ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Kolín - Přerov 2:3 (PP) | JUNIOŘI: Zlín - Přerov 7:5 | DOROST: Vítkovice - Přerov 2:3

Fanoušci, kteří chodí pravidelně, zaslouží obrovské poděkování, vzkazuje Dočkal

Fanoušci, kteří chodí pravidelně, zaslouží obrovské poděkování, vzkazuje Dočkal
P ř e r o v – Už jsou to téměř dva roky, co se stal asistentem Roberta Svobody a vrátil se na střídačku přerovského A-týmu. Petr Dočkal se v rozhovoru po devatenácti odehraných kolech Chance ligy ohlíží za výkony i výsledky Zubrů, včetně posledního utkání na ledě Vsetína. Vedle toho se čtyřiapadesátiletý kouč vyjádřil také k poklesu v návštěvnosti na domácích zápasech.

Do první reprezentační přestávky jste nasbírali 32 bodů a jste průběžně pátí. Jak jste s tím spokojení?
Spokojení nemůžeme být nikdy. Zatím ale plníme, co jsme si předsevzali. V tabulce ztrácíme pět bodů na třetí Sokolov a máme sedmibodový náskok na desáté béčko Pardubic. Cíle jsou jasně dané. Soutěž je nesmírně vyrovnaná, příkladem může být poslední utkání Prostějov – Pardubice B. Každý každému může sebrat body. Se současným stavem můžeme být spokojení, co se týká bodů. Na produktivitě týmu, blokování střel soupeře nebo využívání přesilovek musíme pracovat neustále.

Právě přesilovkami si ve vyrovnaných zápasech můžete hodně pomoci…
Pracujeme s kádrem, který máme. Je potřeba říct, že v kompletním složení jsme ho téměř ještě zatím neměli pohromadě. Teď máme dlouhodobě mimo hru nejproduktivnějšího hráče, další tři klíčoví hráči hráli se sebezapřením, nebo nehráli vůbec. Klíčových hráčů nemáme čtyři pětky jako Prostějov, Poruba nebo Vsetín, i když mu třeba pár kluků vypadne. Sportovní manažer se v rámci našich finančních možností snaží kádr posílit. Na přesilovky se samozřejmě zaměřujeme tak jako všechny týmy, ale je to o kvalitě hráčů, o jejich sebevědomí a dovednostech.

Těsně před pauzou jste podlehli Vsetínu 1:5. Mrzí vás to nejvíc z celého dosavadního průběhu sezony?
Každý ztracený bod mrzí, stejně jako každý získaný bod potěší. Na Vsetíně se nám markantně ukázalo, že pokud nejsme v top sestavě, v plné síle a nepovede se nám soupeři odskočit prvním gólem, je v takovém zápase obrovsky těžké uhrát dobrý výsledek.

Paradoxně jsme v prvních střídáních měli víc ze hry a vytvořili si dvě gólové situace, které jsme neproměnili. Z první vážnější situace na straně Vsetína jsme pak dostali gól, následoval druhý a třetí a s hlavami hráčů to zamávalo. Hlavně mladší hráči už to pak před třemi tisícovkami diváků herně nezvládli.

Po první třetině jste prohrávali 0:3. Jak se dá na takový vývoj zápasu, ještě k tomu na Lapači, reagovat?
Zredukovali jsme sestavu a většinu zápasu potom odehráli na tři pětky, k tomu jsme protočili gólmany. O přestávce jsme si něco řekli ve stylu našeho nejlepšího trenéra Ivana Hlinky „Hlavně se z toho nepo…“. Ve druhé třetině měl soupeř opět převahu, ale stejně jsme tam měli dvě velké šance Doležala a Pechance. Navíc nás výborně držel Michal Postava. Bylo to o tom dát gól, což se nám nepodařilo. Vsetín byl v laufu, pustili jsme ho do zápasu a odpovídal tomu i celkový poměr střel ve druhé třetině. Třetí třetinu jsme už odehráli vyrovnaně, ale navzdory možnostem, které jsme měli, jsme si s brankářem Žukovem poradili až na konci utkání.

Hráči, které jsme měli zapůjčené, jako Zeleňák nebo Zadražil, už do posledních dvou zápasů nenastoupili. V poslední době jsme odehráli dva venkovní zápasy před super diváckou kulisou. Derby v Prostějově, který měl ještě posilu v podobě extraligového brankáře Strmeně, jsme zvládli. Utkání na Vsetíně jsme už bohužel herně ani výsledkově nezvládli.

Po takové porážce vám týden bez zápasů musí přijít vhod, ne?
Každý zápas je důležitý, a stejně tak je důležité každé vyhrané i prohrané utkání co nejrychleji hodit za hlavu a připravovat se na další. Také se musíme dát zdravotně trochu do kupy, abychom v pondělí potrápili Porubu. U nich jsme hráli solidně a vzali jsme jim body, o totéž se budeme snažit i doma. Zkraje reprezentační přestávky jsme zapracovali na kondici, poté jsme trénovali jak různé herní situace, jako přesilovky nebo oslabení, tak i taktické věci.

