Čtvrté hanácké derby patřilo Prostějovu. Zubři s ním padli poprvé od loňského února

P r o s t ě j o v – Na poslední hanácké derby základní části došlo ve 40. kole WSM ligy. A oproti předchozím třem pikantním duelům mělo jiný konec. Z vítězství se tentokrát radují prostějovští Jestřábi, tým Zubrů jim v celkovém součtu podlehl přesně po jedenácti měsících. Přerov na ledě svého regionálního rivala po dramatické zápletce prohrál 4:6, bilance vzájemných zápasů s Prostějovem však v letošní sezoně přesto vyznívá pro něj.
40.kolo, středa 17.1.2018
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
6:4
(1:1, 2:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 19. Drtina (Divíšek, Nouza), 36. Luňák (Venkrbec), 38. Divíšek (Nouza, Venkrbec), 41. Ščotka, 42. Rašner (Švec, Prokeš), 59. Venkrbec (Neužil) – 14. Plášek (Pšurný, Pala), 43. Illo (Zbořil, Procházka), 46. Pšurný, 58. Doležal (Sýkora, Šlahař). Rozhodčí: Čech, Skopal – Reich, Otáhal. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3187. Střely na branku: 19:33. Zblokované střely: 6:2. Vhazování: 38:25. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:4, 6:4.
Neužil – Mikliš, Kolář, Ščotka, Havlík, Žovinec, Rašner, Drtina – Starý, Divíšek, Nouza – Dvořáček, Venkrbec, Luňák – Prokeš, Meidl, Švec – Zabloudil, Voženílek, Nestrašil
Klimeš (42. Šimboch) – Malina, Chmelíř, Zbořil, Novotný, Pala, Lenďák, Padrnos – Doležal, Sýkora, Šlahař – Plášek, Pšurný, Plášek ml. – Illo, Procházka, Goiš – Dvořák, M. Kratochvíl, Navrátil

Úvodní minuty byly opatrné z obou stran. Střelou ze zákrytu otestoval Neužila Pšurný, brankář Klimeš naproti čekal na větší práci do deváté minuty, kdy se jeho tým bránil v oslabení. Kromě nápřahu Drtiny ale Zubrům nic nehrozilo. Po půli třetiny si přesilovku zahrály i modrožluté barvy a brzy slavily úspěch. Do přečíslení se dostal Pšurný s Karlem Pláškem starším, na nějž Neužil nemohl dosáhnout.

Skvělou pozici si zakrátko vytvořil Dvořák, vedení ale nenavýšil. Šanci na skórování dostali Prostějovští v závěru třetiny v podobě druhé početní převahy a tentokrát už byli úspěšní. Během signalizované výhody navíc napřáhl na modré Marek Drtina a Klimeše propálil. Jestřábům se tak výhoda nerušila a 38 vteřin přesilovky si přenesli i do druhé části.

Chvíli po buly byl nebezpečný přerovský Malina, gólman Klimeš pak akrobatickým zákrokem zneškodnil Starého. Procházka ve 26. minutě vystihl domácí rozehrávku, ale neuspěl. Zmařenou šanci mohl Přerov opravit v další dvouminutovce, ale na Prostějov štěstěna nezanevřela. Hostující Zubři měli v druhé fázi navrch, Navrátil ujel v brejku, ale též neskóroval.

Obraz druhé třetiny byl mnohem zajímavější, Prostějovští však vytěžili z minima maximum. Ve vlastním oslabení pláchl Lukáš Luňák a naznačením přechytračil Klimeše, o chvíli později proměnili domácí druhou power-play – trefou do odkryté klece z hole Tomáše Divíška. Zubři poněkud znejistěli a do poslední třetiny potřebovali zlepšit koncovku.

Jejich nástup ale ideální nebyl. Po necelé minutě nápřahem z dálky zvýšil vedení Prostějova Jan Ščotka. O minutu později to bylo už 5:1. Chybu v zadních řadách Zubrů potrestal Alex Rašner. Třetí třetina věstila brankové hody, obratem se za Přerovany prosadil Radoslav Illo, který tečoval střelu Zbořila. Ve 46. minutě se famózní akcí zaskvěl Roman Pšurný. Z vlastního pásma pronikl mezi třemi soupeři a propálil Neužila.

Přerov se nastartoval a opět byl lepším mužstvem. Krátce před koncem vsítil kontaktní branku Tomáš Doležal a zadělal na pořádné drama. Šťastnější Jestřábi si však vedení pojistili trefou Matouše Venkrbce do odkryté klece a poprvé v letošní sezoně zvítězili v hanáckém derby.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Soupeř ukázal, že má obrovskou sílu!!! My jsme do zápasu vstoupili se zbytečným respektem. Do hry nás paradoxně dostali naše chyby, které soupeř nevyužil a naopak jeden gól inkasoval. Za stavu 5:1 začali někteří hráči své umění přetvářet, jako by měli zítra hrát v NHL. Tohle se mi opravdu nelíbí. Je to poněkolikáté v sezóně. Za stavu 5:3 to pak bylo z NHL do druhé ligy. Určitě se k tomu ještě vrátíme. Nicméně hráčům děkujeme za tři body a fanouškům za skvělou diváckou kulisu.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Dnešní zápas byl na poměry WSM ligy velmi kvalitní. Kulisa byla výborná, věřím, že si to diváci užili. Do utkání jsme vstoupili dobře, soupeře jsme do úvodního tlaku nepustili. Bohužel utkání rozhodly klíčové momenty ve druhé třetině, kdy jsme měli obrovské šance. Soupeř nás z minima šancí trestal a dal nám gól na 2:1 v naší přesilovce. Kdybychom z toho tlaku dali branky my, tak se zápas vyvíjel jinak. Do poslední třetiny jsme vstoupili špatně, ale musíme pochválit naše hráče, že utkání nezabalili a bojovali až do konce. Při troše štěstí jsme ke konci mohli srovnat, ale soupeř byl dnes produktivnější a gratulujeme mu k výhře.