Vzpomínky na I.NHL - díl 2 Jak to vše začalo

P ř e r o v - V sezóně 1976-1977 se Meochemě podařilo zvítězit jak ve skupině C II.NHL, tak v následné kvalifikaci. Před ní tedy byla vyšší soutěž, kterou dosud její hráči nehráli. Byla to I.národní hokejová liga. Soutěž podstatně náročnější, neboť byla podstatně rychlejší, kvalitnější a šlo o soutěž celorepublikovou (tedy po celé tehdejší ČSR což bylo území našeho současného státu). V druhém dílu našeho seriálu si povíme něco o přípravě na úvodní sezónu této soutěže a také o prvních zápasech.

Díl 2 - Jak to vše začalo

Příprava na úvodní sezónu

Přípravu na úvodní sezónu v I.NHL vedla znovu úspěšná dvojice trenérů Koníček a Mrlík, kteří přivedli mužstvo mužů v předchozí sezóně až k postupu do I.NHL. Intenzivní přípravu na suchu zahájili hokejisté Meochemy již 1.května 1977. Ta trvala až do 10.července 1977 a v ní absolvovali 86 tréninkových jednotek (tak náročný trénink, který odpovídal kaloricky výdaji při osmihodinové směně u horníka). Hráči v podstatě trénovali dvakrát denně po dvou hodinách v prostorách zimního stadionu nebo na tenisových kurtech. Pak následovala dovolená. 25.července 1977 potom přešli na dvoufázové tréninky na umělé ledové ploše, kde absolvovali až do začátku soutěže 49 tréninkových jednotek což znamenalo, že trénovali dvakrát denně vždy po dvou hodinách. Prováděli vytrvalostní tréninky, posilovali a celkově měli plné zatížení šest hodin denně. Aby získalo družstvo náležitou rychlost a vytrvalost, sehrálo před začátkem soutěže v období mezi 16.srpnem a 15.zářím 1977 12 přípravných zápasů s celky od II.NHL výše. Z toho 9 zápasů vyhrálo, 1 remizovalo a 2 prohrálo s celkovým aktivním skóre 83:39. Zatímco v předchozích rocích mělo vždy mužstvo během přípravy soustředění, v tomto roce tomu tak nebylo. Vedení hokejového oddílu jej tentokrát nepovažovalo za nutný a snažilo se také ušetřit náklady, které se v této soutěži měly oproti předchozím letům podstatně zvýšit. Příprava proběhla nakonec bez větších problémů. Vyskytlo se několik běžných zranění bez vážnějších následků, menší komplikace přineslo pouze zranění Koldy a Svozila.

Sestava mužstva

Mužstvo muselo své řady před novou sezónou posílit. Jádro týmu přesto tvořili především hráči, kteří vybojovali pro klub I.NHL v minulém roce. Byli to brankář Č.Fous, obránci B.Šrom, S.Svozil, E.Svoboda, P.Ovčáček a J.Jemelka a útočníci J.Řezáč, J.Dvořák, J.Luzar, B.Kolda, J.Trnka, B.Czysz, F.Krejčíř, J.Odstrčilík a P.Foret. Do mužstva přišli pouze obránci J.Mareček ze ZKL Brno a J.Franěk z Gottwaldova a útočníci F.Stalčík a R.Kráčmar z Prostějova. Dále bylo mužstvo doplněno vlastními odchovanci – útočníkem M.Říhou a brankářem J.Plíhalem. Na začátku soutěže ještě doplnil tým útočník F.Krejčí z Gottwaldova. Mezi fanoušky se už v té době chvíli dokonce proslýchalo, že Přerov bude mít dohodu s některým klubem z nejvyšší soutěže ohledně přestupů či snad dokonce že bude tzv. farmářským klubem. Vedení ale nepovažovalo tuto variantu za vhodnou, nemělo zájem se vázat a tak k žádným jednáním nedošlo. Hráčům byla přidělena následující čísla : brankáři 24 Fous, 1 Plíhal – obránci 19 Šrom, 14 Svozil, 6 Svoboda, 5 Ovčáček, 3 Franěk, 4 Mareček, 18 Jemelka – útočníci 21 Řezáč, 15 Dvořák, 8 Luzar, 7 Kolda, 22 Stalčík, 25 Říha, 10 Trnka, 13 Czysz, 12 Krejčíř, 2 Odstrčilík, 9 Foret, 20 Kráčmar, 17 Krejčí.

Cíl mužstva

Pro úvodní sezónu 1977-1978 si vedení hokejového oddílu TJ LMCH Přerov dalo jediný cíl – udržení I.NHL. Mužstvo bylo totiž v soutěži nováčkem, navíc její obsazení bylo považováno jako nejtěžší za poslední tři roky.

