Vzpomínky na I.NHL - díl 25 Meo v sezóně 79-80 páté

Vzpomínky na I.NHL - díl 25 Meo v sezóně 79-80  páté
P ř e r o v - Do konce ročníku I.NHL 1979-1980, který byl pro Meochemu Přerov již třetí v pořadí, zbývalo v polovině února 1980 dohrát posledních 5 kol. O všem podstatném bylo již prakticky rozhodnuto. Ač Gottwaldov v posledních zápasech výrazně polevil, měl již 12 bodů náskok na druhou Opavu a třetí Olomouc, své dny života v I.NHL již měl sečteny i Třinec, který ztrácel na předposlední Kopřivnici a desátou Karvinou dokonce ještě o bod víc. 4.místo bylo pro celky ze středu tabulky rovněž nedosažitelné (12 bodů) a tak pětice týmů, mezi nimiž se pohybovalo naše Meo, už bez většího napětí soupeřila jen o konečné 5.místo v tabulce. Šanci na něj měly celky mezi 5. až 9.místem, protože jejich bodové zisky se lišily maximálně o 4 body.

Díl 25 – V sezóně 79/80 Meo páté

Pět kol před závěrem ročníku 1979-1980 Meo patřilo mezi oněch pět celků usilujících o konečné 5.místo v tabulce I.NHL skupiny B. Do těchto závěrečných bojů vstupovalo ze 6.místa a s 36 body. Dalšími zájemci o 5.místo byli Kolín, Hradec Králové, Vyškov a Žďár nad Sázavou. Kdo nakonec tento minisouboj vyhrál, se dozvíme dnes.

Situace ve středu tabulky pět kol před koncem

…  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …
5. Kolín           39  18  2  19    121:143    38
6. Přerov          39  15  6  18    127:123    36
7. Hradec Králové  39  14  6  19    121:132    34
8. Vyškov          39  15  4  20    142:165    34
9. Žďár n.S.       39  16  2  21    117:165    34

Týmy na 5. až 9.místě měly mezi sebou většinou již vzájemné zápasy odehrány, pouze Hradec ještě musel hrát doma s Kolínem a venku ve Žďáru a ve Vyškově. Meo mělo se všemi svými konkurenty vzájemné zápasy už tedy za sebou a téměř se všemi je mělo lepší, pouze s Kolínem získalo jen dva body z osmi. Pokud tedy chtělo skončit páté, muselo získat o tři body více než Kolín, což se mohlo docela snadno podařit. Přerov měl totiž hrát ze zbývajících pěti zápasů tři doma a jen dva venku. Jeho soupeři byly všechny celky na posledních třech místech tabulky, ale také druhý a třetí.

Meo podruhé v I.NHL uštědřuje soupeři dvouciferný debakl

Ve 40.kole mělo Meo doma za soupeře poslední celek tabulky – Třinecké železárny Třinec. Celek byl již několik kol definitivně odsouzen k sestupu do krajského přeboru a do Přerova přijel zápas prakticky jen odehrát a byl většinu zápasu zcela odevzdaný. V dosavadní tříleté historii se podařilo Přerovu svého soupeře dvouciferně překonat jen jednou. Tehdy hned v prvním ročníku to „odskákala“ 5.února 1978 Karviná porážkou 11:2 a v tomto kole se přerovští diváci dočkali podruhé.

40.kolo                   17. února 1980
Meochema – Třinec                   11 : 1

V první třetině ještě Meo svého soupeře trochu šetřilo, první gól padl teprve ve 14.minutě po akci Hampela a druhý přidal o dvě minuty později Dvořák. Na to ještě stačil za Třinec odpovědět Vlk a tak stav po první třetině byl pouze 2:1. Ve druhé třetině však Meo bylo už zcela nemilosrdné a podařilo se jí něco, co se vidí jen zcela výjimečně. Během 8 minut totiž dokázala Meochema vstřelit 7 gólů! Na počátku 2.třetiny rozpoutalo před třineckou svatyní takovou smršť, že v průběhu 4 minut vstřelilo 4 góly. Nejdříve ve 22.minutě zvýšil na 3:1 Černý a další 3 góly následovaly vždy přibližně po minutě. Jejich autory byli Řezáč, Krejčíř a Dvořák. Zcela odevzdaný Třinec se úplně vytratil z ledu a další tři „slepené“ góly následovaly ještě do poloviny zápasu. Ve 29.minutě změnil stav na 7:1 Šnábl a ve 30.minutě se trefila hned dvojice hráčů – Řezáč a Krejčíř. V polovině utkání tak byl stav 9:1. Stadiónem znělo mohutné „deset, deset“ a diváci se jí dočkali ještě do přestávky. Ve 36. minutě dosáhl hattricku Krejčíř a upravil na 10:1. Meo už v poslední třetině asi šetřilo síly, naopak Třinec chtěl ještě alespoň trochu skóre zkorigovat a hra se postupně vyrovnala. Jediný gól pak přidal ještě tři minuty před koncem Krejčí. Vítězství o 10 gólů bylo v historii I.NHL pro Meo zatím nejvyšší. Utkání sledovalo 1100 diváků, rozhodčí Baldrych – Skácel a Moravec poslali na trestnou lavici oba týmy třikrát, přesilovky zůstaly nevyužity. Díky vítězství mělo Meo v tabulce již 38 bodů a definitivně se usadila na 5.místě v tabulce. I když o něj musela bojovat až do posledního kola, už jej neopustila.

