Vzpomínky na I.NHL - díl 29 Meo si "podřezává větev"

Vzpomínky na I.NHL - díl 29 Meo si
P ř e r o v – Vynikající zápasy v závěru první poloviny základní části velmi přiblížily Meochemu k finálové skupině. Zbývaly jí k ní sice ještě 3 místa, ale už jen jediný bod. Navíc se zdálo, že Meo už konečně našlo formu, protože pokořilo i suverénní Zetor Brno. Všichni přerovští fanoušci proto věřili, že se finálovou skupinu podaří vybojovat. Jenže hned v úvodu druhé půle základní části stačily tři opravdu nešťastné zápasy, v nichž Meo, ač hrálo celkem dobrý hokej, získalo jediný bod a situace se začala okamžitě komplikovat. Hlavní cíl sezóny se začal opět vzdalovat, Meo začalo hrát v "křeči" velmi špatně a celé to nakonec vyústilo v dlouhou sérii 6 zápasů bez vítězství. Po jejím skončení tak už byl postup do finálové skupiny možný opravdu jen v oblasti teorie s velkým přispěním fantazie.

Díl 29 – Meo si „podřezává větev“

Po první polovině základní části patřila Meochemě 8.příčka a měla 11 bodů. Na postupové 5.místo v tu chvíli ztrácela jediný bod. Dnes si budeme povídat o dlouhé sérii 6 zápasů bez vítězství ve druhé polovině základní části ročníku 1980-1981.

Na řadě další z brněnských týmů

Ve středu 5.11.1980 Meo poslalo domů s prázdnou favorizovaný Zetor Brno, který si už už myslel na jeden bod a v neděli 9.11.1980 jelo Meo změřit síly s dalším z brněnských celků, kterým byl Ingstav Brno. A ani tento celek nedělal Brnu žádnou ostudu. Svou formu si udržoval stabilně na vysoké úrovni od začátku sezóny, byl aktuálně na 3.místě v tabulce se 17 body, které měli na svých účtech jak první Zetor, tak druhá Olomouc. Ingstav Brno měl ale již odehrán o zápas více, protože i on hrál tak jako Meo ve středu 5.11.1980 zápas, pouze s tím rozdílem že šlo o předehrávku s Hradcem Králové. V posledních zápasech měla jeho forma navíc výrazně stoupající tendenci. Už 5 zápasů za sebou totiž neprohrál, ztratil v nich jen jeden bod venku a dvěma soupeřům v nich „vyprášil kožich“ debaklem 7:1. To celé slibovalo kvalitní hokej, který však musel některému z týmů jeho úspěšnou sérii ukončit.

12.kolo          9. listopadu 1980
Ingstav Brno – Meochema          4 : 3

Zápas přinesl vše, co se od něj očekávalo. Téměř celé utkání bylo herně vyrovnané a oba týmy předváděly dobrý hokej. Meo se dokonce ujalo v 11.minutě zásluhou Luzara vedení 0:1. Vedení ale Přerovu vydrželo jen 5 minut, potom vyrovnal brněnský Šulák a za stavu 1:1 se šlo i po první třetině do šaten. Hned po návratu z nich se pro změnu ujali vedení domácí gólem Hájka a Přerovu se dlouhé minuty nedařilo vyrovnat. Až dvě minuty před druhou sirénou se to povedlo opět Luzarovi, takže po dvou třetinách byl stav utkání 2:2. Ve 43.minutě šli znovu do vedení domácí, když na 3:2 skóroval Šetek. Meo ještě dokázalo jednou odpovědět. O 4 minuty později vyrovnával Zubíček na 3:3. Remíza by byla jistě velkým úspěchem, ale Meo ji udrželo jen do 51.minuty, kdy vítězný gól za domácí vstřelil Břoušek. I přes velkou snahu už Meochema do třetice nevyrovnala. Velmi kvalitní zápas sledovalo jen 400 diváků, řídila ho trojice Šebela – Dubský a Zajíc. Na trestnou lavici chodili častěji hráči Meochemy – celkem 5krát, domácí ji navštívili jen 2krát. Při početních výhodách góly nepadaly. Meo zůstalo po zápase s 11 body na 8.místě a protože z trojice Kolín, Žďár a Karviná vyhrála naštěstí jen Karviná, vzdálenost od finálové skupiny se zvýšila jen o bod, aktuálně tedy na 2 body.

