Historický úspěch! Inline hokejisté s mnoha Zubry v sestavě se stali vicemistry republiky

P ř e r o v – Přestávka mezi sezonami patří v MEO Aréně tradičně inline hokeji. Na speciální ploše trénují a nastupují k mistrovským zápasům přerovští Night Birds různých věkových kategorií. Nejstarší z nich složila letos historicky nejsilnější tým. V české extralize došel až do finále, kde smolně padl v prodloužení. Zisk stříbrných medailí je přesto pro sport na kolečkových bruslích v Přerově obrovským úspěchem. Od začátku května do druhé poloviny června se na něm podílela i řada odchovanců hokejových Zubrů.

Před sezonou se Night Birds domluvili, že se pokaždé budou scházet kompletní a do české nejvyšší soutěže dají maximum možného. Výsledkem byl suverénně nejsilnější tým v historii inline hokeje v Přerově. Dres Soviček oblékli krajánci Petr Školoud, Jan Andrýsek a Martin Gremlica se zkušenostmi z prestižní španělské scény. Vedle nich stanuli spolehlivé opory jako brankář Jakub Dohnal, obránci Jakub Ferenc – hrající trenér, Mikuláš Zbořil, Karel Plášek mladší a Stanislav Husák nebo útočníci Aleš Jergl, Jakub Navrátil, Daniel Indrák a Pavel Hanák.

Kapitán přerovských Night Birds, útočník Pavel Hanák.

Drtivou většinu z těchto jmen – vlastně všechna až na olomouckého Husáka – spojuje jedno. Řadí se mezi odchovance hokejového klubu se zubrem ve znaku. Přirozená návaznost mimosezonního inline hokeje na sezonní hokej funguje v přerovském prostředí už léta. V mužském podání letos dostala pořádné grády.

Útok i obrana na špičkové úrovni

„Chtěli jsme extraligu konečně vyhrát a po celou sezonu jsme vytyčenému cíli šli úspěšně naproti,“ kvitoval nejstarší hráč týmu a zároveň jeho kapitán, devětatřicetiletý Pavel Hanák. V základní části extraligy Night Birds poráželi jednoho protivníka za druhým. Ve většině případů si otevřeli hotovou střelnici, což dokládá počet nastřílených branek. Přerované jich za jedenáct utkání zaznamenali 104, druhý nejvyšší počet ze všech týmů. Bezkonkurenční činnost předváděla jejich obrana v čele s brankářem Dohnalem, jež dopustila pouze čtyři desítky inkasovaných gólů.

Brankářská jednička inline hokejistů Přerova Jakub Dohnal.

Za základní část prohrál Přerov jen jednou, jinak pokaždé zvítězil a s 29 body obsadil v tabulce první místo. „Chtěli jsme každý zápas hrát naplno, nikoho nepodcenit a od začátku soutěže se držet na špici tabulky. To se povedlo a pro čtvrtfinále play-off jsme si vysloužili papírově nejlehčího možného soupeře,“ narážel Hanák na utkání s Roller Storm Praha. Celek z metropole sice Sovičky ve druhém duelu série trápil, postup do Final Four jim však neznemožnil. Po výhrách 9:4 a 6:5 se noční dravci coby držitel prezidentského poháru stali jediným moravským zástupcem v boji o titul.

Základem skvělá parta, finále pořád mrzí

„Měli jsme skvělou partu, kterou řadím ze všeho nejvýš. Dali jsme dohromady deset kluků, kteří bojovali jeden za druhého. Šli jsme poctivě zápas od zápasu s tím, že letos chceme dosáhnout úspěchu,“ zdůraznil přerovský kapitán. Ve finálové čtyřce v Praze se nejprve hrálo na dva vítězné zápasy, přičemž v případě jedné výhry na obou stranách rozhodovalo prodloužení, respektive nájezdy. Přerov právě díky úspěšnému prodloužení a gólu Petra Školouda přešel v semifinále přes Hradec Králové.

Inline hokejisté Přerova se radují z postupu do finále extraligy.

O celorepublikový primát si to v klíčovém střetnutí rozdal s Prague Rats, jež v základní části doma zdolal 4:3. Hanáci v řádné hrací době dvakrát prohrávali, pokaždé ale dokázali vyrovnat. Nejprve zásluhou Martina Gremlici, poté Stanislava Husáka. O vítězi muselo rozhodnout prodloužení. V něm šťastnou trefou přisoudil velký pohár Pražanům David Bernad.

„Finále bylo opravdu těsné a jsme zklamaní, jak dopadlo. Prohra v prodloužení je hrozná a mrzí nás ještě teď,“ hlesl Pavel Hanák. Zároveň si ovšem uvědomuje, že konečná druhá příčka je pro celý přerovský inline velkým úspěchem. „Řekl bych, že ho doceníme až za pár let.“ Na uplynulou sezonu bude celkově vzpomínat jako na historicky nejúspěšnější. „Ani jeden zápas neskončil propadákem, nebyl špatný. Všechna utkání jsme odmakali ve skvělé partě. Hrozně jsem si sezonu užil,“ nezastíral.

Moje góly? Zásluha Školdy, Zbořky a Géčka

Spokojený byl i se svými osobními výkony. Za sezonu nasázel patnáct branek a přidal 21 asistencí. „Měl jsem skvělé spoluhráče, naši čtveřici jsme vytvořili už v předloňské sezoně. Jak Školda (Petr Školoud – pozn. red.), tak Mikuláš Zbořil a Martin Gremlica byli tahouny mužstva. Jejich zásluhou jsem dával hodně gólů a moc mě to bavilo,“ usmál se.

Stříbrné medaile, které inline hokejisté Přerova letos v extralize získali.

Jestli Pavel Hanák plánuje v kariéře inline hokejisty pokračovat, nebo ne, zatím neví. Záležet bude hlavně na tom, v jakém složení se přerovský tým sejde před příští sezonou. „Už asi tři nebo čtyři roky končím, ale s takovou partou se loučí těžko. Uvidím, co přinese následující rok,“ sdělil známý sportovní manažer Zubrů, mimo jiné také člen české inlinové reprezentace kategorie Masters.