Vzpomínky na I.NHL - díl 30 Meo definitivně o záchranu

P ř e r o v – Končil listopad 1980. Zatímco v předchozích třech ročnících býval tento měsíc pro Meo vždy příznivým obdobím, tentokrát pro něj znamenal katastrofu v podobě 6 nevyhraných zápasů za sebou. Do konce základní části už zbývalo jen 5 kol a na finálovou skupinu ztrácelo Meo celých 8 bodů. Měla nějaká snaha vůbec ještě cenu ? I když se třeba v prvních polovinách zápasů Meochemy s Vyškovem a Kolínem zdálo, že už o nic nejde, snaha význam stále měla a veliký. Týmy, které se do finálové skupiny neprobojovaly, totiž pokračovaly v bojích o záchranu. Z obou skupin sestupovaly dva celky a Meo bylo po krizových 6 kolech od sestupového místa pouhé 2 místa a 2 body ! Jeho pohled na bodové zisky jednotlivých týmů se musel okamžitě přeorientovat opačným směrem ke dnu tabulky.

Díl 30 – Meo definitivně o záchranu

5 kol před skončením základní části patřilo Meochemě 9.místo, měla pouhých 12 bodů a od postupového místa do finálové skupiny ji dělilo celých 8 bodů. Dnes dokončíme povídání o základní části sezóny 1980-1981.

Pohled na dno tabulky nebyl vůbec příjemný

Každý bod měl stále velkou cenu i pro týmy, kterým pomalu dohasínaly i poslední teoretické naděje na postup. Po skončení základní části totiž tyto týmy měly pokračovat v soutěži boji o záchranu. Body získané v základní části se zachovávaly a tak se každý bod, který se podaří získat ještě v základní části, mohl v závěrečném zúčtování velmi hodit. Do této situace se dostala i Meochema Přerov. Oproti poslednímu Vyškovu měla jen o 4 body více a do krajského přeboru měl padat i předposlední tým, na který mělo Meo 5 kol před koncem základní části náskok pouhé 2 body ! A jak vlastně v tu chvíli konec tabulky vypadal ?

.....................................................................

Meochema – Vyškov          7 : 6

Na zápas se přišlo podívat 1200 diváků a v první polovině zápasu nemohli věřit svým očím. Meochema proti poslednímu Vyškovu zahájila zápas s velkou apatyí, jako by už o nic nešlo. Její slabý výkon byl snad ještě horší než v zápasech v Karviné a s Hradcem Králové. Hrála bez zájmu, nebyla schopná si vytvářet větší šance, zcela zahodila i přesilovku 5 na 3. Podobně jako s Hradcem Králové opět „hořela“ hodně obrana a vojáci z Vyškova, kteří dobře bruslili i stříleli, toho dokázali náležitě využít. Skóre otevřel ve 12.minutě Zeman, za další tři minuty zvýšil na 0:2 Červenka a jen o pár sekund později docílil třetího úspěchu Vyškova Kalina. V tu chvíli brankář Gáj opustil přerovskou svatyni a nechal se vystřídat Plíhalem. Ani to ale příliš nepomohlo, v 18.minutě přidal čtvrtý gól hostů Hovorka. Po odehraných 20 minutách tak svítil na světelné tabuli děsivý stav 0:4. Jako „píchnuté o šípkový trn“ vypadalo Meo i po přestávce. A když začínala druhá polovina utkání, dosáhl Vyškov ve 31.minutě další branku zásluhou Hovorky. Vedl tak již 0:5 ! Teprve nyní Meo „procitlo“ a jako by si uvědomilo, že se stále ještě hraje o hodně, přeřadilo konečně na „vyšší rychlostní stupeň“. Ve 37.minutě se konečně rozvlnila síť i ve vyškovské bráně po akci Trnky a za další dvě minuty snížil na 2:5 Žádník. Po druhé přestávce si obě mužstva vyměnila role. Meo nastoupilo do třetí třetiny s obrovským nasazením a hrálo v takovém tempu, že hosty před jejich brankou na dlouhou dobu doslova uzamklo a vytvořilo si tam střelnici. Poslední hosté dlouho nevydrželi. Byli zcela bezradní a tak jejich vedení začalo velmi rychle „hubnout“. Ve 46.minutě snížil na 3:5 Šnábl, o tři minuty později vstřelil kontaktní gól Šrom a jen o pár sekund později vyrovnal na 5:5 Luzar. Znovu „oživlé“ obecenstvo na chvíli zchladil v 51.minutě šestým vyškovským gólem Hovorka, ale už o minutu později vyrovnal na 6:6 za Meo Bilík. Převaha Přerova vydržela naštěstí až do konce zápasu, vítězný gól se ke skóre přičetl tři minuty před koncem po akci Luzara. Utkání rozhodovali rozhodčí Janů, Kovář a Slezák, vylučovalo se v poměru 3:4, hosté využili dvě přesilovky, Meo žádnou. 18.kolo zatím ještě neznamenalo pro Meo definitivně stop pro finálovou skupinu, 5. i 6.celek tabulky totiž prohrál, ale deficit 6 bodů na 4 zápasy už byl přeci jen příliš velký. Hodně však výsledek znamenal pro boj o záchranu. Díky němu Meo uteklo od sestupového místa na 4 body a se 14 body bylo stále na 9.místě.

