ONLINE >>> MUŽI: Havířov - Přerov (ODLOŽENO) | JUNIOŘI: Šumperk - Přerov 0:5 | DOROST: Přerov - Vsetín 5:4

Celé mužstvo do karantény? Pak nemáme šanci ligu regulérně dohrát, říká Pluháček

Celé mužstvo do karantény? Pak nemáme šanci ligu regulérně dohrát, říká Pluháček
P ř e r o v – Na stadionech platí řada omezení, fanoušci musejí nosit roušky, kluby přicházejí o nemalou část příjmů ze vstupného. Koronavirus škodí českému hokeji napříč soutěžemi. Jednatel Zubrů Tomáš Pluháček současnou podobu některých opatření nechápe, týká se to třeba postupu při zjištění nákazy u hráčů. Přerov se podle jeho slov bude chtít opět probojovat mezi osm nejlepších celků Chance ligy a vysloužit si tak účast v play-off.

V sobotu 12. září měl odstartovat nový ročník Chance ligy, Přerov měl hrát v prvním kole s Vrchlabím. Bohužel, hráči tohoto týmu jsou momentálně v karanténě a zápas se odkládá. Věříte, že soutěž skutečně začne a zápasy budou probíhat podle rozpisu?
Čím víc se blížíme k zahájení nového ročníku, tím méně tomu věřím. Pokud budou hygienické stanice vyžadovat, aby při každém pozitivním nálezu na Covid -19 šlo celé mužstvo do karantény, tak to nemáme šanci regulérně a důstojně dohrát. Hokej chce ta stejná pravidla jako fotbal, do izolace by se měl jít léčit nemocný člověk a zbytek týmu pokračuje v činnosti. Jako u každé jiné infekční nemoci. Anebo ať vláda řekne, že ruší profesionální sport. A to se netýká jen hokeje, ale i dalších oblastí života – kultury, škol a podobně. Jinak se k normálnímu životu nevrátíme.

Od 1. září platí nová vládní opatření v souvislosti s koronavirem. Jsou podle vás na místě a mohou s nimi hokejové soutěže včetně Chance ligy dlouhodobě fungovat?
O karanténních opatření jsem už mluvil, co se týká opatření na zimních stadionech pro diváky, tak jsou stále silně omezující a velmi snižují komfort našich věrných fanoušků. Děláme všechno pro to, abychom mohli naplnit maximální kapacitu našeho stadionu, která je 2000 fanoušků při dodržování aktuálně platných vládních nařízení. To s sebou ale přináší nutnost vytvoření čtyř samostatných sektorů – s vlastním vstupem, WC a bufetem. Já bych se chtěl touto cestou omluvit všem našim věrným divákům za tato omezení, bohužel to opravdu není náš výmysl.

Fanoušci protikoronavirová opatření vnímají často negativně. Tyto reakce jsou pochopitelné, restrikcí už mají plné zuby. Věříte přesto, že na hokej budou i nadále chodit a v domácím prostředí vytvoří atmosféru, která tým Zubrů požene za vítězstvími?
Naši fanoušci jsou skvělí a já věřím, že si cestu na zimní stadion najdou. A že vytvoří, jako vždy, výbornou kulisu a tím podpoří naše hráče.

Jak vůbec celou situaci s koronavirem vnímáte vy osobně?
Já od začátku tvrdím, že boj proti této nemoci přinese společnosti více škody než nemoc samotná. Podívejte se na pokles ekonomiky, strmě poroste nezaměstnanost, do problémů se budou dostávat nízkopříjmové rodiny a samoživitelky. Všude se řeší koronavirus, ale lidé umírají na závažnější choroby. Byly odložené operace, lidé se ještě stále bojí chodit na prevenci a díky tomu zemře daleko více lidí než s Covidem. Proč vláda nenaslouchá i takovým kapacitám, jako jsou profesor Jan Žaloudík, profesor Pavel Kolář, profesor Jan Pirk, epidemiolog profesor Jan Beran a tak dále? Ten vir nelze porazit, musíme se s ním naučit žít. Mým největším přáním je vrátit se co nejdříve k normálnímu životu bez karantén, restrikcí a roušek.

Doba stále není vůbec jednoduchá a koronavirus se promítá do jednotlivých odvětví byznysu. Lehké jistě nebylo ani skládání rozpočtu na novou sezonu Chance ligy, podařilo se vám ho kompletně naplnit?
Rozpočet na tuto sezonu bude o cca 20 procent nižší než v sezoně uplynulé. Jednak se potvrdily naše obavy, že řada firem je a bude výrazně postižena koronavirovou krizí, takže zdroje na podporu sportu mají omezené. A jednak počítáme díky restrikcím se snížením příjmů za vstupné a občerstvení na zimním stadionu.

Herní systém druhé nejvyšší soutěže se znovu změnil, respektive se měnil naněkolikrát. Jak se vám jeho současná podoba zamlouvá – i s ohledem na to, že se nakonec podařilo zachovat play-off?
Moravské kluby v čele s námi, Vsetínem a Prostějovem byly pro variantu se zachováním play-off. Pro nás i pro fanoušky je play-off to nejlepší vyvrcholení sezony. Nakonec se nám povedlo přesvědčit ostatní kluby a zvítězil v současnosti platný herní model. Samozřejmě v dnešní nejisté době se může stát cokoli, ale nechtěli jsme se takto dopředu vzdát šance v březnu si play-off zahrát.

Jaké jste ve vedení klubu stanovili A-týmu do nové sezony cíle?
Jednoznačným cílem pro HC ZUBR Přerov je postup do play-off soutěže. To znamená dostat se mezi nejlepších osm týmů a zahrát si čtvrtfinále. Obhájit druhé místo po základní části z loňské sezony bude složité, ale jsem přesvědčen, že budujeme silné mužstvo, složené ze zkušených hráčů, doplněné o nadějné mladé hráče. Jsem velmi rád, že se k nám vrací odchovanci přerovského hokeje, takže stále trvá to, že tým skládáme z hráčů, kteří mají k tomuto regionu vztah.

V přípravě si Zubři prošli mimo jiné Generali Cupem a zápasy s extraligovými mužstvy. Za pět let, co Přerov opět působí mezi profesionály, je to velice slušný progres. Těší vás, kam se za relativně krátkou dobu posunul? V roce 2015 by asi pohárovou konfrontaci s mistrovským Třincem nikdo nepředpovídal.
Zápasy s extraligovými týmy byly pro náš tým opravdovou zkouškou, nastoupilo do nich hodně našich mladých hráčů a ti viděli v konfrontaci s extraligou, kde se musí zlepšovat. Byla to opravdu dobrá zkušenost. Nás hlavně mrzí, že se neodehrálo play-off uplynulé sezony, zejména kvůli divákům, protože jsme byli opravdu nažhavení se dostat co nejdál. A za A-tým musím být s uplynulými pěti lety spokojen, vždy jsem se dostali do play-off, udrželi jsme stabilní financování a výborně spolupracujeme s mládeží. Já osobně mám vždy radost, když odchovanec přerovského hokeje, případně člen A-týmu tady hokejově vyroste a je o něj zájem z vyšších soutěží. To je důkaz kvalitní práce našich trenérů.