ONLINE >>> HC ZUBR Přerov - Berani Zlín 1:4

Nechceme extraligu juniorů jen na rok, ale dlouhodobě, zdůrazňuje kouč Aleš Verlík

Nechceme extraligu juniorů jen na rok, ale dlouhodobě, zdůrazňuje kouč Aleš Verlík
P ř e r o v – V březnu si mohl vychutnávat postupové oslavy. Stačilo jedno rozhodnutí hokejových orgánů a se svými svěřenci ze staršího dorostu si rázem vybojoval účast v extralize juniorů. Na tu se trenér Aleš Verlík začal ve spolupráci s kolegy záhy chystat. Vybírají si hráče, s nimiž chtějí soutěž v konkurenci elitních českých klubů pro Přerov udržet. Zároveň jako hlavní kouč dohlíží na to, aby se junioři postupně zapojovali i do A-mužstva, účastníka WSM ligy.

Devětačtyřicetiletý kouč si dobře uvědomuje, že v extralize juniorů okusí Zubři úplně jiný šálek kávy než v lize staršího dorostu. „Naroste rozpočet, přibude více regenerace a jiných tréninků,“ vyjmenoval některé změny Aleš Verlík.

S trenérskými kolegy Davidem Kudělkou a Petrem Školoudem dostal od vedení klubu důvěru, aby nejvyšší mládežnickou kategorii vedl. Proto se prakticky nezastaví a stále pracuje na nových plánech, které tým zkvalitní nebo posunou dopředu. Včetně výběru vhodných posil. „Je to boj, nikdo nebude chtít z extraligy juniorů spadnout. My pochopitelně také ne, takže se s jinými kluby musíme o hráče rvát,“ přiznal.

Když jste oslavili postup do extraligy juniorů, vrhli jste se hned do přípravy na další sezonu?
Večer po postupu byl nádherný. Ale hned na druhý den jsme si sedli s asistenty i sportovním manažerem mládeže Laďou Kočarou. Řekli jsme si, jak budeme v přípravě na novou sezonu postupovat. Od té doby se prakticky nezastavíme, byť jsme měli různá slavnostní zakončení sezony v podobě přijetí primátorem nebo příjemného víkendu v rekreační oblasti Rusava.

Evidentně jste si moc neodpočinuli.
Už na Rusavě jsme měli pohovory s hráči, kdo zůstane, kdo skončí kvůli škole nebo zranění a podobně. Udělali jsme si o skladbě týmu obrázek, navíc jsme oslovili hráče, které máme v jiných klubech. Někteří nám kývli, že by se rádi vrátili. Kádr neustále budujeme společně s Laďou Kočarou, asistenty a samozřejmě i ve spolupráci s realizačním týmem prvoligového A-mužstva. Chceme, aby se do něj naši junioři postupně zapojili. Někteří s A-týmem už absolvují letní přípravu.

Takže se vám s trenéry A-týmu povedlo najít efektivní způsob spolupráce. Je to tak?
Rozhodně. Jak se nám minulou sezonu čím dál víc dařilo, měl A-tým čím dál větší zájem na tom, abychom v Přerově měli extraligovou juniorku. Musím za to poděkovat jak sportovnímu manažerovi Pavlu Hanákovi, tak trenérům Kamilu Přecechtělovi a Petru Dočkalovi. Vycházeli nám vstříc co se týče nasazování Kuby Navrátila, jezdili se dívat i na naše zápasy. Ať už to bylo doma nebo venku. Třeba Hany byl v Ostravě, což nám potom dost pomohlo. Laďa zase nechyběl na žádném našem zápase v klíčové baráži. I jemu patří velký dík.

Trenér Verlík se svými svěřenci po výhře v rozhodujícím barážovém zápase proti Ústí nad Labem.