Další kontumace výsledků

Po 18.kole došlo k další kontumaci výsledků. Jednalo se o již jednou zkontumovaný zápas 3.kola mezi domácí Karvinou a hostující Opavou. Dodatečně se totiž zjistily nějaké nedovolené skutečnosti i na straně Karviné a tak tento zápas nakonec dopadl zcela atypicky tak, že jej oba týmy prohrály 0:5. Protože Opava již tento výsledek měla započítán v tabulce od kontumace po 14.kole, u ní se již v tabulce nic nezměnilo. Karviné se dva body, které zadarmo získala kontumací zápasu s Opavou po 14.kole, odečetly a upravilo se i skóre. Pro Meo to však už nemělo prakticky žádný větší význam. 6-bodová ztráta se tím nijak nezmenšila.

Čtrnácté hanácké derby

Olomouc byla aktuálně třetí, ale stále byla ve hře o první místo v tabulce. Exligový Zetor Brno byl totiž sice suverénní doma, ale venku už několik bodů, zvláště v posledních kolech, poztrácel. Tabulku aktuálně vedl se 26 body Ingstav Brno, Mora měla se Zetorem Brno o bod méně. Všechny trumfy měla na své straně Mora, navíc měla výhodu domácího prostředí i když poslední hanácké derby hrané v Olomouci vyhrálo Meo 4:7. To bylo však už v předchozí sezóně.

19.kolo          4. prosince 1980
Olomouc – Meochema          4 : 2

Na 14.hanácké derby se přišlo podívat 4000 diváků. Olomouc šla do vedení už v 6.minutě gólem Srnce, ale Meo ještě stačilo po třech minutách vyrovnat zásluhou Šroma. Remíza vydržela téměř až do konce první třetiny, ale nakonec strhli vedení na svou stranu Mačkalovým gólem do šatny opět domácí. Stejný hráč pak upravil skóre na dvoubrankový rozdíl 3:1 ve 35.minutě. Do výraznějšího tlaku se tentokrát Meo nedostalo a Olomouc si definitivně své vítězství pojistila v 53.minutě Polachem. Na radosti už Meochemě příliš nepřidalo ani snížení Trnky na konečných 4:2 v 56.minutě. Utkání rozhodovala trojice Tomica – Maiwalder a Frais. Vyloučili 2 olomoucké a 3 přerovské hráče, góly padaly pouze při přesilovkách Olomouce. Mora jednu z nich využila, ale při jedné své početní výhodě rovněž gól inkasovala.

