Vzpomínky na I.NHL - díl 10 Na prahu 2.sezóny v I.NHL

P ř e r o v - Meo se tedy díky postupu Gottwaldova do 1.hokejové ligy nakonec v I.NHL zachránilo a před ním byl druhý ročník této soutěže. Ročník 1978–1979. Soutěž se hrála podle stejného modelu jako předchozí ročník, tedy 12 mužstev, čtyřikrát každý s každým. Vítěz se měl účastnit kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže. Již po skončení ročníku 1977-1978 však bylo rozhodnuto, že takto se bude hrát I.NHL naposledy, po sezóně se měly znovu, tak jak tomu na přelomu 60.a 70.let už bylo, vytvořit dvě skupiny I.NHL po 12 celcích a zcela se měla zrušit II.NHL. Od ročníku 1979-80 se tedy nejbližší nižší soutěží pod I.NHL měl stát rovnou krajský přebor první třídy !

Díl 10 - Na prahu 2.sezóny v I.NHL

2.ročníkem v I.NHL byla pro Meo sezóna 1978-1979. V dnešním díle si popovídáme, jak se přerovští hráči na ni přípravovali a jak si vedli na jejím počátku

Reorganizace soutěží

Jak již bylo v anotaci uvedeno, II.NHL měla být po skončení ročníku 1978-1979 zrušena. V ní hrálo 37 celků rozdělených do 4 skupin. Bylo tedy rozhodnuto, že první tři celky ve všech skupinách postoupí přímo bez kvalifikací do I.NHL. Aby to mužstva z I.NHL neměly tak snadné, bylo dále rozhodnuto o tom, že ke každému z posledních dvou celků I.NHL budou přilosována po skončení soutěže dvě mužstva na čtvrtých místech II.NHL a jedenáctý a dvanáctý tým I.NHL si budou muset svou existenci v I.NHL ještě obhájit v jedné ze dvou tříčlenných kvalifikací (kterým se tehdy ještě neříkalo „prolínací soutěž“ ani „baráž“).

Cíl mužstva

Cíl mužstva byl i pro sezónu 1978-1979 stejný – udržet se i pro další sezónu v I.NHL, proto vedení HC LMCH Přerov dalo mužstvu mužů za úkol umístit se nejhůře do 10.místa. Toto místo totiž na rozdíl od minulého ročníku zaručovalo po skončení sezóny jistou účast v I.NHL i v další sezóně. Druhým cílem bylo stabilizovat hráčský kádr pro další sezónu.

Příprava na sezónu

Po skončení sezóny 1977-1978 od mužstva odešel hlavní trenér Miroslav Koníček a nahradil jej Zdeněk Bořek z Pardubic. Druhým trenérem zůstal i v této sezóně Otto Mrlík. Letní příprava byla zahájena hráčskou schůzí 2.května 1978. Další den pak začala vlastní příprava na suchu, které se zúčastňovalo průměrně kolem 20 hráčů. Základem prvé části tréninků byl velký objem tréninkového zatížení, konkrétně zaměřeného na obecnou vytrvalost a sílu.Trénovalo se denně 4 hodiny, týdně 16 až 18 hodin, za celou letní přípravu mužstvo trénovalo celkem 134 hodin. Před dovolenou ještě hráči absolvovali desetidenní soustředění v Rumunsku, kde trénovali celkem 24 hodin a trénink byl zaměřen především na plavání. Po dovolené se trénink zaměřil na rychlost. Individuální trénink měli pouze brankáři. Hráči si zahráli také několikrát tenis. Příprava na ledě byla zahájena 31.července 1978. První týden probíhala jednofázově a od 7.srpna začali hráči trénovat dvoufázově. V průběhu přípravy mužstvo absolvovalo 16 přátelských utkání s celkovým aktivním skóre 65:30, z nichž 9 zápasů vyhrálo, ve 3 remizovalo a 4 prohrálo. Nejvíce gólů v nich dali Řezáč (9), Buben (8) a Krejčíř (7).

