Vzpomínky na I.NHL - díl 33 Konec sezóny 80-81 klidný

P ř e r o v - V první polovině února 1981 boj o záchranu ve skupině B vrcholil. Hlavními aktéry byla sice Kopřivnice s Mladou Boleslaví, ale zcela bez starostí ještě stále nemohla být ani Meochema. Po velmi slabé druhé polovině ledna 1981, v níž Meo 5 kol za sebou vůbec nebodovalo, se jí totiž Kopřivnice s Mladou Boleslaví, které naopak sbíraly body "ve velkém", značně přiblížily. Náskok Meochemy se 6 kol před koncem snížil ze dvanácti bodů jen na pět. Naštěstí ji nyní čekal odevzdaný soupeř z Vyškova a tak si další bodový zisk zajistila bez problémů. Navíc Kopřivnice nuceně stála a tak Meochemě definitivně zajistila účast v dalším ročníku I.NHL čtyři kola před koncem soutěže její překvapivá výhra ve Žďáru nad Sázavou. Ve skupině o záchranu nakonec skončila na 3.místě, celkově tedy osmá.

Díl 33 – Konec sezóny 80-81 klidný

6 kol před skončením soutěže patřilo Meochemě 3.místo ve skupině o záchranu, měla stále 25 bodů a od sestupového místa do krajského přeboru ji dělilo 5 bodů. Dnes dokončíme povídání o sezóně 1980-1981.

31.kolo          4. února 1981
Meochema – Vyškov          5 : 3

Poslední celek tabulky i výkony Meochemy v posledních kolech do ochozů přerovského zimního stadionu pochopitelně příliš nelákaly a tak toto utkání sledovalo za uplynulé čtyři roky v I.NHL nejméně diváků. Přišlo jen 750 nejvěrnějších. A ani v tomto zápase je Meo příliš nepotěšilo. Pouze úvod zápasu snesl trochu přísnější měřítka, Meo se během něj zásluhou Krejčíře a Hampela ujalo dvoubrankového vedení 2:0. Pak oba celky polevily a zbytek utkání byl hodně podprůměrný. Ve druhé třetině skórovali jedenkrát jen hosté, v poslední třetině bylo úspěšnější Meo, které ji díky gólům Trnky, Fraňka a Krejčíře vyhrálo 3:2. Celkově tak porazilo Vyškov 5:3. Paradoxem zápasu bylo to, že Meo hrálo 10 přesilovek, ale nevyužilo ani jedinou, zatímco při svém oslabení skórovalo hned dvakrát. Utkání rozhodovali rozhodčí Tomica - Machač a Postránecký.

Meo poslalo Vyškov definitivně do krajského přeboru

Vyškov měl sice s pouhými 14 body své dny "života" v I.NHL prakticky sečteny už dlouho, porážka s Meochemou však uhasila i poslední "plamínky" jeho naděje na záchranu. Předposlední Kopřivnice se 20 body sice stála, ale pátá Mladá Boleslav vybojovala bod v Hradci Králové za remízu 5:5. Měla tak již 22 bodů a lepší vzájemné zápasy s Vyškovem, který už měl hrát jen 4 zápasy. Ve třetím zápase tohoto kola prohrála doma Karviná se Žďárem 6:10. Meo si upevnilo své 3.místo ve skupině o záchranu a mělo 27 bodů.

32.kolo          8. února 1981
Žďár nad Sázavou - Meochema          2 : 5

V zápase nade všechny hráče na ledě vysoce "vyčníval" hostující brankář Gáj, který zlikvidoval mnoho vyložených šancí domácího týmu z bezprostřední vzdálenosti. Čisté konto si držel téměř celé dvě třetiny, než se jej domácím podařilo poprvé pokořit. To však již Meo v tu chvíli vedlo 0:3, protože hned v 8.minutě se prosadil před domácí brankou Šnábl, krátce po začátku druhé třetiny ve 23.minutě Luzar a ve 34.minutě se trefil Řezáč. Teprve ve 39.minutě pokořil Gáje Nejezchleb a ve 47.minutě vstřelil kontaktní gól domácích Poláček. Víc už ale přerovský brankář domácím nedovolil. O dvě minuty později znovu zvýšil na 2:4 Hampel a 5 minut před koncem vrátil Meochemě tříbrankové vedení Řezáč. Stav 2:5 vydržel až do konce utkání. Řídili ho rozhodčí Knecht - Deraha a Matějíček, vyloučili 5 domácích a 6 přerovských hráčů, přesilovky nebyly využity. Zápas sledovalo 1200 diváků.