13.kolo          12. listopadu 1980
Meochema – Opava          3 : 5

Další z velmi nešťastných zápasů Meochemy. Do zápasu nastoupila s velkým elánem a začala na aktuálně čtvrtou Opavu okamžitě útočit. Po třech minutách si už stačila vytvořit 3 opravdu vyložené šance, ale nedokázala je proměnit. Přerováci pak dřeli celý zápas, příležitosti se střídaly na obou stranách, ale soupeř byl bohužel ve střelbě přesnější. V 15.minutě otevřel skóre opavský Šrom a o 4 minuty později zvýšil na 0:2 Marek. Také do druhé třetiny vstoupilo Meo zvýšeným náporem a ve 22.minutě to přineslo efekt v podobě snížení Šnáblem na 1:2. Hostům se však opět podařilo útéci na rozdíl dvou gólů, ve 26.minutě zvýšil na 1:3 Dobruš. Ve zbývajících minutách druhého dějství byli hosté bohužel i rychlejší a díky tomu se jim podařilo ve 36.minutě skóre změnit až na 1:4 zásluhou Wimmmera. Za tohoto stavu se šlo i po druhé třetině do šaten. Třígólové manko vyprovokovalo Meo v šatně podobně jako při zápase se Zetorem Brno k velkému nasazení ve třetí třetině. Zatlačilo hosty před jejich svatyni a ve 44.minutě snížil na 2:4 Zubíček. Tlak Meo nepolevoval a o 4 minuty později vstřelil kontaktní gól na 3:4 Šnábl. Až do konce zápasu měli hráči Meochemy velkou převahu, ale opět je zradila koncovka a zahodili několik dalších vyložených šancí. Naopak hosté v předposlední minutě z ojedinělé šance definitivně pojistili výsledek gólem Dobruše a za vítězství 3:5, které příliš neodpovídalo průběhu zápasu, si odvezli domů oba body. Před 2050 diváky utkání řídili rozhodčí Šťáva – Machač a Postránecký a vylučovali v poměru 4:7. Jedinou přesilovku využila Opava.

Ztracené body už tentokrát mrzely

V posledních dvou kolech vyšlo Meo bodově naprázdno, přičemž svou hrou minimálně na zisk tří bodů mělo. Další konkurent Kolín tak jak v předchozím kole rovněž nebodoval a tentokrát neuspěla ani Karviná. Velmi nepříjemného překvapení se ale dočkali diváci ve druhé Olomouci, která prohrála doma se šestým Žďárem těsně 5:6. To samozřejmě nehrálo do karet ani Meochemě. I když v tabulce zůstala s 11 body na 8.místě, Ždár postoupil na 5.místo a utekl už na rozdíl 4 bodů. A právě do Žďáru mělo Meo namířeno v dalším zápase. Pokud ještě chtělo reálně přemýšlet o postupu nesmělo na jeho ledě prohrát.

...........................................................

Žďár n.S. – Meochema          2 : 2

Meo nastoupilo do zápasu s velkým nasazením a odehrálo ve Žďáru dobrý zápas. 2800 diváků vidělo naprosto vyrovnané utkání a mnoho nechybělo, aby si Přerov ze Žďáru odvezl nejen jeden bod, ale oba, které tak nutně potřeboval. Domácí se snažili hrát celý zápas sice útočně, ale naštěstí se jim tentokrát nedařila kombinace ani střelba. Skóre otevřel dvě minuty před první sirénou Zubíček a Meo tak po první třetině vedlo 0:1. Za Žďár vyrovnával ve 26.minutě Číhal, který byl v utkání z domácích nejnebezpečnější. A krátce po začátku poslední třetiny přidal i druhý gól mužstva z Vysočiny. Meochema dále bojovala a v 54.minutě po zásluze vyrovnala díky Řezáčovi na 2:2. Do konce zápasu měla i několik dalších šancí, ale třetí gól, který by ji přinesl kýžený druhý bod, se jí vstřelit už nepodařilo. Utkání rozhodovali Barvíř - Kamenický a Královský. Meochema hrála tentokrát jen jedinou přesilovku, ale dokázala ji využít. Její hráči putovali na trestnou lavici 4krát, své tresty si museli odsedět celé. Pouze jeden získaný bod znamenal, že se sice finálová skupina tentokrát nevzdálila, ale ani nepřiblížila a zůstala na rozdílu 4 bodů. Vyhráli však i další aspiranti na postup Karviná i Kolín. Meo zůstalo stále na 8.místě a mělo 12 bodů.

