Vzpomínky na I.NHL - díl 31 Začínají boje o záchranu

P ř e r o v - 22.kolem skončily v neděli 14.prosince 1980 základní části obou skupin I.NHL 1980-1981 a tím se zároveň uzavřely i hokejové souboje týmu mužů v kalendářním roce 1980. Nyní všechny hráče čekaly 3 týdny volna. Po Novém roce se měla rozjet druhá část soutěže, která se hrála už ve třech různých skupinách. Finálovou skupinu hrálo deset týmů (z obou skupin pět nejlepších celků), ve zbývajících dvou skupinách hrálo po sedmi celcích o záchranu. Meo se bohužel do finálové skupiny neprobojovalo, ale startovní pozici v bojích o záchranu mělo výbornou. Od sestupové pozice ho dělilo už před samotným začátkem bojů o záchranu celých 8 bodů a na počátku této části navíc předvádělo celkem dobrý výkon, takže svůj náskok dokázalo poměrně brzy ještě o dost zvýšit.

Díl 31 – Začínají boje o záchranu

Po skončení základní části patřila Meochemě 8.příčka se 20 body. Na postupové místo do finálové skupiny tedy nedosáhla a byla odsouzena pouze k "bojům o záchranu". O tom, jak probíhala první kola těchto bojů si budeme povídat v tomto díle.

Tabulky jednotlivých skupin před zahájením druhé části I.NHL 1980-1981

Finálová skupina

Do finálové skupiny postoupilo 5 nejlepších celků z obou skupin. Získané body i skóre se ponechávaly a nová tabulka tak vznikla smícháním výsledků těchto 10 celků dohromady :

10. Liberec            22      11      3       8       96:78       25

Finálová skupina nyní probíhala dvoukolovým systémem každý s každým, hrálo se tedy dalších 18 zápasů. Po jejím skončení měl vítěz postoupit do kvalifikace o postup do nejvyšší hokejové soutěže, tehdy nazývané "1.hokejová liga".

Skupina A o záchranu

Ve skupině A o záchranu hrály celky ze skupiny A, které se v základní části umístily na 6. až 12.místě. Získané body i skóre se ponechávaly a nová tabulka tak vznikla "odřezáním" prvních pěti celků skupiny A po základní části :

Skupina B o záchranu

Nás pochopitelně nejvíce zajímala tato skupina. V ní hrály o záchranu celky ze skupiny B, které se v základní části umístily na 6. až 12.místě. Také v této skupině se samozřejmě získané body i skóre ponechávaly a nová tabulka vznikla "odřezáním" prvních pěti celků skupiny B po základní části :

7. Vyškov             22       4      2      16       61:119      10

V obou skupinách hrálo sedm celků mezi sebou dvoukolově každý s každým. Tak vzniklo celkem 14 dalších kol. Protože počet celků v obou skupinách byl ale lichý, znamenalo to, že v každém kole vždy musel jeden celek stát a ke svým výsledkům po základní části si mohl v bojích o záchranu připsat výsledky jen ze 12 zápasů. V obou skupinách o záchranu sestupovaly do krajských přeborů poslední dva celky.

Výchozí pozice Meochemy je vynikající

Pokud se tedy chtělo Meo zachránit, muselo po následujích bojích skončit nejhůře páté. Předpoklady k tomu mělo však vynikající. Od 6.místa ho už na začátku dělilo celých 8 bodů, s posledními 3 celky zatím v základní části získalo plný počet 12 bodů. I to mohlo hrát důležitou roli, kdyby náhodou po skončení bojů o záchranu mělo stejný počet bodů jako předposlední tým tabulky.

