Vzpomínky na I.NHL - díl 19 Meo ztrácí i s posledními

P ř e r o v - Říjen 1979 byl pro Meo kritickým obdobím. Mužstvo se pomalu rozehrávalo, trápila ho přímo žalostná koncovka, hráči si nebyli schopni poradit téměř se žádným soupeřem. Stali se "odrazovým můstkem" i pro celky, které se krčily na posledním místě tabulky. Není divu, že první čtvrtina soutěže byla pro Meochemu vůbec nejhorším obdobím celé I.NHL 1979-1980. Dosáhla v ní pouze 7 bodů, což bylo ještě méně než v nejslabších obdobích předchozích sezón. I v zápasech, které se povedlo Meochemě vyhrát, většinou zápasila větší část zápasu s problémem překonat soupeřova brankáře. Po skončení první čtvrtiny tak patřilo Přerovu velmi nelichotivé 9.místo a byl pouhé tři body od sestupových míst. Do konce soutěže ale bylo naštěstí ještě daleko.

Díl 19 - Meo ztrácí i s posledními

Meo jsme minule opouštěli po 4.kole, kdy mělo na svém kontě 3 body a bylo na 7.místě. Dnes prolistujeme zbývajícími zápasy úvodní čtvrtiny I.NHL 1979-1980.

Meo se dostává do hluboké krize

Začátek této sezóny se Meochemě vůbec nepodařil. V podstatě každý zápas se velmi pomalu rozehrávala a do většího tempa se dostávala obvykle až ve druhé třetině. Pořádně se nemohla chytit obrana a v zápasech dělala často hrubé chyby, které mužstvo stálo řadu zbytečně inkasovaných gólů. Na počátku října navíc Meochemě zcela "odešla" koncovka a nedokázala porážet ani nováčky soutěže, kteří se střídali na posledním místě.

5.kolo          4.října 1979
Gottwaldov - Meochema          7 : 3

Gottwaldov hrál na počátku soutěže většinou chladně bez větší snahy a nějak výrazně své soupeře herně nepřevyšoval. Sice zatím neztratil ani bod, ale ani nikoho nedokázal jednoznačně přehrát. A celkem dlouho tomu tak bylo i v tomto zápase, který navštívilo 1500 diváků. Meo začalo nebojácně a v 7.minutě se gólem Kalvody dokonce ujalo vedení 0:1. Drželo ho celých 9 minut, než domácí Jabcon vyrovnal. Zkraje druhé třetiny ve 22.minutě ještě skórovaly oba týmy, z domácích Leška, za Meo Krejčí. Teprve od 24.minuty získal Gottwaldov definitivně převahu a do konce třetiny se ujal dvěma góly Karoláka vedení 4:2. Ve 46.minutě už vedl 6:2, když dva slepené góly vstřelili Stuchlík a Vodák. Pět minut před koncem ještě snížil Svozil na 6:3, ale definitivní tečku za utkáním udělal o dvě minuty později domácí Venera. Utkání řídili rozhodčí Kokš - Šťáva a Postránecký, oba týmy potrestali 4 dvouminutovými tresty, navíc přerovského Dvořáka na 5 minut. Oba celky využily jednu přesilovku. Se 3 body v tabulce klesla Meochema na 8.místo.

6.kolo          7.října 1979
Meochema - Vyškov          3 : 1

2100 diváků vidělo celkem kvalitní výkon obou družstev. Špičkové výkony předváděli zejména gólmani, jak domácí brankář Foldyna, tak hostující Honc. Hlavně díky nim zůstaly ve skóre nuly na obou stranách poměrně dlouho. Meochema hrála dobře v poli, měla mnoho vyložených šancí, více než soupeř. Ale znovu se trápila s koncovkou, žádné příležitosti nedokázala dlouho využít. Zahodila i několik sólových úniků. A tak jako první dokázal ve 27.minutě skórovat Trnka. Ještě před týdnem by v tu chvíli nadšením jásal celý stadion. Nyní měl ale na sobě již dres Vyškova a přerovské diváky tak rozesmutněl. A stav 0:1 trval až do poslední třetiny. Krátce po jejím zahájení konečně Meo vyrovnalo zásluhou Zubíčka. Tentýž hráč o 6 minut později i otočil výsledek ve prospěch Meochemy na 2:1 a až do konce zápasu na ledě znovu dominovali brankáři. Vojákům nezbylo, než v poslední minutě toho svého odvolat z ledu a za Meo se do prázdné branky trefil Dvořák. Utkání řídil rozhodčí Janů, který pouštěl hru místy až za hranici únosnosti (vyloučení 3:1), na čarách mu asistovali Sachr a Kopásek. Žádný celek přesilovku nevyužil. Vítězství udrželo Meochemu s 5 body na 8.místě.

