Vzpomínky na I.NHL - díl 20 Listopad je "živou vodou"

Vzpomínky na I.NHL - díl 20 Listopad je
P ř e r o v - Listopad patřil v minulých dvou ročnících I.NHL vždy mezi nejlepší období celé sezóny, kdy Meo dosahovalo nejlepších výsledků. A i tentokrát byl listopad, hlavně jeho první dvě dekády, pro Meo "živou vodou". Na hole jeho hráčů se dostala konečně jistota, mužstvo předvádělo ve většině utkání velmi pohledný hokej, zapracovalo na koncovce a začalo dávat konečně zase větší množství gólů. Dokázalo vzdorovat konečně i silným soupeřům a během prvních 5 listopadových zápasů prohrálo jediný zápas. V minulých ročnících to bylo vždy zcela nejlepší období, v tomto ročníku měla hra Meochemy vzestupnou tendenci téměř celou sezónu a tak to nejlepší ji teprve čekalo a naopak nejhorší již měla za sebou.

Díl 20 - Listopad je "živou vodou"

Po odehrané první čtvrtině soutěže bylo Meo až na nelichotivém 9.místě. Dnes si něco povíme o prvních 6 zápasech 2.čtvrtiny I.NHL 1979-1980.

2.čtvrtinu soutěže zahájilo Meo předehrávkou

28.kolo se mělo podle rozpisu soutěže hrát až ve středu 2.1.1980, ale protože I.NHL měla po skončené 1.čtvrtině soutěže naplánováno týden volno, dohodla se Meochema s Vyškovem, že jejich vzájemný zápas z 28.kola si předehrají o volném víkendu.

28.kolo          28. října 1979
Meochema - Vyškov          7 : 4

V dresu Vyškova se objevili dva Přerováci - útočník Trnka, který před třemi týdny tady dal Meochemě jediný vyškovský gól a od 17.minuty i brankář Plíhal. Zápas začalo Meo ve svižném tempu. Díky dobré spolupráci zadáků s útočnými řadami si v prvních dvou třetinách vynutilo převahu, místy až drtivou. Vítězství mohlo být ještě výraznější, kdyby si Přerov poradil kolem 35.minuty s přesilovkami pět na tři a pět na čtyři. Z nich však nevytěžil nic. Skóre otevřel efektním gólem v 5.minutě Šnábl a v 17.minutě přidal za Meo druhý gól Bilík. V dalších minutách se pak podařilo ještě další přidat Hamplovi, Šnáblovi, Černému, Řezáčovi a Svobodovi. V poslední třetině ale Meochema za vysokého vedení značně polevila a dovolila tak hostům ještě snížit až na konečných 7:4. Za stavu 5:1 neunesli hosté tíhu vedení Meochemy, začali hodně faulovat a postarali se o to, že na vyloučené "vyhráli" suverénně 3:9. Z přesilovek však Meo dokázalo využít jen jednu jedinou. Počet diváků se nám nepodařilo bohužel zjistit. Díky vítězství se Meo s 9 body posunulo o příčku výše, tedy na 8.místo. Ostatní celky okolo ale měly dlouho zápas k dobru.

12.kolo          31. října 1979
Meochema - Ingstav          2 : 5

Úvodní třetina přinesla oboustranně vyrovnanou hru a po 20 minutách i vyrovnané skóre, ale ze strany Meo to byla "labutí píseň". Za Přerov se trefil ve 4.minutě Zubíček a ve 20.minutě vyrovnával na 2:2 Řezáč. Za hosty skóroval rovněž ve 4.minutě Ludvík a v 10.minutě Janák. Po přestávce Meochema sice pokračovala v tlaku i ve vytváření vyložených šancí, ale žádné se ji už nepodařilo proměnit. Brankář Foldyna si navíc "vybral" slabší den a tak po druhé třetině to byli paradoxně Brňáci, kdo vedl o dva góly. Ve 30.minutě totiž nejdříve překonal Foldynu Šulák a o čtyři minuty později i Kundera. Ani v poslední třetině se Meo nedokázalo prosadit a 3 minuty před koncem zápasu uzavřel skóre Janák na 2:5. Utkání, které řídili rozhodčí Holík - Kopásek a Pospíšil, sledovalo 1200 diváků. V utkání bylo vyloučeno 5 hráčů Meochemy a 4 brněnští. Dvě přesilovky dokázali využít jen hosté. I přes porážku si Meo udrželo s 9 body 8.místo.