Soutěž čekám dost našlapanou, kádr projde obměnou

Co vlastně postupně následovalo po úspěšném zakončení sezony?
Pokud pominu různé slavnostní akce, dostali kluci tři týdny na oddech. Od pondělí 23. dubna už fungujeme naplno v přípravě, týdně máme osm až devět tréninkových fází. První čtyři týdny jsme ještě jednou za týden chodili na led, jinak je to klasická příprava zaměřená na běžné věci, kterým se věnujeme vždycky. Plus to kluci mají okořeněné spoluprací se společností AndrleSport a jejími kondičními trenéry. O to jsme bohatší a musím říct, že nám to jednoznačně prospívá. Příprava samozřejmě není jen o tvrdé dřině, ale také o uvolnění, zábavě, regeneraci. Ani na to nezapomínáme.

Skládáte hráčský kádr hlavně z hokejistů, kteří postup vybojovali, nebo se snažíte získat více nových tváří?
Byli bychom hrozně rádi, kdyby tým zůstal ve stejném složení, v jakém postoupil. Nicméně víme, že určitou obměnou určitě projde. Hráči, kteří přijdou, půjdou jednak do přípravy s námi a jednak s A-týmem. Týká se to především kluků, s nimiž předběžně počítáme do prvních dvou pětek. Všechno se pochopitelně ukáže až na ledě, každopádně na vytipované posily máme nějaké reference, se kterými pracujeme. Osobně jsem tyto hráče viděl během zápasů, stejně jako Laďa Kočara. Kádr postupně dáváme dohromady, abychom byli co nejvíce konkurenceschopní. Vím, že v juniorské extralize to nebude vůbec jednoduché. Zažil jsem několik postupů a je mi jasné, že soutěž bude po reorganizaci neskutečně našlapaná. Ještě nevíme, jaké bude její rozlosování. Ale znát bychom ho měli v nejbližší době.

Jak velký je zájem přerovských odchovanců působících jinde vrátit se zpátky do extraligové juniorky mateřského klubu?
U některých kluků jsme našli opravdu velký zájem. Chtějí týmu pomoct, aby si v extralize počínal co možná nejlépe. Pak jsou kluci, kterým rozhodně nemůžu zazlívat, že chtěli zůstat ve svých aktuálních klubech. Někteří už jsou prodaní a ve svých působištích mají opravdu silné pozice. Navíc řada z nich už hraje i za mládežnické reprezentace, do sedmnácti, osmnácti let. Jiní kluci zase dostali další lukrativní nabídky. Všem jsme hodili pomyslné laso, někteří se toho rozhodli využít, někteří zase ne. Jejich rozhodnutí plně respektujeme a sami si vybíráme vhodné typy hráčů na určité posty. S některými už jsme se domluvili, s jinými jednáme. Je to boj, nikdo nebude chtít z extraligy juniorů spadnout. My pochopitelně také ne, takže se s jinými kluby musíme o hráče rvát.

Aleš Verlík se raduje z postupu Zubrů do nové extraligy juniorů.

Za příchod Dana Šimonů jsme moc rádi, zůstává i Kuba Machač

Tým především v klíčovém závěru minulé sezony držel skvěle chytající Jakub Machač. Počítáte s ním i nadále?
Kuba Machač v týmu bude. Můžu říct na rovinu, že jsme dotáhli příchod Daniela Šimonů. Je potenciální dvojkou, trojkou do Áčka, ale budeme s ním počítat také do juniorky. Pokud Dan dostane prostor u mužů, budu chtít, aby byl Kuba u nás „zaháčkovaný“. V závěru sezony, v nástavbě, kvalifikaci nám neskutečně pomohl. Rozhodně chci, aby pokračoval, všechno se ale bude vyvíjet. I podle pohybu gólmanů v A-týmu a zapojení Dana Šimonů. Nemůžu vyloučit, že se mezi muže podívá i Kuba. Je pravdou, že se teď dostal na dvě vysoké školy a hodně přemýšlí nad svou studijní budoucností. Uděláme ovšem všechno pro to, abychom tu měli kvalitní brankáře. Nesmím zapomenout ani na Radka Kocáka a v neposlední řadě Michala Postavu, jenž svými výkony dotáhl mladší dorost až na mistrovství republiky. I s ním musíme počítat.