7.kolo          11.října 1979
Třinec - Meochema          3 : 2

Další z velice smolných zápasů Meochemy. Třinec byl v tu chvíli s pouhými 2 body na posledním místě tabulky. Utkání bylo sice dramatické od prvních okamžiků až do poslední sekundy, větší část zapasu však měli převahu domácí hráči. Meochema měla také několik čistých šancí, Třinec však držel nad vodou jejich brankář Raděvič. Psychiku Meochemy ovlivnilo hodně to, že zásluhou Kiliána, který v 7. a 9. minutě otevřel skóre, šly Třinecké železárny do dvoubrankového vedení. Dvořák sice ve 14.minutě vstřelil kontaktní gól, domácí však ještě před první přestávkou dokázali zvýšit Vlkem na 3:1. Meochemě se poté nedařilo delší dobu udržet puk před brankářem Raděvičem a s nasazením hrající Třinec už o vítězství nepřišel, i když na 3:2 ještě v 58.minutě snížil Kalvoda. Utkání, které sledovalo 800 diváků rozhodovalo trio Špalek - Maiwalder, Slezák, kteří vyloučili oba týmy v poměru 1:3, žádný celek početní výhodu nevyužil. Zásluhou vítězství nad Meochemou se Třinec odpoutal od posledního místa, na němž ho vystřídala Karviná, Meo zůstalo s 5 body osmé.

Deváté hanácké derby v I.NHL

V devátém hanáckém derby měla výhodu domácího prostředí Meochema. Favoritem však byli hosté, kteří byli v tu chvíli s 11 body na druhém místě. Předchozích 8 derby skončilo dvěma vítězstvími Meochemy, třemi remízami a třemi vítězstvími Mory. Skóre vzájemných zápasů hovořilo rovněž ve prospěch Olomouce (18:21). Doma zatím Meo s Morou vyhrálo jeden zápas 4:1, dva skončily remízou 1:1 a 2:2 a jeden prohrálo 3:4. Tím byl zrovna jejich poslední vzájemný zápas, který se hrál v Přerově 18.února 1979.

8.kolo          14.října 1979
Meochema - Olomouc          1 : 3

Smůla se Meochemě "lepit na paty" nepřestávala. Od počátku zápasu to byla ona, kdo především ovládal hru, vyvinula místy až drtivý tlak, ale slabé místo mělo Meo znovu v koncovce. Hostující gólman Jurka dělal pravé divy a všechny vyložené šance Meochemy likvidoval. A když už byl překonán, pomohla mu tyč. Už v 5.minutě mohlo Meo jít po dvou vyložených šancích do vedení, ale zůstalo jen u přání. Domácí se ale při svém náporu nevyvarovali několika hrubých chyb v obraně a Mora je za to trestala nejtěžším možným trestem - góly. Nejdříve ve 13.minutě Horák, hned po návratu ze šaten do druhé třetiny Bartoň a ve 34.minutě Zikmund. Postupem času Mora i vyrovnala hru a Meochema už nestačila bruslařsky. Skórovala tak až 6 minut před koncem utkání z trestného střílení, které prováděl Krejčíř. Utkání řídili rozhodčí Knecht - Šťáva a Vaculík, vyloučili 3 přerovské a 2 olomoucké hráče. Žádný z celků ani jednu přesilovku nevyužil. Na hanácké derby si udělalo toho večera čas 3500 diváků. Porážka však znamenala další pokles v tabulce, s pouhými 5 body až na 9.místo.

9.kolo          18.října 1979
Karviná - Meochema          3 : 1

Karviná zaujímala před zápasem s pouhými 2 body poslední místo v tabulce a dosud nedokázala vyhrát. S Meochemou však měla velmi dobrý nástup do zápasu a ve 12.minutě už po gólech Skuliny ze 6.minuty a Trojanského vedla 2:0. Meochema se zlepšila a dokázala vyrovnat hru až ve druhé třetině, ale ani během ní ne a ne vstřelit gól. Podařilo se to Stalčíkovi až v poslední třetině ve 46.minutě. Meo pak mělo dost šancí na vyrovnání, ale špatná produktivita střelby hrála u Meo bohužel stále prim a vyrovnat už nedokázalo. Čtyři minuty před koncem mohl pojistit domácím vítězství z trestného střílení Trojanský, ale podařilo se jim to až ze hry asi o minutu později po akci Kovalčíka. Sudí Vavrečka - Sýkora, Lipina vyloučili po třech hráčích z obou týmů na 2 minuty, Skulinovi z Karviné a Ovčáčkovi z Přerova udělili po jednom 4 minutovém trestu. Žádný z celků přesilovku nevyužil. 800 diváků, kteří přišli poslední celek tabulky v Karviné podpořit, odcházelo domů spokojeně, protože jejich tým poprvé z doposud odehraných 9 zápasů vyhrál. I on se podobně jako Třinec před týdnem díky tomu odpoutal z posledního místa tabulky, kde jej vystřídal Žďár nad Sázavou. Přerov sice zůstal devátý, ale s pouhými 5 body měl na Žďár pouze jediný bod náskok.

