Vzpomínky na I.NHL - díl 1 Jak jsme si ji vybojovali

P ř e r o v - Třikrát za svou více než osmdesátiletou historii se přerovským hokejistům podařilo získat pro naše město druhou nejvyšší hokejovou soutěž. Poprvé to bylo v roce 1977, kdy zvítězili ve skupině C druhé národní hokejové ligy a následně i v kvalifikaci o postup do druhé nejvyšší soutěže, tehdy nazývané 1.národní hokejová liga, zkráceně I.NHL. V soutěži odehráli osm sezón, během nichž tuto soutěž dokázali vyhrát a bojovat dokonce o soutěž nejvyšší. Podruhé v závěru roku 1993, kdy klub zakoupil pro mužstvo mužů hrající v tu dobu pouze krajský přebor licenci na druhou nejvyšší soutěž. Licenci koupil od Ingstavu Brno, jehož výsledky však byly velmi špatné a Přerovu, který tyto výsledky „zdědil“, se i přes velkou snahu nepodařilo soutěž udržet. Naposledy pak v roce 1995, kdy ve 2.hokejové lize obsadil Přerov druhé místo, což stačilo pro účast v šestičlenné kvalifikaci o 1.ligu. Z ní postoupila čtyři nejlepší mužstva mezi nimiž Přerov nechyběl. Tam pak odehrál 3 sezóny, během níž dokonce podruhé bojoval o extraligu. Účastníkem druhé nejvyšší soutěže byl tedy ve 12 sezónách. Protože to je již dlouhých 25 let, co Meo odehrálo poslední zápas v prvním a současně nejdelším z těchto období, rozhodli jsme se na tato léta zavzpomínat.
V našem seriálu bychom se chtěli zmínit postupně o všech zápasech I.NHL, které Meo hrálo a k nimž se nám podaří dohledat nějaké informace. V každém dílu, které se budeme snažit na stránkách zveřejňovat na jaře a v létě každý týden, si připomeneme kolem pěti zápasů. Za letošní mezisezónní období tak postupně projdeme prvními dvěma ročníky tedy 1977-1978 a 1978-1979, v dalších třech letech poté zbývajícími šesti. Většinu informací, které zde uvedeme, jsme čerpali především z dobového regionálního tisku. Ten nám bylo umožněno prostudovat v Zemském archívu Henčlov, jemuž patří náš velký dík.

Díl 1 - Jak jsme si I.NHL vybojovali

Naše povídání začneme ale ještě dříve – v závěru sezóny 1976-1977. Hokejový oddíl tehdy spadal pod “Tělovýchovnou jednotu Lokomotiva Meochema Přerov“, zkráceně TJ LMCH Přerov. Už tehdy měl mnoho let klubové barvy modrou a žlutou a hrál třetí sezónu o soutěž níže – ve 2.národní hokejové lize. V tomto ročníku se ve II.NHL hrály ještě pouze tři skupiny po 8 celcích. Ve všech skupinách se hrálo 4 krát dokola každým s každým (2x doma a 2x venku), tedy pouze 28 zápasů. Vítězství bylo za dva body, remíza vždy za jeden pro oba soupeře a nikdy se neprodlužovalo. Na play off měly ještě všechny ligové soutěže mnoho let čas a tak hned po odehrání zmíněných 28 utkání postupovali vítězové jednotlivých skupin II.NHL do kvalifikace o I.NHL.

Mužstvo zahájilo přípravu na sezónu 3.5.1976 a mělo 58 tréninků na suchu a až do konce sezóny 185 na ledě. Odehrálo 15 přípravných zápasů, z toho 9 vítězných, jeden skončil remízou a 5 porážkou. Celkové skóre přátelských zápasů bylo 75:59.

Mistrovské zápasy potom Meo odehrálo s velkým přehledem. V soutěži prohrálo pouze 5 zápasů, z toho jen jediný doma. Ve všech ostatních zvítězilo. O svém vítězství ve skupině C, kterou tehdy hrálo, a postupu do kvalifikace o I.NHL rozhodlo již několik zápasů před koncem. Bylo to v domácím zápase s VTJ Hodonín. V tomto zápase se navíc odehrála jedna politováníhodná událost. Na zápas se hráči Meochemy velmi odpovědně připravili. Vydrželi v plném nasazení celý zápas a ve druhé třetině, v níž zvítězili 4:1, měli značnou převahu. Soupeř bojoval všemi, i nedovolenými, prostředky. V té době ještě zápasy II.NHL rozhodovali vždy pouze dva rozhodčí a dvojice brněnských rozhodčích Čepa a Holík, která pískala tento zápas, to hostům trpěla. Při pokusu hodonínského hráče o napadení hráčů na přerovské střídačce ve druhé třetině zabránil jejich zranění trenér Meochemy Koníček, který napřáhl obě ruce proti zdvižené hokejce. Sudí Čepa nechal bez jakéhokoliv důvodu trenéra Koníčka vyvést ze stadiónu. Svoje rozhodnutí po zápase vysvětlil tak, že pokládal Koníčka za diváka ! 2400 diváků, kteří tento zápas sledovali, bylo po zbytek utkání velmi rozhořčeno jeho rozhodnutím. Závěr zápasu jim ale přeci jen přinesl velkou radost, protože Meo svým vítězstvím 7:3 definitivně připravilo všechny své soupeře ve skupině C o možnost vítězství v soutěži. Konečná tabulka po 28.kole měla tuto podobu :

