Po výhře v Porubě se Zubři stali vítězi základní části

O s t r a v a - Zubři se díky těsnému vítězství v Porubě nakonec stali vítězi základní části soutěže, což je za posledních 15 let, co hrají souvisle 2. ligu, po základní části zatím poprvé. Jejich dnešní výhra se však nerodila vůbec snadno a sebe i své věrné fanoušky, kterých přijelo do Poruby poměrně hodně, udržovali nervózní až prakticky do posledních sekund. Po vyrovnané 1. třetině, v níž se ujali vedení 0:1, totiž následovala z jejich strany herně katastrofální 2. třetina a mohli být rádi, že domácí v ní pouze vyrovnali. Ve 3. třetině se už sice zlepšili, ale Poruba se rychle ujala vedení a snažila se tento výsledek udržet. Naštěstí se Zubrům podařilo vyrovnat přibližně v půli třetiny a tak jejich nervozita už nerostla. Nakonec dokázali dát vítězný gól ještě v poslední minutě a k prodlužování ani nedošlo.
42.kolo, středa 20.2.2013
HC RT TORAX Poruba - HC ZUBR Přerov
2:3
(0:1, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 28. Seidler (Buček), 43. Vrána (Seidler) - 14. Blinka (Skoumal, Sprušil), 52. Kudělka (Skoumal), 60. Kundrátek (Sakrajda, Brančík). Rozhodčí: Czubaj – Moravec, Mikler. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Buly: 35:36. Střely na branku: 25:21. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
Rudl – Wolf, Šindelář, Prokop L., Prokop P., Hruzík, Slavík – Sedlář, Krayzel, Vaněk R. – Buček, Vrána, Seidler – Hašek, Pavlačka, Kysučan, Chomič, Axman, Mládenka
Vojtek - Pala, Tomeček, Vlček, Ferenc, Kudělka, Osina - Goiš, Sedlák, Málek - Sakrajda, Brančík, Kundrátek - Skoumal, Sprušil, Blinka - Rajnoch.

Zubrům opět chybělo v zápase několik opor. Obrana po jednokolové pauze opět postrádala Daniela Faltýnka, už počtvrté za sebou chyběl v útoku Pavel Hanák, navíc také Marek Ditrich a Jan Kolář. Na druhé straně jim letos poprvé pomohl šumperský útočník Michal Skoumal a uvedl se nejen velmi dobrou hrou, ale hned i dvěma podíly na přerovských gólech.

Začátek utkání patřil Zubrům. Hned v závěru 2. minuty se těsně před domácí brankou, hájenou brankářem Rudlem, ocitl Blinka a do Sprušilova pasu vložil svou hůl. Puk se však odrazil příliš vysoko. Druhou pětiminutovku měli naopak pod kontrolou spíše porubští. V půli 7. minuty tečoval Slavíkův lob před brankářem Vojtkem Hašek, přerovský gólman ale dobře zasáhl lapačkou. Ve druhé desetiminutovce se oba týmy v akcích celkem střídaly. Zatímco však ve 14. minutě Matěj Blinka přesně zamířil pod břevno domácí branky a Zubři se tak ujali vedení 0:1, největší šance domácího týmu z úvodu 17. minuty gólem neskončila. To se před Vojtka přes obránce protlačil P.Prokop, i na dvakrát však přerovský gólman dobře zasáhl.

Druhá třetina byla ze strany Zubrů velmi špatná. Domácí tým si udržoval převahu téměř celou třetinu a po zásluze přesně po odehraných 8 minutách druhé třetiny vyrovnal na 1:1 porubský Petr Seidler, který Bučkem přihraný puk od mantinelu dorážel k pravé tyči Vojtkovy svatyně - 1:1. Gólem povzbuzení domácí si vytvářeli i další šance. Jen zásluhou Vojtka, který držel hosty nad vodou, skórem nepohnuly ani dvojnásobná šance Sedláře ve 33. minutě nebo Vaňkova otočka o 3 minuty později. Domácí gólman Rudl neměl celých 19 minut druhé třetiny skoro nic na práci, připsal si během této doby jen dva zákroky. Nemusel zasahovat ani při jediné významnější šanci, kterou si ve 33. minutě vypracoval za Zubry Goiš, ten namířil ale těsně vedle. Teprve těsně před druhou sirénou se Zubrům podařilo zatlačit soupeře na delší dobu před Rudlovu branku.

Poslední třetinu zahájili domácí opět tlakem, který vyvrcholil hned ve 43. minutě jejich druhým gólem. Při rozehrávce Zubrů předpokládal Vojtek posun puku na opačnou stranu branky a přesunul se k ní. Rozehrávka však byla chybná a Meo za brankou o puk přišlo. Seidler, který jej vybojoval, okamžitě nahrál před branku, kde již číhal nehlídaný Lukáš Vrána. Ten měl před sebou z velké části odkrytou branku a nedat při této pozici gól snad ani nešlo - 2:1. Protože o jednoznačném průběhu zápasu Havířova s Bobry bylo známo, byli si Zubři dobře vědomi, že by jim tento výsledek nestačil. Patrná byla jejich větší snaha, větší šance se jim však podařilo vytvořit až při své přesilovce. Rudl dobře zasáhl jak proti střele Sedláka, tak i Goiše. Také Poruba si vytvořila velké šance hlavně při své přesilovce. Těsně před Vojtkem se objevil Krayzel, ale Vojtek byl i přesto rychlejší. O půl minuty později střílel sice z větší dálky P.Prokop, ale jeho střela jen o několik centimetrů minula levý vinkl Vojtkovy svatyně. Přibližně o minutu později vystřelil na stejné místo branky na druhé straně David Kudělka, ten se ale trefil přesně a vyrovnal tak na 2:2. V dalších minutách se hra přelévala ze strany na stranu, více zatlačili domácí Zubry před Vojtka jen při své přesilovce as 5 min před koncem 3.třetiny. Zubrům patřily naopak poslední dvě minuty. Nejprve si udělal "výlet" v sólovém nájezdu k Rudlovi Goiš, ten ještě zasáhl, o půl minuty později ale domácí neuhlídali Marka Kundrátka, který po Sakrajdově přihrávce za brankou si najel před ní a měl čas si i chvíli počkat na vhodný okamžik. Vystihl ten správný, Rudla prostřelil a rozhodl tak o těsném vítězství Zubrů 2:3, které jim zajistilo definitivně vítězství v základní části soutěže.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že diváci viděli z obou stran fasntastický hokej. Bohužel v závěru rozhodla chyba v našem obranném pásmu, kdy jsme šli zbytečně tři do rohu. Chtěl bych poděkovat klukům za výborný výkon, je z toho si třeba vzít rychle do play-off ponaučení, že je potřeba hrát celých šedesát minut a nevypustit ani jednu minutu, protože pak se může celý výborný výkon otočit v náš neprospěch.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Jsme spokojeni, že jsme utkání zvládli a udrželi si první místo. Byl to vyrovnaný zápas, i když možná v první třetině jsme měli zpočátku více ze hry. Pak jsme přenechali iniciativu domácím, kteří vycítili, že nehrajeme v úplné pohodě, zlepšili pohyb, dostali nás i pod tlak a zaslouženě srovnali. Pak se dokonce ujali vedení, ale nám se naštěstí podařilo poměrně rychle vyrovnat. V závěru Poruba nevyužila přesilovku a pak vyrobila dvě hrubky, první ještě gólman chytil, ale druhou jsme potrestali a šťastně jsme vyhráli. Domácí si minimálně bod zasloužili.