Vzpomínky na I.NHL - díl 23 Na počátku roku 1980

P ř e r o v - Popis prvních 6 lednových kol roku 1980 nemůže začít jinak než pár slovy o týmu Žďár nad Sázavou. Před vánoční pauzou mu patřilo až předposlední místo. I přes nepříznivé výsledky ale na něj chodilo stále několik tisíc diváků. A jejich tým se jim za to odvděčil po Novém roce. Kdybychom totiž sestavili tabulku jen za toto třítýdenní období, Žďár by ji vedl. Od 6.1.1980 zahájil serií šesti zápasů bez ztráty jediného bodu. Ze sestupových vod tak rychle utekl a rozšířil počet týmů z klidného středu tabulky na pět. Meochema hrála na počátku roku 1980 celkem dobrý hokej, přísun bodů na její konto zůstal průměrný a po skončení třetí čtvrtiny soutěže jí patřilo 7.místo.

Díl 23 – Na počátku roku 1980

I po pěti odehraných zápasech druhé poloviny soutěže patřilo Meochemě se 24 body 6.místo. Na řadě nyní byly zbývající zápasy třetí čtvrtiny soutěže a s nimi se seznámíme dnes.

V prvním kole hraném v roce 1980 mělo Meo volno

Zápas 28.kola, které bylo naplánováno jako první v roce 1980 už na 2.ledna, měla Meochema už předehrán od října 1979 a tak si toho dne užívala zaslouženého volna. Dva z jejich tří dalších konkurentů – Vyškov a Kolín měli ale také volno, protože Meo si tento zápas předehrávalo právě s Vyškovem a Kolín si svůj zápas v Olomouci předehrál v prosinci 1979. Díky tomu, že však hrál zápas Hradec Králové a doma porazil Karvinou, Meochema klesla o jedno místo, tedy na 7.pozici.

29.kolo                   6. ledna 1980
Třinec - Meochema                   2 : 5

Utkání mělo velmi slabou návštěvu – jen asi 200 lidí i velmi slabou úroveň, ale hokejovější bylo přeci jenom Meo. Domácí se nedokázali vyvarovat hrubých chyb zvláště ve druhé části utkání a Meochema tyto chyby dokázala trestat. Skóre otevřel Hampel ve 14.minutě, domácí Póla však dokázal hned po návratu z kabin do druhé třetiny po několika sekundách vyrovnat. Nerozhodný stav trval necelých 10 minut, potom ve 30.minutě podruhé strhl vedení na stranu Meo Dvořák, o 4 minuty později zvýšil Zubíček na 1:3 a tři minuty před druhou sirénou to již bylo 1:4 opět zásluhou Dvořáka. Za Třinec v poslední třetině sice ještě snížil na 2:4 Škubna, ale poslední slovo patřilo v poslední minutě přerovskému Zubíčkovi. Utkání řídili rozhodčí Barvíř – Sachr a Hambálek, vyloučili 2 domácí hráče na 2 minuty, 4 hosty na dvě minuty a Marečka z Přerova na 5 minut. Meochema si vítězstvím 2:5 připsala další dva body, na účtu jich už měla 26, ale protože vyhrál jak pátý Kolín, tak i šestý Hradec Králové, ze 7.místa se prozatím ještě nedostala.

Jedenácté hanácké derby

Ani toto hanácké derby nezklamalo. I když se ještě v polovině poslední třetiny zdálo, že o vítězi je jasně rozhodnuto, nakonec z toho bylo ještě drama, podobně jako tomu bylo v minulém hanáckém derby, které se hrálo v Olomouci 25.listopadu 1979 a které vyhrála Mora v poměru 2:1. Žádnému mužstvu už prakticky o nic nešlo. V této chvíli totiž byla Olomouc na druhém místě už s 12bodovým odstupem na vedoucí Gottwaldov, na sedmé Meo měla náskok 14 bodů a stejně daleko bylo Meo i od posledního Třince. Mora už tedy hrála v podstatě jen o umístění na 2. až 4.místě a Meo o možné 5.místo. Z předchozích 10 vzájemných zápasů v I.NHL vyhrál Přerov zatím jen dva, Olomouc už pět.

30.kolo                   9. ledna 1980
Meochema - Olomouc                    5 : 4

V boji o dva body podalo domácí Meo jedinečný výkon, když téměř celou první třetinu podávalo vynikající výkon a Moru téměř k ničemu nepouštělo. Pvního gólu dosáhlo v 9.minutě zásluhou Dvořáka a jen o 32 sekund později se trefil Krejčí. Teprve ve druhé třetině se hra vyrovnala a hosté dokázali ve 26.minutě Poláchem snížit na 2:1. Góly ale naštěstí nepřestalo dávat ani Meo. Ve 36.minutě to po akci Zubíčka bylo už 3:1 a krátce před druhou sirénou zvýšil už na 4:1 Krejčíř. Pět minut po začátku třetí třetiny vstřelil pátý gól Meo Kalvoda a protože stav 5:1 trval ještě deset minut před koncem, nikdo by v tu chvíli nevěřil, že se ze zápasu ještě vyvine takové drama. V 51.minutě nejdříve totiž snížil na 5:2 Caudr a v 58.minutě se Moře podařilo díky Tulcovi snížit na 5:3. Hráčů Olomouce, kteří ještě vycítili šanci, byl najednou plný led a hráči Meo byli strašně nervózní. Výsledkem byl další gól Mory o minutu později z Mačkalovy hole. Z jasného vedení 5:1 bylo najednou vedení jen těsné 5:4. Dalších gólů se už však příznivci Olomouce naštěstí nedočkali a zápas, který vidělo 2200 diváků a které řídili rozhodčí Vavrečka – Skácel a Machač, tímto výsledkem naštěstí i skončil. V utkání bylo na obou stranách vyloučeno po třech hráčích, každý z týmů jednu přesilovku využil. Vítězství zapsalo Meochemě do tabulky další dva body a protože Hradec Králové prohrál doma se stále se lepšícím Žďárem, mělo za následek i posun v tabulce o místo výše, tedy na 6.pozici.

