Obrovskému tlaku Havířů Zubři nakonec neodolali

H a v í ř o v - Na úvod letošní 2.ligy čekal Zubry jeden z hlavních favoritů - AZ Havířov, který měl navíc výhodu domácího prostředí. V první třetině oba týmy zodpovědně bránily, proto bylo k vidění na obě strany jen minimum střel. Přesto jedna z nich skončila za Danečkovými zády. Zubři pak vytvořili před Vojtkem velmi tvrdou "zeď", kterou Havíři dlouho nemohli rozbořit. Od druhé třetiny až do půlky třetí třetiny se hrálo prakticky na jednu branku, Zubři se museli navíc ve druhé třetině často bránit v oslabení, 18 sekund dokonce i v dvojnásobném. Neustále útočící Havíři bohužel v 52.minutě obranný val Zubrů prolomili a dvěma góly otočili zápas. Zubři se ještě snažili vyrovnat, v závěrečném power play však Havířov rozhodl o svém zaslouženém vítězství 3:1 gólem do prázdné branky.
1.kolo, sobota 22.9.2012
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
3:1
(0:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 52. Pechanec (Říčka), 54. J.Daneček (Najdek), 60. Klimša (Rimmel) - 6. Sakrajda (Ditrich). Rozhodčí: Koliba - Mrákava, Řezáč. Vyloučení: 3:5, navíc Sztefek a Prokop (oba Havířov) 10 minut osobní trest. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1780. Buly: 35:33. Střely na branku: 34:13. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Daneček - Rimmel, Krisl, Hegegy, Balčík, Hartmann, Weisser, Najdek, Daneček J., Stránský, Sztefek, Potočný, Klimša, Říčka, Pechanec, Kopún, Pavlas, Vydra, Graca, Maruna
Vojtek - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Osina, Sklenář V., Drábek - Sedlák, Málek, Goiš - Brančík, Ditrich, Sakrajda - Kundrátek, Sprušil, Kolář - Brada, Vaněk

Úvodní minuty zápasu byly z obou stran velmi opatrné. Žádný z celků se příliš nehnal dopředu, oba týmy zodpovědně bránily a svým soupeřům nedávaly příliš prostoru ke střelbě. Také proto v polovině první třetiny jsme na obou stranách registrovali pouze po 4 střelách na branku. Za větší příležitost se dala označit pouze přerovská ze závěru 6. minuty, která skončila gólem. Po Brančíkem vyhraném buly v útočném pásmu přihrál Ditrich za sebe Sakrajdovi a jeho prudká střela zpoza hráče a poměrně velké vzdálenosti zamířila přesně k levé tyči - 0:1. Zubři ještě tři minuty poté hráli přesilovku. Havířov se však ubránil, jediná střela Zubrů v jejím závěru mířila mimo. Od té chvíle se obraz hry dost změnil. Zubři ještě více zpevnili obranu a protože vedli, do útoku se nehnali. Naopak Havířov musel začít hrát útočněji. V první třetině mu však Meo nedovolilo vytvořit žádnou vyloženou šanci. Střely, které se k Vojtkovi přeci jen dostaly, ho nemohly příliš vyděsit.