Meo definitivně o záchranu

Porážka v Olomouci definitivně pohřbila i poslední teoretické šance na finálovou skupinu. Meochema zůstala stále na 9.místě se 14 body, pátý Kolín i šestý Žďár vyhráli a měli tři kola před koncem základní části již 22 bodů. Meo už se ale dívalo spíše na opačný konec tabulky a tam ji příliš nepotěšilo vítězství posledního Vyškova s Karvinou. Desátá Kopřivnice i jedenáctá Mladá Boleslav ale doma prohrály a tak se náskok 4 bodů od sestupového místa naštěstí nesnížil.

20.kolo          7. prosince 1980
Meochema – Kolín          5 : 2

Kolín byl sice čtvrtý, ale finálovou skupinu ještě zdaleka neměl jistou, sedmá Karviná měla jen o 2 body méně a tak body rovněž nutně potřeboval. Začátek utkání hodně připomínal úvod minulého domácího zápasu s Vyškovem. Meo nastoupilo k zápasu opět ospale bez herního systému a celou první polovinu zápasu příliš nebezpečné nebylo. Kolín ale naštěstí netrestal tak tvrdě jako Vyškov a inkasované branky na účtě Meochemy tentokrát tak rychle nerostly. Tu první obdržela v 10.minutě po střele Hemského a druhou ve 24.minutě po akci Blechy. Proto, když se pak ve 36.minutě konečně dostala do tempa, nemusela likvidovat tak velký náskok jak posledně. Stav byl „teprve“ 0:2. Sotva Meo s pohledným hokejem začalo, během chvíle vyrovnalo. V závěru 37.minuty tak zásluhou Luzara a Šnábla byl stav už nerozhodný 2:2. A Meo nepolevilo ani po druhé přestávce. Ukázalo, že umí vystupňovat rychlost, přesně si přihrát a vtipné útočné akce dobře zakončit. V 50.minutě otočil vývoj zápasu ve prospěch Přerova Krejčíř. Na 4:2 pak v předposlední minutě upravil Řezáč. To byl pro Kolín signál, aby se pokusil ještě vydolovat nějaký bod, pomocí power play. Z brány tedy odvolal brankáře Veitha. Kolínská svatyně byla ale osiřelá jen chvíli. Krátce po buly zachytil pěknou přihrávku Šnábl a zamířil do prázdné brány. Utkání, které sledovalo 950 diváků, tak skončilo vítězstvím Přerova 5:2. Řídili ho rozhodčí Knecht – Machač a Postránecký, oběma týmům vyloučili shodně po 6 hráčích, jedinou přesilovku využil Kolín.

Další dva zápasy mohly už před boji o záchranu hodně naznačit

Všichni soupeři Přerova, kteří byli v tabulce pod ním, hráli sice venku, přesto většina z nich překvapivě uspěla. Pouze poslední Vyškov utrpěl debakl 11:2 v Hradci Králové, desátá Kopřivnice ale dokázala vybojovat bod za remízu 1:1 na prvním Ingstavu Brno a připravila ho tím o vedoucí pozici, nepříznivě pro Meo dopadl i zápas jedenácté Mladé Boleslavi v Opavě. Ač Opava byla jedním ze čtyř celků, které se ještě rvaly na 4. až 7.místě o postup do finálové skupiny, nedokázala Mladou Boleslav doma porazit a prohrála 2:3. Odstup od sestupové příčky zůstal tedy stále na 4 bodech. Nyní se však mohlo mnohé změnit. Ve zbývajících dvou utkáních základní části se totiž mělo Meo utkat ve vzájemném měření sil právě s Mladou Boleslaví a Kopřivnicí. Pokud by uspělo, mohlo by se docela slušně od sestupových vod vzdálit už před zahájením bojů o záchranu, ale mohlo se v nich začít také "topit".

