Vzpomínky na I.NHL - díl 26 Na počátku sezóny 80-81

P ř e r o v - Čtvrtým ročníkem účasti přerovských hokejistů ve druhé nejvyšší soutěži byl ročník 1980-1981. Ročník dalších změn. Novinka se opět zavedla v modelu soutěže. Dvě skupiny po 12 celcích sice zůstaly po staru, ale už se v nich nehrálo čtyřikrát každý s každým, ale jen dvakrát. Poté se tabulka rozdělila. Prvních pět celků z obou skupin vytvořilo jednu finálovou skupinu, v níž bojovaly o titul "přeborníka ČSR" a zbývající týmy v obou skupinách hrály zvlášť v každé skupině o záchranu. Meo po skončení předchozí sezóny utrpělo ztrátu především na brankářském postu, protože ji odešli oba gólmani na vojnu a tak hlavním úkolem před sezónou bylo sehnat nového brankáře. Jinak se "kostra týmu" příliš nezměnila a tak se očekával výkon týmu podobný jak v předchozím ročníku.

Díl 26 – Na počátku sezóny 80-81

V březnu 1980 skončila hokejistům HC LMCH Přerov třetí sezóna účasti v I.NHL a před nimi byla již čtvrtá sezóna, ročník 1980-1981, jehož počátky „nakousneme“ v dnešním díle.

Nový model soutěže

Podobně jako v předchozím ročníku, i tentokrát došlo k úpravě modelu soutěže. Ročník I.NHL 1980-1981 hrálo tak jako v předchozí sezóně 24 mužstev opět rozdělených do dvou skupin. Místa v 1.lize a v I.NHL si spolu navzájem vyměnila moravská mužstva Gottwaldov se Zetorem Brno, I.NHL opustily Neratovice a Třinec, z krajských přeborů však postoupily jen české týmy Písek a ČLTK DP Praha a proto byly zařazeny do skupiny A. Z ní naopak do skupiny B byla přeřazena Mladá Boleslav. Týmům byla přiřazena tato čísla :

12  Ústí nad Labem           12  Žďár nad Sázavou
Na rozdíl od předchozí sezóny mužstva v jednotlivých skupinách už nehrály mezi sebou čtyřkolově každý s každým, ale jen dvoukolově tzv „základní část“. Tedy 22 kol. Poté se měly tabulky rozdělit. Prvních 5 celků z obou skupin se sloučilo do jedné tzv. „finálové skupiny“, která měla 10 celků a ty mezi sebou opět hrály dvoukolově každý s každým, tedy 18 dalších zápasů. Body i skóre, které si týmy vybojovaly v základní části, jim zůstaly. Vítěz této skupiny se měl stát „Přeborníkem ČSR“ a s vítězem SNHL měl hrát kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže. Série se měla hrát na tři vítězné zápasy. Případný pátý zápas by se hrál v Čechách.

Zbývajících 7 týmů z každé skupiny vytvořilo dvě „skupiny o záchranu". V každé skupině zůstaly spolu týmy, které spolu hrály v základní části a i v těchto skupinách se body a skóre ze základní části zachovávaly. Skupina o záchranu byla naplánována také dvoukolově každý s každým. Tedy dalších 12 zápasů. A protože počet týmů byl lichý, musel v každém kole vždy jeden z týmů stát. Poslední dva celky z obou skupin o záchranu sestupovaly do příslušného krajského přeboru.

5.příčka ve skupině o záchranu tentokrát "nepálila" a zajišťovala účast v dalším ročníku soutěže bez ohledu na to, jestli mužstvo, které z 1.ligy sestoupí a které do ní postoupí, bude české nebo slovenské. O postup do I.NHL se mělo totiž utkat všech 8 vítězů krajských přeborů ve dvou čtyřčlenných skupinách. Postup měli zajištěn pouze vítězové. Počet postupujících celků na dalších místech kvalifikace se měl následně upravit tak, aby se počet účastníků v I.NHL 1981-1982 upravil na 24. To znamenalo, že mohlo postoupit celkem 3 až 5 celků.

Trenéři mužstva

Trenéři mužstva z předchozí sezóny se nezměnili, pouze si vyměnili místa. Hlavním trenérem mužstva mužů se stal tedy prof.Josef Podlaha, Otto Mrlík, zastával tentokrát funkci jeho asistenta.

