Vzpomínky na I.NHL - díl 4 Meo doma dlouho neprohrálo

P ř e r o v - Druhá čtvrtina I.NHL 1977-1978, o které si začneme povídat dnes, byla pro Meochemu nejúspěšnější částí celé sezóny. Získala v ní celkem 13 bodů, svým soupeřům vstřelila 39 branek a pouze 30 dostala. Druhá čtvrtina však pro ni příliš příznivě nezačala, spolu s posledním zápasem první čtvrtiny soutěže v Chomutově ji totiž čekala nejdříve série 5 zápasů, z nichž 4 hrála venku. Přerovu se v uvedených čtyřech zápasech nepodařilo zvítězit a navíc v jednom z nich utrpěl debakl. Od nešťastné domácí porážky s Ingstavem v 6.kole, které se hrálo 9.října 1977, si ale Meo drželo 12 týdnů domácí neporazitelnost a na kolena ho doma srazila až po Novém roce Opava.

Díl 4 - Meo doma 3 měsíce neprohrálo

Po čtvrtině soutěže patřilo Meochemě s 10 body šesté místo. V té druhé sice hrála více zápasů venku, které se ji zvláště na jejím záčatku příliš nedařily, doma však neztratila v prvních odvetných zápasech žádný bod. Před námi je dnes vyprávění o prvních šesti odvetách v I.NHL.

První debakl

V první čtvrtině soutěže Meo prohrálo pouze v Gottwaldově o dvě branky, všechny ostatní porážky byly jen o gól. V Ústí nad Labem, patřící do středu tabulky, však utrpělo zcela nečekaný debakl.

12.kolo     30. října 1977
Ústí nad Labem - Meochema     5 : 0

Utkání přitom nezačalo Meo nijak špatně a ze začátku utkání mělo i mírně navrch, postupně se však dostavoval pokles v kombinaci. Velkou slabinou byla střelba a to vše bylo vodou na mlýn domácího celku. Ten vyhrál první i druhou třetinu shodně 2:0, poslední 1:0. Ústí nad Labem tak celkem snadno přeskočilo v tabulce Meochemu, která naopak klesla s 10 body na 7.místo.

13.kolo     3. listopadu 1977
Meochema - Karviná     4 : 1

Hned v první minutě vyloučili rozhodčí po jednom hráči na každé straně. Sotva však bylo rozehráno 4 na 4, putovala na trestnou lavici další dvojice a při hře 3 na 3 se ledová plocha řádně vylidnila. Konto obou družstev zůstalo po první třetině čisté, hra nepřevýšila průměr. Ve druhé třetině to roztočila Meochema. Ve 23.minutě otevřel skóre Krejčíř, ve 32.minutě překvapil hostujícího brankáře Svobodu pěkným gólem z otočky Czyž a ve 34.minutě zvýšil už na 3:0 Kolda. To byl pro trenéry Karviné signal k výměně brankáře. Do její svatyně přijel bývalý československý reprezentant Lacký. Malý postavou, ale velký výkonem, stále ještě s populární přezdívkou „Prcek“. Hráči Meochemy jej dokázali překonat po zbytek zápasu jen jednou a to v 53.minutě obráncem Fraňkem. Jediný úspěch hostí zaznamenal po velkém boji v téže minutě Crha. Jinak jim střelbu znechucoval skvělým výkonem brankář Fous. V zápase vyloučili rozhodčí Froněk - Maywalder a Tomášek 19 hráčů, což byl v té době neobvyklý rekord. Jedinou přesilovku využili domácí, utkání sledovalo 3 400 diváků.

14.kolo     6. listopadu 1977
Jihlava B - Meochema     2 : 1

Když v nedělním utkání vstřelila Dukla Jihlava B v utkání I.NHL Meochemě již ve 3.minutě branku, předpokládali nejspíše její hráči spolu s 350 libereckými diváky hladké vítězství. Jihlava B totiž v té době vedla se 22 body tabulku I.NHL a v předchozím kole s ní hanácký rival Meochemy Mora Olomouc na vlastním ledě utrpěla debakl 1:10. To vše pasovalo domácí do role jednoznačného favorita zápasu. Lehké to však vojáci neměli a k dosažení těsného vítězství si pořádně propotili dresy. Meochema zahrála pozičně na výbornou a při troše sportovního štěstí mohla nejen uhrát remízu, ale klidně i zvítězit. Meo ještě v první třetině vyrovnalo na 1:1 Ovčáčkem a dlouho nerozhodný výsledek drželo. Druhá třetina skončila bez branek a vítězný gól vstřelila Dukla až v samotném závěru utkání. Meochema klesla v tabulce na 8.místo se 12 body a skóre 40:37.

