V hanáckém derby Zubři zaváhali ve třetí třetině

P r o s t ě j o v - První letošní mistrovské hanácké derby pořádali v 9.kole prostějovští Jestřábi. Úvodních 8 minut patřilo především jim a svou střeleckou převahu v 8.minutě dokázali využít vedoucím gólem. Pak je však před Tihlářem až do konce třetiny nebylo příliš vidět a to ani při své 5 minutové přesilovce. Ve 2.třetině měli více šancí domácí, ale skóre se během ní nezměnilo. Obrovskou šanci měli Zubři ve 3.třetině, kdy svého soupeře svírali a vytvořili si řadu šancí, ale projevila se opět bolest všech letošních zápasů venku - špatná koncovka. Naopak po jedné chybě obrany Jestřábi svůj náskok zvýšili a Zubrům už nepomohlo ani snížení.
9.kolo, sobota 9.10.2010
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
3:1
(1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 8. Stejskal (Duba), 54. Meidl (P.Šebek), 58. D.Šebek (Stejskal, P.Šebek) - 56. Kotásek (Pala) . Rozhodčí: Škach - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 9:6, navíc Sršeň (Přerov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Buly: 42:40. Střely na branku: 36:41. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Slovák - Jedlička, Paška, Halouska, Peštuka, Finkes, Kutmon, Doseděl, Tomiga, Zachar, Duba, Stejskal, Žajgla, Čuřík, Šimo, Bartošek, P.Šebek, D.Šebek, Meidl, Skácel, Kryl
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Osina, Vlček, Novajovský, Pírek, Sklenář - Kolář, Sedlák, Ditrich - Kočara, Hanák, Kotásek - Menšík, Sprušil, Sršeň - Palička, Kohút, Holík

Zubři před hanáckým derby zatím nezískali venku ani bod, následkem čehož se ocitli v tabulce na nepříznivé pozici. To Zubry sice dost motivovalo, ale ani dnes to k alespoň bodovému zisku nevedlo. Podobně jako v Novém Jičíně nebo Opavě jej měli přitom zvláště ve třetí třetině nadosah. Na počátku utkání nastoupili v lajnách, tak jak je před několika zápasy přestavěli trenéři, v obraně se objevil na místě Sklenáře nový obránce Peter Novajovský.

Ale stejně jako v předchozích zápasech se Meo "rozjíždělo" pomalu. Celých 8 minut byli při puku častěji domácí a daleko častěji zaměstnávali Tihláře než Přerov prostějovského gólmana Slováka. Vyšší aktivita se Jestřábům vyplatila, uprostřed 8.minuty vyhrál Duba buly, přihrál Stejskalovi, který z 10 metrů střílel z první. Možná byl puk ještě cestou tečován, ale zastavila jej až síť přerovské branky - 1:0. Po vstřelení vedoucího gólu Prostějov pokračoval ještě asi minutu ve svém náporu ale zakončen byl překvapivě v polovině 9.minuty. V tu chvíli potrestal hlavní rozhodčí Škach větším trestem a tím pádem i odchodem do šatny Sršně. Na trestné lavici a později i ve třetím útoku jej nahradil Palička. Zubři se však v oslabení konečně chytili a dařilo se jim puk buď držet na svých holích nebo jej vyhazovat z obranného pásma až ke Slovákovi a Jestřábi měli problém se dostat přes útočnou modrou. Za celých 5 minut přesilovky si Tihlář prakticky nesáhl na puk. Naopak během tohoto oslabení si prozatím největší šanci Zubrů vytvořil Hanák, který se s pukem řítil ve 12.minutě na domácí svatyni, ale protože se před něj již dostával obránce, musel vystřelit dříve než chtěl. Jeho střela branku minula. Jestřábi se ze "spánku" probudili až v 16.minutě, kdy nebezpečně před přerovskou klecí střílel Duba a puk zůstal na chvíli ležet těsně vedle Tihláře. Být blíže prostějovská hokejka, bylo by to nejspíše 2:0, ale k puku se naštěstí dostali dříve Zubři. Jen o půl minuty později se neprosadil před Slovákem Sedlák. Poslední dvě minuty mělo Meo přesilovku, ale střílelo jen z dálky.