Meo si definitivně zajistilo účast v dalším ročníku I.NHL

Vítězství Meochemy ve Žďáru nad Sázavou pro ni znamenalo definitivní záchranu v soutěži. Meo si dále ve skupině B o záchranu upevnilo 3.pozici a mělo již 29 bodů. "Zápas o 4 body" se odehrál v Mladé Boleslavi, kde spolu zápasil pátý celek tabulky se šestým. Tedy Boleslav s Kopřivnicí. Hrálo se o každý metr ledu, většinou o gól vedla Kopřivnice, ale ve 41.minutě vyrovnala Boleslav na 4:4. Do konce zápasu se stav už nezměnil. Předposlední Kopřivnice měla tedy 21 bodů a zbývaly ji dohrát 4 zápasy, Boleslav 23 bodů a chyběly ji 3 zápasy. To znamenalo, že oba celky mohly Přerov maximálně bodově dohnat a už nyní mělo Meo s oběma celky výrazně lepší vzájemné zápasy. Pro úplnost doplňme i výsledek třetího utkání 32.kola - Vyškov doma prohrál s Hradcem Králové 3:4, Karviná stála.

33.kolo          11. února 1981
Meochema - Karviná          1 : 0

950 diváků sledovalo utkání hrané jen z povinnosti. Jediný gólový úspěch zaznamenal hned v první třetině Bilík. Zápas řídilo trio Kopásek - Trněný a Mastný, udělili oběma celkům 4 dvouminutové tresty, které nebyly potrestány góly. Třetí vítězství v řadě posunulo Meochemu na chvíli ve skupině o záchranu se 31 body na 2.místo.

Kopřivnice dohání Boleslav, o druhém sestupujícím se rozhodne mezi nimi

Kopřivnice se po ztrátě bodu v Boleslavi, který mohl být klíčový, překvapivě trápila i doma s posledním Vyškovem. Dokázala ho porazit až gólem v poslední minutě zápasu jen 1:0 ! Protože ale Boleslav stála, znamenalo to, že oba celky rvoucí se o záchranu měly tři kola před koncem 23 bodů. Hradec Králové porazil doma Žďár 6:1 a se 29 body si definitivně zajistil účast v dalším ročníku I.NHL.

Ve 34.kole Meochema stála

34.kolo se hrálo 15.2.1981. Meochemě už o nic nešlo a v klidu odpočívala. Pauza vrátila Meochemu zpátky na 3.místo, protože Karviná porazila doma Hradec Králové 5:3. Zle si však v tomto kole "zatopila" Kopřivnice. Ve Žďáru sice odehrála vyrovnaný zápas, ale po měsíci poprvé prohrála, byť jen o jediný gól 5:4. Mladá Boleslav se ve Vyškově rychle ujala tříbrankového vedení, ale nakonec byla ráda, že udržela vítězství 2:3. Kopřivnici na ni tedy opět chyběly dva body a protože s ní měla horší vzájemné zápasy, musela v posledních dvou kolech získat povinně o tři body více.

35.kolo          18. února 1981
Hradec Králové - Meochema          5 : 4

Zápas byl vyrovnaný, oběma mužstvům už o nic nešlo. Vedení se ujali ve 4.minutě domácí zásluhou Soudka. Dvěma slepenými góly však Meo zápas brzy otočilo na 1:2. V 8.minutě totiž vyrovnal Luzar a minutu po něm se trefil mezi tři tyče i Krejčíř. Ve druhé třetině nejdříve Meochema zvýšila ve 25.minutě díky Hampelovi až na 1:3, ale své dvoubrankové vedení dlouho neudržela. Hned po 2 minutách snížil na 2:3 Biegl a ve 31.minutě vyrovnal Paleček. Nerozhodný stav vydržel i přes druhou přestávku a hned v úvodu poslední třetiny se ujali naopak dvoubrankového vedení domácí. Hned ve 41.minutě strhl vedení na stranu Hradce Biegl a o 4 minuty později stejný hráč zvýšil na 5:3 pro Hradec. Asi 10 minut před koncem ještě snížil Zubíček, ale na remízu už Meo tentokrát nedosáhlo. Zápas rozhodovali rozhodčí Kulíček - Fedoročko a Nepala, vyloučili oběma týmům po 4 hráčích a také na využití to bylo nerozhodně 1:1. Zápas sledovalo 400 diváků. Oba týmy si po tomto vzájemném zápase vyměnily místa v tabulce, Meo kleslo se 31 body na 4.místo.

