Vzpomínky na I.NHL - díl 11 Meo venku zatím bez výhry

P ř e r o v - Ročník 1978-1979 rozehrálo Meo velmi dobře. Doma dva zápasy s Chomutovem a Slavií vyhrálo a jeden venku v Jihlavě B remízovalo. V tabulce byla před ním po třech kolech jen Opava. Jenže jak se brzy ukázalo, žádný ze tří celků, s nimiž Meo prozatím hrálo, nedosahoval kvalit z minulé sezóny a všechny patřily takřka celý ročník do spodní půle tabulky. Na řadu nyní přišly lepší celky a výsledky Meochemy se brzy začaly kazit. Meo prohrálo několik zápasů i doma a bod získaný v Jihlavě B byl nakonec jediný, který Meo z venku v úvodní čtvrtině I.NHL 1978-1979 přivezlo. A stalo se tak jediným celkem, který venku zatím nevyhrál. Po první čtvrtině soutěže tak nastal zákonitý pád v tabulce až na 9.místo.

Díl 11 - Meo venku zatím bez výhry

Po úvodních třech kolech patřilo Meochemě v tabulce 2.místo s 5 body a aktivním skórem 11:5. V tomto díle si povíme, jak si vedla ve zbývajících zápasech první čtvrtiny soutěže.

První inkasovaná desítka v I.NHL

Exligová Plzeň nezačala soutěž nejlépe, prohrála v úvodním kole v Olomouci 6:3, pak už ale začala všem ukazovat jak se hraje hokej a další soupeře už vyprovázela s debakly. Doma s Libercem i venku v Milevsku vyhrála shodně 8:2. Ve čtvrtém kole se proti ní na jejím ledě postavilo Meo a Plzeň ho poslala domů dokonce s desítkou !

4.kolo     1. října 1978
Plzeň - Meochema     11 : 4

Domácí začali s chutí a plzeňský Ebermann hned v první minutě otevřel skóre. Jen o tři minuty později zvýšil Kraft na 2:0 a v 8.minutě po další Ebermannově akci již Plzeň vedla 3:0. Jiskřičku naděje vykřesal v 10.minutě Šnábl, ale 5 minut před první přestávkou vrátil Plzni tříbrankový náskok Havel. Do šaten se tak šlo poprvé už se značnou gólovou ztrátou 4:1. Druhá třetina přinesla přeci jen vyrovnanější hokej. Domácí sice nejprve ve 24.minutě zvýšili Vrabcem na 5:1, ale potom, jisti si svým vysokým náskokem, polevili v koncentraci a začali v obraně chybovat. Ve 26.minutě tak snížil na 5:2 Venkrbec. Plzeň odpověděla za dvě minuty, na 6:2 upravil Bednář. Ve 31.minutě však Meo využilo další chybu Plzně a snížilo Stalčíkem na 6:3. Ve 34.minutě to bylo zásluhou Kočího již 7:3 a poslední gól Přerova dal ve 38.minutě Krejčíř. Druhá třetina tak skončila nerozhodně 3:3. V poslední třetině už ale Plzeň nenechala nikoho na pochybách o vítězi zápasu a dalšími čtyřmi góly, které vstřelili ve 46.minutě Ebermann, v 50.minutě Trachta, o minutu později Kraft a v 55.minutě Klapáč, získala konečné vítězství 11:4. Navíc mohlo být ještě daleko vyšší, řadu slušných akcí zlikvidoval totiž přerovský brankář Fous. Zápas, který sledovalo 1900 diváků, řídili rozhodčí Mlejnek – Lípa, Novotný. Poměr vyloučených 4:5, oba celky využily dvě přesilové hry, Plzeň navíc dva přidala při svém oslabení. Porážka odsunula Meo s 5 body a již záporným skóre 15:16 na 6.místo.