Sestava mužstva

Téměř všechny důležité hráče si Meo dokázalo udržet, včetně loni nejlepšího přerovského střelce Černého. Velký problém tak vznikl pouze na brankářském postu. K 1.dubnu 1980 totiž nastoupili na základní vojenskou službu do Trenčína oba přerovští brankáři - Miloslav Foldyna i František Dolejš. Z vojny ve Vyškově se naopak vrátil brankář Jiří Plíhal. V Přerově před vojnou dělal zatím jen náhradníka a mužstvo tak potřebovalo sehnat ještě jiného dobrého brankáře, který by byl schopen vykonávat pozici brankářské jedničky. Meochemě se naštěstí podařilo domluvit s postupujícím Gottwaldovem a od něj přešel do Meochemy brankář Zdenko Gáj.
Na vojnu do Trenčína však neodešli jen brankáři, ale i obránce Miroslav Pospíšil. Do Skalice odešel obránce Petr Mareček, do Šumperka útočník František Stalčík. Další z útočníků Luděk Novák zanechal činnosti. Z vojenské služby ve Vyškově se naopak vrátil útočník Jan Trnka a z vojny v Topolčanech Milan Žádník. Vojnu zakončil i Miloš Říha, ale podle očekávání se do Přerova už nevrátil. Přestoupil do Vítkovic, kde spolu s Miroslavem Venkrbcem hráli 1.ligu. Obrana byla posílena o Ivo Vavrušu, který přišel z Baníku Ostrava a Martina Grussmanna z ČLTK Praha. Zájem o žlutomodrý přerovský dres měl znovu i Jaroslav Luzar, který před dvěma lety odešel z Přerova do Olomouce a nakonec se k mužstvu ve 4.kole soutěže i připojil.

Kádr mužstva tedy tvořili hráči, kteří nosívali tato čísla : 22 Gáj Zdenko, 24 Plíhal Jiří – 11 Vavruša Ivo, 25 Grussmann Martin, 3 Franěk Josef, 5 Ovčáček Petr, 6 Svoboda Eduard, 14 Svozil Stanislav, 19 Šrom Bohumil - 8 Zubíček Jiří, 9 Šnábl Miroslav, 10 Trnka Jan, 12 Krejčíř František, 13 Kalvoda Jiří, 15 Dvořák Jaroslav, 16 Žádník Milan, 17 Krejčí František, 18 Hampel Petr, 20 Bilík Lubomír, 21 Řezáč Jaroslav, 23 Černý Vlastimil; od 4.kola Luzar Jaroslav (č.2)

Cíl Meochemy

Meochema v předchozí sezóně skončila ve skupině pátá a výměnou několika hráčů kvalita mužstva nijak výrazně neutrpěla, jejím cílem proto bylo probojování do finálové skupiny, která by ji už po 22.kole zajistila účast v dalším ročníku soutěže.

Příprava na sezónu

Po letní přípravě a zahájení přípravy na ledě odehrálo Meo 11 přátelských zápasů. Své soupeře volilo ze všech úrovní. Začalo je hrát ve čtvrtek 14.srpna 1980. Jeho soupeřem byl předni prvoligový tým – Vítkovice. Meo předvedlo slušný výkon a nebýt málo přesné střelby, výsledek mohl být přijatelnější než 1:5. Odehrálo několik zápasů také s týmy z I.NHL. Například se Zetorem Brno, který sestoupil do I.NHL z nejvyšší soutěže. Přijel v nejsilnější možné sestavě a průběhem byl tento zápas podobný tomu prvnímu s Vítkovicemi. Meo opět hrálo velmi kvalitní a pohledný hokej, ale zase ho zklamala přesnost střelby. Výsledek byl díky tomu naprosto stejný - 1:5. Jiným soupeřem z I.NHL byl třeba Vimperk ze středu skupiny A a síly změřila Meochema i s týmy z krajského přeboru jako například s Prostějovem. U něj vyhrála 6:3, doma v nepodařeném utkání 5:7 prohrála. V rámci přípravy odehrálo Meo i 4 utkání v Polsku. Celkem Meo v přípravě vyhrálo 5 zápasů, 1 remizovalo a 5 prohrálo s celkovým skóre 43:42.

Návštěvnost

V základní části měly zápasy na přerovském Zimním stadionu různou návštěvnost. Záleželo hodně na soupeři a jeho postavení v tabulce, ale v průměru byla o hodně vyšší než ve druhé polovině předchozí sezóny. Ve druhé části soutěže se však dalo brát za úspěch, když se na utkání přišlo podívat 1000 diváků.