Kopřivnice definitivně do krajského přeboru

Předposlední kolo definitivně rozhodlo i o tom, kdo doprovodí Vyškov na cestě do krajského přeboru. Tím smutným celkem se stala Tatra Kopřivnice. I když o jejím sestupu se rozhodlo definitivně teprve v tuto chvíli, do krajského přeboru ji poslal především slabý začátek bojů o záchranu. Po základní části byla v tabulce o záchranu pátá, o bod před Boleslaví. První čtyři kola ve skupině o záchranu však nebodovala a spadla pod ni. Zvláště hodně ji mohla mrzet domácí prohra s Boleslaví 2:4 ve 3.kole bojů o záchranu a debakl ve Vyškově 9:1 o kolo později. Především tyto dvě prohry ji "zlomily vaz". Její následná snaha o udržení v průběhu bojů o záchranu potom byla sice veliká a sympatická, ale i když v posledních 9 kolech prohrála jen jediný zápas, navíc velmi těsně až v minulém kole ve Žďáru, na záchranu už to nestačilo. V tomto kole sice vyhrála doma s Karvinou 5:3, ale Mladá Boleslav rozdrtila první Žďár 9:2 a tím si v I.NHL definitivně zachránila "kůži". Před posledním kolem měla totiž o dva body více než Kopřivnice a případná bodová rovnost po skončení soutěže by ji stačila. Kopřivnice se od té doby již nikdy do druhé nejvyšší soutěže nevrátila.

36.kolo          22. února 1981
Meochema - Kopřivnice          5 : 5

A právě na našem ledě se sestupující Kopřivnice loučila s I.NHL. Naši hráči zápas sice začali dobře a v 5.minutě gólem Zubíčka vedli 1:0, pak se však nechali zatlačit do defenzivy a góly začali dávat hosté. Mezi 10. a 16.minutou otočili průběh utkání dvěma brankami Smetany a jednou Kamráda až na 1:3. Teprve ve druhé třetině se nechali zase vidět i přerovští hráči. Ve 30.minutě proměnil sólový nájezd Hampel a o minutu později vyrovnal Šnábl. Asi dvě minuty před koncem druhé třetiny vstřelil čtvrtý přerovský gól Bilík. Ve 45.minutě už Meo vedlo po gólu Fraňka 5:3, ale pak se z ledu znovu vypařilo a zbytek poslední třetiny patřil Tatře. Dvěma góly ve 46. a 50.minutě stav utkání vyrovnala a protože už další gól žádný z týmů nepřidal, rozešly se oba celky smírně 5:5. Utkání řídila trojice Baldrych - Brok a Pospíšil. Poměr vyloučených činil 3:5, bez využití. I na poslední zápas sezóny přišlo jen torzo lidí, asi 750. Díky tomu, že Hradec stál, se Meo vrátilo ve skupině o záchranu na 3.místo.

Grussmann Martin

Podrobnější statistiky hráčů se nám bohužel nepodařilo získat.

Ostatní známé statistiky :

Doma Meo 9 krát vyhrálo, 3 krát hrálo nerozhodně a 5 krát prohrálo, mělo aktivní skóre 66:57 a v tabulce domácích zápasů obsadilo po základní části 8.místo. Venku Meochema zvítězila 5 krát, uhrála 1 remízu a 11 krát odešla poražena. V těchto zápasech měla pasivní skóre 47:60 a v tabulce zápasů venku skončila po základní části na 6.místě.

V této sezóně mívalo Meo nejsilnější první třetiny. Ze 33 zápasů (třetiny zápasu 2.kola v Opavě neznáme) v nich vyhrálo 16krát, 6krát remizovalo, 11krát prohrálo a celkově v ní mělo aktivní skóre 38:33. Nejhorší mívalo pro změnu druhé třetiny. V nich vyhrálo jen 8krát, 7krát hrálo nerozhodně a 18krát prohrálo. V nich mělo pasivní skóre 32:43. Ze třetích třetin Meo vyhrálo 12, 10 remizovalo a 11krát odešlo poraženo. Uhrálo v nich aktivní skóre 43:39.

