Zubři v hanáckém derby zdolali Prostějov a boj o šestku mají znovu ve svých rukou

P ř e r o v – Hokejisté Přerova si v 51. kole Chance ligy poradili s Prostějovem 4:3 a v tabulce se vrátili na šesté místo. Na sedmý Zlín a osmou Jihlavu teď mají náskok jednoho, respektive dvou bodů a přímý postup do čtvrtfinále si mohou zajistit bez ohledu na výsledku soupeřů výhrou na ledě Sokolova. V hanáckém derby se za Zubry trefili Indrák, Kratochvil, Pechanec a Dvořák. Jestřábi ve třetí třetině druhou brankou Slaniny snížili na rozdíl jediného gólů, MEO ale obětavým výkonem a v čele s výborným Postavou těsný náskok udrželo.
51.kolo, pondělí 27.2.2023
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
4:3
(2:1, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Indrák (Pechanec, Krisl), 17. Kratochvil (Pechanec), 29. Pechanec (Kratochvil, Indrák), 34. Dvořák (Gréč) – 18. Veselý (Illéš, Vlach), 31. Slanina (Jáchym, Hašek), 44. Slanina (Pěnčík, Jáchym). Rozhodčí: Čáp, Micka – Štěpánek, Veselý. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1378. Střely na branku: 38:34. Zblokované střely: 4:8. Vhazování: 28:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
Postava – Němec, Hrdinka, Chroboček, Gréč, Ševčík, Krisl – Kratochvil, Pechanec, Indrák – Okál, Macuh, Doležal – Dobša, Dvořák, Goiš – Jan Svoboda, Ministr, Fencl
Pavelka – Kubeš, Poledna, Bartko, Malák, Valenta – Slanina, Jáchym, Hašek – Veselý, Vlach, Illéš – Pěnčík, Venkrbec, Maruna

V souboji dvojice celků sužovaných marodkou začali aktivněji Zubři. Ofenzivně nešlo o nijak zajímavou podívanou, to se však po polovině třetiny změnilo. Přerované totiž dostali k dispozici přesilovku, a poté, co velkou šanci spálil Macuh, se prosadil Daniel Indrák. Jeho střela z levého kruhu nebyla tou z nejpřesnějších, Pavelka si ji ale při přesunu skopl za svá záda. MEO po brance výrazně ožilo, zato Prostějov kupil chyby v obranném pásmu. Hašek takto při pádu „věnoval“ kotouč Pechancovi, který jej posunul dál Matouši Kratochvilovi a ten prudkou střelou zápěstím trestal. Jestřábům, kteří toho v prvním dějství mnoho nepředvedli, se ale podařilo před sirénou snížit. Jan Veselý vyslal v protiútoku přesně umístěnou střelu přes obránce.

Hned na úvod druhé části dostali Zubři příležitost v podobě dvojnásobné přesilovky, jedinou šanci ale Doležal neproměnil. Stejně tak se v početní výhodě nezadařilo ani hostům a byl to Přerov, kdo znovu odskočil o dva góly. Antonín Pechanec využil rychlosti na levém křídle a nachytal Pavelku na bližší tyči. Už za dvě minuty ale Prostějov přišel s odpovědí. Dobré napadání první formace nakonec vyústilo ve skrumáž před Postavou, kde si odkrytý kotouč našel Jan Slanina. Dvoubrankové vedení bylo ale Přerovu v tomto zápase po chuti více, a tak si ho za chvíli znovu zařídil dobrou prací ve středním pásmu, kdy se Filip Dvořák mohl rozjet na Pavelku sám od modré čáry. Jeho bekhendová klička a zakončení pod horní tyč znamenalo vedení 4:2.

S tím zápas vešel i do třetí třetiny, dlouho ale tento stav opět netrval. Nejprve Postava předvedl důležitý zákrok proti Jáchymovi, o chvíli později ale nemohl na skvěle sehranou akci hostů reagovat. Pěnčík dlouhým a dobře mířeným pasem našel před branku sjíždějícího Jana Slaninu, který z prvního doteku zaznamenal druhou branku v derby. Vstřelená branka Jestřáby nakopla a byli nebezpečnějším celkem. Před koncem měli k dispozici další přesilovku, i potřetí však přerovská defenziva v oslabení předvedla skvělou práci. Zubři se v závěru soustředili právě na udržení vedení, díky čemuž si došli pro důležité tři body. Hosté sice srovnali, gól ale nemohl platit, protože jeden z hlavních rozhodčích předtím přerušil hru.

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): Kluci podali výborný týmový výkon, jeden z nejlepších v domácích zápasech v této sezoně. Důležité bylo, že jsme se dostali do vedení, pomohli jsme si přesilovkou. Utkání ale bylo napínavé až do konce, Prostějov má kvalitní hráče, i když stejně jako my nehrál v kompletní sestavě. Zejména v poslední třetině, kdy se soupeř snažil vyrovnat, jsme prokázali velkou obětavost. Důležitý byl samozřejmě také skvělý výkon Míši Postavy, který nás opět výrazně podržel. Další podstatný faktor, který nám pomohl k vítězství, pak byla atmosféra na stadionu. Derby jednoznačně slušela a budeme rádi, když bude taková i při dalších domácích zápasech.

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): Postupem času jsme se zlepšovali, ale dneska to na žádný bod nestačilo. Udělali jsme pár špatných rozhodnutí s kotoučem a to nás stálo zápas. Třetí třetina od nás byla nejlepší. V závěru jsme se snažili o srovnání a to odpískání na konci… úplně nevím. Za tohoto stavu je jasné, že hráči padají do střel. Podle mě to bylo necitlivé. Nic s tím však nenaděláme a záleží na rozhodčím, jak si to vyhodnotí. Ale za takovéhoto stavu a za takovéto situace si myslím, že cítíme nespravedlnost. Věřím, že hokejový pánbůh nám to vrátí v play-off.