23.kolo          4. ledna 1981
Meochema - Mladá Boleslav          4 : 1

Jako první přivítalo Meo doma předposlední celek tabulky Mladou Boleslav. Utkání bylo rychlé, bojovné a pohledné. V první třetině se však Meochema nedokázala dostat do potřebného tempa a hosté hned v 6.minutě udeřili Škaloudem. Jejich vedení naštěstí ale nevydrželo dlouho a o 4 minuty později vyrovnával na 1:1 Franěk. V 18.minutě mohl strhnout vedení na stranu Přerova ze sólového nájezdu Hampel, ale neuspěl. Teprve ve druhé třetině se Meo "zahřálo" na provozní teplotu a soupeře dlouhé minuty do své třetiny vůbec nepouštělo. Naopak velmi hodně útočilo na boleslavskou svatyni a vyplatilo se to ve 28.minutě, když díky Řezáčovi se poprvé ujalo v zápase vedení 2:1. Úder pod pás pak svému soupeři zasadila Meochema dvěma slepenými brankami ve 34.minutě, jejímiž autory byli Zubíček a Dvořák. Stav 4:1, který od té chvíle svítil na tabuli se již nezměnil, i když šance na to Meo mělo i v poslední třetině a svou převahu už gólově nevyjádřilo. Například v 53.minutě neproměnil sólový nájezd Řezáč a 3 minuty před koncem stejnou situaci zahodil už podruhé v zápase Hampel. Na výši vítězství ale nezáleželo, takže to žádné diváky nijak nemrzelo. Utkání bylo hodně pošramoceno v posledních 10 minutách, kdy hosté hru velmi přiostřili a tak rozhodčí Tomica - Kovář a Ondra, kteří do té doby v čistém utkání nemuseli téměř vylučovat, měli nejvíce práce až v závěru zápasu. Velkou část zbývajícího času se hrálo s velkým počtem vyloučených hráčů. Často 3 na 3 nebo některý z týmů hrál přesilovku 4 na 3. Celkem bylo vyloučeno na obou stranách po 5 hráčích, jedinou přesilovku využilo Meo. Na utkání se přišlo podívat 1000 diváků.

I ostatní výsledky hrály Meochemě do karet

Poslední tři týmy tabulky začínaly venku na ledě lepších týmů. Ty svou pozici podobně jako Meo v tomto kole obhájily a tak Hradec Králové porazil desátou Kopřivnici 6:2 a Karviná po velkém boji zdolala poslední Vyškov 4:3. Meochemě tak se 22 body patřilo i po tomto kole 3.místo a na sestupové místo měla náskok již 10 bodů. O záchranu zatím nehrál jen Žďár nad Sázavou.

24.kolo          7. ledna 1981
Vyškov - Meochema          2 : 4

Ve druhém utkání ve skupině o záchranu zamířilo Meo na led posledního Vyškova. Hlavní hvězdou zápasu byl brankář Meochemy Gáj, který zlikvidoval velké množství pokusů domácího týmu. První třetinu tak vyhrálo Meo dvěma góly Luzara nad svým soupeřem 1:2. Za něj byl úspěšný jen Konzal. Ve druhé třetině se diváci, jejichž počet se nám nepodařilo zjistit, gólu nedočkali a o konečném výsledku tak rozhodla až poslední třetina, kterou vyhrál zásluhou Dvořáka a Hampela Přerov rovněž 1:2. Jediného úspěchu Vyškova docílil v této části hry Kalina. Zápas rozhodovala trojice Šťáva - bratři Oujezdští, oba týmy byly shodně 6krát vyloučeny a oba jedenkrát za faul potrestaný vyloučením zaplatily inkasovaným gólem.

Na předposledním místě dochází k výměně

V tomto kole stála Kopřivnice a to se jí stalo osudným. Měla stále jen 13 bodů a Mladá Boleslav, která na ni ztrácela před 24.kolem jeden bod, vyhrála doma s Hradcem Králové 8:5. K výměně došlo i na čele této tabulky neboť první Žďár prohrál doma s druhou Karvinou 4:6. Meochema zůstala se 24 body třetí, ale náskok na předposlední místo se opět zvýšil - už na 11 bodů.

