Vzpomínky na I.NHL - díl 6 Přichází krize

P ř e r o v - Na počátku druhé poloviny soutěže se Meochemě přestává dařit. Je před vánocemi 1977. Meochema, která ve druhé čtvrtině soutěže nedovolila svým soupeřům odvést z přerovského ledu ani jediný bod, začíná doma ztrácet jeden bod za druhým. Ve třetí čtvrtině hrála na svém ledě šest utkání a jen jediné vyhrála ! Třetí čtvrtina soutěže se tak stala pro Meo s pouhými 2 vítězstvími a 8 získanými body nejhorším obdobím I.NHL ročníku 1977-1978.

Díl 6 - Přichází krize

V polovině soutěže patřilo Meochemě se 23 body a aktivním skóre 74:59 v tabulce 5.místo. Na mužstvo však závěrem roku začíná přicházet krize. Dnes si budeme vyprávět o prvních pěti zápasech druhé půle I.NHL 1977-1978.

Domácí prostředí přestává být silnou zbraní

Meo sice udrželo domácí neporazitelnost až do ledna 1978, avšak před vánocemi již jeho hra na domácím zimním stadionu přerovským divákům příliš nelahodila. Utkání většinou končila remízami, s Opavou v prvním zápase po Novém roce dokonce Meochema doma prohrála o 4 branky! Zatímco ve druhé čtvrtině Meo v pěti zápasech za sebou neztratilo doma ani bod, nyní pět zápasů za sebou doma nevyhrálo.

23.kolo     11. prosince 1977
Meochema - Ústí nad Labem     4 : 4

Na zápas s Ústím nad Labem, kde Meo v závěru října 1977 utrpělo debakl, se přišlo podívat 3900 diváků. Vrátit soupeřům krutou porážku se však nepodařilo. Přerov sice vedl, ale po zápase se body dělily. Ústí nad Labem tak bylo po 56 dnech prvním celkem, který v Přerově bodoval. Utkání bylo velmi rychlé, tvrdé a ze strany hostů docházelo až k hrubostem. Utkání řídila trojice Pecina – Štěnička a Pospíšil, autory branek Meo byli Czyž, Krejčíř, Buben a Svozil.

Další debakl

Mužstvo ztratilo doma celkem nečekaně bod s Ústím nad Labem, ale protože Karviná patřila na dno tabulky a Meo s ní vyhrálo prozatím oba zápasy, věřilo se, že v Karviné získá ztracený bod zpět. Zcela nečekaně tam však utrpělo dosud největší debakl v I.NHL a dokonce nedalo ani gól ! Byl to první signál, že něco není v pořádku.

24.kolo     14. prosince 1977
Karviná - Meochema     6 : 0

Utkání druhé poloviny soutěže se již hrávala ve středu a tenhle zápas hráčům Meochemy absolutně „nevyšel“. O záchranu bojující Karviná jim nadělila šest branek, o které se podělili Gurecký, Provazník, Kopřiva, Kozelek z trestného střílení, Trojanský a Svoboda. Všechny třetiny skončily shodně 2:0. Rozhodčí Vavrečka, Sýkora a Grochol vyloučili každému mužstvu po čtyřech hráčích. Domácí dokázali jednu přesilovku využít. Zápas sledovalo 900 diváků.

25.kolo     18. prosince 1977
Meochema - Jihlava B     1 : 1

S vedoucím celkem tabulky Meo zatím v I.NHL nebodovalo, odehrálo s ním však dva velmi vyrovnané zápasy, které ztratilo až v samém závěru. I nyní šlo o vyrovnaný zápas, který byl zároveň posledním mistrovským zápasem roku 1977. Přerovu se už bod podařilo vybojovat, ovšem bylo otázkou, zda to šlo brát za úspěch. Podobně jako s Ústím n.L. totiž Přerov vedl a utkání znovu nedotáhl do vítězného konce.

26.kolo     4. ledna 1978
Meochema - Opava     0 : 4

Průběh tohoto utkání I.NHL přivedl 3400 diváků do velkých rozpaků. Bylo hráno rychle, ale bezhlavě, bez přesných přihrávek, střelby i vtipných akcí. Z týmu Meochemy se vytratila tradiční bojovnost. Podprůměr ve výkonu ukázal zvláště začátek druhé třetiny, kdy Meochema hrála 5 minut přesilovou hru. Z ní, ani dalších pěti dvouminutových přesilovek nevytěžila jedinou branku. Po dvou třetinách ale ještě stále svítil na světelné tabuli stav 0:0. Hosté se však v poslední třetině vzpamatovali a během pěti minut nastříleli Meochemě čtyři góly, dvě dosud výbornému Fousovi (na snímku), dvě jeho náhradníku Plíhalovi. Asi třetina diváků předčasně odešla. Hlavní rozhodčí Kolář nasadil velmi přísný metr na domácí celek, na čarách mu pomáhali Šťáva a Vaculík. Po třech měsících tak skončila domácí neporazitelnost Meochemy a porážka o čtyři branky ji odsunula s 25 body na 7.místo.

27.kolo     8. ledna 1978
Kladno B - Meochema     2 : 5

Již čtyři zápasy nedokázalo Meo vyhrát. Navíc tři z těchto zápasů hrálo doma a v posledních třech utkáních dokonce dalo za 180 minut jediný gól. Na poslední Kladno B, s nímž mělo prozatím plný bodový zisk, jelo tedy s jediným cílem – znovu zvítězit a skončit toto nepříjemné období. Scénář předvánočního zápasu v rovněž se zachraňující Karviné se naštěstí neopakoval. O svém vítězství rozhodlo Meo třemi góly již v úvodní třetině. Její útok byl těžko k udržení. Hned v 1.minutě otevřel skóre Luzar, v 17.minutě přidal druhý gól Říha a o dvě minuty později skóroval opět Luzar na 0:3. Druhou třetinu vyhráli domácí 1:0, třetí třetinu Meochema 2:1 brankami Ovčáčka ze 45.minuty a Trnky z 56.minuty. Od vyšší porážky zachránil Kladno B brankář Karpíšek. Poměr vyloučených byl 7:5, obě mužstva využila po jedné přesilovce.

Po 27 odehraných kolech měla Meochema 27 bodů a patřila jí v tabulce 7.pozice. I když se na Kladně B vyhrálo, krize mužstva ještě neskončila. Mužstvo dál pokračovalo v nepřesvědčivých výkonech a v domácím prostředí stále body zbytečně ztrácelo. O zbývajících šesti zápasech 3.čtvrtiny si řekneme více zase za týden.