Do semifinálových bojů s Karvinou vstoupí Zubři v úterý

P ř e r o v - Už počtvrté za sebou, za posledních sedm let už pošesté, se Zubři dokázali v závěrečných bojích probojovat mezi čtveřici nejlepších. A jejich soupeřem v těchto bojích bude už potřetí za sebou prakticky stejný soupeř - HC Baník Karviná. Zubři mu mají co oplácet, protože v obou předchozích semifinálových sériích byli tímto celkem vyřazeni. Jejich cílem je však letos minimálně finále play-off. Přijďme proto všichni do MEO Arény a vytvořme našim borcům minimálně takovou atmosféru, jako ve čtvrtfinále! První semifinálové utkání play-off začíná v úterý 12.3.2013 v 18 hodin.
HC ZUBR Přerov - HC Baník Karviná
úterý 12.3. 18:00

V semifinálové serii se Zubři setkají s Baníkem Karviná

Třebaže mezi soupeři by si letos díky velké vyrovnanosti středu tabulky bylo obtížné vybírat, který bude v play-off "hratelnější", přeci jen únorové výsledky Nového Jičína naznačovaly, že o svou skvělou formu z přelomu kalendářních roků přišel. Čtvrtfinálové boje zvládli Zubři nakonec skutečně bez větších potíží v nejkratším možném termínu, když porazili tým Nového Jičína na zápasy jednoznačně 3:0. Jejich semifinálovým soupeřem bude rovněž tým z našlapaného středu tabulky - HC Baník Karviná. Ten po základní části skončil na 6. místě se ziskem 64 bodů a mírně aktivním skóre 153:150. Jejich cíl po základní části, kterým bylo umístění v první čtveřici, sice nesplnili, Zubry však v žádném případě nečeká "procházka růžovým sadem". Pokud bychom totiž dali i tentokrát na statistické údaje posledních týdnů, zjistíme, že Karviná v posledních šesti zápasech neprohrála žádný zápas, čtyři z nich navíc hrála venku, tři na ledě Jestřábů z Prostějova a jeden v Havířově. Nebezpečná je především na svém ledě. Od začátku listopadu hrála doma 16 zápasů, pouze v jediném z nich prohrála zápas po základním čase. Bez větších potíží prošla i čtvrtfinálem play-off.

Čtvrtfinálovým soupeřem Baníku Karviná byli Jestřábi z Prostějova. Přestože Baník hrál doma jen jediné utkání, dokázal Jestřáby porazit v sérii 3:0. V prvním zápase hraném na ledě Jestřábů měli z počátku utkání sice převahu domácí, ale zatímco jejich výkon upadal, hosté se zlepšovali a nakonec v prodloužení rozhodli o svém vítězství 1:2 p. Druhý zápas začala naopak lépe Karviná, od druhé třetiny však Jestřábi zvýšili aktivitu a dvakrát vedli o gól. I když Baník dokázal vyrovnat ještě těsně před druhou přestávkou, o svém vítězství 4:2 rozhodl až dvěma slepenými góly v 57. minutě. Ve třetím zápase, hraném v Prostějově, ovládali hru Karvinští od prvních sekund. V první třetině si vypracovali dvoubrankový náskok, který si pečlivě hlídali a ve druhé třetině ještě zvýšili. Celkově zápas vyhráli v poměru 1:4. Sérii tudíž zvládli v nejkratším možném termínu a podobně jako Zubři mají k regeneraci sil před semifinále play-off téměř týdenní přestávku.

Historie klubu

Hokejový klub HC Baník Karviná je pokračovatelem HC Plus Oil Karviná, který hrál loni v Karviné. Ten vznikl z HC Plus Oil Orlová, který ještě předloni hrál v Orlové. Tam byl klub SK Orlová založen v roce 1930. Postupně se propracoval do vyšších soutěží a v sezóně 1994/1995 mužstvo mužů postoupilo do 2.ligy. V sezóně 1997/1998 mu o jediný gól unikl postup do 1.ligy a o postup do téže soutěže bojovalo ještě v baráži v sezóně 2001/2002. Od té doby nehrálo v play off jen v sezóně 2007-2008. V sezóně 2008-2009 a předloni se klub dostal až do finále play-off, kde podlehl vždy týmu Šumperka. Po skončení předminulé sezóny se klub odstěhoval z Orlové do Karviné. V loňské sezóně vyřadil naše Zubry v semifinále play-off 3:1 na zápasy a stejným poměrem na zápasy prohrál znovu až ve finále play-off tentokrát s Havířovem.

