Vzpomínky na I.NHL - díl 22 Před vánocemi 1979

Vzpomínky na I.NHL - díl 22  Před vánocemi 1979
P ř e r o v - Předvánoční období nebývalo v předchozích dvou ročnících pro Meo příliš příznivé. V sezóně 1979-1980 to sice nebylo také nejlepší, ale tentokrát naštěstí nešlo o krizové období. Meochema dosahovala střídavých výsledků, v tabulce ji patřil klidný střed. Odstup od první čtveřice týmů se do Vánoc dále zvyšoval a dosáhl až 11 bodů od čtvrtého celku, ještě o bod větší rozdíl byl od posledního místa. První Gottwaldov by musel projít obrovskou krizí, aby mu ještě mohl někdo konkurovat a i poslední Třinec se už na předposledního díval z celkem uctivé vzdálenosti. O nic extrémně důležitého se nehrálo a tak pro toto období byly typické velmi nízké návštěvy prakticky na všech zimních stadionech.

Díl 22 - Před vánocemi 1979

V polovině soutěže uzavíralo Meo horní polovinu tabulky, bylo tedy se 20 body na 6.místě. Dnes si povíme něco o prvních pěti zápasech druhé poloviny soutěže, které se hrály v prosinci 1979.

23.kolo          9. prosince 1979
Ingstav - Meochema          4 : 2

Utkání bylo dlouho velmi vyrovnané s šancemi na obou stranách, ale u obou týmu úřadovali především bezchybní brankáři a tak bezbranková remíza vydržela až do poloviny zápasu. Ve 30.minutě ale otevřeli domácí skóre Hájkem a přeci jen získali ve druhé půli druhé třetiny mírnou převahu. Tu korunovali v jejím závěru dalšími dvěma góly Vlčka ve 37.minutě a Janáka o minutu později. Poslední třetina začala tedy za stavu 3:0 a Meo se snažilo ještě bojovat. Výsledkem bylo snížení až na 3:2, kterému pomohla svými chybami i obrana Ingstavu Brno. Ve 47.minutě vstřelil první gól Meochemy Pospíšil a v 53.minutě kontaktní gól Černý. Více už ale Meo nestihlo. Asi 3 minuty před koncem rozhodl o vítězství domácích Břoušek. Rozhodčí Pěkný - Krajnhanzl a Matějíček vyloučili celkem 8 hráčů v poměru 3:5, jedinou přesilovku využili domácí. Porážka znamenala pro Meo se 20 body sestup na 7.příčku.

Jen znovu nepodcenit Žďár n.S. !

Meochema už se Žďárem jednou doma prohrála a stejných chyb, kterých se dopustila v předchozím domácím vzájemném zápase, se tentokrát chtěla vyvarovat. Žďáru se však v poslední době celkem začalo dařit, a vyrovnaný zápas sehrál doma i s Gottwaldovem, který nakonec prohrál jen těsně 1:2. Na Meochemu už ztrácel jen 4 body a proto si Meochema nemohla dovolit soupeře tentokrát podcenit.

24.kolo          13. prosince 1979
Meochema - Žďár n.S.          8 : 4

Meochema se prezentovala dobrým nástupem do utkání. Po brankách Marečka ve 3.minutě a Krejčíře v šesté se rychle ujala vedení 2:0 a zdálo se, že utkání bude mít pod kontrolou. Stačily však dvě chyby v obraně a po dvou laciných gólech Poláčka v 8. a 13.minutě svítila na tabuli dvojka i na straně hostů. Meo se ale naštěstí tentokrát vzpamatovalo celkem brzy. Ještě v téže minutě totiž skóroval Bilík a těsně před sirénou stejný hráč zvýšil na 4:2. Povzbuzené Meo zpozornilo obranu, zlepšilo kombinaci a rozehrálo se k výbornému výkonu. Hned po začátku druhé třetiny se podařilo vstřelit vítězný gól Řezáčovi a další góly na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve 30.minutě zvýšil Hampel na 6:2 a do přestávky se trefil ještě ve 36.minutě Černý. Za stavu 7:2 po dvou třetinách Meo trochu polevilo a ke slovu se dostali znovu hosté. Jejich třetí gól dal ve 45.minutě Ujčík a čtvrtý v 51.minutě Doležal. Za Meo se trefil v 50.minutě už jen Krejčí. Poslední desetiminutovka už se hrála spíše jen z povinnosti. Utkání řídila trojice Pravda - Ondra a Kovář, oběma týmům vyloučila po 3 hráčích, domácího Kalvodu a hostujícího Nejezchléba potrestali navíc osobními desetiminutovými tresty. Přesilovku se nepodařilo využít žádnému z mužstev. Utkání sledoval na Přerov velmi malý počet diváků - jen 1100. Díky dalším dvěma připsaným bodům jich Meo mělo 22, což aktuálně znamenalo 6.místo v tabulce.

S Hradcem Králové si Meochema vyměnila pořadatelství

Na řadě nyní byl zápas Meochemy v Hradci Králové. Mužstva si však vyměnila pořadatelství. Důvod se nám nepodařilo zjistit.

