Vzpomínky na I.NHL - díl 21 Po půlce sezóny šesté místo

P ř e r o v - První polovina I.NHL 1979-1980 skončila 5.prosince 1979. Její průběh byl velmi podobný prvním dvěma ročníkům. Ve všech třech letech špatný říjen a naopak celkem podařený listopad. Mužstvo hrálo většinou se silnými soupeři dobré zápasy za něž se nemuselo stydět, opak však platil s týmy ze dna tabulky. I umístění Meochemy v polovině soutěže se tím pádem od minulých let příliš nelišilo. V ročníku, kterému se nyní věnujeme, jí po 22.kole patřilo tak jak předchozí sezónu šesté místo, získala ale o bod méně a v porovnání s prvním ročníkem co hrála I.NHL dokonce o tři. A to nesmíme zapomenout na to, že už měla odehráno oproti svým soupeřům o jeden zápas více. Bez něj by byla až na osmém místě.

Díl 21 - V půlce sezóny šesté místo

Po listopadovém zlepšení patřilo Meochemě po 16.kole I.NHL 1979-1980 7.místo a na svém kontě měla 14 bodů. O tom jak se jí dařilo ve zbývajících zápasech první poloviny soutěže si budeme povídat dnes.

17.kolo          18. listopadu 1979
Vyškov - Meochema          2 : 5

Vojáci, kteří začali soutěž dobře, se ve druhé čtvrtině soutěže dostali do krize, už několik kol podávali nepřesvědčivé výkony a začali ztrácet i doma. Před zápasem byli šestí a měli na Meo náskok dvou bodů. Meochemě naopak vydržela ze středečního ukání s favorizovaným Gottwaldovem velká pohyblivost po celé ledové ploše i souhra všech útočných řad se zadáky a tak to byla ona, která ovládala větší část zápasu hru. Vyškov hrál vyrovnanou partii jen v první třetině, během níž se také v 10.minutě ujal zásluhou Postráneckého vedení 1:0. Pak však odpadl a v dalších dvou třetinách útoky Přerova doslova rozleptaly domácí obranu. Vývoj zápasu Meo otočilo hned v prvních 5 minutách druhé třetiny. Ve 23.minutě nejdříve vyrovnal Krejčíř a o dvě minuty později strhl vedení na stranu hostů Zubíček. Vítězný gól padl ve 46.minutě z hole Šnábla. Ostatní góly vidělo 900 diváků až v samotném závěru, kdy Meo vystupňovalo tempo na maximum. Po gólech Zubíčka z 56. a Černého z 58.minuty to bylo už 1:5 a na radosti už Přerovákům nic neubralo ani to, že v poslední minutě ještě korigoval výsledek na 2:5 domácí Štěpánek. Utkání řídil Ing.Janů, n čarách mu asistovali rozhodčí Matějíček a Krajnhanzl. Hrálo se velmi čistě, domácí zpytovali svědomí na trestné lavici jen jednou, Meo dvakrát. Početní výhodu nevyužil žádný z týmů.

Zápas s posledním celkem tabulky Meo opět podcenilo

Pokolikáté už ? Vítězstvím ve Vyškově se Meo poprvé v sezóně dostalo na 5.místo v tabulce. Usilovala o něj hned trojice týmů, stejný počet (tedy 16 bodů) měly kromě Přerova i mužstva Kolína a právě překonaného Vyškova. Už v tuto chvíli bylo zřejmé, že na vyšší umístění nejspíše Meo mít nebude, protože mezi Přerovem a čtvrtým místem již zela obrovská propast s hloubkou 8 bodů. Stejný počet ho dělil i od posledního celku. V klidném středu tabulky tak na Meo nic akutního "netlačilo" a utkání s Třincem, kterému zrovna ono poslední místo právě patřilo, vypadalo opět jinak, než si fanoušci Meo představovali.