Historie vzájemných zápasů

Přerov se střetl přímo s Karvinou od postavení přerovského zimního stadionu zatím ve 14 sezónách, z toho 8 krát v 1.lize. Vůbec první zápas spolu odehráli v 1.lize 25.září 1977 na ledě Karviné a Meo v něm tehdy vyhrálo 2:4. Byl to zároveň vůbec první přerovský prvoligový zápas hraný na ledě soupeřů. Po roční přestávce pak spolu oba týmy odehrály souvisle v 1.lize 6 sezón (1979/1980 až 1984/1985), tu poslední prvoligovou v sezóně 1996-1997. V této soutěži oba celky změřily síly ve 28 zápasech, ve 2.lize ve 22 utkáních. Třetí nejvyšší soutěž hráli Zubři společně s Karvinou v letech 1998-1999, 2007-2008 a posledních dvou sezónách, ve kterých měli karvinské dresy na sobě bývalí hráči Orlové. Ti hráli 2.ligu od sestupu Zubrů do 2.ligy ve všech ostatních ročnících. Pokud bychom počítali kromě zápasů s Karvinou i zápasy s Orlovou, za těchto 15 druholigových let odehráli Zubři s oběma týmy dohromady 57 mistrovských zápasů.

V play-off se Zubři střetli s letošními karvinskými hráči jen v předchozích dvou sezónách celkem v 7 zápasech. V předminulém ročníku měli tito hráči na sobě dres Orlové a střetli se se Zubry v semifinále play-off. To se hrálo pouze na dva vítězné zápasy v období od 21.2.2011 do 25.2. 2011. Vedení se ujala na svém ledě Orlová, která porazila Zubry 3:0. Také Zubři využili domácího prostředí a vyhráli nad Orlovou 4:1. Rozhodující třetí zápas se však hrál opět v Karviné a ta ani tentokrát nezaváhala a vyhrála doma rovněž 4:1. V minulém roce už naši soupeři nastoupili pod novým jménem "Baník Karviná" a obě mužstva se střetla opět v semifinálové sérii hrané ve dnech 28.2.2012 až 5.3.2012. I tentokrát oslavovali postup karvinští. Opět začínali doma a vyhráli 3:1. V první odvetě jim to Zubři stačili oplatit. Zápas sice skončil po 60 minutách 3:3, ale v prodloužení se k nim přiklonilo štěstí a po vítězství Zubrů 4:3 p byl stav na zápasy 1:1. Heslo "Můj dům - můj hrad" platilo i ve třetím zápase a domácí Karviná porazila Zubry 5:3. Bohužel ve 4. zápase již nikoliv. Karviná v MEO Aréně vyhrála 2:5 a zmínku určitě stojí skutečnost, že Zubry porazila prakticky jediná osoba. Všech 5 gólů totiž vstřelil Vladimír Luka. Karviná tak zvítězila na zápasy 3:1.

V letošní sezóně se oba kluby potkaly v mistrovských zápasech zatím čtyřikrát a Zubři v nich byli velmi úspěšní, protože ve všech dohromady přišli o pouhý jediný bod. První zápas se odehrál 6.10.2013 na ledě Karviné a celý zápas bylo Meo lepší. Baník sice vedl v první třetině 1:0, ale ještě do první přestávky dokázali Zubři výsledek otočit na 1:3. V dalších třetinách se Zubři soustředili především na obranu a ke změně skóre už nedošlo. První odvetné utkání, které se hrálo 14.11.2012 v MEO Aréně, bylo dlouho velmi vyrovnané a první gól viděli diváci až ve 35. minutě. Vstřelili ho Zubři a postupně se stali více a více nebezpeční. Celkově nakonec zvítězili 4:1. V pořadí třetí vzájemný zápas se hrál těsně před Vánocemi 21.12.2012 v Karviné a téměř celý zápas byl velmi vyrovnaný. Zubři měli o něco více vyložených šancí v první polovině zápasu, domácí zvláště ve třetí třetině při přesilovkách. Třebaže Zubři ještě krátce před koncem vedli o jeden gól, Karviná zkusila power-play a podařilo se jí při něm vyrovnat. V prodloužení se ale štěstí přiklonilo k Zubrům a vyhráli tak 3:4 p. Zatím poslední zápas odehrály oba týmy 2.2.2013 v MEO Aréně. Hosté se sice ujali ve 2.třetině vedení, ale Zubři odpověděli hned po několika sekundách a tříbrankovou sérií slepených gólů přibližně v polovině utkání skóre zcela otočili. Utkání skončilo nakonec vítězstvím Zubrů 5:3.