Daniela Šimonů už jste v Přerově trénoval ve starším dorostu. Věděli jste tak, do čeho v případě jeho angažování jdete?
V kontaktu jsme dlouhodobě. Dan se do Přerova jezdil dívat i na zápasy Áčka, hodně kluků sledovalo atmosféru posledního barážového zápasu s Ústím nad Labem. Všechny naše posily vědí, do jakého prostředí jdou. Dan má tu výhodu, že za nás půl sezony dva roky zpátky chytal. Dost jsme o něj stáli, a nakonec jsme se hlavně zásluhou obou dvou sportovních manažerů domluvili.

Gólman Jakub Machač v přerovské brance čaroval. Zůstává i pro juniorskou extraligu.

Novou výzvu jsem zvažoval jen den, na rozpočtu se pracuje

Slyší noví hráči, když s nimi jednáte, i na výbornou podporu klubu ze strany fanoušků?
Přerovští fanoušci byli vždycky neskuteční a kluci vědí, jak nás v baráži povzbuzovali. Ať už se bavíme o obou zápasech s Jabloncem nebo domácí bitvě s Ústím. Sami hráči, když se s nimi bavíme, se diví tomu, jak neskutečné příznivce máme. Byli naprosto famózní. Jak už jsem dříve říkal, v Přerově pracuji několik desítek let a spoustu lidí dobře znám. Věřil jsem, že s výbornými fanoušky v zádech postup zvládneme. Z úspěchu mám i s odstupem několika týdnů nádherný pocit. Ovšem teď je potřeba se soustředit na realitu a co nejlépe se nachystat na novou sezonu. Musíme tým sladit, aby se na jeho hru dalo z pohledu fanoušků dívat. A pak je hodně důležitá návaznost na A-tým. Extraliga juniorů je sice pěkná věc, ale nejvyšší kategorií v přerovském hokeji vždycky budou muži. Už teď s nimi trénuje šest, sedm kluků-juniorů, kteří budou zároveň zapojení i do našich tréninků.

Bavili jste se už o konkrétním cíli pro nadcházející sezonu?
Jak jsem říkal, po úspěchu bude v prvé řadě potřeba tým sladit. Poskládat ho tak, aby si sedl. Vždycky hodně záleží na dobré partě. Zápas nikdy neuhraje jedinec, ale celý tým. Musí mít tu správnou chemii, od brankářů přes obránce, útočníky až po realizační tým včetně manažerů mládeže i A-mužstva. Celé to navíc musí být podpořené, což předtím určitě bylo, představenstvem klubu a v neposlední řadě pivovarem ZUBR. Právě pivovar je generálním partnerem a mecenášem přerovského hokeje. Je to značka, která Přerovem hýbe a hokeji dává neskutečně moc.

Jak velká výzva je extraliga juniorů pro vás osobně? Přerov se bude střetávat s velkokluby typu Sparty a dalších.
Výzva? Den po postupu jsem zvažoval, jestli místo hlavního trenéra juniorky vzít. Po zdravotní stránce mi toho uplynulá sezona hodně vzala. Když jsem druhý týden po postupu přijel do Prahy na kliniku, trochu se tam vyvrátili. Každopádně jsme společně s celým realizačním týmem dostali znovu důvěru a je to pro nás všechny velmi zavazující. Extraliga juniorů bude úplně něco jiného, než co jsme zažívali v lize staršího dorostu. Naroste rozpočet, přibude více regenerace a jiných tréninků. S asistenty Davidem Kudělkou a Petrem Školoudem, kteří mají na postupu obrovský podíl, jsme si sedli a spřádáme další plány. K tomu máme nestora přerovského hokeje, kustoda „Sártyho“ a také „duši kabiny“, vedoucího mužstva Romana Valáška. A v neposlední řadě rovněž trenéra gólmanů Jirku Sklenáře, který po celou sezonu odváděl perfektní práci. Hodně nám stejně tak pomohli Pavel Neuman a Laďa Kočara, kteří nám uvolňovali hráče z mladšího dorostu. Přestože ten bojoval o mistrovství republiky. Všichni tito lidé společně s vedením klubu, představenstvem, pivovarem ZUBR jsou pro chod juniorky obrovsky důležití.