Také druhou třetinu zahájil tlakem Prostějov, v závěru 23.minuty se dostal dokonce do šance 2 na 1, Zachar ale mířil jen do Tihláře. Poté Zubři hru trochu vyrovnali a začali "kousat" i oni. Ve 26.minutě vypadl puk z lapačky po prudké střele Koláře tentokrát Slovákovi, ale zase k němu měl blíže bránící tým. Asi největší šanci 2.třetiny spálili Zubři ve 28.minutě, když Sedlákovu střelu vyrazil Slovák nad sebe a nevěděl chvíli kde je puk. Ten skutečně padal na jeho záda, ale do branky se nedostal. Až do konce třetiny se sice týmy střídaly v útocích, ale častěji stříleli přeci jen Jestřábi. Ti svou největší šanci této třetiny zahodili ve 33.minutě, když se do sólového nájezdu dostal Meidl, ale Tihlář mu díky svému vynikajícímu zákroku zvednout radostně hůl nad hlavu nedovolil. Zubři ještě mohli do další sirény trochu "provětrat" Jestřábům křídla při své přesilovce mezi 37. a 39.minutou, ale největší šanci těchto okamžiků - Kotáskův nájezd kousek od mantinelu - přerušila píšťalka čárového rozhodčího pro ofsajd. A tak se skóre ve druhé třetině nezměnilo. Do té chvíle Zubři nějaký souvislejší delší tlak prozatím neměli a tak bylo skóre v porovnání s průběhem obou třetin ještě celkem příznivé a dalo se s ním ještě něco dělat.

Zubři si toho byli dobře vědomi a na jejich hře to bylo znát. Třetí třetinu měli od prvních sekund dlouho ve své moci. Soupeři byli nuceni často faulovat, například gólman Slovák "pomohl" na led nebezpečně najíždějícímu Hanákovi, který chtěl před ním dorážet prudkou Ferencovu střelu od modré čáry. Během této přesilovky šikovně číhal u levé tyče Sedlák, ale střelou z první branku neuvěřitelně těsně minul a jen o pár sekund později nepřehodil Sedláka Kolář. Jestřábi na chvíli tlak Zubrů přibrzdili ve 47.minutě, když si odešel na trestnou lavici "odpočinout" Faltýnek, ale po jeho návratu obrovský tlak Meo pokračoval. A s ním další přesilovky Zubrů. 35 sekund před skončením Finkesova vyloučení reklamovali Zubři vyhození puku Jestřáby z obranného pásma, ale rozhodčí ještě viděli teč nějakého hráče. Jen o 20 sekund později, tedy ještě při přesilovce Zubrů, se do veliké šance dostal Kotásek. Za Slovákem ovšem pouze zazvonila pravá tyč jeho svatyně a s dalším Kotáskovým zakončením o chvíli později už si poradil sám. Při obrovské snaze o vyrovnání ale Zubři občas chybovali v obraně. Poprvé zvedli domácí výhružně prst v 52.minutě, když po špatné rozehrávce přečíslili Přerováky při akci 2 na 1. Meidl však Tihláře nepřekonal. Trochu jej to vyvedlo z míry a o tři sekundy později si odešel za hrubost odpykat na trestnou lavici dvouminutový trest. Jestřábům bylo v tomto oslabení velmi horko, nebezpečně střílel Ditrich, z prostoru mezi kruhy pálil Kočara, ale prostějovští ledaři nastavili domácím branku tentokrát opravdu dobře - zase jen tyč ! A tak se opakovala situace z 52.minuty. Při návratu Meidla na ledovou plochu jej Zubři nepohlídali u výstupu z trestné lavice a vzniklo nové přečíslení 2 na 1. Převzal přihrávku od P.Šebka a nyní zamířil mezi Tihlářovy betony - 2:0. To byl asi klíčový moment zápasu. Asi minutu poté poslal rozhodčí najednou na lavici hanby Šima a Hanáka a jen o 16 sekund později i Jedličku. Meo mělo nyní 104 sekundovou výhodu 4 na 3. A tak to ještě zkusilo. Hned po buly uzamklo domácí před Slovákem a zasáhnout museli uprostřed hry domácí diváci, kteří vhodili mezi hráče nějaké předměty. Přerov hned při dalším vhazování znovu vyhrál puk a po 16 sekundách v polovině 56.minuty přeci jen po Palově pasu protlačil puk za Slovákova záda Kotásek - 2:1. Tlak Přerova však byl zakončen o minutu později Kotáskovým vyloučením. Prostějovu stačilo 21 sekund. P.Šebek prudce pálil od mantinelu a cestou ještě puk tečoval Stejskal. Tihlář vyrazil kotouč jen před sebe a D.Šebek jej přehodil - 3:1. I přes dvojnásobné manko ještě Zubři zkusili v závěru power play, ale dokázali vystřelit už jen z dálky. Soupeř si své vítězství už ubránil a první tři body z hanáckých derby tak zůstaly v Prostějově.

Když shrneme dnešní zápas, musíme opakovat stále to samé dokola. Díky špatné koncovce Zubři na ledě soupeřů zbytečně přicházejí o body. Ani dnes aspoň na jeden díky ní zase nedosáhli.