Soupiska Karviné

Baník Karvíná je týmem, u něhož došlo před sezónou i v jejím průběhu asi k nejvíce změnám. Stabilní zůstal pouze post trenéra, kterým je Aleš Flašar, a post brankářů. Těmi jsou David Iláš, který dostal příležitost i ve všech třech čtvrtfinálových zápasech a Lukáš Smolka, který letos chytal proti Zubrům častěji. Ke konci přestupního termínu si klub vyřídil i dvě nové posily. Jedním z nich je i brankář Karel Němec, který je brankářem třinecké juniorky. Zatím nastoupil v jediném utkání, shodou okolností právě proti Zubrům přibližně na polovinu zápasu. Druhou posilou je útočník Patrik Flašar (v play-off 0+0), který nastoupil už osmkrát. Obranné řady už před sezónou posílil Pavel Kowalczyk (1+2). Kromě výborných statistik ze čtvrtfinálových utkání vstřelil v průběhu sezóny Zubrům zatím jako jediný karvinský obránce gól. Po jedné asistenci přispěli proti Zubrům i tři další obránci, v play-off z nich ale nenastupuje nikdo. Z ostatních obránců přispěli ke dvěma gólům v play-off ještě Martin Zajac (1+1) a extraligou prověřený zadák Miroslav Javín (0+2). V útoku je asi největším postrachem všech týmů Vladimír Luka (1+3), kterého jsme vzpomínali již výše. I letos, třebaže se do Karviné vrátil až v průběhu sezóny, se ještě v kanadském bodování mezi karvinskými hráči protlačil na druhé místo a vstřelil Zubrům ve dvou zápasech jeden gól a na tři přihrál. Jedním gólem a dvěma přihrávkami přispěl proti Zubrům i bývalý reprezentant a nyní hrající šéf klubu David Moravec (2+1). Dva góly proti Zubrům vstřelili David Mikšan (0+1) a Lumír Rosůlek (0+0). V play-off se zatím nejvíce daří navrátilci Marku Ivanovi (3+1), který proti Zubrům na jeden gól přihrál a zbývající z osmi gólů co inkasovali od Karviné Zubři, vstřelil slovák Garip Saliji (2+0).

Sestava Přerova

Zubři by měli kromě zraněného Marka Ditricha nastoupit všichni.

Sestavy soupeřů v posledním utkání

HC ZUBR Přerov: Vojtek - Pala, Tomeček, Ferenc, Vlček, Faltýnek, Osina, Kudělka - Goiš, Hanák, Sedlák - Málek, Brančík, Sakrajda - Kolář, Sprušil, Blinka - Kundrátek.

HC Baník Karviná: Iláš (Smolka) - Zajac, Saliji, Badžo, Samiec, Blatoň, Flašar, Zuber, Moravec, Kowalczyk, Mikšan, Rosůlek, Ivan, Javín, Vnenk, Luka, Sznapka, Miczek, Nystedt, Krause.

Rozhodčí utkání

Od tohoto kola jsou utkání play-off II.ligy :

- podle rozhodnutí VV ČSLH řízena systémem čtyř rozhodčích
- podle rozhodnutí komise rozhodčích ČSLH jsou delegace rozhodčích neveřejné
- jména rozhodčích budou klubům sdělena SMS zprávou 2 hodiny před utkáním.

Kompletní program 1.zápasů semifinále play-off

Přerov - Karviná

Havířov - Poruba

Online přenos

Podrobnou online reportáž ze zápasu HC ZUBR Přerov - HC Baník Karviná můžete sledovat na serveru www.onlajny.cz