K Zubrům se v Havířově i tentokrát obrátilo štěstí zády

H a v í ř o v - Zubři předvedli v Havířově úplně odlišný výkon jako v sobotu s Uherským Hradištěm. Nastoupili i s čerstvou posilou Petrem Sakrajdou a hned se uvedl pěkným gólem. Oba týmy po celý zápas zodpovědně bránily a tak jsme moc střeleckých příležitostí neviděli. Několik dobrých šancí se přesto podařilo na obou stranách proměnit. Byli to Zubři kteří dvakrát v zápase vedli o gól a to ještě na počátku 54.minuty. Ani tentokrát však své vedení nedokázali udržet. Domácím se totiž v sílící snaze o vyrovnání podařilo Zubry v tu chvíli přečíslit a s velkým štěstím vyrovnat. 126 sekund před koncem pak rozhodčí Mrkva velmi přísně poslal Zubry do čtyř a nabídnutou příležitost domácí využili. Zubři by si dnes za předvedený výkon minimálně bod zasloužili, i podruhé však byli v závěru šťastnější domácí.
40.kolo, středa 1.2.2012
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
4:3
(2:2, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 7.Vydra (Kraft, Machálek), 10.Lhotský (Pechanec), 54.Říčka (Klimša, Daneček J.), 59.Daneček J.(Říčka) - 8.Sakrajda (Kolařík), 9.Coufal (Brančík), 28.Faltýnek (Sedlák). Rozhodčí: Mrkva - Mrákava, Bojda. Vyloučení: 3:5, navíc Maruna (Havířov) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1429. Buly: 18:37. Střely celkem: 34:26 z toho na branku: 24:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Balčík, Machálek, M. Zientek, L. Zientek, Vydra - Říčka, Najdek, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Stránský, Sztefek, Lhotský, Brezani, Kraft, Pavlas
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Krajíček, Pospíšil, Sklenář - Kolařík, Sedlák, Sakrajda - Ditrich, Coufal, Brančík - Hanák, Menšík, Kotásek - Šťastný

Zubři měli sice kompletní obranné řady, v útoku jim ale chyběla hned trojice hráčů : Kolář, Kočara a Kundrátek. Do prvního útoku tak k Sedlákovi s Kolaříkem postavili novou posilu týmu Petra Sakrajdu, Kočaru nahradil ve druhé pětce Coufal, třetí pětka se oproti předchozímu utkání nezměnila.

Oba týmy si byly vědomy důležitosti zápasu a od prvních chvil se soustředily především na obrannou činnost. Soupeřům po celý zápas zanechávaly minimum prostoru k útočení, řada střel nestačila ani doletět k brance. V úvodních minutách tak oba brankáři neměli příliš moc práce, pokud už museli zasáhnout, byly to střely "na rozehřátí". Prakticky z prvních větších šancí hned uhodilo na obou stranách. V 7.minutě nejdříve poslal Kraft zpoza brankové čáry puk Vydrovi, který se uvolnil na hranici kruhu a jeho střela z první prošla přes Tihláře do přerovské klece - 1:0. Z vedení se radoval Havířov jen 62 sekund. Pak si totiž vytvořili dvě vyložené šance i Zubři a ani oni nezůstali v proměňování pozadu. Nejdříve Kolařík našel před brankou dobře postaveného Sakrajdu, s nímž měli domácí celý zápas velké potíže a jeho střela z první pod břevno rozvlnila havířovskou svatyni poprvé - 1:1. Jen o 38 sekund později Vrba lovil kotouč ze své sítě podruhé. Tentokrát domácí obrana nepohlídala před brankou osamělého Coufala a po přesné Brančíkově přihrávce prudkou střelou mezi Vrbovy betony otočil skóre na 1:2. Za necelé dvě minuty si vytvořil druhou velkou šanci i Havířov. L.Zientek si sice musel přitom pomoci přidržením, ale Mrkva jeho zákrok jako nedovolený neposoudil. Před Tihláře si pak dobře najel Lhotský a obstřelil přerovského gólmana podruhé. Čtyřminutové gólové sérii ještě nemusel být konec, protože o 50 sekund později se snažil propašovat Ditrich puk za brankovou čáru nějakou mezírkou u levé tyče Vrbovy sítě, domácí gólman byl ale rychlejší. Téměř do sirény pak žádný z týmů soupeřovu klec výrazněji neohrozil, až 6 sekund před koncem trochu provětral při přesilovce Havířova Tihlářovu lapačku Rimmel.

