Vzpomínky na I.NHL - díl 8 Střed tabulky houstne

P ř e r o v - Počátek února 1978 přinesl Meochemě konečně na hokejky jejich hráčů zase více přesnosti a jistotu. Znovu se začalo hojně bodovat a to dokonce i na ledě silných soupeřů. Zdálo se, že zlepšený výkon definitivně zbaví Meochemu problémů se záchranou v soutěži, kterou si díky špatným výkonům ve třetí části soutěže značně zkomplikovala. Ve středu tabulky to však mezitím extrémně zhoustlo. Mezi čtvrtým a desátým místem byl totiž jen malý bodový rozdíl a protože úspěchů dosahovali i konkurenti Přerova ze zmíněné „sedmičky“, s postupem času se tento rozdíl ještě zmenšil. Boj o klidné 9.místo začal být ostrý jako břitva.

Díl 8 - Střed tabulky houstne

V dnešním díle si přiblížíme situaci, která nastala uprostřed tabulky na startu poslední čtvrtiny I.NHL 1977-1978 a povíme si jak si v tomto prostředí vedlo Meo v dalších osmi zápasech.

Prvním sestupujícím je Kladno B

Na počátku závěrečné čtvrtiny I.NHL ročníku 1977-1978 vypadala situace v soutěži takto : Jihlavě B, která vedla větší část sezóny tabulku, začal docházet dech a na vedoucím postu ji vystřídala Opava, za níž se držel v těsném závěsu Gottwaldov. Velmi to však začalo „houstnout“ uprostřed tabulky. Chomutov, který byl v první polovině soutěže ještě v pásmu sestupu, obrovským vzestupem formy ve třetí čtvrtině, kde prohrál jediný zápas, postoupil v tabulce až na čtvrté místo, ale na vedoucí trio již měl ztrátu značnou. Měl 37 bodů, další tři body na něj ztrácelo trio Ústí, Liberec a Milevsko, které drželo jiný primát : za uplynulé tři čtvrtiny doma prohrálo jediný zápas. Na osmém až desátém místě byly celky s 31 body v pořadí Přerov, Ingstav a Olomouc. Předposlední Karviná, která byla na sestupové pozici, ztrácela na desátou Olomouc 8 bodů a poslední Kladno B získalo za uplynulých 33 kol pouze 9 bodů, což znamenalo již nyní jistý sestup do II.NHL. Poslední dva celky po skončení soutěže padaly se stoprocentní jistotou. Co bude ale s desátým celkem ? A kdo jím bude ? Pokud by z nejvyšší soutěže totiž spadl český celek, desátého v I.NHL by zachránil jen postup vítěze české I.NHL do vyšší soutěže. Jistotu v setrvání v soutěži tedy zajišťovalo až deváté místo. Situace Přerova tak byla na startu poslední čtvrtiny soutěže díky krizi ve 3.čtvrtině velmi obtížná a vše se tedy soustředilo na jediný cíl - vyhnout se nebezpečnému desátému místu.

Další debakl v Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem se Přerovu v sezóně nedařilo, v předchozím zápase na ledě severočeského mužstva utrpěl debakl 5:0 a velmi podobně to skončilo i poslední lednový den roku 1978.

34.kolo     31. ledna 1978
Ústí nad Labem - Meochema     7 : 2

Tak jako v naprosté většině zápasů třetí čtvrtiny soutěže, i v tomto utkání se Meo ujalo zásluhou Trnky v první třetině vedení a výsledek udrželo do konce úvodní dvacetiminutovky. Poté však začalo Meo chybovat a ve druhé třetině inkasovalo hned čtyři góly. V poslední třetině přidalo Ústí nad Labem další tři a za Meo dokázal snižit už jen Trnka. Třetím debaklem v I.NHL z toho druhým na ústeckém ledě ale naštěstí skončilo nepříjemné období herní krize a začalo se „blýskat na lepší časy“.

První desítka v I.NHL

5.února začala série úspěšných výsledků Meo a hned v prvním z těchto zápasů se přerovské obecenstvo dočkalo v I.NHL první desítky.