Opavě jsou zkontumovány tři zápasy !

Za Opavu startovalo za muže v některých zápasech několik dorostenců, kteří směli podle předpisů hrát dohromady za družstvo dorostu a mužů za týden nejvýše tři zápasy. Hráli však čtyři, proto sportovně technická komise ČSLH nařídila po odehraném 14.kole kontumaci tří opavských utkání. Prvním byl její zápas 3.kola v Karviné (původní výsledek 1:2 pro Opavu), druhým utkání 9.kola v Mladé Boleslavi (původní výsledek 2:2) a tyto zápasy zkontumovala výsledkem 0:5 ve prospěch soupeřů. Opava se tímto přestupkem provinila i v Olomouci, ale protože tam utrpěla debakl s rozdílem větším než 5 gólů, původní výsledek 9:2 pro Olomouc zůstal nezměněn. Situace ve středu tabulky se tak z ničeho nic změnila. Opava, která měla před kontumací 17 bodů najednou o 3 body přišla a naopak Karviná ke dvěma přišla jak „slepý k houslím“. Po tomto zásahu měl střed tabulky podobu :

Karviná – Meochema          7 : 3

Tři nevyhraná utkání při poměrně slušném výkonu udělala s psychikou hráčů Meochemy nejspíše své a v dalších dvou zápasech pro změnu totálně „vyhořeli“. V Karviné se úplně zhroutila přerovská obrana. Brankář Gáj byl doslova zasypán neutuchající karvinskou střelbou a jen díky jemu nepřivezlo Meo domů dvouciferný debakl. Hned po několika sekundách inkasovalo Meo první gól z hole Trojanského. V 7.minutě se stav změnil na 2:1, když za domácí zamířil přesně Triner a za Meo Šnábl. Ve druhé třetině kvalitní výkon Karviné kulminoval a skóre i nadále narůstalo v její prospěch. Ve 25.minutě zvýšil na 3:1 Pavlík, o devět minut později upravil už na 4:1 Hoch. Pátý gól přidal v poslední minutě druhé třetiny Žurek. Domácí se však i přes výrazný nápor také dopouštěli v obraně hrubých chyb, i když zdaleka ne v takové míře jako Meo. Jednu z nich využil ve 40.minutě Trnka a po dvou třetinách tak Meo prohrávalo 5:2. Jiskřičku naděje ještě vykřesal ve 46. minutě Krejčíř, ale konečnou podobu 7:3 dali výsledku v 55.minutě domácí Herman a o 3 minuty později Triner. Utkání řídili před 2100 diváky rozhodčí Kopásek - Hambálek a Sachr. Domácí byli vyloučeni 5krát, Meo 4krát. Oba týmy využily jednu přesilovku a jednou byly úspěšné i při svém oslabení. Po zápase zůstalo Meo stále na 8.místě, i pátý Žďár prohrál a ztráta na něj zůstala stále čtyřbodová. Kolín i Opava však zvítězili a to znamenalo, že stejný počet bodů jak Žďár již měly i tyto dva celky.

16.kolo          23. listopadu 1980
Meochema – Hradec Králové          1 : 4

Hradec Králové byl před zápasem až na 9.místě a Meo si nesmělo dovolit ztratit ani jediný bod. S nasazením však vydrželo hrát jen první třetinu. V páté minutě se do sólové šance dostal Šnábl, ale nastřelil jen tyč. V 11.minutě konečně skóroval Černý a vedení 1:0 vydrželo až do první sirény. Po návratu ze šaten se však staly útočné i obranné řady Přerova značně neurovnané a obrana byla přímo děravá. Hosté byli bruslařsky i technicky na výši, jeho obránci spolehlivě bránili a účinně se zapojovali i do útočných akcí. Zatímco brankář Hradce měl možnost za nimi předvést své umění, brankář Gáj byl za děravou obranou Přerova chvílemi bezmocný. Už ve 26.minutě vyrovnal Mareš a o tři minuty později otočil vývoj zápasu na 1:2 Feigl. Matný výkon domácích se bohužel nezměnil ani po druhé přestávce a tak hosté přidali další dvě branky. Nejdříve ve 49.minutě znovu Mareš a na konečných 1:4 upravil čtyři minuty před koncem Šlampa. Zvláště poslední třetina se hrála už za značného pískotu zklamaných přerovských diváků, kterých se přišlo podívat ještě celkem hodně – 1700. Zápas řídilo trio rozhodčích Janů – bratři Oujezdští. Hosté chodili na trestnou lavici daleko častěji než Meo (2:6), ale ani přesilovky Přerovu nepomáhaly. Žádný celek je nevyužil.