Porovnání dosavadních ročníků I.NHL :

1977-1978 :    10. místo    41 bodů    (44 záp.)    skóre  136 : 136
1978-1979 :     9. místo    39 bodů    (44 záp.)    skóre  117 : 136
1979-1980 :     5. místo    43 bodů    (44 záp.)    skóre  157 : 140
1980-1981 :     8. místo    32 bodů    (34 záp.)    skóre  113 : 117

Návštěvnost

Návštěvnost zápasů byla pro oddíl asi vůbec největším zklamáním. Průměrná návštěvnost zápasů na přerovském zimním stadionu činila už jen 1400 diváků, což byl oproti předchozí sezóně další pokles o 150 diváků. Na začátku sezóny chodilo na domácí mistrovské zápasy ještě kolem 2000 diváků (i tak to v úvodu předchozích sezón bývalo daleko více), pozvolna návštěvnost začala klesat a na zápasy o záchranu už chodilo jen minimum diváků, kterých byla stěží čtvrtina z těch co chodívali pravidelně v prvním ročníku soutěže. Nejvíce diváků navštívilo doma i venku tradičně hanácké derby. Doma 2900, venku 4000. Pokud bychom tyto zápasy vynechali, nejvíce přerovské diváky přilákal Ingstav Brno a Opava (2050), nejméně pak na konci sezóny Vyškov a Kopřivnice (jen 750). Na Přerov se venku chodívalo dívat kromě Olomouce nejvíce lidí ve Žďáru nad Sázavou (2800), nejméně Meo přitahovalo fanoušky Ingstavu Brno a Hradce Králové (jen 400). Návštěvnost venkovních zápasů Přerova mírně vzrostla na 1150 (o 50 více než v přechozím roce).

Hodnocení sezóny trenérem Meochemy Přerov, prof. Josefem Podlahou

"Přípravné období bylo zahájeno podle plánu v začátku měsíce května 1980. Zátěž v přípravném období byla stanovena mírně nad úrovní v předešlém roce. Hráči se přípravy zúčastňovali pravidelně a přistupovali k plnění úkolů odpovědně. Nedostatkem této fáze přípravy byla neúčast některých hráčů, se kterými jsme počítali do základního kádru družstva (Gáj, Luzar, Grussmann, Vavruša). Po dovolené v měsíci červenci 1980 přešlo mužstvo na led, kde absolvovalo předzávodní období. Náplní byl trénink na ledě kombinovaný s tréninkem na suchu a posilováním. V rámci této přípravy mužstvo sehrálo řadu přípravných zápasů se střídavými výsledky. Absolvovalo i zájezd do Polska, který měl prověřit především připravenost a posloužit k sehrání jednotlivých pětek. Tento záměr byl ale splněn jen částečně kvůli absenci několika hráčů.

Do závodního období vstupovalo družstvo s cílem umístit se do pátého místa v tabulce a postoupit tak do finálové skupiny soutěže. Stanovený cíl se nepodařilo splnit, protože mužstvo ještě nebylo především v úvodu soutěže kompletní, probíhala stále ještě složitá jednání o přestupech a s tím související opožděný nástup do soutěže (Luzar) nebo odchod od našeho oddílu (Mareček), což vyvolalo v mužstvu nedobrou atmosféru. Negativně dále působilo to, že nebyly vytvořeny odpovídající podmínky pro přípravu na jednotlivé zápasy, zvláště pro 6 hráčů, kteří do Přerova dojíždějí. Pro udržení, případně další růst výkonnosti družstva bude nutné dále zkvalitňovat tréninkový proces , zaměřit se na doplnění a omlazení mužstva, aby nebyla porušena jeho kontinuita, vytvořit dobré podmínky pro hráče nejen stávající, ale i ty, co do Přerova příjdou. Do družstva dospělých je potřeba zařazovat ale především vlastní odchovance, na kterých by měl být v budoucnu lední hokej v Přerově postaven."

Kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže

V kvalifikaci o nejvyšší hokejovou soutěž se vítěz české I.NHL Zetor Brno střetl s vítězem slovenské SNHL PS Poprad. Kvalifikace se hrála i v tomto popisovaném ročníku na 3 vítězné zápasy. Po vítězství 3:2 na zápasy ( z pohledu Zetoru - 3:1 v Popradu, 2:3 po prodl. v Brně, 3:4 v Popradu, 5:2 v Brně a 4:3 na neutrálním ledě v Ostravě) se Zetor Brno po roce znovu do 1.hokejové ligy vrátil.

Tímto končí naše povídání nejen o čtvrtém ročníku Meochemy v I.NHL, tedy o ročníku 1980-1981, ale i naše vyprávění v tomto kalendářním roce. Ve vzpomínkách na I.NHL je nyní na řadě nejúspěšnější sezóna Meochemy v její více než osmdesátileté historii, sezóna 1981-1982. Na tu si ale musíte počkat až po skončení nadcházející sezóny do dubna 2012.