Kvalifikace o postup do I.NHL

Meochema měla obrovskou šanci postoupit, protože kvalifikaci o I.NHL hrály tehdy tři týmy a z nich postupovaly dva. Motivaci zvyšovala ještě skutečnost, že po skončení tohoto ročníku II.NHL mělo dojít k reorganizaci soutěže. Měla se zrušit divize a spojit dohromady s II.NHL. V dalších letech se měly ve II.NHL hrát 4 skupiny po 10 klubech. Předpokládal se tak jednak pokles úrovně soutěže a navíc obtížnější možnost postupu do vyšší soutěže v dalších letech. Druhou nejvyšší soutěž tehdy opustil poslední Prostějov a předposlední Hradec Králové. A protože z 1.hokejové ligy – jak se tehdy jmenovala nejvyšší soutěž, sestoupil český tým Gottwaldov (jak se před 30 lety nazýval nynější Zlín) a do ní se v kvalifikaci později probojoval slovenský Trenčín, musel I.NHL opustit i třetí celek od konce – Kolín. S Prostějovem by si tedy Meo vyměnilo místo.

Termíny kvalifikace byly určeny na středu 2.března 1977, neděli 6.března 1977, středu 9.března 1977, neděli 13.března 1977, středu 16.března 1977 a neděli 20.března 1977. Meochema v ní měla za soupeře VTJ Písek a Duklu Jihlavu B, která tehdy hrávala v Liberci a byla považována za favorita kvalifikace. Všechny tři celky měly mezi sebou odehrát po dvou vzájemných utkáních, jednom na domácím ledě a jednom na soupeřově. Za vítězství se dávaly dva body a za remízu jeden. Utkání již rozhodovali tři rozhodčí. Vylosování nemělo Meo vůbec jednoduché. Začínalo venku, navíc u favorita.

2.března 1977
Dukla Jihlava B - Tj LMCH Přerov          3 : 4

Úvodní zápas kvalifikace se odehrál v Liberci. Meochema podala dobrý výkon a po vyrovnaném zápase se nakonec radovala z jednobrankového vítězství.

6.března 1977
VTJ Písek – Dukla Jihlava B          3 : 5

Dalším zápasem bylo vojenské derby v Písku. Pracovníci píseckého klubu vzali přípravu na kvalifikaci tak zodpovědně, že v dobách, kdy se sousloví „rozbor u videa“ řadilo do kolonky sci-fi, si pořídili filmový záznam zápasu Jihlavy B s Litoměřicemi, aby mohli své hráče seznámit s hrou vojáků z Jihlavy B. Nebylo jim to nakonec ale nic platné, ve vojenském derby, které sledovalo 1600 diváků, si náladu spravili po domácí porážce s Meo hosté.

9.března 1977
Tj LMCH Přerov – VTJ Písek          3 : 1

Také ve svém druhém kvalifikačním zápase Meochema uspěla. Po první třetině sice prohrávala 0:1, v dalších dvou třetinách však brankami Dvořáka, Šroma a Odstrčilíka zápas otočila. Se čtyřmi body tedy vedla po odehrané polovině kvalifikace tabulku a vypadalo to, že postup má na dosah a že druhá polovina kvalifikace už proběhne v naprostém klidu. Nakonec ale nic neměla jistého až do posledního zápasu kvalifikace.