Meo konečně vyhrává vyšším rozdílem, ale hodně mu k tomu pomohl soupeř

Meo sice následující zápas vyhrálo vyšším rozdílem, ale nijak oslnivý výkon nepředvedlo. Kromě závěru utkání to byl totiž nepohledný hokej, regionální i celostátní tisk neváhaly označit úroveň zápasu jako prozatím nejslabší, kterou v této sezóně diváci v Přerově viděli.

10.kolo          21.října 1979
Meochema - Kopřivnice          5 : 0

Meochema se opět jen velmi těžko rozehrávala a podala sotva průměrný výkon. Na podprůměrně hrajícho nováčka I.NHL, který byl momentálně předposlední, to ale tentokrát stačilo. Šance jí připravovala sama Tatra svými chybami a díky zlepšení ve druhé a třetí třetině se konečně Meochemě povedlo z toho vytěžit více gólů. V 16.minutě otevřel skóre Dvořák, ve 30.minutě zvýšil na 2:0 Hampel a asi o 8 minut později skóroval Šnábl. V poslední třetině přidala trochu i Tatra, ale góly Zubíčka z 52.minuty a Kalvody o minutu později rozhodly definitivně o vítězství Přerova 5:0. 1500 diváků odcházelo spokojeno jen s výsledkem, hrou je ale Meo nijak nepřesvědčilo. Rozhodčí Šebela - Dubský a Zajíc vyloučili celkem 9 hráčů (v poměru 3:6), žádný celek přesilovky nedokázal využít. Vítězství s postavením Přerova v tabulce nijak nepohnulo, Meo zůstalo deváté a jediné plus bylo vzdálení od posledního místa na tři body.

11.kolo          25.října 1979
Opava - Meochema          4 : 3

Aktuálně třetí Opava podávala z počátku poměrně vlažný výkon a ani Meochema, která k ní přijela s cílem bránit, dlouho neútočila. První gól tak padnul až chvíli před první sirénou z hole opavského Uvíry. Ve 28.minutě zvýšil na 2:0 Slavík, ale nepřesvědčivý výkon domácích trval a tak Meo vycítilo, že by mohlo z Opavy, pokud zkusí zaútočit, přeci jen něco přivést. Zvýšilo aktivitu a ve 39.minutě během 36 sekund dokázalo brankami Bilíka a Krejčíře vyrovnat. Po druhé třetině se tak šlo do šaten už za stavu 2:2. Vyrovnaný zápas pokračoval i ve třetí třetině. Domácí se nejdříve opět chopili ve 45.minutě vedení gólem Marka, za Meo vyrovnával v 50.minutě Bilík. Zápas, který vidělo 1000 diváků, byl dramatický až do poslední sekundy. Minutu před koncem ale strhl definitivně vítězství na stranu Opavy Dobruš. Meochemě nepomohla ani 36 sekundová power-play a odjela z Opavy s prázdnou.

Po skončení první čtvrtiny soutěže Meo na 9.místě

První čtvrtina soutěže skončila a Meochema po špatném výkonu získala z 11 odehraných zápasů pouze 7 bodů. Se skórem 31:34 jí patřilo v tabulce až 9.místo a na poslední Žďár nad Sázavou, se kterým prohrála dokonce doma, měla jen 3 body náskok. Tabulku suverénně ovládal Gottwaldov, který časem přeci jen začal vypadat jako exligový tým a jako jediný dosud ještě neztratil bod. Z 6 bodové vzdálenosti na něj vzhlížela druhá Opava a třetí Mora Olomouc. Ve skupině A dominoval s 18 body Chomutov, poslední Příbram měla podobně jako v naší skupině Žďár 4 body. V listopadu předchozích dvou ročníků se Meochemě vždy dařilo. Bylo tomu tak i tentokrát ? Na to si musíme počkat do dalšího čtvrtku.