18.kolo          21. listopadu 1979
Meochema - Třinec          2 : 2

Utkání se zapsalo negativně do historie už před začátkem tím, že do tribun přilákalo v Přerově zatím nejmenší počet diváků za posledních 27 měsíců, co Meo I.NHL hrálo - pouhých 1100. Úvodní třetina probíhala velmi vlažně, žádné z mužstev si nebylo schopno vytvořit jedinou vyloženou šanci. Meo sice střílelo častěji, ale obvykle jen od modré čáry a s těmito střelami brankář hostí Raděvič neměl problémy. Diváky, které průběh zápasu dost uspával, trochu probral až těsně před první sirénou gól Černého na 1:0. Hned po začátku druhé třetiny však Třinec dokázal vyrovnat Pokorným. Remíza vydržela jen 4 minuty. Ve 25.minutě totiž znovu uklidnil mítní diváky i své spoluhráče Černý a vedení 2:1 bohužel Meochemu opět ukolébalo. Před brankami obou týmů už pak bylo rušno velmi málo. Oba týmy nevyužily ani si nevytvořily větší tlak při přesilovkách 5 na 3, kterou hrálo Meo 62 sekund, Třinec dokonce 80 sekund. Za svůj nevýrazný výkon bez většího nasazení zaplatilo Meo 8 minut před koncem zápasu, když vyrovnal na 2:2 Pola. Potřetí se vedení na svou stranu Přerovu strhnout už nepodařilo a bohužel výsledek byl spravedlivým vyjádřením slabého výkonu obou mužstev. Trojice rozhodčích Knecht - Šťáva a Vaculík poslali na trestnou lavici 5 přerovských a 4 třinecké hráče. Přesilovku nevyužil opět nikdo.

Jubilejní desáté hanácké derby v I.NHL

Meo si mohlo další zbytečnou ztrátu s posledním týmem tabulky hodně vyčítat, ale z páté pozice v tabulce se 17 body ho to zatím nesesadilo. Oba pronásledovatelé sice prohráli, ale teď měli hrát s celky ze dna tabulky oni, zatímco před Meochemou bylo hanácké derby na ledě olomoucké Mory. Před utkáním byla Mora sice jen o jedno místo výše než Meo, bodů však měla o 9 více a měla výhodu domácího prostředí. Poměrně dobrá forma Meo v předchozím zápase taky hodně utrpěla a tak jasným favoritem byla Olomouc. Statistiky minulých derby také nebyly k Přerovu příznivé. Meo v nich uspělo zatím jen dvakrát, Mora vyšla vítězně už čtyřikrát. Na ledě Mory zatím Meo vyhrálo jen jednou a jednou vybojovalo remízu.

19.kolo          25. listopadu 1979
Olomouc - Meochema          2 : 1

Na velmi bojovné derby se přišlo podívat 3700 diváků, z toho několik set z Přerova a jako vždy vytvořili zápasu vynikající kulisu. Obě mužstva se jim odměnila velmi kvalitním výkonem. V prvních dvou třetinách byla podle očekávání trochu útočnější Mora, ale Meo se spoléhalo na dobře pracující obranu v čele s vynikajícím Foldynou a snažilo se o rychlé brejky. Brankáři obou celků ale podali opravdu nadprůměrný výkon a tak padlo velmi málo gólů. Bohužel ale přeci jen o jeden více do přerovské svatyně. V první třetině se to jedenkrát podařilo Moře, když v 16.minutě skóroval Rech a také ve druhé třetině se radovali jednou domácí. Ve 32.minutě zvyšoval na 2:0 Klacl. V poslední třetině Meo změnilo taktiku a začalo více útočit. Skóre se však změnilo teprve v 57.minutě, když síť olomoucké branky rozvlnil v přesilovce Šnábl. Do konce už sice moc nezbývalo, ale šance na vyrovnání ještě Meo mělo, bohužel sólový nájezd, který si ještě vytvořilo, však neproměnilo a k ničemu nevedlo ani závěrečné odvolání Foldyny. Zatímco v minulém zápase spravedlnost slepá nebyla a Meo za špatný výkon potrestala ztrátou bodu, tentokrát by si Meo rozhodně bod zasloužilo a vyšlo naprázdno. Kolín i Vyškov doma vyhráli, a tak se Meo muselo v tabulce se 17 body a jednobodovým mankem na výše uvedenou dvojici odstěhovat zpět na 7.místo. Rozhodčí Šebela - Zajíc a Dubský vylučovali v poměru 5:6, jedinou přesilovku využilo Meo.