Žďáru nad Sázavou vrátilo Meo domácí porážku ze 2.kola i s úroky

Ve 2.kole utrpělo Meo na vlastním ledě od Žďáru nad Sázavou smolnou porážku 4:5, která jeho hráče dlouho mrzela hlavně proto, že Žďáru se vůbec nedařilo a po skončení úvodní čtvrtiny se zmítal s pouhými 4 body na posledním místě tabulky. Do Žďáru nad Sázavou tedy odjížděli Přerováci značně nažhaveni s cílem mužstvu z vysočiny porážku vrátit. Nečekal je však lehký úkol. Jak víme, Meo v poslední době venku prohrávalo i s posledními a navíc Žďár před čtyřmi dny v úvodním kole 2.čtvrtiny soutěže dokázal doma porazit druhou Opavu 4:3 !

13.kolo          4. listopadu 1979
Žďár n.S. - Meochema          1 : 8

Meochema byla skutečně k nepoznání. Ve Žďáru nad Sázavou se představila jako rýchlý a kondičně velmi dobře hrající celek, který vycházel z dobře zajištěné obrany v čele s vynikajícím brankářem Foldynou. Také útočníci měli tentokrát dobrou mušku a tak s velkým nasazením hrající Meo svému soupeři dovolilo pomyslet na alespoň trochu přijatelný výsledek jen v první třetině. Ve Žďáru chodilo i přes nepříznivé výsledky celou sezónu na zápasy hodně lidí a tak přítomných 3000 diváků hodnotilo hru Meochemy jako nejlepší ze všech týmů, které ve Žďáru od začátku sezóny zatím hrály. Už v 1.minutě otevřel skóre Ovčáček a domácí už stačili pouze v 16.minutě vyrovnat Doleželem z přesilovky. První třetina ještě skončila tedy nerozhodně 1:1, od druhé třetiny se však rozjel přerovský brankostroj. Ve 26.minutě nejdříve vstřelil vítězný gól Hampel a o minutu později zvýšil na 3:1 Černý. Ve 33.minutě přidal čtvrtý gól Řezáč a když za další 3 minuty to po akci Bilíka bylo 1:5, tak domácí byli "zralí na ručník". Meo ale nepolevilo ani v poslední třetině, ve 48.minutě skóroval Černý, o minutu později Ovčáček a v poslední minutě uzavřel skóre na 1:8 Bilík. Trojice rozhodčích Trégl - Manďák a Vyhlídko vyloučili z obou týmů hráče v poměru 6:2. Jedinou přesilovku využili domácí. Odplata se tedy Přerovu podařila snad na 200 procent a díky ní postoupil v tabulce opět o "schodek" výše. S 11 body mu patřilo 7.místo.

14.kolo          8. listopadu 1979
Meochema - Hradec Králové          6 : 2

V první třetině výkon Meo potvrdil, že vysoké vítězství ve Žďáru nad Sázavou nebylo náhodou. Skóre otevřel ve 3.minutě Dvořák a i když hosté v 10.minutě ještě dokázali srovnat Smítkou, v tlaku domácí pokračovali a v 15. a 17. minutě skóroval dvakrát Zubíček. V první půli druhé třetiny se obraz hry nezměnil a čtvrtý gól byl na spadnutí. Ale pomyslná nitka, na níž "visel", se ne a ne utrhnout. Místo toho snížil ve 24.minutě na 3:2 opět hostující Smítka. A když už to v závěru třetiny Meochemě vysloveně nešlo, ozývaly se z hlediště dokonce nadávky a pískot. Hradec už ale naštěstí nevyrovnal, hráči Meochemy se zkraje poslední třetiny přeci jen zase našli a rychle zvýšili. Ve 41.minutě skóroval Kalvoda, o dvě minuty později se trefil Černý a poslední branku vidělo 1500 diváků ve 48.minutě opět po akci Kalvody. Utkání rozhodovali rohodčí Kokš - Vaculík a Štáva, na trestnou lavici si během zápasu zajeli odpočinout 2 domácí hráči a 4 hosté. Přesilovky Meo opět nevyužilo, hostům se to podařilo jednou. Meo vyhrálo 6:2 a zdálo se, že je z nejhoršího už konečně venku. Se 13 body uzavíralo najednou horní půlku tabulky a bylo šesté.

