejvíce času – 1205 minut a 45 sekund. Nejvyšší měl i průměrný ice-time: 21 minut a devět sekund.

Defenzívní specialista – Tomáš Doležal, 44. místo

Útočník nesmí jen ohrožovat protivníkova gólmana, musí i zodpovědně bránit. Zubři měli takového poctivce na levém křídle první formace.

Když se Tomáš Doležal vyskytoval na ledové ploše při klasickém počtu hráčů na obou stranách, modrožlutá parta se zpravidla nemusela obávat, že inkasuje. Doležal, jenž naskočil do 46 utkání, byl za 60 minut hry pět na pět pouze u 0,94 obdržených gólů (devíti gólů za celou sezonu!). V tomto směru se stal nejlepším hokejistou druhé nejvyšší soutěže. Třebíčský Marek Laš si sice vysloužil ještě o čtyři setiny příznivější číslo, zapsal však skoro o třicet startů méně.

Člen hokejové rodiny Doležalů navíc při rovnovážném stavu na ledě figuroval u 28 přerovských tref. Jeho bilance tak činí +19 branek, což je z mužstva Zubrů nejslibnější výsledek.

Za angažmá u MEO extraliga – Martin Weinhold, 49. místo

I on se podílel na tom, že se Zubři mohli pyšnit druhou nejlepší obranou v Chance lize. Martin Weinhold má za sebou dost možná přelomovou sezonu. Když pobýval na hřišti, inkasoval Přerov při hře pět na pět pouze 1,44 gólu. Jde o třetí nejnižší hodnotu ze všech prvoligových beků. Defenzívní spolehlivost slávistického odchovance dokládá i časté nasazování do situací, kdy se vhazovalo v přerovském obranném pásmu.

Během 52 odehraných zápasů zapsal někdejší mládežnický reprezentant za tři branky a sedmnáct asistencí dvacet bodů. Tolik jich v jedné sezoně mezi muži ještě nikdy nenastřádal. Při obvyklém počtu hráčů na obou stranách platil za vůbec nejproduktivnějšího zadáka modrožlutých, vysloužil si gól a šestnáct gólových nahrávek. Za své výkony v zubřím dresu se Weinhold dočkal odměny v podobě smlouvy s extraligovými Karlovými Vary, jimž patří. Ještě předtím však musel kvůli zranění ze závěrečné bitvy se Vsetínem na operaci.

Pro soupeře nepříjemný, pro Zubry platný – Radek Číp, 77. místo

Jako od předsezonní posily se od něj čekaly především branky. Možná ještě víc než soupeřovým gólmanům ale Radek Číp zatápěl soupeřům jako celkům. Zápasy se jim snažil znepříjemnit, co to šlo, a nešetřil ani s hity. Neznamená to však, že by hokejista se zkušenostmi z mezinárodní EBEL držel bodový půst.

Kvůli zdravotním problémům sice naskočil jen do 41 utkání, za ně ovšem stihl dvanáct tref a třináct asistencí. Dohromady tedy 25 bodů. S Darkem Hejcmanem a Jaroslavem Moučkou vytvořil Číp obávaný druhý útok Zubrů.

Stanovil si nový rekord – Mikuláš Zbořil, 80. místo

Na ledové ploše dostával od trenérů hodně prostoru, v průměru přes dvacet minut (přesněji 20 minut a 19 sekund). Mikuláš Zbořil tak jen potvrdil, že už několikátý rok tvoří kostru a zároveň spolehlivý článek přerovského mužstva.

Nikdo jiný ze zubřích obránců nefiguroval při hře pět na pět u tolika vstřelených branek jako právě on. Odchovance MEO mohlo v tomto ohledu těšit 39 plusových bodů. Pomyslnou laťku si posunul i v počtu nasbíraných kanadských bodů. Za 55 startů jich zvládl dvacet. Čtyřikrát skóroval a šestnáctkrát asistoval u přesného zásahu spoluhráče. Své bodové maximum na seniorské úrovni Zbořil vylepšil o šest bodů (loni 5+9). Hned tři ze čtyř jeho tref – proti Chomutovu, Vsetínu a Havířovu – přitom měly vítězný punc. Výhru a bodový zisk nepřinesl pouze gól, který vstřelil Českým Budějovicím.