Stejně jako dostatek peněz v rozpočtu. Řešili jste už zvýšení podpory třeba ze strany města?
V klubu proběhly změny v představenstvu mládežnického spolku a kluci do toho hned skočili. Chtěli po mně připravit nějaký rozpočet, na němž pracujeme s manažerem Laďou Kočarou. Máme nějakou představu, jak by měl vypadat. Přeci jen už půjdeme do soutěže, která je do určité míry profesionální. Musíme počítat s dostatečným materiálním vybavením, soustředěními, dostatkem regenerace pro hráče, jejich ubytováním, stravováním, školami. Jak jsem uvedl, nechceme, aby byla extraliga juniorů v Přerově pouze jednu sezonu. V klubu ji potřebujeme dlouhodobě.

Složení realizačního týmu nejvyšší zubří mládežnické kategorie se nemění.

Pro přerovský hokej dýchám, naočkoval mě Evžen Hadamczik

Boje o extraligu juniorů vás stály dost nervů. Do toho jste ještě skalním fanouškem fotbalového Baníku Ostrava, který se v první lize do poslední chvíle rval o záchranu. Jak jste jeho situaci vnímal?
Baník je společně s hokejovým Přerovem moje srdcová záležitost. Byl jsem rád, že jsem si v sobotu kolem osmnácté hodiny mohl oddechnout. Byl to boj až do konce, kdy ještě Martin Fillo zahodil penaltu a Karviná najednou vedla v Jihlavě. Trochu se mi při tom zvýšil tep. Pak to tam ale spadlo Diopovi a Bary nachystal druhou branku pro Hlinku. Za stavu 2:0 už celá Ostrava mohla slavit záchranu. Je zajímavé, že jak majitel Baníku, tak majitel pivovaru ZUBR jsou z Kroměříže. Hrozně takovým lidem fandím. Obrovskými penězi podporují to, co mají rádi. Za to jim osobně moc děkuji.

Věřil jste, že se Baník zachrání?
Věřil. Byť jsme v sestupovém pásmu byli dost namočení ještě ve 20. kole po prohře v Jablonci. Potom se vyměnili trenéři, přišel pan Páník a zvedli jsme se. Baník pořád sleduji. Sice už tolik nejezdím do Ostravy za rodinou a nechodím přímo na stadion, ale koukám se na různé přenosy a podobně. A když je možnost, rád se zajdu kouknout naživo. I když Baník prostě patří na Bazaly, kam jsem se něco nachodil. Dodneška jsem schopný vyjmenovat slavnou sestavu z 80. let. Na Bazalech se hrály poháry a perfektní práci odváděl Evžen Hadamczik. Ten mě možná tenkrát „naočkoval“. Když jsem v roce 1983 odcházel z Vítkovic, už jsem měl asi dané, že po konci hráčské kariéry budu trénovat v Přerově. Život mám nastavený tak, že jsem na stadionu od rána do večera. Ta práce mě ohromně baví a už dlouhé roky je mým koníčkem. Pro přerovský hokej neskutečně dýchám.

V příští sezoně dojde na prvoligové slezské derby Ostravy s Opavou. Pojedete se na něj osobně podívat?
Pokud to čas dovolí a budu mít cestu do Ostravy, určitě si tento zápas ujít nenechám. A když na něm nebudu osobně, uvidím ho v televizi, popřípadě prostřednictvím internetového přenosu. Baník i Opava mají výborné fanouškovské tábory, které budou ozdobou ligy. Každý si sice myslí, že jsme chuligáni, ale podle mě má Baník jedny z nejlepších, ne-li nejlepší fanoušky v celé republice. A nebudu sledovat jen derby s Opavou, ale vůbec veškeré dění v klubu. Často mě třeba informuje můj táta.