Meo si zřejmě definitivně „podřezalo větev“

Domácí porážka z Hradcem Králové měla pro Meochemu nedozírné následky. Meo kleslo až na 9.místo, protože Hradec Králové ji bodově dostihl, oba měli tedy 12 bodů a v tabulce si spolu vyměnili místa. Ještě horší však bylo, že vyhrály všechny tři celky na 5. až 7. místě a od Meochemy tak již měly všechny hrozivý odstup 6 bodů. Do rozdělení tabulky přitom zbývalo už jen šest kol. Teď navíc mělo Meo podle rozpisu namířeno do Brna na favorizovaný Zetor, který doma ztratil od začátku sezóny jen jediný bod s Ingstavem Brno za remízu 3:3 ! Ve všech sedmi ostatních domácích utkáních vyhrál rozdílem třídy až dvou. „Nejtěsnější“ domácí vítězství odehrál s posledním Vyškovem 7:2 ...

17.kolo          27. listopadu 1980
Zetor Brno – Meochema          7 : 2

Po výbuchu s Hradcem Králové už věřili v postup Meo do finálové skupiny snad jen největší optimisté. A že by Meochema něco uhrála v Brně věřil také jen málokdo. Přesto to ještě její hráči nevzdali a v Brně statečně bojovali. Celou první polovinu zápasu dobře bránili a favorizovanému Zetoru dlouho odolávali. Domácí na ně "nemohli najít recept". Stav 0:0 trval celých 35 minut. Teprve pak se podařilo Zetoru poprvé skórovat při své přesilovce zásluhou Nešťáka. To byl také zlom utkání. Od té chvíle vypadal zápas úplně jinak. Meo rezignovalo a pro Zetor to byla naopak povzbuzující injekce. Hned v další minutě skórovali za domácí Oslizlo (přerovským fanouškům dobře známý z trenérského působení v HC ZUBR Přerov) a Kunc. Po druhé třetině to bylo tedy 3:0 pro Zetor. Pět minut po začátku poslední třetiny přidal Přerovu další gól opět Oslizlo a od tohoto okamžiku se už příliš nechtělo hrát ani hráčům Zetoru. Začali hrát velmi laxně a pouštěli Meochemu zadarmo do vyložených gólových příležitostí. Ve 48.minutě toho využil Trnka a o tři minuty později Ovčáček. Za stavu 4:2 si pak Meo vytvořilo několik dalších čistých šancí, protože domácím se ani po dvou "fackách" stále nechtělo příliš bránit. Zázrak se ale bohužel nekonal, protože branku Zetoru hájil reprezentační gólman Lang a ostatní vyložené šance Meochemy zlikvidoval. V posledních 5 minutách pak vše ukončili v 55.minutě Pazourek, v 59.minutě Nekola a v poslední Mráz. Utkání tedy skončilo vítězstvím Zetoru 7:2, před pouhými 500 diváky ho rozhodovali rozhodčí Kopásek - Brejšek a Zálesák. Utkání se hrálo velmi čistě, hlavní rozhodčí zvedl svou pravici jen dvakrát. V obou případech však po přerušení hry ukázal na přerovského hráče, při přesilovce ukázal na přerovskou branku jen v kritické 35.minutě.

9. Přerov       17      5      1      7      45:60      12

Utkání na Zetoru by slušel určitě těsnější rozdíl skóre, ale na tom už vůbec nezáleželo. Kolín i Opava totiž vyhráli a rozdíl od postupového místa už byl tedy 8 bodů. Do konce základní části chybělo 5 kol, postup byl možný už jen teoreticky. Naproti tomu od sestupové 11.příčky Meochemu dělila jen dvě místa a pouhé dva body. Jak na tom bylo Meo po skončení základní části a které týmy se do finálové skupiny nakonec probojovaly si povíme ale až za týden.