25.kolo          11. ledna 1981
Meochema - Žďár nad Sázavou          5 : 5

Utkání přineslo celou řadu napínavých okamžiků. Meochemě se nepovedl začátek utkání. Rychlí a technicky vyspělejší hosté, kteří byli doplněni deseti bývalými brněnskými hráči, se brzy ujali dvoubrankového vedení. Nejdříve skóroval ve 2.minutě Strouhal a o tři minuty později se před Gájem prosadil Prachař. Za brankou hostí se červené světlo rozsvítilo až v 18.minutě po akci Hampela. Po první třetině tak byl stav zápasu 1:2. Ve druhé třetině hrálo Meo s velkou obětavostí a herně se svému soupeři zcela vyrovnalo. Střeleckou mušku ale měli lepší hosté a tak své vedení dokonce zvýšili ve 23.minutě Medlíkem na 1:3. Poslední třetina měla zcela ojedinělý průběh. Ve 43.minutě se 1100 diváků dočkalo kontaktního gólu při přerovské přesilové hře z hole Bilíka. Snaha domácích byla obrovská, ale stav 2:3 se přesto dlouhou dobu nedařilo vyrovnat. A když se to konečně v 54.minutě podařilo Hampelovi, nerozhodný výsledek 3:3 vydržel jen několik desítek sekund. Pak opět strhl vedení na stranu Žďáru Bavor a o minutu později se po Prachařově pokusu radovali hosté již z dvoubrankového vedení 3:5. Do konce zbývaly sice už jen 4 minuty, ale domácí to ještě nevzdali. Dál bojovali a 2 minuty před sirénou jim i všem přerovským divákům vrátil naději Krejčíř, když snížil na 4:5. V poslední minutě se pak zásluhou Ovčáčka skóre spravedlivě znovu vyrovnalo na 5:5 a tímto výsledkem i utkání skončilo. Utkání rozhodoval jako hlavní rozhodčí Kittner, který udělil Přerovu 4 dvouminutové tresty, hostům dva dvouminutové a jeden čtyřminutový. Jednou si hráč hostů nemusel dosedět trest celý. Na čarách hlavnímu rozhodčímu asistovali sudí Sikora a Malý.

Meo se vzdálilo už na 12 bodů od sestupového místa

Poslední Vyškov prohrál v Hradci Králové 6:2 a předposlední Kopřivnice si znepříjemnila svou pozici dokonce na domácím ledě, kde prohrála s desátou Mladou Boleslaví 2:4. Díky tomu ztrácela na záchranu již 3 body a Meochema jich oproti ní měla dokonce o 12 více. S 25 body jí patřilo ve skupině B o záchranu stále 3.místo. Volno měla tentokrát Karviná a už si v klidu "brousila zuby" na další kolo, kdy měla hostit doma naše borce.

26.kolo          14. ledna 1981
Karviná - Meochema          5 : 3

Zápas nezačalo Meo špatně. Ve 12.minutě mu dobrá hra přinesla úspěch v podobě Luzarova gólu a protože se domácím nepodařilo až do první sirény nijak odpovědět, první třetina skončila vítězstvím Přerova 0:1. Ve druhé třetině však hlavní rozhodčí udělil přerovským hráčům tři osobní desetiminutové tresty. Potrestaní hráči v mužstvu citelně chyběli a domácí během této třetiny dokázali dát 4 góly. V poslední třetině sice opět byli na ledě více vidět hráči Meochemy, ale třetinu dokázali vyhrát góly Černého ve 48. a Řezáče v 58.minutě jen 1:2. Celkově tak utkání skončilo vítězstvím domácího celku 5:3. Podrobnější informace o vyloučených, jménech rozhodčích nebo počtech diváků se nám nepodařilo zjistit.

Situace v tabulce po 4 odehraných kolech skupiny o záchranu :

Meo sice prohrálo, ale pátá Boleslav stála a poslední Vyškov debaklem 8:1 vyprovodil ze svého ledu předposlední Kopřivnici. 12-bodový rozdíl se tedy nijak nesnížil :

7. Vyškov             26       5      2      19       76:134      12

Po čtyřech kolech ve skupině o záchranu si Meo drželo stále 3.místo a od sestupové pozice ho dělilo už 12 bodů. Tabulková matematika tak ukazovala, že Meo si definitivně zajistí účast v příštím ročníku I.NHL 1981-1982 buď 3 svými výhrami ze zbývajících 8 utkání nebo 3 porážkami předposlední Kopřivnice (která měla oproti Přerovu jeden zápas k dobru) a současně 2 porážkami posledního Vyškova nebo kombinací těchto variant dohromady. Mohlo se tak tedy stát ještě před začátkem druhé poloviny bojů o záchranu. O tom, jestli se to Meochemě podařilo nebo si svou záchranu ještě trochu zdramatizovala si povíme ale zase až za týden.