35.kolo     5. února 1978
Meochema - Karviná     11 : 2

V Karviné, která spolu s Kladnem B uzavírala tabulku I.NHL 1977-1978, utrpělo Meo před vánocemi 1977 zatím největší debakl v soutěži a v posledním vzájemném zápase sezóny to svému soupeři dokázalo vrátit i s úroky. Úvod zápasu byl ale překvapivý. Již v první minutě ujel obraně domácích Winkler a Karviná se rychle ujala vedení 0:1. Zatímco ale v předchozích zápasech většinou Meo dobře začínalo a s postupem času to šlo s její hrou dolů, v tomto zápase to bylo naopak. Meochema hrála rychle a bojovně. Ještě do konce první třetiny brankami Řezáče a Trnky otočila utkání na 2:1. Hned v první minutě druhé třetiny zvýšil na 3:1 Luzar a Meo se rozehrálo k velkému výkonu. V ostrostřelbě byl známý bývalý reprezentační brankář Lacký, který se nechal ve 30.minutě vystřídat Svobodou. V druhé třetině ještě Přerov Karviné přidal dalších 5 branek, o něž se podělili 2krát Franěk, Luzar, Svoboda a Krejčíř a ta tak skončila drtivým rozdílem 6:1 ! V poslední třetině nejdříve dvě branky přidali Ovčáček a Krejčí. Kýžené první desítky v I.NHL se obecenstvo dočkalo ve 45.minutě. Zápas byl nakonec pokažen v čase 54.41 rvačkou. Hlavní rozhodčí Knecht, jemuž asistovali Mailwalder a Sýkora, vyloučil na 5 minut Luzara s Řezáčem na přerovské straně a Skulinu s Trojanským na karvinské. Téměř až do konce utkání se tedy hrálo na obou stranách ve třech, protože tehdy ještě pravidlo o souběžnosti trestů neplatilo a Trnka uzavřel na prořídlé ledové ploše na konečných 11:2 pro Meo. 3200 diváků bylo spokojeno hlavně tím, že domácí vydrželi hrát ve vysokém tempu tentokrát až do závěrečné sirény. Poměr vyloučených byl 6:7.

36.kolo     8. února 1978
Jihlava B - Meochema     1 : 2

Meochema podobně jako s Karvinou začala špatně a od 8.minuty gólem Kasíka prohrávala 1:0. Navíc gólem, který inkasovala při vlastní přesilovce. Její výkon však s postupem času šel zase navrch a tak těsně před koncem 2.třetiny naprosto zaslouženě vyrovnala na 1:1 gólem Czyže. V poslední třetině to vypadalo dlouho na remízu, ale v 56.minutě vstřelil vítězný gól na 1:2 Řezáč. Na trestnou lavici posílal rozhodčí Konopka častěji domácí tým, poměr vyloučených byl 7:3, přesilovku nevyužilo žádné mužstvo. Asistenty dělala hlavnímu rozhodčímu dvojice Pluhař, Bednář. Na utkání se přišlo v Liberci podívat pouze 100 diváků.

37.kolo     12. února 1978
Opava - Meochema     2 : 2

V Opavě se zrodilo největší překvapení 37.kola I.NHL. Hráči Meochemy na ledě vedoucího týmu perfektně plnili taktické pokyny, dobře zahrál útok, dosud nejlepší výkon podali obránci, kteří také vstřelili oba přerovské góly a velkou oporou byl i tentokráte brankář Fous. Již ve 3.minutě zápasu skóroval Franěk, opavský Dobruš ale ještě do konce první třetiny vyrovnal na 1:1. Druhou třetinu vyhrála Meochema 0:1 brankou Svobody a tak od 38.minuty byl stav utkání 1:2. V poslední třetině zformovala Opava z nejlepších hráčů jen dvě útočné řady a po velkém tlaku na přerovskou branku se jí podařilo gólem Dobruše v 57.minutě zachránit alespoň bod. Utkání řídila trojice sudích Pecina, Pospíšil a ing. Štenička, kteří vyloučili Opavě 3 a Přerovu 4 hráče. Jedinou přesilovku využilo Meo. Slibně se lepšící Meochema odsunula skvělým výkonem dosud vedoucí Opavu na druhé místo za Gottwaldov, který už se potom na první příčce definitivně „zabydlel“. Sama však s 36 body zůstala na osmé příčce.

Druhým sestupujícím bude Karviná

38.kolo odsoudilo k sestupu do II.NHL další mužstvo a to Karvinou. Ta prohrála doma těsně s Ingstavem a už nemohla ani kdyby vše vyhrála na 10.místo, kde by se teoreticky mohla zachránit, dosáhnout. A jak víme, desátá příčka taky hodně pálila …

38.kolo     15. února 1978
Meochema - Kladno B     6 : 1

Přerov i tentokrát poslal svého soupeře z posledního místa tabulky domů s debaklem. Ale lehké vítězství to nebylo. Kladno B dlouho tlaku Meo vzdorovalo. Přitom využívalo každou příležitost k protiútokům a brankáře Fouse dokonale prověřilo. Skóre otevřel ve 14.minutě Luzar. Definitivní klid přišel na hokejky hráčů Meo ale až v polovině utkání. Ve 31.minutě skóroval Řezáč, o dvě minuty později Franěk a za další tři opět Luzar. Teprve za stavu 4:0 zkorigovali stav hosté, když ve 38.minutě vstřelil jejich jediný gól Filip. V poslední třetině už Meo zápas v klidu dohrálo. Na 5:1 zvýšil ve 46.minutě Trnka a na 6:1 upravil v 57.minutě Ovčáček. Na vyloučené to bylo 9:7, hostující Filip inkasoval navíc pětiminutový trest, obě mužstva využila jednu přesilovou hru. Utkání řídili rozhodčí Friedrich – Štáva a Vaculík. Třebaže Meo v předchozích třech utkáních získalo 5 bodů, z toho tři na ledě dvou celků z vedoucí trojice soutěže, špatný výkon v domácích zápasech ve 3.čtvrtině a také skutečnost, že zde hrálo poslední mužstvo, způsobilo, že se na utkání přišlo podívat „jen“ 2700 diváků, což bylo nejméně za celou sezónu.