13.března 1977
Tj LMCH Přerov - Dukla Jihlava B          1 : 2

Jihlava B totiž přijela do Přerova s cílem si své prozatím druhé místo vylepšit a vrátit Meochemě porážku z úvodu kvalifikace. Meo, které mělo v tu dobu již 4 body, naopak mohlo mít v případě alespoň remízy definitivně postup zajištěn. Podle toho stanovili trenéři hostujících vojáků Uher a Šmíd taktický plán. Od počátečního hvizdu hlavního rozhodčího ing. Janů a jeho pomocníků na modrých čarách Pravdy a Vondury se vrhli vojáci s vervou do nesmlouvavých, místy až s regulérností hraničících soubojů. V nich vynikal především hostující Mrukvia, který byl za ně dvakrát na trestné lavici a seděli tam i další čtyři hosté. Žádnou z přesilovek však nedokázalo Meo využít. Počáteční tlak vojáků korunoval již v 6.minutě první třetiny po nedorozumění obrany Meochemy Král a o 4 minuty později zvýšil na 0:2 Seidl. Ve druhé třetině se k vrcholnému výkonu vypjalo Meo a snažilo se zkorigovat stav, ale za celou třetinu se mu nepodařilo na stavu utkání nic změnit. Teprve ve 48.minutě snížil skóre zápasu na 1:2 Kolda. Domácí pak obléhali branku hostů až do konce zápasu, ale ztéci ji se jim až do konce utkání nepodařilo. Nepřekonatelnou překážkou byl pro ně brankář Materna, jemuž se na druhé straně vyrovnal i jeho protějšek Fous. Potřebný bod, který by Přerovu již zajistil postup do I.NHL se tedy získat nepodařilo. 4500 diváků, kteří tento zápas sledovali, však bylo s jeho úrovní a dramatičností určitě spokojeno. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu nejen této ale i všech dalších fotek, které v budoucnu zveřejníme, neboť jsme je pořídili z více než 30 let starého tisku.

16.března 1977
Dukla Jihlava B – VTJ Písek          1 : 2

Tento zápas mohl definitivně rozhodnout, která dvě mužstva postoupí do I.NHL. Stačilo k tomu, aby domácí vojáci alespoň remizovali s těmi píseckými. Pokud by se tak stalo, poslední zápas Meo v Písku by už nic neřešil. Písek ale bojoval až do poslední chvíle a dokázal v Liberci vyhrát. To pro Meo znamenalo, že v posledním zápase nesmělo v Písku prohrát o tři nebo více gólů. V případě porážky by měla totiž všechna mužstva stejný počet bodů a rozhodovalo by skóre. Protože jihlavští vojáci již měli všechny zápasy odehrány, měli 4 body a aktivní skóre, měli již postup jistý.

20.března 1977
VTJ Písek - Tj LMCH Přerov          2 : 4

Zápas, který měl rozhodnout o druhém postupujícím sledovalo 2000 diváků. Meo však žádné drama naštěstí nepřipustilo. Signál k vítěznému tažení „zatroubil“ ve 13.minutě první třetiny Řezáč, který bezpečně proměnil nařízené trestné střílení. O minutu později připojil Odstrčilík druhou branku Meo a hostující celek se tak velmi uklidnil. Domácí totiž nyní byli nuceni dát o 5 gólů více než Meochema a to už bylo téměř nemožné. Když pak Šrom po zahájení druhé třetiny hned v úvodu proměnil únik ve třetí gól, byla vstupní brána do I.NHL otevřena dokořán. Domácí sice o minutu později ještě Kubou snížili na 1:3, Šrom však Meochemě vrátil po dalších 5 minutách znovu tříbrankové vedení a to vydrželo Přerovu až do 58.minuty, kdy na konečných 2:4 upravil výsledek domácí Marek. Víc už domácí nestihli.

Po závěrečném hvizdu trojice rozhodčích Konopka – Bartoš – Pěkný objeli hráči Meochemy s hokejkami nad hlavami stadión a před příjezdem ke střídačce je rozhodili mezi přerovské diváky. Rozradostněná nálada vyvrcholila „blahopřáním mužstva“ trenérům Koníčkovi a Mrlíkovi, kteří se ocitli nad hlavami hráčů. Ledová plocha se zaplnila přerovskými fandy, kterých přijelo asi třiceti auty a dvěma autobusy více než dvě stovky. Všichni blahopřáli vítěznému mužstvu. Představujeme ho na následujícím snímku J. Šimoníka, který jej zvěčnil těsně po skončení ovací.

Horní řada zleva : Menšík, Šnábl, Svozil, Luzar, Šrom, Czyž, Krejčíř, Foret, Kaláb, vedoucí mužstva Mück.
Dolní řada zleva : Ovčáček, Odstrčilík, Svoboda, Trnka, Řezáč, Fous, Dvořák, Kolda Vpředu : trenéři Koníček a Mrlík

Vítězství Přerova v Písku znamenalo i celkové vítězství Meochemy v kvalifikaci. Ta skončila tedy takto :

Konečná tabulka kvalifikace o postup do I.NHL :

1. Přerov         3      0      1      12:8      6
2. Jihlava B      2      0      2      11:10     4
3. VTJ Písek      1      0      3       8:13     2

Po skončení kvalifikace byla vydána i statistika hráčů Tj LMCH Přerov, v níž byly zahrnuty dohromady utkání II.NHL i kvalifikace :