K vítězství nad Jestřáby stačila Zubrům první třetina

P r o s t ě j o v - Letošní čtvrté hanácké derby mezi prostějovskými Jestřáby a přerovskými Zubry bylo pro oba týmy velmi důležité. Domácí, pokud chtěli pomýšlet ještě alespoň teoreticky na play off museli povinně zvítězit, Zubři si pro změnu nemohli dovolit ztrátu bodů kvůli boji o 1.místo v tabulce. Do zápasu vstoupili podstatně aktivněji Přerováci a k vítězství jim nakonec stačilo vedení o čtyři branky po první třetině. V dalších dvou třetinách posléze trochu zvolnili tempo a pustili soupeře i do několika šancí. Radek Tihlář ale chytal opět na jedničku a domácí tým si tak připsal pouze jediný úspěch 31 sekund před koncem 2.třetiny navíc po sporné brance. Zubři tak udrželi kontakt s vedoucími týmy a v dalších 2 kolech se s nimi utkají o vítězství v celé základní části soutěže.
39.kolo, neděle 21.2.2010
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
1:4
(0:4, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 40.Duba (Piluša) - 10.Coufal (Goiš, Kohút), 15.Kohút (Coufal, Goiš), 18.Ditrich (Faltýnek, Sedlák), 20.Ditrich (Pala, Faltýnek) Rozhodčí: Mech - Humpolíček, Musil. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Buly: 32:35. Střely: 42:47. Průběh utkání: 0:4, 1:4.
Sedlář - Zientek, Jedlička, Paška, Plzák, Kolibár, Pozděna, Bauer, Duba, Stejskal, Brynecký, Kováč, Piecha, Smejkal, Zábranský, Piluša, Bordowski, Berčák, Matějka
Tihlář - Pala, Faltýnek, Osina, Pavlas, Vlček, Novák, Halouska - Kolář, Ditrich, Sedlák, Kočara, Hanák, Martinák, Coufal, Kohút, Goiš, menšík, Sprušil, Kundrátek

Zubři nastoupili k zápasu v podobné sestavě jako s Uničovem, pouze ve čtvrté pětce už nechyběl Menšík. První nebezpečnou šanci v utkání si sice vytvořil už po 14 sekundách domácí Smejkal, poté však zařadili vyšší rychlostní stupeň Zubři a domácí brankář Sedlář byl neustále pod palbou střel. Největší šanci měl v této fázi Kočara, jeho střela však mířila těsně nad branku Jestřábů. Domácí celek se vymanil na dvě minuty z náporu Zubrů až v 8. a 9.minutě, Tihlář musel řešit například střelecké pokusy Zábranského a Piechy. V 10.minutě se ale hra vrátila zpět před Sedláře a v jejím závěru pěknou akci třetího útoku Zubrů zakončoval do prázdné brány Coufal - 0:1. Gólem posílení Zubři pak pokračovali v tlaku a v závěru 14.minuty se probojoval do nájezdu Hanák. Aby nezvýšil vedení, musel jej Paška faulovat. Zubři tak dostali výhodu první přesilové hry. Tu dokázali po 50 sekundách využít. I tentokrát se prosadila třetí pětka. Coufalovu prudkou střelu sice zastavil Sedlář betonem, byl však přesvědčený, že má kotouč pod kontrolou. Nebylo ale tomu tak, puku se zmocnil Kohút a dopravil jej podruhé mezi tyče branky Jestřábů - 0:2. Rozjeté Zubry pak na chvíli přibrzdilo oslabení v úvodu 17.minuty, během něhož soupeři dvakrát ohrozili Tihláře od modré čáry. Poté puk převzal Sedlák ale nevyhodil jej a rozhodl se s ním postupovat směrem na bránu Jestřábů. Před modrou čarou převzal puk Ditrich a napravo mu najížděl volný Faltýnek. Ditrich mu přihrál, Faltýnek mu před bránou puk vrátil, Ditrich si pohrál i se Sedlářem a pěknou kombinaci zakončil dalším gólem Zubrů do prázdné brány. Ti se tak v oslabení ujali již tříbrankového vedení 0:3. 88 sekund před sirénou poslal hlavní rozhodčí Mech podruhé v utkání na trestnou lavici domácího hráče a i tentokrát mu Zubři umožnili předčasný návrat. Na počátku poslední minuty nejdříve prudce pálil Sedlák. Brankář domácích puk neudržel, ten mu vypadnul mimo bránu, kde jej ale dříve dojeli Zubři. Kolář poslal puk z rohu kluziště na modrou čáru, kde jej Faltýnek přihrál na druhou stranu Palovi a ten prudce vystřelil. Cestou puk díky teči jednoho z Jestřábů a Ditricha trochu změnil směr a tak prošel za Sedlářova záda počtvrté - 0:4. 41 sekund před sirénou utekl při rozehrávce prostějovskému Paškovi kotouč z hole, okamžitě se k němu dostal Hanák a mohl upravit už na pětibrankový rozdíl, byl u brány zcela sám nikým nekrytý, položil si Sedláře a měl čas si vše i nachystat - stačilo jen prostějovského gólmana přehodit. Přehodil však moc, puk mířil až nad prostějovskou síť. I když Hanák neuspěl, Zubři si i tak už během první třetiny vytvořili výrazný náskok a zbytek zápasu mohli hrát v klidu.