První tři kola Meo nevyhrálo

V prvních dvou ročnících Meo vstoupilo do soutěže vždy dobře, ve třetím ročníku však dokázala poprve vyhrát až ve 4.kole. V tomto ročníku se situace bohužel opakovala. Ani nyní nedokázalo Meo v prvních třech utkáních vyhrát a získalo během nich jen jediný bod. Situace byla oproti loňsku ale ještě horší v tom, že v tomto ročníku hrálo z prvních tří utkání Meo doma hned dvě, zatímco o rok dříve jen jedno.

1.kolo          28.září 1980
Meochema - Ingstav Brno          4 : 4

V zahajovacím utkání ročníku 1980-1981 přitom začalo Meo velice dobře. Na obávaného soupeře vyrukovalo s takovou rychlostí, přesností přihrávek i střelby, že jeho herní systém zcela rozvrátilo. Ze série vzorně vypracovaných šancí vytěžil už v 7.minutě vedoucí gól Zubíček a v 17.minutě zvýšil na 2:0 Krejčíř. I druhá třetina začala pro Meochemu slibně. Tři minuty po jejím začátku ujel obraně hostů Černý a ze sóla vstřelil už třetí přerovský gól. Brněnský brankář Kohout byl v tu chvíli vystřídán Lelkem a od té chvíle se bohužel začala vyrovnávat i hra v poli. Obrana Meochemy navíc začala dělat chyby a soupeři toho postupně dokázali využít až k vyrovnání. Nejdříve ve 26.minutě snížil na 3:1 brněnský Exl a o 4 minuty později už vstřelil za Ingstav kontaktní gól Šulák. Ve 35.minutě se ještě jednou podařilo Meochemě utéct svému soupeři na dvoubrankový rozdíl 4:2, když se před brankou hostí prosadil Hampel. V poslední třetině už ale dělala obrana domácích takové hrubé chyby, že nakonec bylo Meo rádo, že vůbec udrželo alespoň jeden bod ! Ve 42.minutě nejdříve snížil na 4:3 Janák a v 50.minutě vyrovnal na 4:4 Exl. Na utkání se přišlo podívat 2050 diváků, zápas řídili rozhodčí Kopásek - Hambálek a Sachr. Na trestnou lavici si šli odpočinout na 2 minuty hráči obou týmů 4krát, z hostů si navíc odseděl 10minutový osobní trest Zajíc. Meo tentokrát hrálo celkem dobře přesilovky, ze čtyř využilo dvě, hosté jednu.

2.kolo          2.října 1980
Opava - Meochema          2 : 0

O tomto zápase se nám bohužel nepodařilo sehnat žádné podrobnější informace.

3.kolo          5.října 1980
Meochema - Žďár nad Sázavou          2 : 3

Hosté nastoupili posíleni o několik brněnských hráčů. Jedním z nich byl i exligový Bavor, který byl strůjcem většiny rychlých, útočných šancí Žďáru. Meo sice hrálo celé utkání obětavě a vypracovalo si také několik dobrých střeleckých příležitostí, ale na paty se jeho hráčům lepila smůla. Většinu i těch největších šancí totiž zahodili. Překážkou jim byla mistrná obrana soupeře, které často pomáhali i útočníci. Vedení se ujali hosté v 8.minutě po střele Trávníka. Meochemě se podařilo ještě odpovědět asi o 4 minuty později gólem Černého. Ve 24.minutě se ujal Žďár vedení podruhé po akci Ujčíka. Za další dvě minuty pak padly góly na obou stranách. Za Přerov se trefil opět Černý, vítězný gól hostí vstřelil Chocholatý. Do konce zápasu ještě zbývalo 34 minut, ale branky již žádné mužstvo nedosáhlo. 47 sekund před koncem ještě hrálo Meo přesilovku 5 na 3, ale využít ji se mu nepodařilo. Utkání sledovalo celkem 1900 diváků. Rozhodčí Knecht - Skácel a Vaculík vyloučili 11 hráčů v poměru 5:6, jedinou přesilovku využili hosté. Další porážka znamenala pro Meo až 10.místo s pouhým jediným bodem.

Začátek sezóny tedy Meochemě vůbec nevyšel. Jedna remíza, dvě porážky, skóre 6:9, jen 1 bod v celkové tabulce a už tři záporné v tabulce pravdy. Ale byl teprve začátek soutěže, byť velký mezník měl přijít podstatně dříve než v předchozí sezóně a to již po 22 odehraných kolech. Jestli se Meochemě podařilo své výsledky v dalších kolech zlepšit se ale dozvíme opět až za týden.