Ve druhé třetině nápor Havířů značně zesílil. Zubři stále velmi pozorně bránili, ale šance Havířova byly přeci jen už více nebezpečnější a domácí si už začali vytvářet vyložené šance. Ve 25. minutě například střílel nebezpečně z prostoru mezi kruhy Zientek, tentokrát zamířil ještě vysoko. V dalších případech musel často vše řešit svými vynikajícími zákroky brankář Vojtek. Velmi těžce bylo Zubrům při svých oslabeních. Poprvé si tvrdost trestné lavice vyzkoušel po zcela zbytečném faulu Pala v 26. minutě a 18 sekund před jeho skončením mu přišel dělat společnost ještě Faltýnek. Meo dvojnásobné oslabení přežilo sice bez úhony, ale minutu po skončení druhého oslabení následovalo další. Při něm tečoval Prokop těsně před Vojtkem Najdkovu střelu z boku, přerovský gólman ale skvělým zákrokem akci zlikvidoval. V závěru tohoto oslabení Havíři na Zubry stříleli skoro jako z kulometu, ale ani teď neuspěli. Ve 36. minutě se před Vojtka probojoval Potočný a snažil se puk pod ním dotlačit do přerovské svatyně. Gólman Zubrů ale vydržel. Tři minuty před koncem druhé periody přišlo čtvrté oslabení Přerova, před jeho brankou to opět "hořelo", ale "vody" měli Zubři stále dost. 25 sekund před sirénou musela Vojtkovi pomoci po Rimmelově střele levá tyč. Daneček musel za celou třetinu zasahavat jen jednou ve 34.minutě po spíše propagační střele Sakrajdy. A tak i přes chvílemi až drtivý tlak domácích ve druhé třetině Meo odolalo a vedlo po ní stále 0:1.

V poslední třetině se tlak Havířova dále stupňoval. Nejdříve musel ve 42. minutě Vojtek betonem zabránit puku v cestě do branky po Vydrově střele ze dvou metrů, o minutu později vypálil z prostoru mezi kruhy Pechanec. Puk zůstal pod Vojtkem a nikdo o něm nevěděl. Největší šanci, kterou si Havíři do té doby vytvořili, přišla v 47. minutě. Sztefkův sólový nájezd ale Vojtek bravůrně zlikvidoval. V polovině třetiny zahrozili i Zubři, když se až těsně před Danečkem objevil Brančík. Za dvě minuty ale už bylo zle. Prudkou střelou z prostoru mezi kruhy Vojtka prostřelil Pechanec a domácí srovnali na 1:1. Tlak Havířova neustal a o dvě minuty později stav zcela otočil. J. Daneček si objel branku a těsně u pravé tyče z boku vystřelil. Kotouč se odrazil od horní sítě přerovské branky - 2:1. O minutu později ještě měl na hokejce gól u levé tyče Potočný, ale Vojtek byl rychlejší. Teprve teď se Zubři vymanili z těsně sevřených kleští a snažili se tlačit dopředu, ale hráli už bohužel v křeči z krátícího se času a až před Danečka je domácí nepustili. Naopak, otevřená obrana vyrobila kiks a vznikla z toho další nebezpečná šance Havířů. Přesně dvě minuty před koncem si Meo vzalo oddechový čas a dvakrát zkusilo hru v power play. Ani v jednom z případů však po buly nezískalo puk zcela pod svou kontrolu a branku domácích neohrozilo. Naopak 8 sekund před koncem se po jejich nepřesné rozehrávce dostal k puku Klimša a dopravil kotouč potřetí do opuštěné přerovské branky. Zápas tak skončil spravedlivým vítězstvím Havířova 3:1.

sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Čekali jsme, že Přerov bude jeden z nejkvalitnějších týmů. Zvláště, když má v obraně takovou hráz. Pod tíhou prvního zápasu doma, jsme neměli dobrý začátek. Zkomplikovali jsme si ho a soupeři ještě nahrál ten vstřelený gól. Nedařilo se nám střelecky, ale pořád jsem věřil, že to otočíme. Po vyrovnání se hra už uklidnila a začala vypadat lépe. Za výhru a tři body jsme samozřejmě rádi.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): V Havířově jsme sahali po bodech, ale ve třetí třetině jsme byli potrestaní za dvě hrubky. Ty závěry nám tady prostě nejdou. Na začátku jsme byli aktivní, dali jsme gól, ale potom jsme se až možná zbytečně moc zatáhli. Druhá třetina přinesla hodně vyloučených, takže jsme se hůře dostávali do tempa. Třetí třetina nebyla špatná, bohužel jsme však náskok ztratili.