15.kolo          11. listopadu 1979
Kolín - Meochema          5 : 2

Meo před zápasem "vyhnalo" Kolín ze 6.příčky a pokud mu nechtělo dovolit si svá postavení v tabulce opět měnit, potřebovalo bodovat. Utkání, které sledovalo "ušmudlaných" 400 diváků, se ale tentokrát podle představ Meo vůbec nevyvíjelo. Spolupráce obrany a útočných řad Meochemy pořádně "skřípala" a tak v první třetině dokázal skórovat jen kolínský Vorlíček. Ve druhé třetině pak vyvinul Kolín na Meo velký tlak a vytěžil z něho do druhé sirény díky gólům Musila ve 35., Bačiny ve 36. a Procházky ze 38.minuty čtyřbrankové vedení 4:0. Meochemě se dlouho nedařilo ani v posledním dějství, v 56.minutě už přidal pátý gól domácích Vorlíček a teprve za stavu 5:0 stačil dvěma góly tři a jednu minutu před koncem zkorigovat výsledek na alespoň trochu přijatelných 5:2 Krejčí. Rozhodčí Sirotek - Krejčí a Veselý vyloučili oběma celkům po 4 hráčích, domácímu Procházkovi navíc udělili osobní 10 minutový trest. Jedinou přesilovku využil Kolín. Meo si tedy po zápase v tabulce s Kolínem znovu po jednom kole vyměnilo místo a vrátilo se s 13 body na 7.pozici.

I Gottwaldov je zranitelný

Jak jsme již v minulém díle psali, Gottwaldov po chladnějším začátku sezóny začal šlapat jak přesně pracující stroj a dlouho neztratil žádný bod. Teprve dvě kola před tímto vzájemným zápasem s Meo, tedy až ve 14.kole, Gottwaldov ztratil první dva body na Ingstavu Brno po porážce 3:1. Na Meochemě naštěstí porážka v Kolíně tentokrát nenechala žádné stopy a i ona se po zápase s Gottwaldovem mohla pyšnit tím, že jej připravila o bod, byť jen jeden.

16.kolo          14. listopadu 1979
Meochema - Gottwaldov          2 : 2

Dramatické utkání sledovalo na přerovském zimním stadionu 2300 diváků. Meo v něm mělo dobrý začátek. Vytvořilo si hodně vyložených šancí, ale neproměnilo bohužel žádnou. Do vedení se tak dostali gólem Pecivála hosté. Meo nesložilo zbraně a další čistou šanci, která po gólu přímo volala, zlikvidoval ve 12.minutě hostující brankář Podešva. O tři minuty později se ale přerovští diváci dočkali vyrovnání zásluhou Kalvody. Ve druhé třetině opět skóroval ve 27.minutě Gottwaldov a zase v tom "měl prsty" Pecivál. Bojovně hrající Meochemě se po zásluze podařilo i podruhé vyrovnat krátce po zahájení poslední třetiny. Ve 42.minutě "vyškolil" hostujícího gólmana Podešvu Černý. Tato branka Podešvu tak naštvala, že se začal po ní chovat velmi nesportovně a hlavního rozhodčího Vavrečku po ní málem inzultoval. Vítězství mělo na dosah Meo, šance si vytvářelo i nadále a o vítězství mohl 20 sekund před koncem rozhodnout Řezáč. Obrovskou šanci, když se před Podešvou objevil naprosto sám, ale bohužel neproměnil a tak Meo získalo "jen" jeden bod. Před utkáním by ho asi brali všichni Přerováci všema deseti, po skončení utkání asi ale přemýšleli, zda šlo o ztrátu nebo zisk. Rozhodčímu Vavrečkovi, který vyloučil 3 domácí a 5 hostujících hráčů, asistovali na čarách Pospíšil a Kopásek. Žádný celek ani jednu přesilovku nevyužil. Výsledek na pozici Přerova v tabulce žádný vliv neměl, Meo zůstalo se 14 body sedmé.

Listopad se tedy ukázal opět pro Meo jako "šťastný měsíc". To co Meo uhrálo za celou první čtvrtinu soutěže, stihlo nyní dosáhnout za polovinu zápasů. Po 16.kole, po němž I.NHL opět na týden opouštíme, vládl soutěži s 29 body Gottwaldov, druhý Ingstav na něj vzhlížel už z 5 a třetí Opava se čtvrtou Morou dokonce 7 bodové vzdálenosti. Meo mělo na svém účtu 6 výher, 2 remízy, 9 porážek, aktivní skóre 58:53 a 14 bodů. Za to vše mu patřilo 7.místo, na předposlední Třinec a poslední Žďár nad Sázavou mělo náskok 6 bodů.