5.kolo     5. října 1978
Meochema - Ingstav     1 : 4

Ingstav se 7 body se před zápasem dělil s Olomoucí o 2. a 3.místo a že to nebylo náhodou potvrdil bohužel i v tomto zápase. Utkání přineslo dobrý hokej. Zvláště první třetina patřila Přerovu, ale svou převahu nedokázalo Meo výrazněji vyjádřit brankami. Až v 18.minutě vstřelil vedoucí gól Meochemy Řezáč a tak byl stav po úvodní třetině 1:0. Ve druhé třetině převzal taktovku Ingstav. Brankář Fous zabránil několika nebezpečným šancím soupeřů, ti jej přesto ve 2.třetině dokázali dvakrát překonat. Nejdříve ve 26.minutě Šulák, později ve 39.minutě Janák. Meo ale prohrálo druhou třetinu celkem zbytečně, protože za stavu 1:1 v rozmezí 33. až 36.minuty si vytvořilo několik vyložených šancí, ale žádnou neproměnilo. V poslední třetině už byl Ingstav lepší, v 51.minutě zvýšil na 1:3 Ludvík a skóre uzavřel na 1:4 minutu před koncem Janák. Utkání, které sledovalo 3400 diváků a bylo řízeno trojicí sudích Šebela – Grochol, Sýkora, bylo hráno velmi čistě, za celý zápas hrálo Meo jediné oslabení a Ingstav tři. Oba celky svá vyloučení bez větších potíží ubránily. Výhra v Přerově vynesla Ingstav do čela I.NHL, Meo zůstalo šesté.

Páté hanácké derby v I.NHL

V minulém roce byla ve vzájemných zápasech o jediný gól lepší Mora, bodové zisky z hanáckých derby byly shodné. V tom úplně prvním Meo hrálo doma nerozhodně 1:1, poté v Olomouci prohrálo 3:5, ve třetím znovu doma remizovalo, tentokrát 2:2 a v posledním vyhrálo v Olomouci 2:1. Před zápasem byla Olomouc na druhém místě s 9 body stejně jako první Ingstav a protože Mora hrála doma, byla v utkání favoritem.

6.kolo     8. října 1978
Olomouc - Meochema     5 : 1

Na utkání se přišlo podívat 4000 diváků. Bylo sice dlouho tradičně dramatické, ale mělo jen průměrnou úroveň a bylo také velmi nervózní. Jako první se radovali diváci fandící domácímu mužstvu, protože ve 12.minutě skóroval olomoucký Holub. Za tohoto stavu skončila i úvodní třetina a v té druhé uspěla nejdříve znovu Mora. Na 2:0 ve 29.minutě zvýšil Komínek. Ve 36.minutě se podařilo Meochemě v přesilovce snížit na 2:1, kontaktní gól vstřelil Krejčí. Až do poloviny poslední třetiny to vypadalo s možností nějakého bodového zisku nadějně, ale všemu udělaly konec dvě „slepené“ branky Mory v 52.minutě. Na 4:1 zvýšili Čížek a Chovanec. V 58.minutě pak na konečných 5:1 upravil znovu Čížek. Utkání řídili rozhodčí Friedrich – Vaculík a Šťáva. Poměr vyloučených 6:7, jedinou přesilovku využilo Meo, v oslabení jednou uspěli naopak domácí. Pro Meo to znamenalo další pokles v tabulce až na 8.místo, vítězství nad Meochemou Moru vyneslo podobně jako v minulém kole Ingstav až do čela I.NHL.

7.kolo     12. října 1978
Meochema - Liberec    5 : 2

Přerov se sice ujal rychle vedení, když už ve 2.minutě skóroval Novák, až do konce první třetiny však Meo hrálo velmi špatně a tisk tenkrát napsal, že jeho výkon neodpovídal ani úrovni krajského přeboru. Hosté toho dokázali využít, v 6.minutě nejdříve vyrovnali Masopustem na 1:1 a ve 14.minutě Měrtl zajistil hostům vedení 1:2. Teprve zásah trenérů a změny v sestavě během první přestávky přinesly od druhé třetiny zlepšení. Vyrovnání zařídil ve 22.minutě Novák. Domácí se pak uklidnili a v poslední třetině už utkání dotáhli k vítězství. Na 3:2 otočil zápas ve 48.minutě Krejčí, o tři minuty později na 4:2 zvýšil Řezáč a v 56.minutě zakončil na 5:2 Dvořák. Rozhodčí Vavrečka, jemuž asistovali Poštějnský a Šitavanc, vyloučil na obou stranách po 3 hráčích, žádné mužstvo početní výhodu nevyužilo. Poslední tři prohry udělaly své i s návštěvností, která znovu začala klesat. Na utkání se přišlo podívat 2800 diváků. Meo postoupilo po zápase v tabulce o stupínek výše, se 7 body a skórem 22:27 mu patřilo 7.místo.