Jako trenér pamatujete zaplněný přerovský stadion v postupové sezoně i po postupu. Nyní jsou návštěvy na domácích zápasech podstatně nižší, jak to vnímáte?
Stačí se podívat, co psal třeba Jaromír Jágr. Až na výjimky, jako jsou Pardubice nebo Sparta, nastal odliv fanoušků na všech stadionech. Ani na Prostějov nebo Vsetín nepřijdou tři tisíce lidí, pokud nehrají derby. Hodně mě to mrzí. Všem fanouškům, kteří na nás chodí pravidelně, patří obrovské poděkování. Chápeme, že ceny za energie, potraviny a spoustu dalších věcí jdou nahoru, ale každá hlasitá podpora hráče hodně motivuje. Je velká škoda, že lidé nechodí v tak hojné míře jako v minulosti. Když porovnáte počet našich fanoušků na výjezdu v Opavě v postupové sezoně (stačí se podívat na záznam na YouTube) nebo počty po postupu na výjezdech v Prostějově a Vsetíně, bylo jich podstatě více než teď.

Čím si to vysvětlujete?
Problém mezi našimi přerovskými fandy vidím v generační obměně. Starší generace už to na zápasech nevede tak jako dřív, i když někteří stále jezdí i ven. Je to pochopitelné. Z těchto fanoušků se stali dědečci, případně mají zaměstnání mimo Přerov nebo jiné důležité povinnosti. Mezi mladšími se zase zatím nepodařilo vytvořit větší skupinu fanoušků, která by se stmelila a Přerovu fandila jako fanoušci svému klubu v Prostějově, na Vsetíně nebo i v Porubě.

Je mi jasné, že na výjezdy typu Sokolova, Litoměřic a podobně není prostor ani čas jezdit. Nicméně na domácí utkání nás přijďte prosím podpořit. Vím, že při našich domácích zápasech je v přerovských hospodách plno a fanoušci tam náš hokej sledují. Ale každý pozitivní hlas a pokřik fanouška v naší aréně nám pomáhá k bodům a herní pohodě. Je také k zamyšlení, aby vedení klubu udělalo maximum pro to, abychom rodiny a hlavně mladé lidi a děti opět přitáhli zpátky na stadion. V dnešní těžké době je to boj o každého fanouška a věřím, že nás opět budete podporovat v hojném počtu jako dříve.

Fanoušci často kritizují předváděnou hru. Co na to říkáte?
Myslím si, že by bylo dobré, kdyby všechny kluby před sezonou zveřejnily rozpočet, aby si to každý fanoušek mohl porovnat a lidi byli trochu v obraze. V této sezoně se rozpočtem nemůžeme srovnávat s Prostějovem, Vsetínem, Zlínem nebo Porubou. Například čtvrtý útok Prostějova je finančně tak náročný jako náš první útok, možná i s druhým dohromady. Každopádně ale chceme hrát takový hokej, abychom i těmto soupeřům byli konkurenceschopní. V obou derby s Prostějovem, proti Porubě v Kravařích i ve Zlíně se nám to dařilo.

Například v sezoně 2020/21 tady byl špičkový tým. Chytal Kacetl, v obraně hráli Filip Král, Kučeřík, Pepa Hrabal, v útoku Süss, Číp, Šoustal, Pšurka a další klíčoví hráči. V prvních sezonách po postupu jsme tu zase měli Milana Procházku, Grofa, Chmelíře, Tomáše Sýkoru, Karla Pláška, Kubu Navrátila, Kubu Ference, Davida Šťastného a tak dále. Tito hráči, včetně Klimeše v bráně, byli pro první ligu na topové úrovni. Naše současná sestava se jim hráčskou kvalitou nemůže vyrovnat, to je realita. To samé platí také o našich mladých hráčích ve srovnání s našimi odchovanci Suchánkem, Svozilem a Ryšavým, kteří působí v zámoří. Mladí kluci, které teď v Přerově máme, musejí každý trénink a každý zápas pracovat na maximum, abychom v této sezoně byli úspěšní.

Podívejte se třeba v extralize na Olomouc, kde válí naši bývalí hráči Navrátil, Plášek a Macuh, na její postavení v tabulce a produktivitu týmu. Myslím si, že fanoušci v Olomouci chodí v hojnějším počtu než v Přerově a fandí po celou dobu. Je to zase o fanoušcích, o jejich počtu a o tom, jak budou držet u sebe. Před sezonou nás někteří hokejoví experti pasovali do role loňského Šumperka. Možná i proto jsou někteří fanoušci víc negativní než v jiných klubech typu třeba právě Olomouce. My každým dnem děláme všechno pro to, abychom tvrzení těchto expertů vyvrátili.

Jakékoliv umístění v horní polovině tabulky, předkolo nebo pevně doufám play-off, pro nás v této sezoně bude velkým úspěchem. Každý fanoušek nám k tomu svou podporou a svými hlasivkami obrovsky pomůže. Za to fanouškům patří velký dík, stejně jako patří velký dík všem našim sponzorům.