21.kolo          11. prosince 1980
Mladá Boleslav – Meochema          2 : 3

Meochema zahájila zápas tentokrát velice dobře a během úvodní třetiny si vytvořila slušný třígólový náskok. Hned ve 2.minutě zajistil první změnu skóre Trnka, ve 13.minutě zvýšil na 0:2 Hampel a o 4 minuty později na 0:3 Luzar. Tento stav bohužel až do přestávky nevydržel a domácí v 19.minutě ještě stačili díky Krausovi skóre snížit na 1:3. Ve druhé třetině se však Meo úspěšně bránilo a tak stejný stav byl na ukazateli skóre i na počátku poslední části utkání. Ve 46.minutě inkasovalo Meo druhý gól z hole Buřiče a až do konce zápasu se muselo o své těsné vedení bát. Udržet jej ale dokázalo a tak se z Boleslavi vrátilo s cennými dvěma body. Před pouhými 600 diváky řídilo zápas trio Bittner – Bohadlo a Rykr. Dvouminutovými tresty potrestali jednoho domácího a dva přerovské hráče, udělili i jeden osobní 10 minutový trest domácímu Navrátilovi. Přesilovky zůstaly bez využití. Předposlední Mladá Boleslav díky této porážce ztrácela na Meochemu už 6 bodů a protože prohrála doma Kopřivnice s Opavou 4:5, Vyškov se Zetorem Brno 1:8 a Hradec Králové v Olomouci 8:3, postoupilo Meo s 18 body zpět na 8.místo.

22.kolo          14. prosince 1980
Meochema - Kopřivnice          7 : 2

Tatra Kopřivnice měla sice náskok na předposlední Mladou Boleslav jen jeden bod, přesto zápas odehrála naprosto bez větší snahy. S vyjímkou posledních deseti minut na ledě prakticky neexistovala a Meochema ji sázela góly bez větší námahy. Přerov se velmi snadno ubránil i při svém celkem dlouhém oslabení 3 na 5 ve 29.minutě. Poprvé se 1200 diváků radovalo z gólu už ve 3.minutě po střele Luzara a o 3 minuty později podruhé po akci Fraňka. Do první přestávky ještě stačil skórovat Kalvoda v 18.minutě a po první třetině tak vedlo Meo už 3:0. Vzhled zápasu se nijak nezměnil ani ve druhé třetině a další góly přidali ve 25.minutě Luzar, o 7 minut později Šnábl a několik sekund před druhou sirénou opět Franěk. Poslední přerovský gól zařídil ve 46.minutě Krejčíř a teprve za stavu 7:0 se dostala ke slovu i Kopřivnice. Skóre už ale dokázala jen zkorigovat brankami Blažka v 50. a Smetany v 52.minutě. Utkání rozhodovali rozhodčí Tomica - Maiwalder a Frais. Oba týmy byly potrestány třemi dvouminutovými tresty, jedinou přesilovku využilo Meo.

O finálovou skupinu se bojovalo do poslední chvíle

Tři kola před koncem základní části se vyrovnaly bodové zisky celků Kolína, Opavy a Žďáru n.S., které byly s 22 body na 4. až 6.místě. Už trochu z povzdálí na ně vzhlížela sedmá Karviná, protože na tuto trojici ji chyběly 4 body. Ve 20.kole ale z této čtveřice vyhrála jen Karviná a deficit tak snížila jen na dva body. V předposledním kole ji však definitivní stop vystavil v přímém souboji Kolín, když doma Karvinou porazil 4:2. Ve zbývajících dvou kolech všechny celky na 4. až 6.místě vyhrály, takže o všem musela rozhodnout tabulka sestavená ze vzájemných zápasů. V ní byl na tom nejlépe Kolín se 6 body a do finále se ještě vešla i Opava se 4 body. Černý Petr zbyl "v ruce" Žďáru nad Sázavou, který ze vzájemných zápasů s Opavou a Kolínem získal jen 2 body.

12. Litoměřice         22       4      0      18       59:106       8

Po skončené základní části nemělo tedy Meo příliš mnoho důvodů k radosti, protože cíl sezóny, kterým byl postup do finálové skupiny, se nepodařilo splnit. Naštěstí si však díky dobrému závěru základní části vypracovalo velmi dobrou výchozí pozici do bojů o záchranu a mohlo k nim proto přistoupit bez větší nervozity. O nich si začneme povídat příští týden.