Nečekaná „facka“ od celků z konce tabulky

Od 11.místa, kde se bude muset po sezóně ještě bojovat o udržení, dělily Meochemu po 7.kole 4 body. Tento náskok mělo nyní šanci zvýšit, protože na řadě byl zápas v Milevsku, kterému se celou sezónu vůbec nedařilo a v danou chvíli bylo se 4 body deváté a v 9.kole mělo Meo hrát doma s posledním celkem tabulky – Hradcem Králové, který dosud vyhrál jen jednou a všechny ostatní zápasy prohrál. Přerovští fanoušci proto doufali, že by se Meochemě mohlo podařit v Milevsku něco uhrát a doma nad nováčkem z Hradce Králové se čekalo samozřejmě vítězství. Meo však své příznivce velmi zklamalo. Obě utkání nejenže prohrálo, ale navíc debaklem – shodně 1:6 !

8.kolo     15. října 1978
Milevsko - Meochema     6 : 1

Na utkání, které bylo velmi rušné, se přišlo podívat 1500 diváků. Výsledek byl ovlivněn vynikajícím výkonem domácího brankáře Reinera a střeleckou disponovaností milevského Ruprechta, který dosáhl hattricku. Milevsko se ujalo vedení ve 12.minutě Hovorou a o dvě minuty později zvýšil na 2:0 Ruprecht. Přerov nevyužil řadu šancí a jediná, která skončila gólem se zrodila na holi Šnábla v 18.minutě. Těsné skóre pak dávalo Meochemě naději na nějaký bodový zisk až do půle třetí třetiny. Ve 49.minutě dal však svůj druhý gól v utkání Ruprecht a přinesl tak Milevsku dvougólové vedení 3:1. V 55.minutě došlo na ledě k osobní potyčce mezi domácím Kůrkou a přerovským Ovčáčkem a oba byli hlavním rozhodčím Kolářem posláni předčasně pod sprchy. Meo pak závěr zápasu naprosto nezvládlo. Jen pár okamžiků po tomto incidentu zvýšil na 4:1 potřetí Ruprecht, v předposlední minutě na 5:1 Zeman a šestý gól dal v poslední minutě M.Koptík. Meo tak odjelo domů s debaklem 6:1. Hlavnímu rozhodčímu, který kromě zmíněných dvou hráčů ještě udělil na obou stranách další tři tresty, pomáhali na čarách Zeman a Louda, Milevsko využilo jednu přesilovku a dokonce uspělo jednou i v oslabení.

9.kolo     19. října 1978
Meochema - Hradec Králové     1 : 6

Že vysoká porážka v Milevsku nebyla jen náhodná, prokázal bohužel tento zápas. Meo hledalo ztracenou formu ze začátku soutěže. Jeho snaha byla ale marná, protože přechod do útoku byl pomalý. Sóla, která si vytvořilo, k ničemu nevedla. Hosté se navíc brzy ujali dvoubrankového vedení, když ve 2.minutě skóroval Semonský a v 7.minutě přidal druhý gól P.Suchý. Meo znervóznělo, velmi nepřesně přihrávalo a dělalo doslova neuvěřitelné chyby. Hosté toho dokázali využívat k protiútokům a Přerovu nepomohlo ani střídání brankářů, které provedl poprvé v sezóně. Hned po přestávce zvýšil Pavlíček na 0:3 a teprve za tohoto stavu uspěl ve 25.minutě Řezáč. Ve 31.minutě však zvýšil na 1:4 P.Suchý. „Pohromu“ dokončili hosté v poslední třetině. Na 1:5 upravil Kopřiva ve 47.minutě a „poslední hřebíček do přerovské rakve“ zatloukl čtyři minuty před koncem Exner. Hradec se vrátil domů s nečekaným vysokým vítězstvím 1:6 a pro Meochemu to byla velká ostuda. Rozhodčí Knecht – Ondra a Pravda vyloučili 5 přerovských a 4 hradecké hráče, jedinou přesilovku využili hosté. Utkání sledovalo 2500 diváků. Tyto dva obdržené debakly svrhly Meo se 7 body a skórem 24:39 až na 10.místo v tabulce a před 11.místem mělo už jen bodový náskok.

