Vzpomínky na I.NHL - díl 27 Meo se rozjíždí pomalu

P ř e r o v - Jak víme, úvod I.NHL 1980-1981 se Meochemě vůbec nevydařil. Dvě ze tří utkání už hrála doma, získala jen jediný bod. Při čtyřkolovém systému by to nebyla žádná tragedie. Ale protože se tabulka měla dělit už v půli prosince 1980 po odehraném 22.kole, každý zbytečně ztracený bod velmi chyběl už nyní. Nechtělo-li si Meo nechat „vlak s názvem Finálová skupina“ ujet, muselo „své tempo“ řádně zrychlit. Během druhé říjnové dekády se to však příliš nepodařilo. To co dokázala Meochema získat venku, brzy opět ztratila doma, proti ní se postavily i okolnosti, které ovlivnit nemohla a jeden ze svých zápasů v tomto období tak musela odložit. Po třetině základní části soutěže mělo Meo díky tomu blíže k sestupové příčce než k finálové skupině a pátý celek tabulky měl dvakrát více bodů.

Díl 27 – Meo se rozjíždí pomalu

Po 3.kole základní části I.NHL 1980-1981 patřila Meochemě až 10.příčka a dnes si budeme podrobněji povídat o 4. až 8.kole základní části.

Teprve ve 4.kole se podařilo Meochemě vyhrát

Meo hrálo opět doma. Již třetí z prvních čtyř zápasů. Bylo si dobře vědomo situace a další poztrácené domácí body by pro něj již znamenaly obrovské a možná dokonce už nepřekonatelné komplikace v boji o finálovou skupinu. Vždyť v tom případě by v tabulce pravdy mělo již -5 bodů, což by bylo nejméně ze všech celků skupiny B ! A ztráta bodů s Karvinou by navíc hodně bolela už proto, že nepatřila mezi favority soutěže a ani ona neměla začátek sezóny příliš povedený. Také hrála dvakrát doma a získala jen o bod více než Meo.

4.kolo          9.října 1980
Meochema - Karviná          3 : 1

Že nejspíše nepůjde o snadný zápas naznačovalo před utkáním to, že hosté přijeli posilněni několika velmi dobrými ostravskými a opavskými hráči. Za Meo naproti tomu nastoupil znovu po dvou letech Jaroslav Luzar, který dal za Meo v I.NHL 1977-1978 nejvíce gólů a i v tomto utkání dokázal na jeden gól perfektně přihrát. Na hráčích Meochemy bylo vidět, že do zápasu dávají opravdu vše, podali velmi bojovný výkon. Ruce jim však asi trochu svazovala nervozita a proto konečný výsledek vůbec neodpovídal předvedenému výkonu obou týmů. Meo mělo po celý zápas výraznou převahu. Už ve 4.minutě mohlo vést 2:0, ale dvě obrovské vyložené šance nedokázalo využít. V 8.minutě ale konečně otevřel skóre Bilík a o minutu později rozjásal 1400 přítomných diváků dalším přerovským gólem Dvořák. I když podoba hry se potom téměř nezměnila, další góly dlouho nepadaly. Třetí gól Meochemy přidal až 6 minut před koncem druhé třetiny ze sólového nájezdu Černý. Hosté, kteří hráli většinu času pod silným tlakem, dokázali překonat Gáje jen jednou při své přesilovce, když ve 39.minutě skóroval Pavlík. V poslední třetině už se obecenstvo branky nedočkalo a tak Meo, třebaže vítězství mohlo být klidně dvojnásobné, vyhrálo „pouze“ 3:1. Důležitější než rozdíl skóre ale byly dva získané body. Odrazily Přerov rázem na 7.příčku a pátý Žďár už měl náskok jen dva body. Utkání řídili rozhodčí Šťáva - Brejšek a Zálešák, kteří oběma týmům vyloučili po 4 hráčích. Karviná vyhrála naštěstí jen na využité přesilovky 0:1.

5.kolo          12.října 1980
Hradec Králové - Meochema          3 : 1

První příležitost, kde získat ztracené body z úvodu soutěže, měla Meochema v Hradci Králové. Soupeř byl aktuálně na 8.místě se stejným počtem bodů jak Meo. Jenže Přerováky opět zradila koncovka. První třetina ještě skončila bezbrankovou remízou, ve 26.minutě však šli domácí do vedení brankou Soudka. Jednobrankový rozdíl skóre pak vydržel až téměř do poloviny poslední třetiny, pouze ve 44.minutě změnilo skóre svou podobu na 2:1, když v této minutě skórovali jak domácí Mareš, tak přerovský Krejčí. Poslední gól domácích vstřelil ve 49.minutě Paleček. Přerovu se už se skórem nic nepodařilo udělat a tak po výsledku 3:1 zůstaly oba body v Hradci Králové. Hlavní rozhodčí Baldrych poslal oba týmy na trestnou lavici 5 krát a její dvířka nepustila žádného z hráčů do hry dříve než po celém odpykaném trestu. Na čarách rozhodovali Rykr a Bohadlo. Utkání sledovalo 1600 diváků. Díky porážce se Meo se 3 body znovu propadlo až na 10.místo, ale protože pátý Žďár nad Sázavou naštěstí také prohrál, dvoubodová ztráta na 5.pozici se nijak nezvětšila.