Meo ztrácí formu z listopadových zápasů

Už zápas s Třincem hodně naznačil a na přelomu listopadu a prosince se Meochemě opět přestalo herně dařit. Nedařily se jí rozehrávky z obrany do útoku, vázla kombinace a nepřesná byla i střelba. Naštěstí to ale tentokrát nebylo spojeno s větší bodovou ztrátou. V domácím zápase s devátou Karvinou totiž nepředvedlo Meo dobrý výkon, ale zápas ještě jakžtakž zvládlo. V desáté Kopřivnici však už na zisk bodů nemělo nárok.

20.kolo          28. listopadu 1979
Meochema - Karviná          4 : 2

Meochema zaspala začátek a už ve 2.minutě po gólu Kincla prohrávala 0:1. Tentokrát to ale byla naštěstí pro ni vzpruha, brzy se Meo dostalo do tlaku a na brankáře hostí Taláška se valil útok za útokem. Ten však dokázal držet své mužstvo celkem dlouho "nad vodou". Ve 12.minutě ho překonal Řezáč a podruhé se to podařilo Marečkovi až když už se diváci pomalu chystali na odchod k občerstvení ve 20.minutě. Tlak Meo ale ve druhé třetině ochabl a hosté začali být časem rychlejší a důslednější v obraně. Celkem po zásluze se dočkali ve 38.minutě vyrovnání z hole Konečného na 2:2. Ani ve třetí třetině se obraz hry příliš nezměnil a tak se hráčům Meochemy podařilo prosadit až v samotném závěru utkání. Nejdříve v 57.minutě minutě definitivně strhl vedení na stranu Přerova Černý, a vše potvrdil gólem do prázdné brány 2 sekundy před koncem zápasu Řezáč, když hosté hráli v posledních 30 sekundách 6 na 4. Utkání sledovalo 1500 diváků, rozhodovali jej sudí Tomica - Skácel a Machač. vyloučili oběma týmům po 6 hráčích, přesilovky zůstaly nevyužity. Díky vítězství mělo Meo 19 bodů a v tabulce se vrátilo na 5.místo. Jen o skóre měla za sebou Vyškov a o jeden bod Kolín.

21.kolo          2. prosince 1979
Kopřivnice - Meochema          5 : 2

První třetina probíhala za mírné převahy Tatry, ta ji však korunovala naštěstí jen jedinou brankou Beneše v 6.minutě. Pouze v úvodu druhé třetiny snesla hra Meochemy přísnější měřítka a podařilo se ji na několik minut zatlačit domácí před svého brankáře Procházku. Ten ale v tuto chvíli dokázal všem střelám Meo v cestě do sítě zabránit a to se ukázalo jako zlomový okamžik utkání. V tu chvíli ve 25.minutě se totiž podařilo domácímu Koutnému využít první větší šanci Kopřivnice ve 2.třetině a ta tak vedla najednou 2:0. Přerov branka dost opařila a během dalších 5 minut ještě další dvě přidali ve 29.minutě Poruba a o minutu později Adamský. V polovině utkání to bylo 4:0 a zápas se už jen dohrával. Teprve ve 38.minutě poprvé kapitulovali i domácí při akci Kalvody. V poslední třetině za stavu 4:1 už polevili i domácí a hra se tak vyrovnala. Ve 49.minutě ještě přidal pátý gól kopřivnický Blažek a o dvě minuty později uzavřel gólový účet zápasu na 5:2 přerovský Hampel. Zápasu nízké úrovně celkem odpovídal i nízký počet diváků - pouze 400. Utkání řídila trojice rozhodčích Pravda - Ondra a Kovář. Za celý zápas potrestali obě mužstva jen dvěma 2minutovými vyloučeními, navíc ale i Řezáče na 5 minut. Meo i přes porážku si 5.místo udrželo, ale byl o ně "velký zájem", ke dvojici Kolín a Vyškov totiž přibyl i Hradec Králové. Rozdíl mezi bodovými zisky těchto čtyř mužstev byl jen jediný bod.