Do čela I.NHL se dostává konečně Plzeň

Exligová Plzeň se už před sezónou nechala slyšet, že jediný cíl, který má, bude v této sezóně návrat do 1.hokejové ligy. Premiéra se jí sice nepovedla, prohrála v Olomouci 3:6, ale pak už začala "vyučovat" a dalším pěti celkům dala "výprask". Nejprve doma Liberci 8:2, potom v Milevsku také 8:2, doma Přerovu 11:4, v Opavě 8:2 a doma Ústí n.L. 5:1. Pak však nastal pokles formy a měla velké potíže s celky ze spodní části tabulky. Nejdříve klopýtla v Chomutově, kde uhrála jen remízu 1:1 a problémy měla i doma s Jihlavou B, s níž dokonce ve druhé třetině prohrávala, ale nakonec horko těžko vybojovala vítězství 5:4. A tak teprve po těsném vítězství na Slavii 4:3 se v tomto kole probojovala do čela s 15 body. S týmž počtem bodů na ni však zatím „visela“ olomoucká Mora.

10.kolo     22. října 1978
Meochema - Opava     4 : 2

Dvě nečekané a navíc vysoké porážky s celky z konce tabulky měly bohužel další vliv na návštěvnost zápasů. Na tento zápas totiž přišlo už „jen“ 2200 diváků, což bylo prozatím nejméně za celou dobu, co Meo I.NHL hrálo. Menší změny v útočných formacích, soustředěná hra v obraně a rychlé rozehrávání puků ale naštěstí přispělo ke zlepšenému výkonu Meochemy v tomto zápase, k němuž na přerovský zimní stadion přijel jeden z favoritů – v té době čtvrtá Opava. V první třetině byla hra ještě celkem vyrovnaná. Skóre otevřel v 11.minutě Dvořák. V 15.minutě sice Škrobánek vyrovnal na 1:1, ale o pouhé dvě minuty později vrátil vedení na stranu domácích Trnka. Pak se ale domácí rozehráli tak, že si udržovali až do konce zápasu místy výraznou převahu. Další góly však dlouho chyběly. Stav 2:1 totiž vydržel celou druhou třetinu a v té třetí nejdříve ve 43.minutě vyrovnal na 2:2 opavský Dobruš. Remíza ale vydržela jen pět minut, poté vstřelil vítězný gól Meo Stalčík. Po třetí brance vystřídal hostujícího brankáře Maternu Kramný a na 4:2 pro Meo upravil v poslední minutě zápasu gólem do prázdné branky Dvořák. Utkání rozhodovali rozhodčí Mlejnek – Štáva a Vaculík, vyloučení 6:5, jedinou přesilovku využilo Meo. V tabulce se Meo posunulo s 9 body o příčku výše, tzn. na 9.místo.

11.kolo     25. října 1978
Ústí nad Labem - Meochema     2 : 1

Utkání, které navštívilo 1600 diváků Meo dobře začalo. Proti jeho pozorné obraně se domácí kombinační hrou nemohli dlouho prosadit, navíc jim vázla střelba a tak když se Meo ve 38.minutě ujalo gólem Krejčího v přesilovce vedení 0:1, vypadalo to s nějakým bodovým ziskem nadějně. Ústí se sice podařilo v 50.minutě vyrovnat, ale vzhledem k tomu, že Meo odtud v I.NHL zatím vždy odjelo s debaklem a navíc Ústí n.L. již bylo v tabulce na třetím místě, i remíza by byla považována za úspěch. Meochemě se ji dařilo držet až téměř do konce, ale závěr zápasu se jí bohužel nepodařil. Pouhých 31 sekund před závěrečnou sirénou se šťastným gólem Duba podařilo Ústí n.L. strhnout vítězství na svou stranu. Rozhodčí Trégl – Pluhař a Vyhlídko vyloučili na 2 minuty dohromady jen 3 hráče, z toho dva domácí a jednoho přerovského. Navíc domácímu Otovi udělili pětiminutový trest. Využití : 0:1.

Po úvodní čtvrtině I.NHL 1978-1979 již vládla soutěži z prvního místa s 19 body Plzeň, druhá Mora na ni ztrácela 2 body a třetí Ústí n.L. už 4. Čtvrtá Opava, která ještě po čtyřech kolech měla plný bodový zisk, však po domácím debaklu v 5.kole s Plzní 2:8 zcela odpadla a společně s pátým Libercem měla jen 11 bodů. Meo spolu s Chomutovem a Milevskem mělo 9 bodů, ale nejhorší skóre z těchto celků (29:43) ho umístilo jen na 9.místo. Na 11. a 12.místo, na kterých byli nováčci soutěže Hradec Králové a Slávia, navíc mělo náskok pouhé dva body. Povedlo se mu ve druhé čtvrtině soutěže trochu od těchto nebezpečných míst utéci ? To se dozvíme první prázdninový den.