25.kolo          16. prosince 1979
Meochema - Hradec Králové          3 : 1

Meochema tentokrát body doslova vydřela. Hrála bez systému, bez jakékoliv souvislejší akce a střeleckých příležitostí bylo až příliš poskrovnu. Podobně však hrál naštěstí i soupeř a tak polovina zápasu byla sotva průměrná. Meochema se ale výše uvedené nedostatky snažila nahrazovat rychlostí a obětavostí. Díky tomu se jí podařilo dvě minuty před skončením první třetiny přeci jen ujat vedení gólem Černého. Nudná hra pokračovala i ve druhé části hry, větší vzrušení přinesla až 30.minuta, když hosté hráli 4 minuty oslabení a dokázali při tom zásluhou Kopřivy vyrovnat na 1:1. Naštěstí tento stav vydržel jen 5 minut a hradeckou síť rozvlnil tentokrát Řezáč. Stav 2:1 se pak držel až téměř do konce utkání. Teprve v předposlední minutě si vítězství Meo pojistilo brankou obránce Fraňka. Rozhodčí Knecht vyloučil domácím 5 hráčů, hosty poslal do čtyř o jedenkrát více. Na čarách mu asistovala dvojice Kopásek a Trněný. Žádné mužstvo přesilovku opět nevyužilo. Ani na toto utkání nedorazilo mnoho diváků - opět jen 1100 a výkon jejich oblíbeného mužstva je nijak příliš nepotěšil. Spokojeni mohli být jen se získanými dvěma body. 24 bodů udrželo Přerov na 6.místě.

26.kolo          19. prosince 1979
Meochema - Kolín          0 : 2

Úplně naopak vypadal a bohužel i skončil už třetí domácí zápas v řadě s Kolínem. Zařadil se tak mezi už poměrně velké množství smolných zápasů Meo. Utkání mělo na I.NHL velmi dobrou úroveň a herně se divákům určitě líbilo. Oba celky si vytvářely velké množství brankových příležitostí, avšak na obou stranách doslova zářili brankáři - jak přerovský Foldyna, tak kolínský Weith. Větší šance ale mělo zvláště v první třetině Meo. Jeho hráči však nedokázali proměnit v gól ani střelu na prázdnou branku, neboť Weith se při zákroku, který této akci předcházel, dostal daleko od branky. Podruhé mu pro změnu pomohla tyč jeho svatyně. Bezbrankový stav proto trval velmi dlouho. Třebaže v poslední třetině měli přerováci opět převahu, dopustili se v obraně dvou hrubých chyb, které na rozdíl od Přerova Kolín potrestal v 52. a 54.minutě dvěma góly. Znervozněnému Přerovu se i přes velkou snahu už nepodařilo s výsledkem něco udělat. Oba body si tak trochu nezaslouženě odvezli domů hosté. Utkání rozhodovali rozhodčí Kokš - Moravec a Postránecký, oběma týmům vyloučili po 3 hráčích, přesilovky zůstaly už téměř tradičně nevyužity. Nepřesvědčivý výkon Meo v minulém utkání odlákal další diváky a na zápas se přišlo podívat jen 900 diváků. Poprvé za dobu co Meo hrálo I.NHL, klesla návštěva pod tisíc lidí. I přes porážku Meo zůstalo na 6.místě, protože její největší soupeři ze středu tabulky - Hradec Králové i Vyškov doma také prohráli. Pátý Kolín ale díky tomuto vítězství utekl Meochemě už na rozdíl 4 bodů.

První utrpěný debakl v sezóně

Přerov už měl v sezóně poměrně velké množství velmi špatných zápasů, ale výrazný debakl do této chvíle neutrpěl. Gottwaldov byl sice jednoznačným favoritem se 46 body, když doposud ztratil jen 6 bodů, Meochema však s ním zatím neodehrála špatné zápasy, dokonce z těch 6 bodů jeden získala ona. A že to nakonec teď bude debakl by ještě po dvou třetinách neřekl nikdo.

27.kolo          22. prosince 1979
Gottwaldov - Meochema          6 : 0

Většina lidí už myslela asi více na přicházející Vánoce a zápas mezi Gottwaldovem a Přerovem se tak hrál jen pro nejvěrnější diváky. Zápas sledovalo sotva 600 lidí, přitom Gottwaldov hrál velmi pěkný hokej, suverénně vládl tabulce se 46 body a jeho nejbližší pronásledovatel na něj vzhlížel už z devítibodové vzdálenosti. Ačkoliv zápas skončil pro Meo debaklem, svému soupeři odolávalo velmi dlouho. Domácí se ujali vedení sice již v 5.minutě, ale obětavě hrající hosté pak dlouho nedovolili Gottwaldovu skóre zvýšit. Stav 1:0 vydržel téměř až do konce druhé třetiny. Teprve tři minuty před jejím koncem se Gottwaldov trefil podruhé. Ve třetí třetině už ale Meo obrovskému tlaku domácích čelit nestačilo a inkasovalo další čtyři góly. A to jich mohlo být daleko více, protože Foldyna ještě nejméně stejné množství naprosto vyložených šancí dokázal zlikvidovat. Hlavní rozhodčí Knecht vyloučil 4 domácí hráče a 2 přerováky. Jak v přesilovkách uspělo Meo je jasné z výsledku a ani pro Gottwaldov to nebyla herní situace, z níž by dal nějaký gól.

I přes vysokou porážku a bodové zisky Hradce Králové v Třinci a Vyškova, který remízoval v Kolíně, stále patřila Meochemě 6.příčka tabulky. Na pátý Kolín už ale měla po 27.kole ztrátu 5 bodů. Na to, jestli se jej Meochemě ještě podařilo dostihnout, si budeme muset ještě několik dílů počkat, na ten příští přesně týden.