Marodkou oslabená sestava Zubrů se proti Budějovicím neprosadila a vysoko prohrála

Č. B u d ě j o v i c e – Jasné vítězství v derby vystřídala vysoká prohra, kterou Zubři utrpěli na půdě lídra tabulky, budějovického Motoru. Vinou početné marodky byl přerovský tým hodně oslaben a se silným sokem držel krok jen v první třetině. Pak už Jihočeši neustále navyšovali skóre, zatímco modrožlutí se neprosadili ani jednou. Poprvé se do brány dostal i mladý gólman Daniel Huf a premiéru si odbyli také další hráči Zlína, obránce Oldřich Horák a útočník Štěpán Fryšara.
34.kolo, středa 14.12.2016
HC Motor České Budějovice - HC ZUBR Přerov
8:0
(1:0, 4:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 7. Nouza (Fillman), 24. Pajič (Hřebejk, Květoň), 25. Šulek (Heřman, Mazanec), 29. Nouza (Čermák, Walker), 37. Nouza (Walker, Čermák), 49. Šulek (Heřman), 51. Nouza (Walker, Čermák), 55. Nouza (Walker, Pavlin). Rozhodčí: Kubičík, Kika – Zídek, Polák. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5017. Střely na branku: 42:27. Průběh utkání: 8:0.
Gába – Žovinec, Vráblík, Pavlin, Fillman, Suchánek, Mazanec – Hřebejk, Čermák, Babka, Škoda, Květoň, Walker, Guman, Nouza, Kuchejda, Rob, Pajič, Šulek, Heřman
Horčička (41. Huf) – Chmelíř, Pala, Zbořil, Ferenc, Malina, Šnajnar, Horák, Vágner – Sikora, Sýkora, Procházka – Goiš, Popelka, Kovařík – Ižacký, Král, M. Kratochvíl – Fryšara, P. Kratochvíl

Opatrný začátek osvěžil Američan v českobudějovických barvách Benjamin Walker, který na startu čtvrté minuty vypálil přes obránce a na celou Budvar arénu cinkla jeho střela do břevna. Na druhé straně se o první vážnější ohrožení Gáby postaral Sýkora, zblízka ale neuspěl. V témže střídání se ke střele z vrcholu kruhu dostal nekrytý Tomáš Nouza, gólman Horčička jeho ránu vyrazil zpátky k českobudějovickému kanonýrovi, který se z dorážky do prázdné branky se svými kvalitami už splést nemohl.

Silový hokej plný osobních soubojů, typický pro přerovský styl hry, pokračoval i po úvodní brance. K zakončení se ale ani jeden z celků příliš nedostával. Výjimkou bylo Babkovo ostřelování brankáře Zubrů či Čermákův nájezd, který ale Horčička ustál. Jihočeši si tak do kabiny odnášeli nejtěsnější náskok.

Druhou periodu začali domácí v přesilovce, paradoxně ale mohli inkasovat. Goiš ale vyřešil přečíslení dva na jednoho střelou do Gábovy lapačky a brzy mohl litovat. Pár vteřin po konci početní výhodu zavezl kotouč do útočné třetiny Květoň, předal jej Hřebejkovi, který jednou rukou našel v brankovišti tísněného Roka Pajiče, jenž už kotouč i přes tlak obránce dopravil do sítě. Uběhlo jen čtyřiatřicet vteřin a Motor se radoval znovu. Díky důslednému napadání vyrobila přerovská obrana chybu, Heřman pohotově našel Ondřeje Šulka, který si v devatenácti letech počínal před Horčičkou jako ostřílený mazák a bekhendovou kličkou pohodlně zasunul.

Druhá třetina byla jednoznačně v režii svěřenců Antonína Stavjani. Pomohly jim k tomu i chyby obrany Zubrů. Velikou minelu předvedl před polovinou zápasu za brankou bek Zbořil, který ztratil puk. Chopil se jej pohotový Walker, přiťukl ho Čermákovi, jenž nezištnou přihrávkou před prázdnou branku vyzval ke skórování Tomáše Nouzu, který nepohrdl.

V závěru prostřední třetiny se o slovo přeci jen přihlásili hosté, v největší šanci ale Gába vychytal na brankovišti Popelku. Do pauzy Motor zaúřadoval ještě jednou a opět u toho byl Tomáš Nouza. Tentokrát ho našel zpoza branky v přesilovce Walker a Nouza si pohrál s Horčičkou a zblízka ho bekhendovým blafákem pokořil. Po Nouzově druhém hattricku v sezoně přilétly na led i dvě čepice.

Do poslední třetiny Přerov vystřídal brankáře, Horčičkovo místo zaujal Daniel Huf a hned se musel činit, když zlikvidoval šanci Květoně. Ve 49. minutě už ale kapituloval, když Goiš ve vlastní třetině chybně rozehrál, do jeho pasu se rovnou opřel Walker. Americký forvard trefil jen Ondřeje Šulka, který si kotouč šikovně zpracoval a dopravil je za záda překvapeného Hufa.

Hokejisté Motoru neměli slitování a dál točil svého soupeře. První formace byla k nezastavení, Walker si vyjel z rohu, našel Tomáše Nouzu a ten přidal svůj čtvrtý gól v zápase. To ale nebylo od „55“ všechno. V přesilovce pět na tři neměl navíc brankář Huf hokejku a domácí toho nemilosrdně využili. Po další gólové přihrávce přidal pátý gól opět Tomáš Nouza. Závěr už byl z domácí strany exhibicí, naopak Přerovští už se jen těšili na závěrečný hvizd. Motor tak rozdrtil Zubry 8:0 a potvrdil svou vedoucí pozici v soutěži

Martin Štrba (ČEZ Motor České Budějovice): Jsme spokojeni s výkonem i výsledkem. První třetina byla vyrovnaná, ve druhé části jsme zlepšili pohyb a dali rychlé góly. Pak už jsme zápas kontrolovali. Michal Chovan nehrál, protože má drobné problémy se zády.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Musím soupeři pogratulovat k velmi dobrému výkonu. Kromě prvních dvaceti minut jsme domácím nebyli důstojným soupeřem, zbývající dvě třetiny jsme kupili hrubé individuální chyby. Nemůžeme se vymlouvat na absence a zranění. Musíme se nachystat na poslední zápas před Vánoci, dnes nás soupeř předčil ve všech činnostech.