Sestava mužstva

Kádr celku doznal před novou sezónou určitých změn. Za prvé bylo nutno sehnat pro mužstvo novou brankářskou dvojku, protože Jiří Plíhal odešel na vojnu. Ze Sokolu Poruba tak přestoupil do Přerova brankář Miloslav Foldyna. Největší ztrátou pro Přerov byl ovšem odchod dvou klíčových hráčů. Tím prvním byl Miloš Říha, který odešel na vojnu do Dukly Jihlava a druhým byl nejlepší střelec celé I.NHL ročníku 1977-1978 Jaroslav Luzar. Toho si vyhlédla Olomouc, která v tomto ročníku chtěla bojovat o postup. Dále odešli : do Zbrojovky Vsetín Jaroslav Jemelka, do Stadionu Šumperk Josef Odstrčilík, do TŽ Třinec Boleslav Czyž a po 12 sezónách v dresu mužů Meo zanechal aktivní činnosti Bohuslav Kolda. Do mužstva přišel z Ingstavu Brno Jiří Kalvoda, z TJ Gottwaldov Ota Štěpaník a ze Zbrojovky Vsetín Kuňák. Z hostování ve Vsetíně se vrátil Miroslav Šnábl, z vojny se vrátili Luděk Novák a Josef Vojáček. Z dorostu byli přeřazeni brankář K. Šidlo, obránce Miroslav Pospíšil a útočník Miroslav Venkrbec. Kádr mužstva tak na počátku sezóny tvořili tito hráči, jimž byla přiřazena tato čísla : 24 Čestmír Fous, 1 Miloslav Foldyna – 19 Bohuslav Šrom, 6 Eduard Svoboda, 14 Stanislav Svozil, 5 Petr Ovčáček, 11 Josef Vojáček , 4 Josef Mareček, 3 Josef Franěk – 21 Jaroslav Řezáč, 10 Jan Trnka, 13 Jiří Kalvoda, 17 František Krejčí, 12 František Krejčíř, 15 Jaroslav Dvořák, 22 František Stalčík, 20 Radomír Kračmar, 18 Miroslav Venkrbec, 16 Petr Buben, 9 Miroslav Šnábl, 25 Luděk Novák, 8 Ota Štěpaník a 7 Kuňák.

Systém I.NHL 1978 – 1979 a nová pravidla

Soutěž se hrála znovu čtyřkolově každý s každým. Za vítězství se získávaly dva body, za remízu jeden. Zatímco v předchozím ročníku si Meo vylosovalo dvojku, v tomto ročníku to byla pětka. Znamenalo to, že znovu začínalo doma. Jeho soupeři v soutěži se staly celky : Plzeň (která spadla z 1.hokejové ligy), Opava, Jihlava B, Liberec, Ústí nad Labem, Chomutov, Milevsko, Ingstav Brno, Olomouc a dva celky, které postoupily ze II.NHL. Těmi byla Slavia Praha a Hradec Králové. Toho roku bylo zavedeno také několik nových pravidel a asi nejvýznamnější z nich bylo nové pravidlo o zakázaném uvolnění, které pak platilo dvanáct let. To se od toho roku pískalo jen tehdy, pokud za brankovou čarou dojel k puku dříve hráč soupeře (s výjimkou brankáře) než hráč mužstva, které puk vyhodilo. Druhým pravidlem které už platí dodnes bylo, že utkání se už v polovině třetí třetiny nepřerušovalo sirénou a mužstva si už tedy v čase 50:00 neměnila strany, pokud se hrálo v hale. Pravidlo zůstalo zachováno jen na venkovních stadionech, protože brankářům mohlo vadit například postavení slunce na obloze. Jiným významným pravidlem bylo, že pokud mělo mužstvo při inkasování branky vyloučeno více hráčů, vracel se na ledovou plochu první ten, který odešel na trestnou lavici jako poslední.

Návštěvnost na přerovském zimním stadionu

Návštěvnost zápasů na přerovském zimním stadionu se ve druhém ročníku I.NHL mírně snížila. I tak ale patřila Meochema stále mezi týmy, kde byla jedna z nejvyšších. Nepatřilo už ji však prvenství. To patřilo v této sezóně Olomouci, která se držela větší část sezóny na špici tabulky.

Záčátek soutěže Přerovu vyšel

Na počátku soutěže ještě neměl kádr jednoznačné složení, stabilizovány již byly první dvě pětky, ve třetí se ale stále ještě hledal vhodný střední útočník. Přesto Meochema byla v úvodních třech zápasech úspěšná. Domácím zápasem s Chomutovem první ročník v I.NHL pro Meo skončil, a na stejném ledě se utkalo se stejným soupeřem i v premiéře ročníku druhého. Utkání pochopitelně nebylo tak napjaté jako v březnu a Meochema svého soupeře poslala domů s pěkným přídělem branek. Poté přivezla bod z Jihlavy B, která v předchozím ročníku skončila třetí a vyhrála i další domácí zápas se Slávií, byť jen těsně.

