Děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu a přízeň v sezoně 2023/24.

Zubři podepsali českého i rakouského reprezentanta. Kdo další zabojuje o šanci?

Zubři podepsali českého i rakouského reprezentanta. Kdo další zabojuje o šanci?
P ř e r o v – Hokejisté Přerova začlenili do A-mužstva další mladíky. Úspěšnou juniorku bude vedle hráčů ročníku 2002 reprezentovat i sedm zástupců z ročníků 2003, 2004 a 2005. Jan Billa s Tobiášem Kuchtou (na úvodním snímku) mají zkušenosti s mládežnickými národními týmy, každý z jiné země. Zubři navíc testují útočníky Jakuba Zembola a Patrika Tarnoczyho, který je klubovým odchovancem. Oba naposledy nastupovali v DHL extralize juniorů. Zembol za Spartu, Tarnoczy za Olomouc.

Radim Hradil loni ukázal, že umí gólovou akci připravit i zakončit. V základní části Ligy juniorů táhl zubří produktivitu. Během 38 zápasů se blýskl 71 body (30+41), což byl třetí nejvyšší počet z celé soutěže. Ze všech jeho tref stojí určitě za zmínku paráda á la Mikael Granlund do sítě Warriors Brno. Při domácí odvetě baráže o extraligu zase osvědčil schopnosti nahrávače. Když Zubři porazili Litvínov a poslali sérii do rozhodujícího třetího zápasu, asistoval osmnáctiletý útočník u každé ze tří branek.

Šikula v bráně, Rakušan v obraně

Zatímco Hradil deptal obrany soupeřů, na opačné straně hřiště měli Zubři pojistku v bráně. Navýsost spolehlivou. Petr Žurek jim vychytal prvenství v základní části. Sedmnáctiletý břeclavský rodák se ukázal jako vyloženě vítězný typ, z 35 utkání pomohl k 28 výhrám. Více jich žádný jiný brankář z Ligy juniorů nezaznamenal. Nešlo přitom o divoké přestřelky, za zápas inkasoval v průměru méně než dva góly (1,84). Pro play-off a následnou baráž sice přepustil místo zkušenějšímu Postavovi, jako „prvoročák“ si ale v nejstarší mládežnické kategorii počínal skvěle. Na soupisce A-týmu figuroval už loni, duely Chance ligy zatím sledoval maximálně ze střídačky.

První juniorskou sezonu má za sebou také obránce Jan Billa. Na ledě si postupně zjednává respekt vysokou postavou, ke 42 odehraným zápasům přidal devatenáct bodů (4+15). Delší dobu se o něj zajímají trenéři mládežnických reprezentací Rakouska, jehož občanství vlastní (česky ale umí výborně). Naposledy si jej vytáhli do výběru do osmnácti let. I Billa tvořil v uplynulé sezoně širší kádr přerovského áčka.

Premiérovou profesionální smlouvu podepsal na Hané Petr Švejda. Protivníkům v juniorce působil nepříjemnosti rychlým pohybem i nebezpečnou střelou. Co na tom, že v první finálové bitvě proti Písku nehrál. O den později v útočném pásmu vystihl rozehrávku Králů a utěšeným pokusem do horní části branky se postaral o důležitý první gól. Celkem se během pěti startů v play-off prosadil třikrát.

Odchovanec a talent, ročník 2005

Vytáhlého Matěje Halíka naposledy zbrzdilo vleklé zranění, které si přivodil v loňské přípravě. Kvůli němu naskočil do zápasu až koncem listopadu, přesto si za třicet střetnutí přišel na 34 bodů (7+27). V závěrečném díle baráže se mohl stát hrdinou. Kdyby zkraje třetí třetiny poslal puk o kousek níž, kdo ví, jak by se utkání na Hlinkově stadionu vyvíjelo. Halík mohl zvrátit nerozhodný stav 1:1 a dokonat hostující obrat. Gólovou radost mu překazila horní tyč. Na soupisce A-týmu pro něj půjde o druhý ročník.

Totéž platí i pro zadáka Adama Holíka. Časy, kdy si v domácím zápase dorostu vstřelil kuriózní vlastenec, jsou dávno pryč. Minulou sezonu zažil osobní vrchol ve druhém souboji o postup do juniorské extraligy. Pokusem do „teploměru“ brankáře Čermáka vystřelil Zubrům před více než tisíci diváky vítězství 3:2. Předtím si vysloužil na obránce slušnou bilanci 29 bodů (7+22) ve čtyřiceti startech.

Benjamínkem modrožluté party bude opět Tobiáš Kuchta. Podpis mezi dospělými ale sedmnáctiletý útočník nedostal zadarmo, v současnosti patří k největším talentům přerovského hokeje. Dorostu pomohl k záchraně extraligy 53 body (22+31), nezapadl ani o kategorii výš. Z patnácti duelů v juniorce si odnesl tři góly a osm asistencí. Vizitka, která stojí minimálně za povšimnutí. Kdo Kuchtu pozorně sleduje, jsou reprezentační trenéři. Loni jej povolali ke dvěma zápasů za sedmnáctku, ve druhém z nich zařídil vítězný gól proti Švýcarům. Zanedlouho mířil přesně i v přípravném duelu Zubrů proti konkurentovi z Chance ligy Šumperku. Pod vrcholky Jeseníků si užil gólovou oslavu v šestnácti.

(Staro)nové tváře na zkoušku

Devatenáctiletý Patrik Tarnoczy se sice řadí mezi přerovské odchovance, poslední tři roky ale strávil na hostování v nedaleké Olomouci. Za juniorku kohoutů zapsal více než sto startů v nejvyšší soutěži (ať se jmenovala jakkoliv), v poslední sezoně vyšel z 45 zápasů s 28 body (17+11). Divákům v ochozech MEO Arény se připomněl při loňském utkání turnaje ZUBR Cup proti účastníkovi slovenské extraligy Nitře. Premiéru na seniorské úrovni – byť šlo jen o přípravu – hned ozdobil vítěznou trefou. První dojem slušný. Bude Tarnoczy pro Přerov TERNOczy?

O rok mladší Jakub Zembol se z Hané vytratil po sezoně 2018/19, ve které za dorost Zubrů stihl 58 bodů (30+28) v 31 střetnutích. Bezmála dvoumetrového forvarda zlákala pražská Sparta, její dres oblékal jednu sezonu v dorostu a dva ročníky v juniorce. Že se vysokých bodových standardů nezříká, znovu potvrdil v uplynulém soutěžním kolotoči. Základní část DHL extraligy juniorů zakončil jako nejlepší sparťanský střelec a druhý nejproduktivnější hráč. Ve 48 zápasech 28 branek a 29 asistencí, k tomu mezi mladíky Sparty, to se rozhodně počítá.