Z počátku druhé třetiny si Zubři ještě udržovali mírnou převahu a vytvářeli si další šance. Ve 23.minutě se ocitl zcela nekrytý před Sedlářem Goiš, ve 26.minutě mohl ze sólového nájezdu zvýšit na pětibrankový rozdíl znovu Hanák, ale i tentokrát to bylo nad branku. Ve 27.minutě zvonila po Coufalově střeleckém pokusu za Sedlářem tyč jeho klece. Poté však Zubři trochu ubrali na tempu a hra se postupně vyrovnala. Ve 29.minutě ohrozil Tihláře Smejkal a jen o několik sekund později netrefil Duba přerovskou bránu, která byla z části nekrytá. Akce se pak střídaly na obou stranách. Největší přerovskou šanci ve 2.třetině zahodil ve 33.minutě Martinák, když trefil z prostorů mezi kruhy jen levou tyč. V závěru 2.třetiny byl tentýž hráč dvakrát vyloučen. Jestřábi si v obou přesilovkách vytvořili několik šancí a 31 sekund před koncem 2.třetiny vstřelili svůj jediný gól v zápase. Po Pilušově pasu prudce pálil Duba. Mířil k tyči a puk se odrazil ven z brány. Jestli přešel celým objemem brankovou čáru nebylo zcela jasné a chvíli se o tom vedly na ledě debaty, ale protože Zubři vedli poměrně vysokým rozdílem, nakonec jim uznaná branka až tak moc nevadila - 1:4.

V poslední třetině ještě prostějovští Jestřábi přerovské Zubry trochu potrápili. Ve 43.minutě se až k pravé tyči Tihlářovy svatyně probojoval Bordowski a na třikrát se pokoušel marně překonat Tihláře. V závěru 45.minuty se dostal hodně dopředu Stejskal a jeho střela skončila na levé tyči Tihlářovy klece. Velké nebezpečí znamenalo pro Zubry také Vlčkovo vyloučení. V dobré pozici neuspěl Pozděna. Zubři se uklidnili při své další přesilovce v 52.minutě, kdy znovu několikrát zaměstnali Sedláře, ale v samotném závěru přesilovky nechala obrana Meo za sebou Smejkala a jeho sólový nájezd likvidoval až Tihlář. Za další dvě minuty se před přerovským gólmanem objevil Brynecký, ale ani on si na něj nepřišel. Největší šanci Zubrů ve 3.třetině měl nejspíše v 54.minutě z první střílející Sedlák. Poslední vyloženou šanci utkání pak na začátku 60.minuty nevyužil Smejkal a tak mohl hustě zaplněný divácký sektor pro hosty spolu se svými hráči oslavovat vítězství 1:4.

Díky vítězství v Prostějově si tedy Zubři udrželi druhou příčku v tabulce s bodovou ztrátou na Bobry z Valašského Meziříčí. Druhou příčku budou muset ve středu obhájit doma v Maxi-Tip aréně v přímém boji s Drtiči z Hodonína.