Druhá třetina přinesla podobný obraz hry, Vrbu trochu poškádlila pouze Hanákova střela a Tihláře pokus Lhotského z prostoru mezi kruhy. První vyloženější šanci v této periodě si vytvořilo až ve 28.minutě Meo při své přesilovce. Sedlákovu přihrávku z pravé strany útočného pásma na levou si na hranici kruhu převzal Faltýnek a prudkou střelou po ledě mezi Vrbovy betony opět strhl vedení na stranu Zubrů - 2:3. Jen o 17 sekund později hráli Zubři přesilovou hru podruhé a v zápase bohužel i naposledy. I přes několik střeleckých pokusů si však L.Zientek musel svůj trest odpykat celý. Po jejím skončení měli největší šanci tohoto dějství Havíři. Obrana Zubrů nedokázala udržet kotouč u své obranné modré čáry na hokejkách, domácí jim puk vypíchli a ten brzy směřoval na zcela volného J.Danečka. Ten jej však těsně před brankou minul. Také Přerov se musel od 31.minuty bránit ještě v jednom oslabení, potom už Mrkva přehlížel na obou stranách vše a až do 58.minuty nehrál žádný tým v početní výhodě. Havíři pak měli až do konce třetiny sice puk více na svých holích, ale opravdu větší šanci si vytvořili jen ve 34.minutě, když z mezikruží prověřoval Tihláře Klimša.

Poslední třetina začala nadějně, i přes očekávaný nápor domácích to byli Zubři, kdo se v prvních osmi minutách dostával před Vrbu daleko častěji než Havíři před Tihláře, avšak bez gólového efektu. Ve 45.minutě měl gól na hokejce Kotásek, Vrba však jeho střelu z první vyrazil a stejně to dopadlo s další jeho akcí o tři minuty později, kterou zakončoval z prostoru mezi kruhy. Od 48.minuty však převzali iniciativu havířovští a tlačili se stále víc a víc dopředu. V 53.minutě se do velké šance dostal Maruna, jeho střela ze 3 metrů ale mířila vedle. O minutu později už ale bylo zle. Domácím se podařilo Zubry přečíslit a Říčka zkusil prudce vystřelit. Tihlář puk sice zasáhl, hodně ho ztlumil, přesto jím prošel a do branky se dokutálel snad silou vůle - 3:3. Asi 3 minuty před koncem mohl rozhodnout o vítězství Zubrů Hanák. Procpal se s pukem kolem mantinelu do pásma a natlačil se z boku až před Vrbu. Pokusil se jej prostřelit, ale neuspěl. Do konce utkání už chybělo jen 126 sekund, když se hlavní rozhodčí rozhodl vyloučit Vlčka po komediálním výstupu Říčky, který udělal kotoul vpřed u branky Zubrů. Krátce po začátku domácím darované přesilovky se Zubrům nepodařilo puk vyhodit z pásma, od modré nejdříve prudce pálil Říčka, Tihlář ještě stačil vyrazit, ale část branky už nestačil pokrýt. J. Daneček měl snadnou práci - 4:3. O poslední šanci pak Zubři přišli za dalších 26 sekund, když vznikající únik domácích musel Brančík zastavit podražením a domácí tak již dohráli zápas v poklidu v další přesilovce. Zubři tak odjeli s prázdnou, ale své fanoušky dnes rozhodně nezklamali. Zpytovat svědomí by měl někdo jiný.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Jan Daneček (AZ Havířov): Myslím, že naše výhra proti posílenému soupeři je zasloužená. Po vstřelení vedoucí branky jsme polevili a soupeř nás za to potrestal dvěmi brankami po našich chybách. Naštěstí jsme stihli rychle vyrovnat. Pak soupeř zkušeně zatáhl střední pásmo a nám se těžko dařilo procházet a navíc pak dali branku v přesilovce. V závěru jsme se ale dvakrát prosadili a strhli to na svou stranu.Výhra je důležitá i pro sebevědomí týmu, před závěrem soutěže.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Jeli jsme do Havířova s tím, že chceme napravit reputaci po domácím zápase s Uherským Hradištěm. To se nám po celou dobu dařilo. V kabině jsme si řekli pokyny a kluci je dodržovali. Dobře jsme pracovali v obraně s možnostmi chodit do brejků. Ani jsme nebyli moc pod tlakem. Hodně nás ale mrzí ten závěr. Bylo tam pár drobných chyb, které domácí potrestali. Co se týká našeho vyloučení před čtvrtým gólem, tak to bylo odpískáno velice přísně. Navíc si nejsem jistý, jestli to byl vůbec faul. Na to se ale vymlouvat nemůžeme.