22.kolo          5. prosince 1979
Meochema - Opava          5 : 5

Kdo se toho dne s příchodem jen trochu opozdil, přišel hned o 3 góly. Už ve 2.minutě se 1400 diváků radovalo poprvé, protože Hampel otevřel skóre na 1:0. Rozjásané diváky však ještě v téže minutě rychle zchladil opavský Slavík. Stav 1:1 vydržel jen dvě minuty a Meo podruhé vedlo, tentokrát zásluhou Svozila. Vedení 2:1 nad třetí Opavou se dařilo Přerovu držet ještě 10 minut, ale v poslední pětiminutovce první třetiny přišla ledová sprcha. V 15.minutě nejdříve vyrovnal na 2:2 Vojáček a v předposlední minutě udeřilo hned dvakrát při akcích, které zakončovali Marek s Hložkem. Do kabin se tak šlo najednou za dost nepříznivého stavu 2:4. Ve 2.třetině Meo přidalo a celkem zaslouženě se jí podařilo do poloviny zápasu vyrovnat. Nejdříve ve 22.minutě uspěl Šnábl a ve 30.minutě Krejčí. Na počátku poslední třetiny pak strhl potřetí vedení na stranu Přerova Hampel, ale ve zbývajících minutách byla bohužel lepší Opava. Poměrně brzy vyrovnala na 5:5 gólem Marka a Meo bylo tentokrát rádo, že se jí podařilo uhájit alespoň jeden bod.

Hodnocení mužstva po polovině I.NHL 1979-1980

Odehráním 22.kola byla skončena první polovina I.NHL 1979-1980. Meochemě se opět nepodařil říjen, v němž získala jen 6 bodů z devíti zápasů a měla i pasívní skóre. V listopadu hrála o jeden zápas méně, získala v něm 10 bodů a dosáhla i výrazně aktivního skóre 30:18. Kromě Kolína jí žádný z týmů v tomto období nedokázal dát více než dva góly za zápas. Celkově ze 23 zápasů Meo 8 vyhrálo, 4 remizovalo a 11 prohrálo. Mělo aktivní skóre 77:71 a 20 bodů. Sečteno a podtrženo zaujímalo v tabulce 6.místo. V porovnání s minulou sezónou tedy dosáhlo stejného umístění, vstřelilo o 15 gólů více o 3 více inkasovalo. Dlužno připomenout, že spolu s Vyškovem však již mělo Meo oproti ostatním týmům odehraný o zápas více. Nejvíce branek za Meo vstřelili : Černý 10, Zubíček 9, po 7 gólech Řezáč, Kalvoda a Šnábl. Doma získal Přerov 15 bodů a skóre 44:32, venku sice jen 5 bodů, ale skóre nebylo moc pasivní, jen 33:39. Mužstvu bylo uloženo 190 trestných minut, z toho dva tresty byly pětiminutové a jeden do konce zápasu. Přesilovky se Přerovu vůbec nedařily, kritickým bylo v tomto směru zvláště období mezi 7.říjnem 1979 a 21.listopadem 1979, kdy Meo vstřelilo v přesilovce jediný gól. Na druhé straně ale při svých oslabeních také příliš často neinkasovalo - jen osmkrát. Na zápasy chodilo v Přerově průměrně 1700 diváků, venku se na Meo chodilo dívat průměrně 1200 diváků.

Mezi čtveřicí hrající o 5.místo byl rozdíl dva body, pátý Hradec Králové měl 21 bodů, sedmý Kolín 20 a osmý Vyškov 19. Na čtvrtý Ingstav mělo Meo ztrátu už 9 bodů. Vedoucí Gottwaldov zatím prohrál jen 2 zápasy a 1 remizoval. S 39 body měl 7 bodový náskok na druhou Opavu a třetí Olomouc. Nejhůře na tom byl Třinec, který získal zatím jen 10 bodů. S prvními zápasy druhé poloviny I.NHL 1979-1980 se seznámíme opět příští čtvrtek.