Zubři dokázali prolomit šumperské trápení a nový rok začali tříbodovovým vítězstvím

Š u m p e r k – Hokejisté Přerova porazili ve 34. kole Chance ligy Šumperk 6:4 a do kalendářního roku 2023 vstoupili výhrou. Hanáci uspěli na ledě Draků v normální hrací době po více než šesti letech – poprvé od prosince 2015. Klíčový náskok si vytvořili ve druhé třetině, během které nastříleli čtyři góly. Dvakrát se trefil Březina, po jedné brance zaznamenali Černý, Doležal, Jakub Svoboda a Dobša, který ve druhé nejvyšší soutěži skóroval vůbec poprvé.
34.kolo, středa 4.1.2023
DRACI PARS Šumperk - HC ZUBR Přerov
4:6
(2:2, 1:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Jelínek (Vildumetz, Šuhaj), 8. Žálčík (Vildumetz, Bartoš), 33. Kunst (Šuhaj, Jelínek), 53. Nedvídek (Kadeřávek, Eliáš) – 3. Černý (Krisl, Macuh), 15. Březina (Chroboček, Pechanec), 28. Březina (Jakub Svoboda, Hanák), 35. Doležal (Dvořák), 35. Dobša (Indrák, Chroboček), 38. Jakub Svoboda (Pechanec). Rozhodčí: Vrba, Wagner – Otáhal, Vašíček. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1170. Střely na branku: 25:54. Zblokované střely: 2:10. Vhazování: 24:53. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:6, 4:6.
Lackovič (35. Hamalčík) – Drtil, Dudycha, Eliáš, Kadeřávek, Hrachovský, Kunst, Rutar – Žálčík, Bartoš, Průžek – Jelínek, Šuhaj, Vildumetz – Vachutka, Nedvídek, Mácha – Jouza, Bernat, Křemen
Postava – Chroboček, Dluhoš, Hanák, Černý, Krisl, Ševčík, Gréč – Jakub Svoboda, Pechanec, Březina – Indrák, Dvořák, Doležal – Dobša, Macuh, Goiš – Fencl, Hradil, Tarnoczy

Zubři si díky aktivnímu startu vybojovali první přesilovku a už po dvou minutách hry slavili vedení. Od Krisla dostal na levý kruh nabito Robert Černý a z první se trefil přesně na vzdálenější tyč. Brzy bylo ale srovnáno. Přerovským se nepodařilo dostat puk z obranného pásma a volného prostoru využil Šimon Jelínek, jenž s klidem zakončil za Postavův beton. Vzápětí zatlačili z přesilovky zase Hanáci, Jakub Svoboda však trefil pouze tyč. O gól napřed se pak dostali domácí, početní převahu využil po křížné přihrávce se štěstím Lukáš Žálčík.

Ve vysokém tempu pokračovalo první dějství i nadále. K šanci na vyrovnání v podobě trestného střílení se přihlásil Březina, skulinu ve výstroji Lackoviče ale nenašel. V 15. minutě už se nicméně hosté druhé branky dočkali. Nešetrným faulem jim totiž věnoval dvojnásobnou přesilovku Drtil a střelou bez přípravy smazal ztrátu David Březina.

Draci se poté ocitli pod pořádným tlakem. Ten si sice Zubři do druhé třetiny nepřenesli, ve 28. minutě si však vzali vedení zpět. Hanák nahodil puk pod tlakem na Lackoviče a ten jej vyrazil pouze na osamoceného Davida Březinu, který druhou trefou změnil skóre na 3:2 pro Přerov. O pár minut později Šumperk sehrál dva bleskové brejky. V prvním Vildumetz neslavil, Šuhajův pas a následné přízemní zakončení Vratislava Kunsta už však pod betony Postavy zaplulo.

Srovnání ale MEO nemuselo dlouho mrzet, vzápětí totiž z kontru přesnou střelou vyhnal Lackoviče z branky Tomáš Doležal a střídajícího Hamalčíka „uvítal“ po půlminutě první trefou v Chance lize svojí pohotovostí David Dobša. Modrožlutí nepřestávali v rozkladu Draků. Hrachovský propadl, na zádech neuhlídal Jakuba Svobodu a ten posléze zvýšil přerovský náskok střelou přes lapačku.

Třetí dvacetiminutovka začala pro Zubry za pohodlného náskoku. Jestliže chtěli domácí bodovat, museli být aktivnějším celkem, mnoho vzruchu však poslední třetina nenabízela. Na branku se čekalo vůbec nejdéle ze všech tří částí duelu, Šumperk totiž další přesilovou hru nesehrál dobře. V 53. minutě ale přestřelka pokračovala. Pásmo obkroužil Lukáš Nedvídek, jehož nahození znamenalo pro Draky malou naději na návrat do zápasu. Přerovští však drama nepřipustili a povedeným výkonem otevřeli kalendářní rok 2023.

David Švagrovský (DRACI PARS Šumperk): Myslím si, že z naší strany nebyl nástup úplně špatný. Pak ale od nás přišlo několik faulů, a to si rozhodně nemůžeme dovolit v první třetině, natož proti takovému kvalitnímu a zkušenému mančaftu. To jde vyloženě za námi. Nicméně nějakým způsobem jsme se v zápasu drželi. Podle mě nás dnešní utkání stála nějaká pětiminutovka, kdy jsme z toho trošku vypadli a bohužel nám to tam napadalo. Vypadnout z tempa i na pět minut je proti takovému soupeři prostě smrtící a to se dnes ukázalo. Pak už jsme se před bránu dobývali všemožným způsobem, ale bylo to k ničemu. Je to hrozně těžké, protože kluci celý zápas dřeli, na to nemůžeme říct ani půl slova. Zase přišel plný barák, fanoušci byli fantastičtí.

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): V kabině jsme si říkali, že se tu body nezískávají snadno, takže za vítězství jsme moc rádi. V té sestavě, v jaké momentálně jsme, tak bojujeme statečně. Určitě jsme měli dobrý vstup do utkání. I když první třetina skončila nerozhodně 2:2, tak jsme měli hodně střeleckých pokusů. Myslím si, že zlom nastal ve druhé třetině. Ve třetí jsme pak odolali příležitostem domácích. Řekli jsme si v kabině, že musíme být až do konce utkání aktivní. Kdybychom bránili jenom výsledek, tak by to byla výhoda pro domácí, kteří by mohli na nás vyvíjet tlak. K tomu naštěstí nedošlo. A přestože se jim podařilo snížit na rozdíl dvou branek, tak jsme to nakonec dokázali dohrát s jistotou vítězství.