Vzpomínky na I.NHL - Díl 63 V polovině soutěže se hraje už jen o záchranu

P ř e r o v - V polovině sezóny 1984-1985 se předposlední Meochemě pod taktovkou staronových trenérů začalo přeci jen trochu dařit. Přivezla například bod z ledu pražské Slávie, dokázala porazit čtvrtou Opavu. V prvních pěti zápasech druhé půle nakonec prohrála jediný zápas, což by v jiných ročnících mohlo pomoci k posunu blíže ke středu tabulky, jenže celkům její horní půle už o nic nešlo a body s nimi získávaly i ostatní celky spodní poloviny. Navíc právě jediné utkání, co v tuto dobu Meo prohrálo, bylo opět utkáním o „čtyři body“ a utrpělo v něm debakl.

Díl 63   V polovině soutěže se hraje už jen o záchranu

Po odehrané první polovině I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo s 16 body na 11. místě její tabulky. Dnes si začneme povídat o zápasech třetí čtvrtiny této soutěže.

V horní půli tabulky není o co hrát

Tabulku po první polovině soutěže jsme si již ukázali v závěru minulého dílu, zopakujme si z ní ale nejdůležitější fakt, který značně ovlivnil další průběh soutěže. Tím byla skutečnost, že zatímco v předchozí sezóně vyhrálo Kladno soutěž před Olomoucí doslova s odřenýma ušima jen díky lepším vzájemným zápasům, nyní nenechalo nic náhodě a už v polovině soutěže vedlo o 12 bodů před druhou Olomoucí. To byl při formě Kladna, které zatím ztratilo jen čtyři body a při tehdejším dvoubodovém systému za výhru už prakticky nedostižitelný náskok. Týmům z horní půle tak najednou o nic nešlo. Úroveň jejich hry bez motivace značně poklesla a tak nebylo divu, že prakticky v každém kole končilo několik zápasů "překvapivými výsledky" jako například Opava-Ml.Boleslav 2:4, Ústí n.L.-Ingstav 2:3, Ústí-Vimperk 0:3, Kladno-Ingstav 2:4 a mnoho dalších.

Špatného přístupu týmů horní půle využívá zprvu i Meo

Na začátku druhé poloviny se zdálo, že by se Meochemě mohlo začít dařit. Na programu byla sice týdenní přestávka, ale Meo se rozhodlo předehrát zápas na ledě šesté Slávie Praha, který se měl hrát 23.12.1984. Slávia doma příliš mnoho bodů zatím nepoztrácela a tak bod, který si ze zápasu přivezlo Meo domů byl velmi cenný. V dalším kole celkem snadno doma porazilo i Opavu. Snadnější zisk těchto bodů byl však nejspíše důsledkem výše zmíněného menšího nasazení těchto soupeřů, protože ti body ztráceli lacino i dále a když vzápětí Meo odjelo ke "čtyřbodovému" zápasu na led posledního Vimperka, zcela "vyhořelo".

27.kolo   6. prosince 1984
Slavia Praha - Meochema   3 : 3

Utkání se šestou Slávií Praha se mělo hrát původně den před štědrým dnem a proto se oba kluby domluvily, že si zápas předehrají. Zápas se hrál doslova v komorním prostředí, sledovalo jej pouze 100 diváků. Přinesl jen průměrný hokej. Jeho úvod patřil Meochemě, hned ve 3. minutě se ujala vedení zásluhou Korčáka. Postupně ale Slávia vyrovnávala hru a ve 13. a 17.minutě otočil vedení na slávistickou stranu Pačes. Za tohoto stavu měli domácí velkou šanci zvýšit své vedení a nevyužili výhody trestného střílení, které brankář Foldyna bezpečně zmařil.

Ve druhé dvacetiminutovce se stav změnil až ve 33. minutě, když nejdříve za MEO vyrovnal Juříček. Jen o tři minuty později sice strhl vedení opět na slávistickou stranu Kurzweil, ale těsně před koncem druhé třetiny se podařilo přerovskému Klimeckému znovu vyrovnat.

V závěrečné třetině měla obě mužstva několik slibných příležitostí, ale oba brankáři byli na místě. V posledních dvou minutách měli hráči LMCH možnost hrát přesilovku, ta však byla zmařena vyloučením jejich hráče za příliš zahnutou hůl. Nakonec obě mužstva byla spokojena s dělbou bodů. Hlavním rozhodčím byl Čepelák, Slávii vyloučil 3 hráče, Meochemě 5 hráčů, jedinou přesilovku využil domácí tým."