Dvanácté hanácké derby

Čtyři kola před koncem byli Meo a Mora sousedi v tabulce, tedy na 5. a 4.místě. Jak už jsme si ale říkali mnohokrát, bodový rozdíl mezi nimi byl obrovský - v danou chvíli 14 bodů. Od posledního vzájemného měření sil, které proběhlo v Přerově 9.1.1980, a které Meo vyhrálo v dramatickém závěru 5:4, však byly oba celky naprosto stejně úspěšné. V posledních 11 kolech získaly 12 bodů. Mora ale již tři kola za sebou nedokázala vyhrát, navíc z toho dvě utkání doma. Jejími soupeři byli právě konkurenti Meochemy v boji o 5.místo (Kolín, Žďár a Vyškov). Jedinou výhodou Mory tedy bylo domácí prostředí. Naproti tomu Meo hrálo v čtvrté čtvrtině až na vyjímky celkem pohledný hokej a tak byly šance obou klubů na úspěch v zápase takřka vyrovnané.

41.kolo                   20. února 1980
Olomouc - Meochema                   4 : 7

Na poslední hanácké derby sezóny se přišlo podívat 2200 diváků a Meo v zápase překvapilo. Většinu zápasu vedlo. Nerozhodné skóre 0:0 se v 7.minutě změnilo během několika sekund na 1:1 po gólech olomouckého Šaška a přerovského Pospíšila, ale pak už bylo lepší přeci jen Meo. Ve 14.minutě přidal zaslouženě druhý gól Přerova Šnábl a stejný hráč zvýšil ve 26.minutě na 1:3. Ve 33.minutě se prosadil Černý a Meo se ujalo vedení 1:4. Mora se sice snažila dotahovat, ale vyrovnat se jí už nepodařilo. Ve 37.minutě nejdříve snížila prostřednictvím Caldra na 2:4 a gólem do šatny upravil stav na jednobrankový rozdíl 3:4 Šašek. Hned po návratu ze šaten ale posílil sebevědomí Meochemy Hampel. Mora sice ještě bojovala, ale poslední gól dokázal dát za ni ve 47.minutě Chovanec. Pak už vládlo na ledě Meo. Šestým gólem Meochemy v 54. minutě dovršil hattrick Šnábl a skóre definitivně uzavřel v poslední minutě Bilík na 4:7. Rozhodčí Šebela - Dubský a Zajíc poslali na trestnou lavici na dvě minuty 6 hráčů Mory a 4 Meochemy, navíc však Hampela na 5 minut a Fraňkovi udělili osobní 10 minutový trest. Meo dokázalo přesilovku využít dvakrát, Mora jednou. Po zápase tak mělo Meo 40 bodů.

Podceňovat soupeře z konce tabulky se nemá

Meo podalo v posledních dvou zápasech vynikající výkon a hrálo v poslední čtvrtině velmi pohledný hokej. Formu mělo určitě nejlepší za celý půlrok, ale často podceňovalo celky ze spodní půle tabulky. Vzpomeňme si na zápas ve Vyškově, o němž jsme mluvili posledně, kde Meo vedlo ještě v půli utkání. Nakonec ale nezvládlo závěr zápasu a odjelo s debaklem 6:1, který byl pro ni velmi krutý a předvedené hře neodpovídající. Jenže situace se zopakovala i v zápasech, které následovaly nyní. Meochema měla za soupeře 10. a 11. celek tabulky, zase „vypustila“ jen část zápasu, a to ji stálo zbytečně ztrátu 3 bodů.