1.kolo     20. září 1978
Meochema - Chomutov     7 : 2

Na úvodní zápas druhého ročníku v I.NHL se ve středu 20.9.1978 přišlo podívat 2800 diváků. Z výjimkou druhé třetiny bylo utkání jednostrannou záležitostí Meochemy. Už v 5.minutě nechybělo mnoho, aby se ujala vedení, ale hosty ještě zachránila tyč. Jen o minutu později už však za hostujícím brankářem Hoznourkem svítilo červené světlo, protože skóroval Řezáč. V 11.minutě zvýšil na 2:0 Šnábl a o tři minuty později vyhnal Hoznourka z branky třetím gólem Dvořák a jeho post obsadil Jakubec. Ještě před odchodem do šaten upravil v 19.minutě na 4:0 Svozil. Pouze druhá třetina byla vyrovnaná. Brankami Brandy ve 25. a Kašpara ve 31.minutě Chomutov nejdříve snížil na 4:2, ale za další 2 minuty už svítila na světelné tabuli na straně Meo pětka, neboť svůj druhý gól v zápase vstřelil Dvořák. Tři minuty před druhou sirénou ještě na 6:2 zvýšil Krejčíř. Na začátku poslední třetiny se Meo ubránilo dvojnásobnému oslabení a krátce poté ve 45.minutě uzavřel výsledek na konečných 7:2 Šnábl. Utkání pískala trojice rozhodčích Knecht – Cupák, Zálešák. Poměr vyloučených 6:8, přesilovky dokázalo využívat jen Meo a to hned čtyřikrát. Žádný jiný tým takovým rozdílem v prvním kole nevyhrál, takže kdyby se sestavovala tabulka už po prvním kole, bylo by Meo první.

2.kolo     24. září 1978
Jihlava B - Meochema     1 : 1

Meo sehrálo s vojáky z Jihlavy B, kteří vyhráli v 1.kole v Milevsku, naprosto vyrovnaný zápas. Domácí se sice už ve 2.minutě po sólovém nájezdu Topola ujali vedení 1:0, ale další puk už se jim do branky vynikajícího přerovského brankáře Fouse nepodařilo až do konce utkání dostat. Druhou třetinu poznamenalo časté vylučování a oběma týmům chyběla rovněž přesnost při zakončování akcí. Nicméně naprosto zaslouženou remízu 1:1 přinesl Meochemě ve 45.minutě gól Krejčíře. Trojice rozhodčích Říha – Novotný, Lípa vyloučila vojákům 7 hráčů, hráči Meo museli na trestnou lavici pětkrát. Žádné mužstvo přesilovku nevyužilo. Utkání sledovalo 900 diváků. Po druhém kole mělo Meo spolu s dalšími třemi soupeři v tabulce 3 body, mělo z nich ale nejlepší skóre a tak mu patřilo po 2.kole v tabulce 2.místo.

3.kolo     28. září 1978
Meochema - Slavia Praha     3 : 2

Ve třetím kole hostilo Meo nováčka soutěže – Slávii Praha a kdo z přítomných 3200 diváků čekal jednoznačný výsledek podobně jako s Chomutovem, byl velmi zklamán. Hostům výborně zachytal brankář Novák a Přerovu se jej dlouho nedařilo překonat. První třetina byla sotva průměrná a Slávia se ve 12.minutě dokonce ujala vedení 0:1 gólem Urbana. V dalších dvou třetinách se na obou stranách ale výrazně zvýšilo tempo a ve 34.minutě Řezáč konečně vyrovnal na 1:1. Tentýž hráč ve 47.minutě otočil utkání ve prospěch Meo na 2:1 a o tři minuty později zvýšil na 3:1 Vojáček. Teprve v 54.minutě snížili Pražané na 3:2 gólem Špringera. 32 sekund před závěrečnou sirénou se ještě Slávia odhodlala ke hře bez brankáře, ale na výsledku se už nic nezměnilo. Utkání řídil hlavní rozhodčí Pecina, na čarách mu asistovali rozhodčí Brauner a Štěnička. Vyloučili celkem 9 hráčů (poměr 5:4) a navíc pražskému Prokopovi udělili osobní trest. Přesilovku nevyužil žádný z celků.

Pohled na tabulku po třech odehraných kolech byl velmi příjemný. Plný bodový zisk 6 bodů měla jen Opava, celky na 2. až 4.místě měly po 5 bodech a prvkem této množiny bylo i Meo. Navíc mělo z nich stále nejlepší skóre 11:5 a tak mu stále patřilo 2.místo. Plzeň, která po nešťastné koncovce dodatečného zápasu s Trenčínem sestoupila z 1.ligy, v prvním kole prohrála v Olomouci, další dva pak výrazně vyhrála a tak byla se 4 body až pátá. Naopak velmi špatné výsledky měl Hradec Králové a Chomutov. Tyto celky bez bodového zisku po třech odehraných kolech tabulku uzavíraly. Jak si vedlo Meo ve zbývajících osmi zápasech úvodní čtvrtiny I.NHL 1978-1979 si budeme povídat zase příště.