Zápas se Zetorem Brno se nečekaně musel odložit

Meochema ztrácela na 5.příčku tabulky stále sice jen dva body, ale teď v 6.kole ji měl čekat 15.října 1980 doma soupeř nejtěžší – Zetor Brno, který sestoupil z 1.ligy a jeho jediným cílem byl samozřejmě návrat zpět mezi československou elitu. V Přerově však došlo k výpadku elektrického proudu a utkání se proto muselo odložit. Díky neodehranému utkání se ale dostalo Meo v tabulce až na sestupové 11.místo. Po 6.kole mělo odehráno 5 zápasů, v tabulce pouhé 3 body a na pátého ztrátu 4 body.

7.kolo          19.října 1980
Vyškov - Meochema          1 : 2

Meo nedokázalo přivést chybějící body z Hradce Králové, proto si nesmělo dovolit zaváhat v tomto utkání. Vyškov byl totiž na posledním místě v tabulce a dosud nedokázal bodovat. Naštěstí se mu to nepovedlo ani v tomto zápase. Meo se totiž ještě v průběhu první třetiny ujalo dvoubrankového vedení, nejdříve ve 12.minutě gólem Řezáče a v 17.minutě brankou Krejčího. Pak se soustředilo především na obranu a vojákům z Vyškova se tak podařilo dostat puk za Gájova záda jen jedenkrát. Ve 36.minutě snížil na 1:2 Keller. Pak už 500 diváků gól nevidělo a Meochema se tak mohla právem radovat z dvoubodového zisku. Díky tomu opustila sestupové 11.místo, ale 11.celek měl rovněž 5 bodů. Ztráta na finálovou pětici se navíc snížila jen o bod na rozdíl 3 bodů. Utkání řídila trojice rozhodčích Knecht - bratři Oujezdští. Udělili celkem 12 dvouminutových trestů v poměru 7:5, přerovskému Černému navíc i desetiminutový osobní trest.

Třinácté hanácké derby v I.NHL

Poslední dvě derby ještě v předchozí sezóně vyhrálo Meo. Tentokrát však postavení obou celků v tabulce, i výkony mužstev v předchozích utkáních jasně pasovalo do role favorita Moru Olomouc, která se 12 body vévodila tabulce I.NHL. Ztratila prozatím jen dva body, před druhou Opavou měla dvoubodový náskok a před třetím Zetorem Brno dokonce tříbodový. Meo bylo naproti tomu s 5 body až na 9.místě. V minulém kole si ale dokázalo přeci jen zvednout sebevědomí vítězstvím venku a smazat tak částečně bodový deficit. Výhodou na jeho straně bylo také domácí prostředí. V něm však již ztratilo hodně bodů a proto si nesmělo v tomto zápase, byť s prvním celkem tabulky, dovolit zaváhat.

8.kolo          23.října 1980
Meochema - Olomouc          2 : 6

Jenže třinácté hanácké derby vyznělo jasně pro hostující Moru. Meo nezačalo sice špatně, už v 5.minutě zásluhou Řezáče vedlo 1:0, tím však její kladné působení na ledě skončilo a převahu získali hosté. Byli důraznější, přesněji si přihrávali, hráli lépe přesilovky i oslabení. Před svou brankou, kterou hájil výborný Jurka vytvořili neprostupný val, přes nějž se Meo těžko dostávalo. Navíc chybovalo jak v obraně, tak v útoku při zakončování akcí a Mora tak díky tomu dokázala o 2 minuty později vyrovnat zásluhou Bartoše. Už po dalších 2 minutách průběh zápasu dokonce otočila brankou Komínka na 1:2. Meochemu pak zcela položily dva slepené góly svého hanáckého rivala ve 13.minutě. Na 1:3 zvýšil nejdříve Polách a o pár sekund později na 1:4 Srnec. Nervózní domácí pak nedokázali dlouho odpovědět. A když přidal za hosty 4 minuty po začátku 2.třetiny 5.gól Chovanec, bylo už prakticky o všem rozhodnuto. Utkání už se jen dohrávalo a oba týmy už skórovaly pouze jednou. V 54.minutě nejdříve upravil na 1:6 olomoucký Mačkal a konečnou podobu výsledku 2:6 stanovili 3 minuty před koncem kuriozní brankou domácí. V klidu hrají Mora už myslela na konec, její obránce těsně před brankou přímo namazal Hampelovi a ten dokázal Jurku překonat. Utkání sledovalo 2900 diváků, řídilo jej trio Šťáva - Skácel, Vaculík. Na trestnou lavici poslal hlavní rozhodčí 4 domácí a 5 hostujících hráčů. Výhody přesilové hry dokázala jednou využít jen Mora.

První třetina základní části dopadla pro Meo tedy dost špatně. Po 8.kole soutěže bylo Meo až na 9.místě, mělo jen 5 bodů, záporné skóre 14:20, od sestupového 11.místa jej dělil jediný bod, zatímco 5.celek tabulky Ingstav Brno už měl 10 bodů. Slabou útěchou bylo pouze to, že Meo mělo k dobru oproti jiným týmům jeden zápas. Sice na domácím ledě, ale s favoritem soutěže. Za týden si budeme povídat o tom, jak se Meochemě dařilo ve zbytku první poloviny základní části.