I.NHL ročník 1977-1978

Soutěž hrálo 12 celků v jedné skupině po celých Čechách a Moravě. Hrálo se čtyřkolově, každý s každým dvakrát doma a dvakrát venku, hracími dny byly čtvrtky a neděle. Tedy celkem 44 kol. Vítězství se hodnotilo dvěma body, remíza se dělila po jednom a nikdy se neprodlužovalo. Po jejím skončení měl vítěz soutěže postoupit do kvalifikace o nejvyšší soutěž tehdy nazývanou „První hokejová liga“. Ze soutěže měly sestoupit dva poslední celky a měly být nahrazeny dvěma nejlepšími z II.NHL. Jistotu však nemělo mít hned po skončení soutěže ani desáté mužstvo soutěže, které muselo čekat na výsledek kvalifikace nejlepších mužstev české I.NHL a slovenské I.SNHL o soutěž nejvyšší. V případě, že by z té spadlo české mužstvo a do ní postoupil vítěz I.SNHL, nebylo by pro tým na desátém místě v soutěži místo. Celek na 1.místě by totiž v soutěži zůstal a do ní by přibyl další. To se stalo právě v předchozí sezóně Kolínu, který ač skončil na 10.místě, nakonec díky sestupu Gottwaldova z 1.hokejové ligy a prohře Opavy s Trenčínem v kvalifikaci o ni, musel do II.NHL také.

V soutěži hrály kromě Meochemy ještě tyto celky : Gottwaldov (který spadl z 1.hokejové ligy), Chomutov, Ingstav Brno, Jihlava B (která se do ní naopak vrátila ze II.HNL), Karviná, Kladno B, Liberec, Milevsko, Olomouc, Opava a Ústí nad Labem. S vylosováním soutěže byli přerovští hráči celkem spokojeni. Z prvních čtyř zápasů hráli tři doma a na začátek soutěže kladli trenéři především důraz, protože potřebovali, aby se mužstvo v soutěži chytilo. V posledních třech zápasech však Meochema dostala jako soupeře celky, které v předchozím ročníku skončily v horní polovině soutěže a Gottwaldov, jehož cíl byl návrat do 1.hokejové ligy. Nepovažovalo se to za příliš důležité, ale jak se ukázalo, vylosování hrálo v závěru soutěže velkou roli. Soutěž byla totiž velmi vyrovnaná, střed tabulky byl hodně našlapaný. Mezi 4. a 10.mužstvem byl po posledním kole rozdíl pouze 7 bodů. Pro srovnání, mezi 3.a 4.místem byl rozdíl rovněž 7 bodů, mezi 10.a 11.místem dokonce 18 bodů. Meochema, která byla ještě tři kola před koncem šestá, však poslední tři zápasy prohrála a tak třebaže se téměř celou sezónu držela ve středu tabulky, nakonec to byla ona, která skončila na onom nelichotivém 10.místě tabulky a nemohla si být záchranou ještě nějakou dobu jista.

Úvod soutěže

1.kolo     22. září 1977
Meochema – Ústí nad Labem     3 : 1

Památný první zápas v I.NHL odehrálo Meo ve čtvrtek 22.září 1977. Před zaplněným stadionem v něm získala Meochema oba body, ale bylo to velmi dlouho na vážkách. Obě mužstva nasadila vysoké tempo, které vydrželo díky dobré fyzické kondici až do poslední minuty zápasu. Hosté praktikovali nepříjemnou nátlakovou hru , v pěti útočili i bránili. Narušovali tím útočné akce Meochemy hned na modré čáře. Vůbec první vyloženou šanci v I.NHL mělo Meo hned ve 2.minutě , když ujel ústecké obraně Ovčáček. Slibné sólo však neproměnil. Prvá třetina skončila bez branek, ve druhé bylo na obou stranách šancí bezpočet. Ve 39.minutě to pořádně v hledišti zaburácelo, neboť Luzar vstřelil první branku Meo v I.NHL. Výsledkem 1:0 skončila i druhá třetina. V poslední třetině vyrovnal ve 44.minutě při přesilové hře na 1:1 ústecký Mikeš. Bojovnost se dále stupňovala a tak rozhodnutí přišlo až v závěru utkání. Meochema si příkladnou obětavostí vybojovala vítězství ukázkovými brankami v 58.minutě Trnkou (na snímku F.Totha) a 59.minutě Luzarem. Pochvalu si zasloužili všichni hráči v poli, skvělí byli oba brankáři, u hostí Cimburek, u domácích Fous. Ve tvrdě, ale slušně hraném utkání, vyzněl poměr vyloučených 3:5. Před obvykle vysokou návštěvou řídila utkání již trojice rozhodčích, hlavním byl Knecht.