39.kolo     19. února 1978
Ingstav - Meochema     6 : 2

Až do poloviny zápasu mělo Meo velkou naději na úspěch. V první třetině se mistrně ubránilo 3 přesilovkám domácích a do šaten se po úvodní siréně šlo za stavu 1:1, když autorem přerovské branky byl Czyž. K nečekanému zvratu ve vývoji zápasu došlo v rozmezí 29. až 32.minuty, kdy se útočníkům Ingstavu dařilo lehce projíždět rozklíženou přerovskou obranou a Ingstav tak třikrát skóroval. Mezitím ještě brněnského gólmana překonal přerovský Stalčík. Za stavu 4:2 však Meo bylo nuceno v poslední třetině otevřít hru a zapomínalo bránit. Z přerovských hokejek se navíc vytratila i přesná střelba a domácí již zápas dovedli bez potíží k vítězství 6:2. I když v předchozích čtyřech zápasech Meo získalo 7 bodů, tato prohra způsobila pád na 9.místo tabulky. Šlo totiž stále o každý bod. Mezi čtvrtým Ústím nad Labem a desátou Olomoucí se po tomto kole rozdíl ztenčil na pouhé dva body !

40.kolo     22. února 1978
Meochema - Liberec     4 : 4

Pátý Liberec a deváté Meo byly celky, které se doslova „dusily“ v onom našlapaném středu a tak šlo v utkání, které sledovalo 3300 diváků, o velmi hodně. Jeho začátek se vyvíjel lépe pro Meo. Dvakrát v zápase vedlo a bez potíží přečkalo i několik oslabení. Nejdříve rozvlnil síť v liberecké bráně ve 3.minutě Luzar, o pět minut později vyrovnal liberecký Plíhal, ale v 10.minutě znovu skórovalo Meo, tentokrát zásluhou Krejčíře. Za tohoto stavu došlo asi ke klíčovému momentu zápasu. Trnka se dostal do vyložené šance a neproměnil ji. Jen o chvíli později si únik tentýž hráč zopakoval, tentokrát mu ve skórování zabránilo sražení hostujícím hráčem a píšťalka rozhodčího zůstala němá. Přerovské ochozy bouřily a v tu chvíli vstřelili hosté dvě branky. Nejdříve ve 14.minutě Kabeláč a jen o minutu později Hlaváček. Naštěstí se Krejčířovi podařilo dvě minuty před úvodní sirénou alespoň vyrovnat. Hned v první minutě druhé třetiny ale využili hosté zásluhou Vávry přesilovku a opět se ujali vedení 3:4. Poslední gól zápasu padl už ve 29.minutě. Na 4:4 vyrovnal Šrom. Druhá půle patřila Přerovu, vyvinul velký tlak ale nedokázal využít ani své přesilovky. Utkání řídili rozhodčí Tatíček, Řešátko, Bureš, vyloučili 5 domácích a 6 hostujících hráčů. Ztráta bodu odsunula Meo až na kritické 10.místo s 39 body, ale naděje, že se z ní dokáže ve zbývajících čtyřech zápasech "odlepit" byla veliká. S devátým Ingstavem mělo totiž stejný počet bodů, na Milevsko a Olomouc ztrácelo jediný bod, na Liberec a Chomutov dva, a na čtvrté Ústí nad Labem tři body.

Čtvrté hanácké derby v I.NHL

Přerovu se doposud nepodařilo Moru v I.NHL porazit. Prozatím s ní v této sezóně doma dvakrát remizoval 1:1 a 2:2 a v Olomouci prohrál 3:5. Smůlu Meo protrhlo až v tomto zápase.

41.kolo     26. února 1978
Olomouc - Meochema     1 : 2

Meo mělo velkou podporu v množství příznivců ve zcela vyprodaném hledišti olomouckého zimního stadionu a opět v brankáři Čestmíru Fousovi. Na výbornou to vycházelo tentokráte i zadákům. V první třetině nejdříve otevřel skóre „gólem do šatny“ přerovský Říha a ve 30.minutě zvýšil Řezáč na 0:2. Přerov dlouho tento stav držel a Moře se už podařilo pouze snížit Komínkem tři minuty před závěrečnou sirénou na 1:2. Domácí hráli 5 přesilových her, Meochema 3, žádný celek ale početní výhodu nevyužil.

Situace ve středu tabulky však zůstávala stále dramatická. Úspěch v Olomouci Meochemu vynesl se 41 body sice až na 6.místo, tedy na závěr horní poloviny tabulky, od kritického desátého místa v tabulce, na kterém bylo Milevsko, ji však dělil jen jediný bod ! V naprostém klidu nemohlo být ještě ani čtvrté Ústí nad Labem, které mělo náskok na desátého čtyři body. O tom jak Meo poslední tři klíčové zápasy zvládlo a jak to nakonec vše dopadlo si popovídáme zase příští čtvrtek.