42.kolo                   24. února 1980
Meochema - Karviná                   4 : 6

V předposledním domácím utkání tohoto ročníku si Meochema popudila svých 1200 věrných příznivců natolik, že řada z nich opouštěla zimní stadion ještě v průběhu druhé třetiny. Karviná se pustila do boje s velkou vervou, naproti tomu Meo hrálo velmi mátožně v pohodlném tempu a bez jakéhokoliv stylu a větší snahy. Útok byl bez střelců a obrana místo v obranném valu v kupě zmatků. Hosté toho řádně využili a další rekord Přerova v historii NHL byl na světě. Bohužel ale negativní. Ve 27.minutě totiž svítil na světelné tabuli nevídaný stav – už 0:6 ! Výprask zahájila Karviná už ve 2. minutě gólem Kincla a stejný hráč zvyšoval v 6.minutě už na 0:2. jen o pár sekund sekund přidal třetí gól hostí Chocholatý. A stejná doba temna následovala i po začátku druhé třetiny. Ve 23.minutě se prosadil karvinský Hašek, o dvě minuty později Trojanský a vše zakončil ve 27.minutě Gurecký – 0:6. Ze „spánku“ se Meo probudilo teprve ve 37.minutě, když skóroval Dvořák a o dvě minuty později Stalčík. Ve 42.minutě ještě dokázal tentýž hráč snížit na 3:6 a v 50.minutě Černý na 4:6. To už ale byla pro totálně zklamané přerovské diváky jen slabá náplast. Hlavním arbitrem utkání byl Holík, který poslal obě mužstva do čtyř jen dvakrát. V řízení utkání mu asistovali Hambálek a Sachr. Ani pořádná „facka“ však Meochemu z 5.místa neshodila. Její největší konkurenti – Vyškov a Kolín na ni ztráceli jeden bod, Žďár a Hradec již čtyři. Jenže ji ani příliš nepoučila.

43.kolo                   27. února 1980
Kopřivnice - Meochema                   3 : 3

Prakticky celý zápas mělo Meo více ze hry a domácí Kopřivnice se před Foldynu dostávala jen minimálně. Stav 0:0 však trval více než polovinu zápasu. Domácího brankáře se podařilo překonat až ve 32.minutě Šnáblovi. V 53.minutě přidal na 0:2 Hampel a když asi 3 minuty před koncem zvýšil Franěk už na tříbrankový rozdíl, zdálo se být o všem rozhodnuto. Jenže Meo závěr zcela vypustilo, nechalo Tatru, která hrála jen na dvě pětky, útočit a té se v závěrečném náporu podařilo ještě vyrovnat! V 58. minutě nejdříve snížil na 1:3 Bumbalík, a v předposlední minutě se za domácí trefil hned dvakrát Bartoš. A to ještě Foldyna dokázal jednu další vyloženou šanci pár sekund před koncem zlikvidovat. Ze dvou zcela jasných bodů tak muselo Meo zbytečně jeden nechat v Kopřivnici. Před 600 diváky dohlíželi na čistotu hry rozhodčí Šebela – Lipina a Sýkora. Poměr vyloučených činil 1:3, přesilovky nebyly využity. Protože však zaváhal jak Kolín, tak i Vyškov, ani tentokrát Meo v tabulce z páté pozice nespadlo.

44.kolo                   2. března 1980
Meochema - Opava                   5 : 3

V posledním utkání I.NHL ročníku 1979-1980 se Meochema pustila do zkušeného, aktuálně druhého celku tabulky bez nejmenšího respektu, aby si „usmířila“ své diváky za ostudu, kterou si velmi laxním přístupem v úvodu předminulého a v závěru minulého utkání udělala. Rozloučit se s ní v této sezóně přišlo 1400 fanoušků. Od počátku zakládala Meochema rychlé útočné akce a dobře střílela. Není proto divu, že v 17.minutě byl stav již 4:1, když za Meo vstřelili góly v 6.minutě Dvořák, v 11.minutě Hampel, o dvě minuty později Černý a v 17.minutě Šnábl. Hosté se za tuto dobu trefili pouze v 11.minutě prostřednictvím Slavíka. Ve druhé třetině se však pohledný hokej vytratil a třetina skončila bez branek. Na začátku poslední dvacetiminutovky přidal pátý gól domácích Černý a za stavu 5:1 se ještě Opava pokusila svůj výkon nedůstojný druhému celku tabulky přeci jen trochu zlepšit a přidala na aktivitě. Po zbytek třetinu už měla více ze hry, ale dokázala výsledek jen zkorigovat brankami Děkana ve 48.minutě a Dobruše asi 5 minut před koncem. Utkání tedy skončilo vítězstvím Meochemy 5:3 a řídilo jej trio Kokš – Lipinský a Moravec. Hlavní rozhodčí poslal oba týmy na trestnou lavici třikrát, žádný z týmů této výhody nevyužil.