2.kolo     25. září 1977
Karviná – Meochema     2 : 4

Ve druhém kole zajíždělo Meo poprvé na led soupeřů. Ve vyrovnaném zápase se před 1000 diváky i tentokrát radovalo z vítězství. Z utkání známe pouze autory přerovských gólů: Trnka, Šrom, Luzar, Kolda a trojici rozhodčích: Kolář - Ondra, Pravda

Úvod soutěže Přerovu tedy vyšel podle představ. První dvě utkání vyhrál, pohled na tabulku po dvou kolech byl velmi příjemný a před ním byly navíc další dvě co měl hrát doma. Ač i tyto zápasy byly velmi vyrovnané, domácí prostředí tentokrát výhodou nebylo :

3.kolo     29. září 1977
Meochema – Jihlava B     3 : 4

K zápasu 3.kola I.NHL nastoupila Meochema s novým útočníkem Krejčím z Gottwaldova. Vojáci přijeli do Přerova se třemi hráči, kteří hrávali stabilně 1.hokejovou ligu – Hrbatým, Klapkou a Kšicou, kteří byli pro zadáky Meochemy po celý zápas největším nebezpečím. Hned v úvodu byl vyloučen za kritiku rozhodčích Trnka na 10minut. Při zaváhání obrany ve 4.minutě docílila Jihlava B Jelínkem vedoucí branku utkání. Meo sice novou posilou Krejčím v 10.minutě vyrovnalo na 1:1, ale hostující Klapka do konce třetiny ještě hostům vrátil vedení. Ve druhé třetině nejdříve znovu vyrovnal ve 22.minutě Trnka na 2:2, ale hned za minutu Jihlava B znovu vedla, když na 2:3 upravil Micka. I poslední třetina byla vyrovnaná. V 55.minutě rozjásal 3300 domácích fanoušků Řezáč, když vyrovnal na 3:3. Vojákům však stačila znovu pouze minuta, aby definitivně strhl vítězství 3:4 na jejich stranu Jelínek. Závěrečný nápor Meo překazilo vyloučení Šroma, díky němuž nemohli domácí odvolat brankáře a pokusit se tak krajní obětavostí o zisk alespoň jednoho bodu. Utkání řídila trojice rozhodčích Ing.Janů – ing.Štěnička a Maiwalder.

4.kolo     2. října 1977
Meochema – Opava     2 : 3

Jen trocha střeleckého štěstí chyběla k tomu, aby se na přerovském ledě zrodilo ve 4.kole I.NHL překvapení. I když Slezan Opava, který v předchozím roce suverénně tuto soutěž vyhrál a i letos byl jedním z favoritů, vedl v 6.minutě už 2:0, pustili se neúnavní bojovníci Meochemy do soupeře s velkou vervou. Brankou Říhy (na snímku fr. Totha) snížili v 9.minutě na 1:2 a tento stav vydržel až do konce 1.třetiny. Ve 2. a 3. třetině Meochema hru nejen vyrovnala, ale stupňovala převahu a zejména v poslední třetině svého soupeře doslova drtila. Opava se nestačila bránit rychlým a promyšleným útokům. Druhá třetina však i přesto skončila bez branek. V poslední třetině za velkého jásotu diváků vstřelil nejdříve obránce Ovčáček ve 48.minutě vyrovnávací gól na 2:2. Radost z vydřeného bodu ovšem zkazil Meochemě 10 sekund před koncem utkání opavský útočník Vojáček, když vstřelil vítězný gól na 2:3. I tak si ale domácí hráči zasloužili za skvělý výkon obdiv a pochvalu. Velké zkušenosti Opavy nahrazovali nezměrnou bojovností a touhou po vítězství.

Všechna úvodní čtyři kola I.NHL tedy přinesla pěkná vyrovnaná utkání. Meochemě po 4.kole patřilo 7.místo, když po 2 vítězstvích a stejném počtu porážek měla 4 body a aktivní skóre 12:10. Možná ji v tu chvíli mohly mrzet dva záporné body v tabulce pravdy, protože z těchto zápasů hrála tři doma, ale Opava i Jihlava B v dalších částech soutěže prokázaly, že patří mezi nejlepší, neboť Opava skončila druhá hned za Gottwaldovem a Jihlava B třetí. O zbývajících sedmi zápasech první čtvrtiny I.NHL 1977-1978 si povíme znovu za týden.