15.kolo     10. listopadu 1977
Opava - Meochema     5 : 3

Utkání mělo podobné znaky jako to první v Přerově. Na obou stranách se projevovala maximální bojovnost a snaha po využití chyb v zadních řadách soupeře. Zkušenější Opava musela ze sebe vydat opravdu vše, aby ve svém prostředí uhájila oba body. Meochema měla opět vítaný doping v hledišti, kde byly stovky přerovských příznivců. Za Přerov skórovali Luzar, Řezáč a Buben. Poměr vyloučených byl 7:5, obě mužstva využila jednu přesilovou hru. Zápas s Opavou byl posledním z pěti zápasů, z nichž čtyři hrálo Meo na ledě soupeřů. Třebaže výsledky v Jihlavě B i Opavě nebyly špatné vzhledem k tomu, že se hrálo na ledě celků z čela tabulky, porážky v nich stály Meo další pokles v tabulce a to na 9.místo, které bylo do té doby nejhorším umístěním.

16.kolo     13. listopadu 1977
Meochema - Kladno B     7 : 3

V úvodu zápasu byla Meochema k nepoznání. Skřípalo to v souhře, nepřesná byla i střelba a nejistota v obraně. Nevyužity zůstaly i přesilovky 5 na 4 i 5 na 3 v 7. a 8. minutě. To vyhovovalo rychlému a obětavému soupeři, který přijel do Přerova se čtyřmi exligovými hráči. Ve 14.minutě konečně otevřel skóre Luzar, za minutu však hosté vyrovnali Tyburkem. Do druhé třetiny ale nastoupilo Meo jako vyměněné. Nejdříve sice ještě dovolilo skórovat kladenskému Plecitému, pak už ovšem spustilo svůj brankostroj. Ve 27. minutě nejdříve vyrovnal Trnka, o minutu později se už Přerov ujal vedení zásluhou Dvořáka. Slepenými góly Řezáče ve 39. a 40.minutě upravila Meochema stav na 5:2 po druhé třetině. V poslední třetině vystupňovali hosté bojovnost a hlavně obětavost. Přesto nejdříve znovu skórovali domácí. Ve 43.minutě se nádherným gólem od červené čáry blýskl Svoboda. Teprve ve 46.minutě hosté snížili na 6:3 Kašubou a vítězství 7:3 pojistil v 52.minutě Trnka. Na vyloučené to bylo 5:4, jedinou přesilovku využilo Kladno B. Utkání sledovalo 3700 diváků. Meochema postoupila po zápase se 14 body na 8.místo.

První Fousovo čisté konto v I.NHL

Meo sice vyhrálo již 6 zápasů, její brankář Fous byl vynikající a na všech vítězstvích měl velký podíl, dosud však ve všech zápasech minimálně jednou inkasoval. Poprvé nenašel kotouč cestu za přerovskou brankovou čáru až v 17.kole v Brně.

17.kolo     17. listopadu 1977
Ingstav Brno - Meochema     0 : 2

K tomuto zápasu I.NHL jeli hokejisté Meochemy s maximálním odhodláním vrátit svému soupeři nešťastnou porážku 4:5 na vlastním ledě ze 6.kola. Nemohli zapomenout, jak nastupovali do poslední třetiny proti Ingstavu Brno s vedením 4:1 a během šesti minut inkasovali 4 branky. A povedlo se ! V Brně dali přerovští hokejisté do boje celé srdce. Měli betonovou obranu s nepřekonatelným brankářem Fousem, útočníci přesně kombinovali i pohotově stříleli. V 16.minutě vstřelil vedoucí branku Luzar, ve 27.minutě následovala Říhova branka v přesilovce 5 proti 4. Neúprosný boj vyvrcholil v poslední třetině, všechny pokusy Ingstavu o zvrácení výsledku byly zlikvidovány a tak brankář Fous vychytal svou první nulu v I.NHL. Domácí byli na trestné lavici o něco málo častěji než Meo (5:4). Utkání sledovalo v hledišti asi 600 diváků, z nichž nadpoloviční většinu tvořili Přerováci, kteří svému oblíbenému celku vytvořili domácí prostředí.

Dvě vítězství za sebou vrátily Meochemu v tabulce se 16 body a aktivním skóre 52:45 na 7.místo. O zbývajících pěti zápasech první poloviny I.NHL ročníku 1977-1978 si povíme více v 5.díle, který zveřejníme na našich stránkách opět ve čtvrtek.