Zápas s Opavou se hrál v atypickém čase

Byla neděle a protože večer se mělo hrát hokejové utkání ČSSR-SSSR, které vysílala televize, řada klubů z obavy o návštěvu si dohodla se svými soupeři náhradní termíny. Meochema s Opavou jej předehrávala již dopoledne v 10.00 hodin. Před zápasem byla Meochema v tabulce aktuálně se 17 body na 10. místě, ale měla odehráno o zápas více, čtvrtá Opava měla 25 bodů. Na Kladno ztrácela 15 bodů a na poslední Vimperk měla náskok 10 bodů. Na jejím výkonu to bylo zřetelně znát :

23.kolo   9. prosince 1984
Meochema - Opava   3 : 0

Hosté svým výkonem v Přerově nijak nepřesvědčili, někteří jejich hráči působili unaveným dojmem. Ale ani Meo se nemělo příliš čím chlubit. Větší část zápasu totiž proběhla ve vlažném tempu a hokej měl jen průměrnou úroveň. Zápas začal jedním rekordem. Uplynuly teprve dvě sekundy a hosté se již poprvé poroučeli na trestnou lavici. Lépe proto do něj vstoupila Meochema a vytvořila si v úvodu zápasu při své přesilovce celkem slušný tlak. Početní výhodu Meo sice nevyužilo, ale v náporu ještě pokračovalo. Ten nakonec rezultoval nejdříve v nastřelenou tyč opavské svatyně a v 5. minutě ve vedoucí gól vstřelený Korčákem. Pak hra zapadla do průměru. Do šancí se sice dostávaly oba týmy, ale jen občas. Další branky se proto přerovští diváci v úvodní třetině už nedočkali. Na počátku druhé periody mělo Meo výhodu přesilové hry 5 na 3, ale Opava se ubránila. Chvíli poté ve 26. minutě však "zatroubil ke zteči" přerovský kapitán Řezáč, který ideálně našel před brankou Juříčka. Ten hostujícího brankáře Turka prostřelil a zvýšil vedení na 2:0. Byla to sice teprve druhá branka, ale hostující gólman Turek se již nechal vystřídat Erbanem. Až do konce druhé třetiny toho moc k vidění nebylo. Hned po návratu ze šaten vstřelil ve 41.minutě gól Korčák. Asi nejlepší hokej vidělo 1200 diváků v závěru utkání, kdy se Opava snažila nepříznivý stav alespoň zkorigovat. Meo se ale díky zodpovědné obraně ubránilo a připsalo si velmi cenné dva body. Utkání řídili rozhodčí Jašek - Zamazal, Molín. Vyloučeno bylo 12 hráčů (5:7), žádnou přesilovku nikdo nevyužil.

Jde opravdu o zlepšení Meochemy ?

Dohromady tři body ze zápasů se čtvrtým a šestým celkem tabulky vypadalo velmi nadějně, celkem jich Meo mělo 19 a na Vimperk náskok 4 bodů. Jenže Vimperk měl o dva zápasy méně, první dohrával až o den později a další neodehraný měl hrát spolu s ostatními až těsně před Vánocemi. Jestli se Meochema opravdu zlepšuje, měly proto ukázat především další dva zápasy patřící do kategorie "čtyřbodových". Ten první totiž hrála právě s Vimperkem. Navíc na jeho ledě. Zápas ale dopadl nejhůře jak mohl.

24.kolo   13. prosince 1984
Vimperk - Meochema   6 : 0

V utkání šlo o velmi hodně a Meochemě se ještě ve Vimperku nikdy nepodařilo vyhrát. To možná jejím hráčům hodně svazovalo ruce. Bylo jasné, že zápas nejspíše hodně ovlivní to, kdo dá první gól. Domácí byli odvážnější prakticky od začátku a tak se to bohužel podařilo jim, navíc už v 6. minutě. Gól vstřelil Moravec a jen o tři minuty později vedení Šumavanu pojistil Pitel. Tím se Vimperk uklidnil a zcela ovládl hru. Ještě do přestávky přidal v 18. minutě gól Hlubúček. Meochema se ve druhé třetině sice snažila ještě bojovat, ale nic se jí nedařilo. "Na lopatky" ji pak položily dva slepené góly v 36. min (Půlkráb) a 38. min (Kříž). Za stavu 5:0 po dvou třetinách bylo o vítězi už rozhodnuto. V poslední periodě výsledek jen upravil na konečných 6:0 ve 48. minutě Král. Utkání řídil plzeňský rozhodčí Šlouf a svou pravačku kvůli vyloučení zvedl 16 krát (dvouminutové tresty 7:8, navíc přerovský Čejka 5 min, využití 2:0). Na čarách mu asistovali R.Veselý a Bauer. Utkání sledovalo 800 diváků. Protože Vimperk vyhrál i pondělní dohrávku s Boleslaví, vítězství předposledního Hradce se třetím Ústím znamenalo opětovný pád Meochemy až na 11. místo. Na poslední Mladou Boleslav měla náskok pouhý bod a právě s ní se měla nyní střetnout doma.