Celkové zhodnocení sezóny

V konečné tabulce I.NHL 1979/1980 obsadila Meochema ve skupině B 5.místo se 43 body, což byl zatím nejlepší výsledek za celé tři sezóny. Cíl sezóny - 8.místo ve skupině byl rovněž splněn. Poprvé se Meochemě podařilo dosáhnout aktivního skóre 157:140. Celkově vyhrála 18 zápasů, 7 remizovala a 19 prohrála. Doma se jí podařilo vyhrát celkem 13 zápasů, ve 4 se rozešla se svým soupeřem smírně a v 5 svým soupeřům podlehla. Dosáhla v nich aktivního skóre 90:57 a 30 bodů. Venku se jí naopak v této sezóně dařilo ještě hůře než v minulé. Získala jen 13 bodů, což bylo o bod méně než v předchozí sezóně. Z 22 zápasů vyhrála jen 5, ve 3 remízovala a 14 prohrála. Pasivní skóre 67:83 bylo ale výrazně lepší než v sezóně 78-79.

Přesilovky

Přesilovky mělo Meo už stabilně slabé. Zatímco vítězný Gottwaldov vstřelil gól v přesilovce každých 10 minut, Meo potřebovalo na jeden gól v přesilovce dobu přibližně dvakrát delší. V přesilovkách dala celkem 15 gólů, pouze v jediném utkání dokázala využít této výhody více než jedenkrát. V soutěži slušnosti se však oproti předchozím letům zlepšila. Nejslušnější tým v soutěži Ingstav Brno byl potrestán 277 minutami, Meochema obsadila 4.místo a inkasovala 394 minut z toho 162 dvouminutových, 4 pětimutové, 3 osobní desetiminutové a jednou byl její hráč vyloučen do konce utkání. Pro přehled ještě uveďme, že poslední Kolín vyfasoval 552 trestných minut. Na druhou stranu se ale Meo dovedlo celkem bránit v oslabení. Při něm inkasovalo 14krát.

Návštěvnost

Celkem pravidlem v této sezóně bylo, že Meo hrálo celkem dobrý hokej a dosáhlo i slušných výsledků s lepšími týmy tabulky a naopak špatně hrálo s horšími, dost často je podceňovalo a poztrácelo s nimi hodně bodů. I to mělo vliv na návštěvnosti, která byla o dost nižší než v prvních dvou sezónách a v průběhu sezóny ještě postupně klesala. Nejvíce lidí se v Přerově přišlo podívat na zápas hanáckého derby s Olomoucí dne 14.10.1979 (3500 diváků), nejměně a to i historicky za celou NHL s Kolínem dne 19.12.1979 (jen 900). Průměrná návštěvnost na přerovském zimním stadionu činila v tomto roce již jen 1550 diváků. Venku nebyla Meochema pro soupeřovy fanoušky přílišným lákadlem, nejvíce lidí se na ni přišlo podívat v hanáckém derby v Olomouci 25.11.1979 (3700), nejméně v Třinci 6.1.1980 (jen 200). Průměrná návštěvnost těchto zápasů se pohybovala asi kolem 1100 diváků. Toto číslo navíc hodně navyšovala hanácká derby v Olomouci a zápasy ve Žďáru nad Sázavou. Jen pětkrát se na Meo přišlo v cizích městech podívat více než 1000 lidí.

Jak hrálo Meo v jednotlivých třetinách ?

1979-1980 :     5. místo    43 bodů     skóre  157 : 140

Zhodnocení sezóny trenéry ani vedením klubu se nám nepodařilo buhužel zjistit.

Protože I.NHL se v této sezóně hrála ve 2 skupinách, uveďme si pro pořádek i konečnou tabulku skupiny A

Série o přeborníka ČSR

Hrálo se na dva vítězné zápasy. První utkání se hrálo 9.března 1980 a Gottwaldov v něm zvtězil nad Ústím na Labem 2:0 a o tři dny později 7:3. Získal tím titul přeborníka ČSR a spolu s vítězem SNHL, kterým byl Spartak ZŤS Dubnica, postoupil do kvalifikace o postup do 1.hokejové ligy.

Kvalifikace o 1.ligu

Kvalifikace o 1.ligu se hrála na 3 vítězné zápasy. Gottwaldov nevstoupil do série dobře. První zápas doma před 9000 diváky prohrál 2:3. Ve druhém zápase v Dubnici to ale svému soupeři před 4500 diváky oplatil a vyhrál 1:3. Třetí zápas se hrál opět v Gottwaldově a před 9500 diváky vyhrál tentokrát 4:2. A protože svého soupeře pokořil znovu i v Dubnici, tentokrát 3:7, vyhrál celou sérii 3:1 a postoupil zpět do nejvyšší soutěže.

Za týden budeme v povídání o historii přerovského hokeje ve druhé nejvyšší hokejové soutěži pokračovat a otevřeme "dvířka" již čtvrtého ročníku, kterého se Meo účastnilo.