31.kolo                   13. ledna 1980
Karviná - Meochema                   4 : 3

Na utkání se v desáté Karviné přišlo podívat asi 1000 diváků a předčasně, tak jak v některých předchozích zápasech svého mužstva, ze Zimního stadionu rozhodně neodcházeli. Meochema totiž zaspala začátek a to se jí stalo osudným přibližně v polovině první třetiny. Tehdy totiž vstřelili domácí tři poměrně slepené góly. Nejdříve v 9.minutě Kovalčík, o minutu později Burda a za další dvě Kincl. A to ještě mohlo být Meo rádo, že to bylo jen 3:0, protože ještě několika dalším velkým šancím zabránil v cestě do sítě Foldyna. O tom, kde zůstanou dva body se tak zdálo být už definitivně rozhodnuto. Teprve stav 3:0 však Přerováky probudil a hru konečně vyrovnali. Časem dokonce převzali i taktovku a začali hru kontrolovat. Minutu před skončením první třetiny se na 3:1 podařilo snížit Marečkovi a ve 33.minutě vstřelil kontaktní gól na 3:2 Franěk. Je škoda, že minutu poté se podařilo domácím využít jednu z nepříliš velkého množství šancí, co v tu chvíli měli a Špaček zvýšil na 4:2. I přes velkou snahu už Meo nedokázalo více, než krátce po začátku poslední třetiny vstřelit Ovčáčkem podruhé kontaktní gól, tentokrát na 4:3. V závěru nepomohla Přerovu ani 80 sekundová power play a tak z desáté Karviné odjel s prázdnou. Rozhodčí Klitner - Kopásek a Trněný poslali oba týmy do čtyř celkem šestkrát, přerovskému Fraňkovi navíc udělili za nesportovní chování osobní desetiminutový trest. K dosavadním 28 bodům žádný nepřibyl a Meo spadlo v tabulce zpátky na 7.místo.

32.kolo                   16. ledna 1980
Meochema - Kopřivnice                   3 : 0

Utkání bylo tvrdé a velmi bojovné. Hráči obou týmů hráli s velkým nasazením a jak domácí brankář Foldyna, tak hostující Milich předváděli skvělé výkony. Skóre se proto měnilo jen velmi pomalu. Hned v 6.minutě sice uspěl Dvořák, ale poté se červené světlo na žádné straně nerozsvítilo celé dvě třetiny zápasu. Druhý gól do kopřivnické sítě přidal ve 42.minutě Šnábl a na konečných 3:0 upravil 9 minut před koncem Hampel. Utkání řídila trojice sudích Pravda - Ondra a Kovář, vylučovalo se v poměru 6:5, přesilovky zůstaly nevyužity. Na zápas se přišlo podívat 1200 diváků. I přes výhru se Meochemě nepodařilo dostat zpět do horní poloviny tabulky a zůstala se 30 body sedmá.

33.kolo                   20. ledna 1980
Opava - Meochema                   5 : 2

Asi 1000 diváků sledovalo celkem rychlý a oboustranně slušně vedený zápas, který byl v prvním a posledním dějství poměrně vyrovnaný. Skóre otevřel ve 13.minutě opavský Slavík, ale Hampel dokázal v předposlední minutě úvodní třetiny ještě vyrovnat. O všem tak rozhodl bezchybný výkon opavského brankáře Kramného prakticky po celý zápas a výkon Opavy ve druhé třetině, v níž měla převahu. Hned na jejím počátku pokořil ve 22.minutě brankáře Foldynu Keller a za další 3 minuty zvýšil Slavík již na 3:1. Tlak domácích byl pak v závěru druhé části hry korunován čtvrtým gólem Dobruše. Když ve 42.minutě zvýšil na 5:1 Vojáček, bylo už prakticky o všem rozhodnuto. Tlak domácích tak ochabl a hra se opět vyrovnala. Meochema už dokázala výsledek jen mírně zkorigovat, asi 4 minuty před koncem se za Kramného záda trefil Kalvoda. Utkání, které skončilo celkem spravedlivým vítězstvím Opavy 5:2, rozhodovala trojice rozhodčích Vavrečka - Lipina a Sýkora. Dvířka trestné lavice se otevřela na obou stranách dvakrát, oba týmy využily po jedné přesilové hře.

Zápas v Opavě uzavřel třetí čtvrtinu soutěže a situace v tabulce se po jejím skončení zdramatizovala jen nepatrně. Vedoucí Gottwaldov s 55 body měl devět bodů náskok na druhou Opavu, poslední Třinec se 16 body přeci jen trochu zmírnil ztrátu na předposlední Kopřivnici, která jich měla o 4 více. Jak jsme již řekli, klidný střed tabulky se rozrostl o další tým - Žďár nad Sázavou, který v danou chvíli měl za sebou 5 zápasů bez porážky. Meochema měla po 13 vítězstvích, 4 remízách a 16 porážkách 30 bodů, skóre 108:103 a byla na 7.místě. Na pátý Kolín, který se dostal do krize, však snížila ztrátu na dva body. Na to, kterému celku se podařilo Žďárskou sérii utnout, si počkáme ale zase týden.