25.kolo   16. prosince 1984
Meochema - Mladá Boleslav   4 : 2

Hrozbu pádu na poslední místo tabulky se Meochemě naštěstí ještě podařilo odvrátit. Nastoupila do zápasu s velkou vůlí po vítězství a zápas hodně ovlivnilo to, že hned po dvanácti sekundách skóroval Ovčáček. Jen o minutu později se 1200 diváků v ochozech přerovského zimního stadionu rozjásalo znovu, protože síť rozvlnil Jokl. Celou první třetinu pak mělo Meo ve své moci a mohlo v ní přidat daleko více gólů. Své vedení však zvýšilo už jen jednou v 16. minutě po akci Überala. Po první třetině tak vedlo 3:0. Ve druhé třetině však domácím "prach zvlhnul" a naopak s nasazením do ní nastoupili hosté. Ve 32. minutě se jim díky tomu podařilo snížit na 3:1, když se před přerovskou brankou prosadil Kurzweil. Meochema si sice také vytvořila několik šancí, muška jejich hráčů však byla zcela vychýlená. Za svou nepřesnost doplatili v předposlední minutě druhé periody, když vstřelil kontaktní gól boleslavský Prokeš. V poslední třetině se bojovalo ve všech pásmech a vyložené šance byly k vidění před oběma brankami. Šťastnější byl tentokrát Přerov, kterému se podařilo v 53. minutě zásluhou Stuchlíka zvýšit skóre na 4:2. Hosté pak tlačili, ale Meo už vítězství udrželo. Zápas pískalo trio Buriánek - Čermák, Rychlý, vyloučili 9 přerovských a 7 boleslavských hráčů. Všichni si odseděli celých 120 sekund. Vítězství vrátilo Meochemu na 9. místo a náskok na posledního zvedlo na tři body.

Meo má šanci utéci ode dna tabulky

Vítězství nad Mladou Boleslaví Meochemě hodně pomohlo. Navíc hrála i další zápas doma. Jejím soupeřem byla Dukla Jihlava B. Ta patřila téměř celou sezónu do středu tabulky a v posledních kolech byla její hra i výsledky dost špatné. Značně si proto pohoršila, aktuálně byla sedmá a měla jen o dva body více než Přerov. Meo však nabídnutou šanci především vlastní vinou nevyužilo stoprocentně :

26.kolo   20. prosince 1984
Meochema - Jihlava "B"   3 : 3

Domácí sice začali dobře, v první třetině měli více ze hry a vyjádřili to i gólově (5.Stuchlík, 15.Ryšánek), ale vedení 2:0 je uspokojilo až příliš a po návratu ze šaten zcela přenechali iniciativu hostům. Ti zvýšili své nasazení na maximum a větší část druhé třetiny měli nad Meochemou převahu. Přerováci se dostávali před bránu hostí jen velmi ojediněle a nevytvořili si prakticky ani vyloženější šanci. Přesto toho vojácí ve druhé třetině příliš nevyužili, podařilo se jim ve 26. minutě zásluhou Paty pouze snížit na 2:1. Jenže co se jim nepodařilo v prostřední periodě, vyšlo v úvodu té třetí. Hned v její druhé minutě vyrovnal Konopčík a o pouhé dvě minuty později dokonce otočil skóre na 2:3 Černý. Teprve tato vedoucí branka hostů byla pro Meochemu signálem k tomu, aby opět začala hrát. Zvýšené úsilí přineslo vyrovnání na 3:3 ve 49. minutě, když se mezi tři tyče trefil Luzar. Meo se pak snažilo strhnout vedení zpátky na svou stranu, ale žádná z šancí už za následek rozsvícení červeného světla bohužel neměla. Meo tak zbytečně zahodilo bod. Jeho příliš pasivní přístup ke hře ve 2. třetině zklamal i 1100 přítomných diváků. Na čistotu hry dohlížel rozhodčí Stařinský, na čarách mu asistovala dvojice Moravec, Vaculík. Dvířka trestné lavice se na straně Meochemy otevřela sice jen jednou, ale trest až k nule bohužel nedoběhl. Hosté byli vyloučeni pětkrát, nabídnuté výhody Meo využilo jen jednou.

Do problémů se dostávají i týmy ze středu tabulky

Nepřesvědčivé výkony výše umístěných mužstev a "zvýšený sběr" bodů celků ze dna způsobil po 26.kole větší vyrovnání tabulky. Do existenčních problémů se tak dostaly i celky ze středu tabulky. Rozdíl mezi pátým a posledním celkem tabulky byl totiž pouhých 5 bodů. Meo bylo sice deváté, mělo však už odehráno o zápas více :

.................................................
12. Ml.Boleslav    26    8   4   14   79:106   20

Meo sice získalo v posledních pěti zápasech šest bodů, ale protože ve velkém sbírali body i jeho konkurenti, jeho postavení se nijak nezlepšilo. Skóre mělo ze všech týmů už nejhorší a v dalším kole mělo stát, protože svůj zápas již mělo předehráno. Co by to znamenalo, pokud poslední tři celky v dalším kole vyhrají, bylo zřejmé. Jestli byl tento okamžik tím, po kterém Meo kleslo na samé dno, se ale dozvíme až za týden.