DĚKUJEME FANOUŠKŮM A PARTNERŮM KLUBU ZA PODPORU HC ZUBR PŘEROV V SEZONĚ 2022/2023

Přerov si pojistil druhého nejlepšího střelce, v březnu rozhodl čtvrtý zápas čtvrtfinále

Přerov si pojistil druhého nejlepšího střelce, v březnu rozhodl čtvrtý zápas čtvrtfinále
P ř e r o v – Hokejisté Přerova se dohodli na další spolupráci s Jakubem Svobodou. Dvaatřicetiletý odchovanec byl v minulé sezoně druhým nejčastěji skórujícím Zubrem. Ve 38 zápasech zaznamenal třináct branek, tou poslední poslal čtvrtfinálovou sérii play-off proti Jihlavě do rozhodujícího pátého utkání. Připsal si i nejvyšší počet vítězných gólů a v poměru k počtu startů patřil k nejčastěji nasazovaným útočníkům. Jeho průměrný čas na ledě přesáhl v základní části sedmnáct, ve vyřazovacích bojích pak osmnáct minut. I když třináctkrát v sestavě chyběl.

„V Přerově měli všichni zájem, abych pokračoval. Sedli jsme si s Pavlem Hanákem, domluvili se a podepsali,“ komentuje setrvání v mateřském klubu Svoboda. Odchod do Německa, kde působil v letech 2016–2020, neřešil. „Nabídky za zahraničí jsem měl v průběhu sezony. Většinou ale jen kvůli tomu, že v klubech byli zranění hráči. Po sezoně žádná konkrétní nabídka nepřišla,“ objasňuje.

Během loňského ročníku jej trápilo zranění v dolní části těla. Teď už se podle svých slov cítí v pořádku. „Dostal jsem pukem do nohy a měl obrovský nárt. Čím déle jsem měl brusli na noze, tím byla bolest větší. Byl jsem rád, že po zápase můžu jít do šatny a konečně se vyzout,“ vrací se k problémům, které jej limitovaly například v účasti na pozápasových děkovačkách s fanoušky.

Někdejší reprezentant strávil v Přerově první seniorskou sezonu, ve které zároveň nenastupoval v extralize. Zápasy Zubrů pětkrát rozhodl, vítěznou trefou se blýskl proti Ústí nad Labem, Šumperku, Benátkám nad Jizerou, Vsetínu a ve čtvrtém čtvrtfinále play-off s jihlavskou Duklou. K celkovým třinácti gólům (více jich nasázel pouze Jan Süss) přidal také jedenáct asistencí, v týmové produktivitě se umístil v první pětce.

Po sezonně si oddechl. „Takhle vyrovnanou jsem ji zažil akorát jednou v Německu, kdy se do poslední chvíle nevědělo, kdo skončí poslední a kdo šestý,“ zdůrazňuje směrem k roku, během nějž sestoupila z Chance ligy čtyři mužstva. „Psychicky i fyzicky to bylo hodně náročné. Měli jsme štěstí, že jsme v únoru desetkrát bodovali a z toho devětkrát vyhráli. Poslední jeden, dva zápasy základní části jsme mohli být v klidu, že postupujeme,“ připouští bývalý útočník Komety Brno, Pardubic nebo Karlových Varů.

Přerovští trenéři jej pravidelně posílali na přesilovky, ve kterých se pohyboval na modré čáře i na kruzích. „Nevadí mi hrát ani napravo přes ruku,“ podotýká. Početní převahy se ale Hanákům převážnou část sezony nedařily. „Z tréninku jsme měli nacvičené dva modely, jak jsme chtěli přesilovky hrát. Přešli jsme do zápasu a neudělali jsme ani jeden. Pořád jsme cpali puk těžkými nahrávkami a snažili se něco vymyslet,“ zdůvodňuje Svoboda, proč si MEO přesilovkami příliš nepomáhalo.

„Druhá věc byla, že na bránu chodilo málo střel. Měli jsme velký potenciál, kluky, kteří umí vystřelit. Když přede mnou leží bránící soupeř, nahraji spoluhráči a ten vystřelí. V přesilovkách bychom měli chtít dát gól, ne sehrát hezkou akci,“ zdůrazňuje šampion druhé německé ligy z roku 2019. „Podobný problém měla naše reprezentace proti Rakousku. Sice jsme si hezky přihrávali, ale málo jsme stříleli,“ všímá si. Spokojený nebyl ani s vlastními výkony v přesilovkách. „Puků jsem dostal dost, ale střel na bránu nebylo tolik, kolik bych si představoval. Dost jsem trefoval hráče před sebou, byla to škoda.“

Se spoluhráči bude usilovat o jasný cíl. V osmé sezoně Přerova v Chance lize konečně prolomit sérii čtvrtfinálových nezdarů. „Sedmkrát postoupit do čtvrtfinále je super, ale projít dál je také důležité. Především fanoušci a lidé pracující v klubu by si to zasloužili. Je velká škoda, že se to zatím nepodařilo,“ uvědomuje si Jakub Svoboda.

„Kuba je jedním z lídrů týmu. Je to zkušený hráč, který dokáže rozhodovat zápasy, navíc je náš odchovanec. Čekáme, že na to naváže i v příští sezoně. Jsme rádi, že zůstává,“ říká k pokračování majitele více než 300 extraligových startů sportovní manažer Zubrů Pavel Hanák.